Ale já nemám nic proti sakrálním stavbám. Já mám zájem aby se opravovaly. Ale chci, aby je opravovala církev, když jim patří. Kolik kostelů už rozprodali , aby je opravovat nemuseli? A pak vyhlašují sbírky. Třeba na střechu kostela na Vyšehradě. A to mě opravdu zlobí.
Zrovna jak je teď opravená jízdárna, i když to není sakrální stavba . Trvalo to 20 let, ale není to nádhera! A už to vypadalo , že se to nevzkřísí. Tak když tohle bude dělat i církev, jen houšť.
No jo, ale víte, jak vypadají kostely v naší zemi? Třeba v Ústeckém, Karlovarském, Plzeňském kraji, ale i v Jeseníkách.... To není otázka posledních třiceti let; nemůže za to Fiala ani Babiš; do nich se mnohdy neinvestovalo už od doby před válkou. Některé už taky nemají střechu, nebo je na hadry. Vykradený mobiliář, vytlučená okna, propadený strop nebo klenba.
Církev se - pro nás, milovníky historie bohužel (a pro ně v podstatě logicky) - snaží těchto staveb zbavit - nejčastěji si je vezmou obce. Není úplně pravda, že se neopravuje - viz třeba ten restaurovaný (a poničený) refektář na obrázku. Bohužel více se peněz dává do viditelných a používaných staveb, i když zasloužily by to právě ty v pohraničí.
Ale to je jedno; obecnou snahou by prostě mělo být, abychom si tento poklad uchovali, a ne poukazovat na stav ve stylu "vy teď máte spoustu peněz, tak si to udělejte sami".
Pro informaci: nejsem aktivním členem žádné církve, jen se (i profesně) zabývám starými stavbami, a často jsou to právě kostely. Tak hezký den!
Tak to znáte víc než já. Jasně, dvouvrstvé složení.
Je bez řečí, že jde i o to -a to v první řadě!- jak se o to staráte. To je daný!
A právě v tom vidím v dnešní době to úskalí! Protože kde rozhoduje odborník???
To spíš ,,někdo kdo má strýčka" atd.. Případně firemní zájem... Atd atd...
Také je věž vysoká, každá oprava bude za majlant! Taky každá kontrola...
To není jako mít to na chalupě, kde opřu žebř o střechu a šup tam nahoru!
Je samozřejmě docela dost možností jak i to dřevo chránit. My byli v učení ve skanzenu, no a tam nám ukazovali podkroví- nevím už, jak se to jmenovalo. Ale komín tam ústil pod vysokou střechu. No nikdo jsme nechápali!!! Jak to, že to nechytí???
No a tím se ty došky ohřívaly-nedržel na nich sníh! A zároveň ,,udily" Tedy sytily dehtem. Doteď sem nepobral, jak to, že to nechytlo! Ale nějak to udělat museli...
Taková střecha prý držela i sto let.
To máte pravdu, samozřejmě ... spíš se zamýšlím nad řešením. Po pravdě, ani nevím, jestli na Kašperku zůstane zbytek toho ochozu, který by se dal asi využít při údržbě, nebo bude zakrytý.
Jinak k tomu "uzení", jak říkáte: komín sice ústil pod střechu (hlavně tedy na východě republiky - Valašsko, Slovácko), ale obvykle byl shora krytý velkým přesahujícím placatým kamenem, o který se rozrážely případné jiskry. A navíc, z černé kuchyně, stoupal dymníkem spíše již "studený" kouř, dokud se nezačala používat tahová kamna. No, ale občas přeci jen zahořelo..
To je pokrytecké solidarity. Tak hlavně, že Vy nemáte smutný život. To Vám ze srdce přeji. Ty poškozené památky si opravu zaslouží, ale ať se o to postaraji majitelé. A ať dostanou všichni stejnou pomoc. A církve narozdíl od víry k svému životu vůbec nepotřebuji. I když, čest vyjímkám a těch jednotlivců, co se občas v církvích objeví si dokážu vážit. Přeji hezké dny.
Ještě na vysvětlenou: památky jsou prostě pamětí celé země (nebudu říkat národa, neb ve jmenovaném kraji dříve žili spíše Němci...) bez ohledu na to, kdo, proč a za co je postavil. Faktem je, že velkou část tohoto kulturního pokladu tvoří právě církevní stavby, což je prostě historická danost. Zasluhují tedy úctu, která není závislá na tom, zda jsou soukromé, státní, obecní nebo církevní. A mnoho bývalých církevních staveb dnes vlastní právě obce nebo města.
Tím neříkám, že mi církev jako "instituce" občas nepije krev. Ale fascinuje mě, jak mnoho diskutujících dokáže přetavit nenávist k církvi na nenávist k sakrálním památkám. I Vám pěkný den! :)
Tak jestli ty objekty patří církvím, tak se o ně snad postarají. Jim valorizace na církevní restituce kráceny nebyly. Nebo to zase vrchní fráternici prodají, jako všechno, co jim neponese zisk. Památky jsou jim u těžiště pod sutanou.
To je nenávisti... máte smutný život? Ty poškozené památky jsou pokladem a kronikou naší země.
To jim nikdo neřekl, že štípaný šindel má životnost zhruba 30 let??
I kdyby jej měli impregnovaný něčím moderním, o moc to životnost neprodlouží.
To jsem se jako tesař učil ve škole...
Je lehký, když shnije, nahradí se novým, tak jako vždy v minulosti.... jaká by byla jiná alternativa? Falcovaný plech? Asi by to šlo, ale bude to vypadat škaredě.
Mimochodem, znám z Krkonoš šindele (pravda, ve spodní vrstvě) s napsaným datováním z konce 19. a počátku 20. století.
Když ta střecha vydržela 660 let v cihlové podobě,to jí dnes neumíme udělat stejnou a to na obouch věží,aby vydržela dalších 660 let?
Tahle spotřební doba,kdy se vše dělá rychle, jednoduše a co nejlevněji, zničí původní podoby vzácných památek...
Ona by jistě udělat šla (tak by to udělali třeba před sto lety puristé jako Mocker), ale jde o to, že ta středověká by tím byla poškozena, nebo by zařvala úplně (byla by nahrazena novou kopií). Lépe je snažit se chránit středověký originál, a když to jinak nejde - prostě je třeba ho schovat.
Proč neopraví původní cihelnou střechu. Takhle ten hrad změní svojí dosavadní podobu. Je to jedna z dominant Šumavy ....
Památkáři se ve všech městech staví proti všem změnám, co si lidi chtějí udělat na svých domech a tady se bez mrknutí oka změní celá vizáž hradu. Právě ta cihelná střecha dělá z Kašperku svým způsobem unikát..... A co se vlastně stane, památkáři střechu zakryjí a nikdo už jí neuvidí: "chtějí jí zachovat pro další generace" ..... ach jo......
Pokud se jedná o vzácnou původní konstrukci, což je tento případ, pak jí bude lépe pod novou střechou. Když časem shnije, udělá se nová .... ale ta cihelná gotická tam prostě zůstane v původní podobě. Je to důležitější, než vnější podoba hradu, která je beztak torzem. Jako když se vzácný artefakt - třeba socha - schová pod střechu do muzea.
Sídliště se stavěla tak, aby v nich byla vyvážená funkce bydlení a občanské vybavenosti, ať už jde o MŠ, ZŠ, zdravotnická zařízení i obchody, restaurace apod. A také, aby v nich byl dostatečný prostor pro trávení volného času. Dodnes to vše dobře funguje, jediné, s čím se nepočítalo, je exponenciální nárůst potřeby parkovacích míst, ale s tím nepočítal ani žádný jiný typ městské zástavby.
----
Současná developerská výstavba nic takového neřeší. Tam jde pouze o finanční zisk bez ohledu na potřeby lokality a jejich obyvatel.
Uspořádání sídlišť se přezdívalo "urbanismus jeřábových drah". Pokud jde o občanskou vybavenost, většinou tam v době nastěhování nebyla žádná - chybělo všechno, včetně chodníků (nahrazených prkennými podlážkami v blátě) a zeleně. Taktéž budovy občanské vybavenosti se dokončovaly dodatečně. Čest výjimkám.
V době vzniku vypadala sídliště bídně; dnes po čtyřiceti i více letech již přeci jen "zarostla" milosrdnou zelení a přiblížila se tak ideálům teoretiků architektury.
Považuji se za Pražáka (i když dávno bydlím na venkově) i za příznivce vládnoucího uskupení. V tomto případě si ale myslím, že neodložit volby je velká chyba. Znám dobře situaci v MS kraji, byl jsem v době záplav ve vsi kus od Ostravy, naštěstí zaplavené jen částečně. Přesto je mi jasné, že každý kdo má ruce a nepadl vysílením řeší škody doma, pomáhá sousedům nebo uklízí v obci. Obec řeší dodávky vody, elektřiny, náhradní ubytování, poškozený most nebo úklid... a do toho organizace voleb? Kdo si půjde sednout do komise, když má v obýváku vrstvu bahna? Kdo bude mít chuť vůbec jít řešit takové marginálie, když přišel o všechno? Paradoxně si myslím, že volby tak naopak, bohužel oprávněně, pomohou kritikům koalice.
Dobře tedy .. paní nepíše tak špatně, abychom se tady museli bavit o češtině a abyste si tady tahal triko, jaký jste češtinář. Nejste. Jde o obsah. Vy svůj názor vyjádřit a napsat asi neumíte, jen ji urážíte.
Neurážím, reaguji. Pokud někdo píše o "ředění českého národa přivandrovalci, kteří ničí naše IQ" (viz původní příspěvek paní), už to dost zavání - promiňte ten příměr - fašismem.
Pokud pominu fakt, že český národ je genetickou směsí všech možných národů a ras, které kdy táhly střední Evropou, zavání to podobnou dikcí jakou používali třeba nacisté proti Židům nebo Slovanům. Nemyslíte? A když k tomu někdo, kdo hájí české IQ, nepíše mezeru za interpunkcí: je to spíše k smíchu nebo k pláči?
Mimochodem, původní článek je velice tolerantní a smířlivý a jeho autor nijak nezastírá problémy, za kterými stojí masová migrace.
Já nechci ředit český národ nějakými přivandrovalci odkudkoliv,protože
nám ničí naši kulturu,zvyklosti i IQ. Míchání ras je k ničemu a rozhodně to
nepotřebujeme. Ale je nám vnucováno díky EU a globalizaci.
Není nad čím jásat.Už nikdy tu nebude tak čisto jako za komunistů.
Každá jiná rasa rychle se množící nás ohrožuje.Autor to vidí jinak,nemůže
tomu rozumět,když nezažil minulý režim pro nás bezpečný a bez západních neřestí. Ted máme UK vládu i generála a jsme kolonií USA díky
našim politikům. Podívejte se,jak to vy padá s programy v čt,
samá USA blbost. O reklamách ani nemluvím. Neustálé vymývání mozků a
propagování samých nezdravých jídel a firem USA u nás.
Pak máme mít zdravé děti a populaci,když se místo chlebíčků cpeme
příšernými hamburgery. Je to děs. Tomu cizinec nemůže nikdy
rozumět.
Možná už u dámy pisatelky došlo k obávanému "naředění IQ"? Jak jinak si vysvětlit takový příspěvek s tolika češtinskými chybami?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Řadu let byl Nymburk mým domovem a mám ho rád; napohled obyčejný, ale moc příjemný.