Samozřejmě není problém celý výpočet aproximovat v čase dle inflace/růstu cen piva/nominálních příjmů.
Takže když dle vás bude mít 67.000 Kč za 50 let hodnotu dnešních 1.000 Kč, tak přece v té době ve finále nebudete spořit stále stejných a naprosto směšných 60 Kč (v budoucnu ekvivalent dnešních 90 halířů), ale tak 4.000 denně, což při té inflaci bude +/- cena jednoho piva. A ve finále se dostanete na dnešní reálnou hodnotu dle výpočtu, jen ta suma bude prostě nominálně 67x větší.
A podobně, kdo by čistě teoreticky před 50 lety začal takto investovat 2 koruny denně, tak dnes má asi 476tKč (30x méně, než je v článku, investice 2 vs. 60 Kč). Jenže měřeno v cenách roku 1974, kdy tato suma byla naprosto nepřestavitelná (průměrný plat byl někde okolo 2.000)
Dobrý den. Díky za dotaz panu Kolmanovi a stejně tak za vyčerpávající odpověď panu Krutišovi.
Já to klientům zjednodušuji a doporučuji zvedat platby každý rok o inflaci. Nebo pokud bude 5 let průměrná inflace na cíli ČNB (2 % ročně), tak ji pak zvedneme o 10%.
Případně sledujte cenu piva a jak poroste, tak úměrně zvedejte i Vaše investice.
Přijde Vám to takto správné?
Ještě rychleji z vás může udělat milionáře jeden nesnězený oběd. Nebo nevytápěný byt. Anebo také, když nebudete číst hloupé PR články a věnovat se něčemu pořádnému.
Dobrý den. Děkuji za reakci. Co se Vám na článku přesně nelíbí? Investování je o udržení životního standardu v budoucnosti. Proč si myslíte, že je zbytečné měsíčně investovat 1800,-Kč.
A kde prosím vidíte PR? Ať si každý investuje klidně sám, pokud tomu chce dát čas a energii. Za mě je podstatné si uvědomit, že pokud to dělat nebudete, budete mít v budoucnu problém.
Rozdíl o kterém se tu opět nemluví,mezi sporákem a fondy je hlavně ten,že fondy nejsou pojištěné,takže je to riziková investice,u spořícího účtu to nehrozí.Chcete prijit o všechny peníze? Můžete začít,akcie,fondy,obligace,bla bla bla,masirka pojišťovakuu,bankéřů a jiných hochštapleru,investic je tisíc,a jde to i bez zprostředkovatelů,co vám rádi a slibuji zlatá vejce
Dobrý den. Díky za komentář. Takže budete mít peníze raději pojistné, ale přicházet o ně, než konzervativně zainvestované? Raději proděláte co můžete, než abyste se nad svými penězi zamyslel? Pojištění vkladů není všespásné.
S pojištěním vkladu mam na spořáku 4,6%. Nabídněte mi se stejnou garancí a podmínek 6% a peníze vám převedu, podle článku určitě víte o nějakém skvelem produktu, kde uděláte víc a vydelate 🙂.
Dobrý den. Díky za komentář. Jak jsem psal. 4,6 % možná máte, ale jak dlouho? A furt hrubého. Co daň? Jde o to k čemu mají peníze sloužit?
podilove a nemovitostni fondy behem poslednich let kdy byla inflace 20% prodelavali dalsich 5-15%, diky bohu za ty penize na sporicim uctu ty chytraku
Dobrý den. Díky za Váš komentář. O jakých fondech prosím mluvíte? S&P 500, nebo MSCI WORLD? Podělte se prosím s námi o tato čísla. Já totiž takové neznám. Stačí napsat ISIN. Děkuju
Ale nepletu. Vždyť jsem vám pouze oponoval, že každá doba přináší jiné příležitosti. Proto jsem o nich psal. Spořáky jsou teď in, před rokem o nich nikdo nevěděl a mnoho bank je začalo nabízet úplně nově. Jejich doba zřejmě brzy skončí. Docela jsem překvapen, že se stále úrok drží nad 4 %. Sleduji to průběžně a je pravda, že pro krátkodobou hotovost nyní ani nemám alternativu. Co si budeme říkat. Většina z těch, kteří se starají, mají dlouhodobě investované peníze. Pozemky, nemovitosti, akcie, fondy, zlato, aj. Nemusí to být zrovna miliony, ale někde to mají. Většinou krátkodobě nedostupné, nebo dostupné "se ztrátami". Takže problém je vyřešit hotovost. Jak správně říkáte, šest, já to vidím na dvanáct měsíčních platů. Roční příjem jako rezerva, která musí být dostupná, alespoň částečné, okamžitě. Co s ní, aby porazila inflaci? Nebo ji alespoň částečně eliminovala? To je neustálý boj. Běžný účet nenabízí nic a možností je velmi málo.
To je právě to. Všechny nástroje existují roky. I spořící účty. Na to, co popisuji se používají odjakživa. Stejně tak jiné spořicí a investiční nástroje. Na spořicím účtu ale inflaci dlouhodobě neporazíte. A je Vám to jedno. Protože ho máte kvůli úplně jiným výhodám. Proto tam ale nemusíte mít celou "rezervu" a místo toho využít jiné, likvidní varianty. Což jsou dlouhodobě fondové kombinace se zařazením nástrojů podle analýzy klienta. Nyni s hlavní dluhopisovou složkou. Fakt se ale nejedná o dluhopisy jako takové.
Jinak máte samozřejmě pravdu.
Nemohl jsem být - 15 %, protože jsem si spořící účet založil v listopadu 2023 a když přestanou být sazby vers. inflace zajímavé, přesunu peníze jinam. 😊 V příspěvku píšu, že jsem byl vlastníkem státních protiinflačních dluhopisů, které, jak jistě jako finanční poradce víte, pracují se složeným uročením a lze je 1 x ročně nechat předčasně vyplatit. Tudíž jsem těch 18 % dokázal bohatě pokrýt a dluhopisy odprodat v době, kdy ztratily na atraktivitě. 😊 Obávám se, že bych pro vás nebyl dobrý klient. I když, služeb finančního poradce jsem využili a musím říct, že mně svého času udělal pořádek v různých smlouvách, pojištěních, atd. a dokázal z toho pro mě vytěžit. A to bych neuměl... Investice si ovšem spravuji roky sám. Jen abyste věděl, že nemám ani to nejmenší proti slušným finančním poradcům. Naopak, pro drtivou většinu lidí v tomto státě jsou jen přínosem. Bohužel tito lidé o tom nic netuší. 🤣 Máte to těžké. Boj s finanční negramotností nelze vyhrát bez zapojení resortu školství do celého procesu vzdělání. To je můj názor.
Píšeme o spořicích účtech a vy do toho pletete protiinflační dluhopisy..... ano, není to lehké.
V rámci organizace EFPA zapojujeme i školství. Kdo chce, cestu si najde. Horší už to být nemůže a demografické změny v populaci donutí i ty, co stále nechápou výhody a nutnost investování.
Poslední půlrok spořící účty (samozřejmě po zdanění) poráží inflaci... Takže nemáte pravdu. Je to velmi pružný produkt, pokud máte zřízený u stejné banky jako běžný účet, neplatíte žádné poplatky. Převod můžete uskutečnit kdykoliv... Jednu dobu byl úrok tak výhodný, že mně stálo za to převést na něj hotovost z obchodního akciového účtu v mezičase mezi prodejem a novým nákupem akcií... Každá doba má svoje. Já měl za covidu část peněz v protiinflačních dluhopisech. Zdálo se mně nejméně riskantní a přesto zaručená možnost, jak v této době vyčkávat. Vůbec jsem netušil, jak vysoká přijde inflace. I díky této trochu zajišťovací náhodě jsem to období přežil úplně bez finančních následků. Takže je potřeba vědět, co a jak, trochu se orientovat a rozhodoval se podle momentální a často měnící se situace. Ne vždy to vyjde, ale to je život. 😊
Dobrý den. Díky za komentář. To že to půl roku vyšlo Vám přeji. Jelikož jste za 2 roky předtím byl asi -15%, ještě pár let a třeba budete na svém. Hodně štěstí.
Když jsem si bral, před více než dvaceti lety manželku měla 50 tisíc ve fondu Pioneer (možná napsáno špatně). Ale v tu chvíli, kdy jsem si ji bral už tam bylo jenom 30 tisíc. Samozřejmě to investovala na radu nějakého poradce.
To mě mrzí, ale nic to neříká. Kdy to bylo, dodržela investiční horizont, plán, o jaký fond se jednalo,.... To je jako kdybych řekl jednou jsem jsem měl střevní potíže. Nepamatuju si, jestli jsem před tím nesnědl trochu kuřecího. Těžko říct. Od té doby už nejím vůbec maso.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tak si tu napíšeme v listopadu 🙂. Jsem zvědav kdo měl pravdu... 🙂Tak počkáme a schválně kdo je lepší vědma Jolanda 😄 🙂
1 odpověď
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Dobrý den Petře. Je tu listopad a sazby se bohužel drží toho, co jsem Vám psal. A opravdu nečekejte žádný prudký sešup. Banky se na nic podobného nechystaji. Platí stále, že čekejte pokles maximálně v řádu desetin čtvrtletně.
1 odpověď