Klášter je z historického, uměleckého i architektonického pohledu opravdovým skvostem, kterému se jen tak něco nevyrovná - to můžu říci zcela zodpovědně. Skutečně se tam podařilo díky dendrochronologickému průzkumu (přesné datování vzorků dřeva podle letokruhů) odhalit prvky z osmého století, což u nás nikdo neuvidí. A ty nádherné malby! Od nás je to vlastně docela blízko, tak doporučuji určitě alespoň k jednodenní návštěvě.
Byla to krásná doba, krásné dny... všude euforie, pocit štěstí, lidé se na sebe usmívali. Ano, muselo pak přijít i částečné vystřízlivění, ale přesto jsem šťastný, že se ta změna tehdy podařila. Neměnil bych ani za nic. A navzdory tomu, co diskutéři často píší: před revolucí nebylo lépe. Jen svoboda asi každému nevoní; leckdo by se raději vrátil do klece.
Považuji se za Pražáka (i když dávno bydlím na venkově) i za příznivce vládnoucího uskupení. V tomto případě si ale myslím, že neodložit volby je velká chyba. Znám dobře situaci v MS kraji, byl jsem v době záplav ve vsi kus od Ostravy, naštěstí zaplavené jen částečně. Přesto je mi jasné, že každý kdo má ruce a nepadl vysílením řeší škody doma, pomáhá sousedům nebo uklízí v obci. Obec řeší dodávky vody, elektřiny, náhradní ubytování, poškozený most nebo úklid... a do toho organizace voleb? Kdo si půjde sednout do komise, když má v obýváku vrstvu bahna? Kdo bude mít chuť vůbec jít řešit takové marginálie, když přišel o všechno? Paradoxně si myslím, že volby tak naopak, bohužel oprávněně, pomohou kritikům koalice.
Právě jsme zde na východním pobřeží a vše je parádní. Kromě dokonalé vody též památky, nuraghi a nádherné románské kostely. Lidí mi rozhodně moc nepřipadá. Ke gastronomii se vyjádřit nemohu, varime si sami. Chce to ale vše si zajistit na vlastní pěst, vybírat měně známá místa. Já to třeba důkladně plánuji doma i podle satelitní mapy, na cestovky nespoléhám.
A co teprve až budou hlasovat aerolinky z Gambie.... Odkaz
Pro zpestření nedělního odpoledne doporučuji ještě nahlédnout mimo Evropu třeba do Afriky: Odkaz
Vidím, že Sudety v názvu se staly třaskavou diskusní municí. Tak jen pro upřesnění: správně je to geografický (a přírodovědný) pojem, zahrnující převážně hornaté slezské pohraničí. Teprve za pohnutých událostí před válkou se toto jméno uměle začalo používat pro celou severní půlku našeho pohraničí obývanou Němci (nikoli jižní, kde žili také Němci).
I proto je označení Sudety pro celé pohraničí českých zemí nesprávné, stejně jako umělý pojem "sudetští Němci", v podstatě vykonstruovaný nacistickou mocí. Byli to čeští Němci. Sami měli mnoho nářečí - úplně jinak mluvili na Chebsku, ve slezském pohraničí nebo třeba na jižní Moravě; a také měli zcela odlišnou kulturu.
A aby to nezapadlo: Benešov je moc pěkné a zajímavé SEVEROČESKÉ město.
Blahopřeji pánovi ke krásnému koníčku, a trochu i závidím!
Doma mám štos nepostavených modelů ... a od roku 1996 z půlky rozestavěnou katedrálu v Chartres od vydavatele L'Instant Durable. Říkám si, že až jednou, jednou někdy v budoucnu bude čas, pustím se zase do toho. Ale hlavně aby na to člověk ještě vůbec viděl!
No, nicméně tu katedrálu taky nepostavili za měsíc, třeba na ni taky jednou dojde.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Což třeba článek téma: Stará budova Národního divadla hyzdí moderní Novou scénu. Jak krásně by vypadalo nádvoří Nové scény, otevřené pěkně výhledu na Vltavu a Petřín, kdyby tam nezavázela ta neorenesanční barabizna... scestné, že? (omlouvám se za příměr všem příznivcům brutalismu).
Každý příměr drhne, nicméně pokud je nějaký historický objekt výjimečný, má právo na ochranu. Dělají to tak všechny vyspělé kulturní společnosti.
1 odpověď