Když se nad tím zamyslíte, tak je to vlastně docela bžunda: Předmětný vůz neshořel, neodešla mu baterie ani se nevyskytly žádné problémy, které podle místních odborníků na elektromobilitu na tak dlouhé cestě měly nastat minimálně třikrát. Proto místní diskutující vytasili opravdu silný kalibr: Děti se po cestě nudily!
Nemůžu si pomoci, ale to je jak rozhovor s plochozemcem nebo zastáncem chemtrails. Ověřitelná fakta žádná, ale keců spoustu. Ona ta psychologie za tím je úplně stejná, všichni jste ovce, ale já to prokoukl (Dunning-Kruger).
Zastánci konspiračních teorií často říkají věci jako "Použij mozek, vystup z řady", ale přitom to jsou obvykle oni, kdo papouškuje věci, které se dočetli na nějakých obskurních stránkách nebo sociálních sítích, bez kritického zhodnocení prostě proto, že to zapadá do jejich světonázoru. Jsou lidé, kteří na jednu stranu tvrdí, že CO2 v atmosféře je jen 0,04 % a to nemůže mít na nic vliv (to najdete v diskusi pod každým článkem o změně klimatu), ale na druhou stranu vám budou povídat, že pár antén v nějaké pr*eli na Aljašce způsobí v Česku záplavy.
Ono to nepomůže. Psychologové Everett, Faber a Crockett ukázali, že v takových skupinách se lidé chovají jinak a všechny vně této sociální skupiny považují za „ty druhé“. Je známý případ amerického klučiny, který vyrůstal v rodině, která věřila v teorii ploché Země. Ve škole klučina přišel na to, že Země plochá není a neskončilo to dobře, s rodinou teď nekomunikuje, protože ho v zásadě vyobcovali z komunity.
Tohle je takový... Zvláštní. Na jednu stranu se tam píše, jak je dirigování kreativní a na druhou stranu, že taktovka se drží v pravé ruce a má 40 až 48 cm. Samozřejmě, že udávat tempo lze i levou rukou (dokonce se to i leckde učí). A Valerij Gergijev jednou dirigoval Bolero s párátkem (pravda, měl ho v pravé ruce), jen proto, aby ukázal, že je to vlastně úplně jedno :)
Ukázalo se, že se dokonce konaly manifestace, kde se děkovalo Velkému bratrovi za zvýšení přídělu čokolády na dvacet gramů týdně. A to teprve včera, uvažoval, bylo oznámeno, se se příděl snižuje na dvacet gramů týdně. Je možné, že to zbaštili, dřív než uplynulo čtyřiadvacet hodin? Ano, zbaštili. Parsons to zbaštil bez námahy, s omezeností zvířete. Kreatura bez očí u vedlejšího stolu to zbaštila fanaticky, vášnivě, se zuřivou touhou vystopovat, udat a vaporizovat každého, kdo by se zmínil o tom, že v minulém týdnu byl příděl ještě třicet gramů. Syme to také zbaštil – trochu složitějším způsobem, s použitím doublethinku. Byl tedy Winston jediný, komu zůstala paměť?
George Orwell, 1984
I kdybychom předpokládali, že bude srážka dokonale nepružná (což by se stalo nejspíš jenom v případě, kdyby se při srážce chytili jeden druhého), tak to je spočítané špatně. Úhrnná kinetická energie před srážkou je 4860 J, po srážce 4185 J, na práci deformačních sil by se tedy přeměnilo 675 J. Kdyby si každý odnesl půlku, na dráze 5 cm to po zaokrouhlení dělá 6800 newtonu.
Takové drobnosti, jako že výsledek je na čtyři platné cifry, i když v zadání jsou dvě, nebo to, že autoři pravděpodobně měli na mysli funkci arcsin a ne sin⁻¹, to neřeším.
Osobně si myslím, že jako všechny skutečné srážky bude i tahle něco mezi, tj. že část energie se přemění na práci deformačních sil, ale že se také od sebe částečně odrazí. Takže zákon zachování hybnosti sice platí (ten platí vždycky), ale na práci deformačních sil se přemění jen část energie. Na sílu bych pak šel přes první impulsovou větu.
Silou myšlenky se kvantoví fyzikové opravdu nezabývají desítky let. To, že pozorovatel utváří realitu (tedy že když si budete něco moc přát, tak vám to vesmír splní), je velmi stará a dnes opuštěná interpretace kvantové mechaniky, kterou do New Age uvedl Deepak Chopra (ne fyzik, ale lékař/guru), pak ji vytěžila Rhonda Byrneová (pamatujete si ještě knihu Tajemství? to byla veliká móda, jeden čas i u nás; spisovatelka z Austrálie) a pak Bruce Lipton (biolog). Masaru Emoto, který přihýbal výsledky svých pokusů se sněhovými vločkami, aby "dokázal", že je ovlivňují emoce okolí, má doktorát z alternativní medicíny, takže asi tak... Dneska tuhle teorii jede Jaroslav Dušek s doktorem Janem Rakem.
Jak poznáte, že je člověk členem Mensy? Že vám to řekne… Tahle variace vtipu o veganech samozřejmě nesedí na všechny mensany, ale naprosto přesně vystihuje ty militantní typy, kteří tráví svůj čas tím, že se opájejí vlastní výjimečností a tvrdě trénují, aby v dalším testu dosáhli vyššího počtu bodů a mohli se opájet ještě víc.
Proč o tom tak sáhodlouze píšu? Když autorka textu hodnotí vědce z CERNu jako „hračičky, co mohou být rádi, že jim nevybuchl tunel“, no, res ipsa loquitur.
Jinak článek samotný docela hezky ukazuje, že ani inteligence (tak, jak ji měří IQ testy) nutně nemusí znamenat, že má člověk talent pro pokročilou fyziku… Autorka možní někdy slyšela o Heisenbergových relacích, ale evidetně je nepochopila. Kvantová fyzika opravdu netvrdí, že „Souvislosti mohou být neznámé a nemusí se nikdy dosadit, ale funguje to.“. S teorií relativity to asi bude podobné, pokud autorka píše „Třeba takový Einstein, když jsem pátrala po praktickém užití jeho myšlenek, jako je jeho teorie relativity, která se prý aplikovala v GPS, nic jsem nenašla.“.
Článek si nejspíš kladl za cíl napsat něco o fyzice s lehkým nadhledem, ale je z toho přesně to kvantum řečí, před kterým autorka varuje…
12
Sledujících
0
Sleduje
12
Sledujících
0
Sleduje
Hugo Boss, to je prd. Ale Ferdinand Porsche, to je jiný kafe.
2 odpovědi