Text jsem přečetl jedním dechem, nádherně a přitom faktograficky přesně popsáno. Jsem o osm let mladší a už jsem s obdobným škraloupem vystudoval bez problémů, přestože mě předtím nevzali ani do pionýra.
Na devizový příslib jsem prvně vycestoval na Západ paradoxně v lednu 1990, takže již bez výjezdní doložky :)
"Převážná většina komentářů, rozborů a porovnání obou režimů se točí kolem ceny zboží, což už je samo o sobě směšné a ke smetení těchto nesmyslů ze stolu stačí pouhý selský rozum a kalkulačka pro ty, kdo už neumí počítat z hlavy."
Vodné-stočné za 1m3: 80 haléřů vs. 130 Kčs, tj. dnes 160x více,
VŠ kolej Praha (MFF UK, dvoulůžkový pokoj): 55 Kčs/měsíc vs. 160 Kč/den, tj. dnes téměř 90x více
Lanová dráha Špindl-Pláň (1 cesta): 4 Kč vs. 350 Kčs, tj. dnes téměř 90x více.
Zejména u levných aerolinek je třeba být neustále ve střehu. Easy Jet například překvapil tím, že kontrolní rám pro příruční zavazadla měl o několik centimetrů menší rozměry, než byly rozměry uvedené v přepravních podmínkách. U odbavovaného zavazadla jsem se zase setkal s tím, že váha ukazovala o 2-3 kg více, a obsluha nekompromisně požadovala příplatek. Stačilo jít k jiné přepážce a zavazadlo se pohodlně vešlo do limitu. Ryanair zase zaplacené druhé příruční zavazadlo odmítl dál pustit při přestupu. Zavedené "dražší" aerolinky jsou většinou relativně benevolentní.
Autorka si bohužel plete pojmy s dojmy. Příklepová vrtačka nebyla ničím neobvyklým, lištovou sekačku si příbuzní z vesnice normálně koupili. Ano, průmyslové výrobky byly tenkrát drahé, proto bylo samozřejmě lákavé si například vrtačku odnést z práce. A znal jsem i soukromého zemědělce, kterému zůstalo pole i vlastní traktor (nicméně připouštím, že tohle bylo krajně neobvyklé).
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Souhlasím, že se jedná o asi největší ekologickou katastrofu u nás (a debaty o bezpečnosti jaderných úložišť mi v souvislosti s tímhle megaprůšvihem připadají naprosto malicherné). Očekával jsem ale trochu fundovanější pohled, například vysvětlení, proč tamější ložiska pro tuto formu těžby vůbec nebyla vhodná, něco o geologickém podloží a pohybu kontaminovaných podzemních vod, popis způsobu sanace, která se v současnosti provádí, navíc zcela chybí informace, že z vyčerpaných kontaminovaných vod se stále získává uran (což zmírňuje náklady na sanaci) atd. Závěrečný laciný povzdech o zničené přírodě s gramatickou hrubkou v poslední větě absenci relevantních informací jen podtrhuje.
1 odpověď