Celá ta fraška s bagatelizací trestných činů je snahou o přenesení nákladů za vězení na oběti trestných činů. Místo toho aby se zákony zpřísnily a plnily odstrašující úlohu tak se vehementně hledají způsoby jak nechat zločince na svobodě s tím, že to zaplatí poškození. Představa že člověk v podmínce změní svůj dosavadní způsob života a přestane krást a podvádět je naivní a chybná. Nebo mu snad bude něco hrozit? Co uděláte, zavřete ho do vězení? Ale vždyť to právě nechcete protože to stojí peníze! Vězeňský systém má plnit ochranou funkci podobnou pojištovně. Má potrestat zločince a po dobu odnětí svobody zamezit páchání další trestné činnosti a způsobování další škody. Co je tedy více ekonomicky výhodnější: vynaložit z "pojistného" 2 miliony na uvěznění nebo ho pustit na svobodu a nechat způsobit další škodu za 5 milionů za stejné časové období?
Další kapitolou je to že každý zločinec si zaslouží spravedlivý trest. Představa že vás někdo podvodem připraví o 1,5 milionu za nemovitost a od soudu odejde jen s podmínkou a nějakou naprosto směšnou pokutou vzbuzuje jenom beznaděj a zoufalství. Nebo je součástí větší skupiny s škodou třeba 500 milionů a odejde s 5 lety kdy bude po polovině trestu podmínečně propuštěn. Bude si moci zase plně užívat života a pomalu plánovat další "byznys" zatímco po něm zůstanou desítky poškozených a pravděpodobně i zničených životů.
Jsem prakticky založený člověk. Pokud má člověk náklady na bydlení 20 tisíc tak dva měsíce zadarmo je čistá ztráta 40 tisíc. Pokud dají okamžitou výpověď a půjdou na úřad práce tak začnou dostávat podporu v nezaměstnanosti která jim může pokrýt alespoň ty měsíční náklady na bydlení. Fabulovat lidi nějakými fantaziemi o odstupném je chyba, to vám nájem nezaplatí. Odstupné a nevyplacená mzda v zásadě spadá do nedobytných pohledávek. Navíc se o to ještě budou muset soudit, tj. ze svého si zaplatit právní zastoupení a úkony, s tím, že na konci stejně nic nedostanou. Lidé by se měli snažit minimalizovat svoji ztrátu a ne ji slepě prohlubovat.
Já bych ty kurzy a rekvalifikace tak "velkoryse" nepropagoval. Když si člověk pročte podmínky tak zjistí, že musí splnit závěrečnou zkoušku nebo 80% docházky, případně nemůže odmítnout zprostředkovanou pozici odpovídající rekvalifikaci. Jinak si to zaplatí celé sám. Opravdu se nejedná o nějaké rozšíření vzdělání jak je propagováno.
Díval jsem na to jako možnost se naučit nějaké nové věci v IT které by mne mohly posunout v rámci invalidity ale nakonec mi přijde lepší uhradit si "nedotované" kurzy z vlastního než někomu upsat duši s diskutabilním výsledkem.
Stejně je zajímavé s jakým optimismem pracuje MPSV v oblasti nezaměstnanosti a sociálních dávek. Nevím jaké používájí odhady ale lze jednoznačně počítat se zvyšující se nezaměstnaností - česko ztrácí konkurenceschopnost + šaškování kolem dohod. Nemám z toho dobrý pocit. Propaguje se dobrý úmysl ale aby to nakonec nenahnalo více lidí do bídy a bezvýchodné situace.
Pochybuji že nějaké kurzy a školení na tom něco změní. Pokud je někdo schopen dát podmínku za systematické znásilňování tak si má číst Vergilia ve šroubárně a ne soudit lidi! Pomohlo by jedině pravidelné a povinné testovaní z etického a morálního kodexu. Pokud by soudce vykazoval nepřípustné odchylky tak by automaticky jako soudce skončil. Soudní systém by se tak sjednotil ve svém pohledu a myšlení a získal konzistenci ve svých výrocích, prakticky by zmizely případy kdy jeden soud rozhodne tak a druhý onak. Také by hodně pomohlo kdyby soudci nesli za svá rozhodnutí zodpovědnost, jak právní tak hmotnou. Momentání situace kdy se jenom pokrčí rameny nebo maximálně stát zaplatí odškodné tomu nepomáhá.
„Kdybychom tyto lidi mohli na pracovním trhu mít, tak by to pro českou společnost jen na straně odvodů přinášelo ročně do státního rozpočtu dodatečné příjmy 45 miliard korun,“ vypočítal ministr práce...
Teď ještě započítat náklady na zdravotnictví a zvýšenou kriminalitu + výhledová studie do budoucna abysme se nedivili jako ve Švédsku. Když se řekne A tak se také musí říct B. To je jako se radovat, že díky vysoké inflaci více vyberu na daních ale už mi nedojde že zničím úspory lidí a podrazím ekonomiku.
Celý pohled na vězeňství jako na nějakou "luxusní zbytnou službu" je od základu chybný. Lidé jsou ve vězení za trest, aby splatili škody které způsobili a zejména aby nemohli další škodu znovu páchat a ničit tím nevinné lidské životy. To že jeden vězeň stojí 1 800 Kč na den je nic neříkající údaj. Policii, soudy a vězenství si lidé platí ze svých daní. Náklady vězeňství na jednoho občana činí kolem 105 Kč měsíčně. Pokud vezmeme vězení jako ochranu před pácháním trestné činnosti a vzniku hmotné a nehmotné škody tak je to de facto pojištění které Vám za tuto cenu nenabídne žádný komerční subjekt. Jsem si jist že lidé rádi dají klidně 200 nebo 300 Kč měsíčně za to aby byli ochráněni před nebezpečnými zločinci, zlodějíčky a podvodníky. Ostatně na to jak je náš systém "drahý" se ČR řadí mezi nejbezpečnější země světa. Je vtipné že tou drahotou "1800 Kč na den" se ohánějí lidé kteří to prakticky vůbec neplatí - politici, úředníci a pracovníci neziskovek.
Vězení by mělo být místem kde lidé dostanou možnost napravit své chyby a získat nové návyky a pohled na život. Ale změnit člověka je velmi těžké. Nemůžeme zaručit že se člověk změní ale může ho spolehlivě izolovat aby po danou dobu nemohl znovu škodit. Spravedlivý trest je jediné zadostiučinění které oběti trestných činů mohou získat. Společnost která bagatelizuje a nepostihuje trestné činy nemá žádnou hodnotu a spíše než o sociální společnost se jedná o tlupu divokých zvířat.
Stále nechápu jak spočítali že sousedské hlídání přinese 15 miliard. Stát zaplatí za dítě do 3 let 10 955 Kč a za starší do školního věku 6 444 Kč za celodenní docházku. Tzn. že v prvním případě by rodič musel vydělávat 24 000 Kč a v druhém 17 000 Kč aby to nebylo ztrátové. Jakákoliv mzda nebo plat pod tuto hranici znamená že stát za sousedské hlídání zaplatí více než vybere na odvodech.
U průměrné mzdy 40 324 Kč už odvody činí slušných 20 tisíc ale stále by na těch 15 miliard muselo vydělávat 1,6 nebo 1,1 milionů pracujících rodičů. To mi přijde nereálné.
"Samotná důvodová zpráva k úpravě letošní valorizace také argumentuje tím, že stát změnou ušetří."
Což není tak úplně pravda. To co seberou na důchodech pak nezřídka vyplatí na příspěvku na bydlení. Raději bych ale společnost která není závislá na sociální podpoře. Ten směr Venezuela má hořkou příchuť.
No co, tak znovu zaveďte superhrubou mzdu. Za slavného potlesku ODS spokojeně protlačila zrušení superhrubé mzdy. Tím vytvořili ztrátu v rozpočtu 100+ miliard korun a zároveň tak vypustili silnou inflační vlnu, doslova napumpovali do ekonomiky 100 miliard ročně na "útraty". Na to že to mělo být opatření jen na dva roky tak čekám kdy se dostojí závazkům a znovu se zavede.
Vytvářet a udržovat inflační prostředí by Vám šlo (společně s ČNB) ale jakmile máte dodržet valorizace aby se více důchodců nepropadlo do chudoby a dluhů, tak je to najednou problém. Hlavně že Evropská Centrální Banka se bojí inflace jako moru a nebojí se zvedat sazby i přes negativní dopad na evropské dlužníky, aby zachovala přijatelnou míru inflace. Vláda společně s ČNB vyčkává, vede politický dialog, vysílá signály a propočítává politické "náklady". Ano, takhle se Krize vede nikoli řeší.
Klidně mi ten invalidní důchod tolik nezvyšujte, nějak to oddýchám. Jenom bych ale podotknul že prakticky každá nájemní smlouva má inflační doložku, takže při letošní prolongaci očekávám zvýšení o 15,1% tj. o 1075 Kč a s lednovou valorizací ve výši +805 Kč budu mít od července o 270 Kč méně na jídlo a další výdaje (při současném systému valorizací).
Každopádně už teď bych stěží vyžil bez příspěvku na bydlení. Nakonec to dopadne tak, že důchodci budou MUSET pobírat různé sociální dávky nebo rovnou hromadně žebrat na náměstích a v obchodních centrech. Vláda a ČNB svým "bojem" proti inflaci a zdražování jenom více rozevírá nůžky mezi nízkopříjmovými a normálně pracujícími a vytváří systém závislosti na sociálních dávkách, obdobně jako to funguje ve Venezuele. Ostatně tu snobskou a povýšenou vládní sebranku by k akci přinutilo, kdyby lidé skutečně začali veřejně masivně žebrat a obtěžovat movitější lidi, aby se tom hodně mluvilo a psalo i v zahraničí.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Člověk co pracuje ve velké mlékárně už před měsícem a půl hlásil že uměle omezují výrobu másla pravděpodobně aby mohli zdražit. Vypadá to na ukázkovou kartelovou dohodu kdy se velcí výrobci dohodli na umělém zvýšení ceny másla.
4 odpovědi