Souhlasím, že se jedná o asi největší ekologickou katastrofu u nás (a debaty o bezpečnosti jaderných úložišť mi v souvislosti s tímhle megaprůšvihem připadají naprosto malicherné). Očekával jsem ale trochu fundovanější pohled, například vysvětlení, proč tamější ložiska pro tuto formu těžby vůbec nebyla vhodná, něco o geologickém podloží a pohybu kontaminovaných podzemních vod, popis způsobu sanace, která se v současnosti provádí, navíc zcela chybí informace, že z vyčerpaných kontaminovaných vod se stále získává uran (což zmírňuje náklady na sanaci) atd. Závěrečný laciný povzdech o zničené přírodě s gramatickou hrubkou v poslední větě absenci relevantních informací jen podtrhuje.
Jaksi jste zapomněl citovat také první větu, kde to je jasně vysvětlené. Zřejmě jde ve vašem případě o nějaký mozkový defekt, že?
Napsal jsem jasně, že podpásovým způsobem dehonestujete druhé, na to jste reagovala, že jste pouze něco "doplnila", tak jsem si dovolil část Vašeho "doplnění" (právě onu dehonestaci) odcitovat. Místo trochy sebereflexe pokračujete v napadání druhých. Jste drzá, agresívní osoba, a na Vaše další trapné invektivy už nebudu reagovat.
Je velký rozdíl, zda se jedná o smíšený les s přirozenou druhovou skladbou, nebo uměle vysazenou monokulturu. Vyhlásit monokulturu za bezzásahovou zónu je stejně naivní jako představa, že se o sebe samo postará pšeničné pole. Kůrovcová kalamita je toho více než důkazem a rozsah požáru v Českém Švýcarsku ostatně také. S prominutím, Váš příspěvek v diskuzi odpovídá intelektu malého dítěte.
A nezapomínáte na to, jaké byly platy tenkrát a jaké jsou dnes? V roce 1980 jsem jako účetní měla nástupní plat 1 200 hrubého, manžel ing. geodet 1 500, sestra vychovatelka 900. Švagr celník na tom byl nejlépe, měl 2 500 díky tomu, že celní správa spadala pod ministerstvo zahraničí.
Samozřejmě nezapomínám, je třeba tehdejší ceny vynásobit deseti až patnácti (takže např. nepřestupní jízdenka v pražské MHD je dnes minimálně 2x dražší - 30 Kč oproti 1 Kčs atd.). Záměrně uvádím položky, které z hlediska dostupnosti podražily, a to jako protiargument jalovým tvrzením autorky článku. Samozřejmě jsem si vědom široké plejády především průmyslových a potravinářských produktů, které jsou v současné době dostupnější.
Pro zajímavost - jako VŠ student jsem měl 400 Kč prospěchového stipendia, což pro mě tehdy vůbec nebyly špatné peníze 🙂
Text jsem přečetl jedním dechem, nádherně a přitom faktograficky přesně popsáno. Jsem o osm let mladší a už jsem s obdobným škraloupem vystudoval bez problémů, přestože mě předtím nevzali ani do pionýra.
Na devizový příslib jsem prvně vycestoval na Západ paradoxně v lednu 1990, takže již bez výjezdní doložky :)
Proč jste tedy vypisoval ostatní údaje (vodné-stočné, cena za VŠ kolej ... ) , tyto údaje si také každý najde, tedy kromě mě. 🙂 Jinak ti pamětníci, vzpomínající se slzou v oku na "blahobyt" za reálného socialismu už brzy vyhynou jako dinosauři. Naštěstí!!! Zákony přírody jsou neúprosné. 🙂 🙂
Chtěl jsem upozornit na stupiditu autorčina textu, kalkulačku si opravdu vzít nestači. Pamětníkům jejich hezké vzpomínky neberte, každý má právo na svůj pohled, tahle bizarní doba se naštěstí už nevrátí. :)
Tak chápu, pokud jste bydlel na koleji v Praze a jezdil do školy lanovkou, tak se vám za socíku žilo levněji. A dál?
Uhodil jste hřebík na hlavičku. Jistě jste stejně jako já narazil na řadu tabulek srovnávajících ceny (a dostupnost) tehdy a dnes. Jenom z nich většinou "něco vypadlo". Co je platné, že dnes je většina zboží podstatně dostupnější, má-li někdo problém uplatit bydlení, energie, či vyjet s rodinou za sportem. Uvedl jsem proto pár příkladů, které do schématu "máslo stálo tolik a dnes je to tolik" poněkud nezapadají. Nic víc, nic míň. 🙂
Pokud vám k životu stačila voda, jízda na lanovce a spánek na koleji, tak vám opravdu bylo dobře. Ovšem lidé potřebovali např. i máslo 40 Kčs/kg, oblečení - vám by zřejmě stačili tesilky, ovšem rifle min. 100 bonů = 700 Kčs, jezdit autem - Škoda Favorit 90 000 Kčs. A pokud někdo chtěl televizi, nedej bože barevnou, čekal na něho sovětský Rubín. Cenu si přesně nepamatuji, ale určitě to bylo přes 10 000 Kčs. A plat? Ten jsem měl jako začínající VŠ kolem 2000 Kčs. Takže jsem se měl opravdu skvěle, viďte?
Chtěl jsem upozornit na to, že mechanické srovnávání cen několika vybraných komodit, které jsou dnes dostupnější (potraviny, elektronika atd.) nedává smysl, když nezohledníme náklady na bydlení a další potřeby. Struktura cen byla úplně jiná než dnes a koneckonců se změnil i způsob života, takže přímé porovnání cen se v podstatě udělat nedá.
P.S. Zkuste trochu zapracovat na gramatice 🙂
"Převážná většina komentářů, rozborů a porovnání obou režimů se točí kolem ceny zboží, což už je samo o sobě směšné a ke smetení těchto nesmyslů ze stolu stačí pouhý selský rozum a kalkulačka pro ty, kdo už neumí počítat z hlavy."
Vodné-stočné za 1m3: 80 haléřů vs. 130 Kčs, tj. dnes 160x více,
VŠ kolej Praha (MFF UK, dvoulůžkový pokoj): 55 Kčs/měsíc vs. 160 Kč/den, tj. dnes téměř 90x více
Lanová dráha Špindl-Pláň (1 cesta): 4 Kč vs. 350 Kčs, tj. dnes téměř 90x více.
Za sebe nesnáším chyby zjištěné nulami, kteří nikdy nic nenatočily...
Bral bych, kdyby ty chyby opravdu sami zjišťovali (taková věc dá dost práce). Tady se ale pravděpodobně jedná o pouhé přepapouškování práce jiných (překlad z angličtiny, ke všemu špatný), a to bez uvedení zdrojů.
Drazí "autoři", na bicí se nehraje štětcem. Anglické slovo "brush" se překládá jako metlička, eventuálně štětka.
0
Sledujících
3
Sleduje
0
Sledujících
3
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Ta slova jsou slečinko, vymyšlená - jen v mladických představách o starých lidech. Tuhle jsem se bavil s pánem 88 let a on říká: Člověče, mně se furt líběj mladý holky. Když jdou proti mně, tak se na ně podívám a ukážu jim palec nahoru. Většinou se usmějí.
Takže holky, usmívejte se na celý svět.
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Horší je, že ty holky Vám nejdřív začnou vykat, pak pouštět sednout... :)
1 odpověď