Jak uvádím, je naléhavé systematicky zajišťovat reprodukční schopnost přírodního prostředí, které je přirozeným základem naší existence. Připomínám k tomu i zákony vývoje civilizace, jak je objektivizuje prof. M. Bárta: 1. Všechny civilizace jsou konečné. Na jejich konci je kolaps, který ale neznamená konec, pouze transformaci. 2. Ke změnám dochází skokově. 3. Každá civilizace podléhá Hérakleitovu zákonu: To co vás přivede nahoru, je nakonec to, co vás zkolabuje. 4. Každá civilizace potřebuje funkční společenskou smlouvu. 5. Každá civilizace je založena na sdílených hodnotách. 6. Každá civilizace je determinována schopností adaptace na proměnu přírodního prostředí. 7. Každá civilizace je limitována objektivně levnými zdroji energie. A současným problémům můžeme úspěšně čelit jen budováním funkční celosvětové kooperace, civilizace. Současný systém je přiliš závislý na extenzívním tzv. růstu, tedy i na růstu spotřeby a nákupů a současně vykazuje tendenci k nerovnosti a nerovnováze vč. neekvivalence podílu na tvorbě a rozdělování produktu Řešení současných problémů vyžaduje reformy a inovační aktivitu. Zvláštní význam má v tomto kontextu i Ashbyho Zákon nezbytné variety a samozřejmě odkaz J. Welche a jeho strategie utváření společenských vztahů spolupráce a soužití jako Cesta k vítězství (Winning).
Jak říkám, člověk potřebuje podněty mezilidských vztahů, být užitečný ve společenském životě a nebýt sám. Bohužel, s přibývajícími léty přicházíme i o blizké lidi, a tím se startuje postupné sociální vyloučení. Diskriminační tendence podle kalendářního věku odmítám. Je naléhavé aktivně vytvářet společenské příležitosti k setkávání lidí, možnosti se i mimo rodinu znovu začlenit do mezilidských, společenkých vztahů. Po smrti mé ženy jsem si to plně s potřebou takového lidského kontaktu uvědomil, i význam těch cest k moři do osvěžujícího přímořského prostředí, které nám vždy "dávaly křídla". Bohužel, po jejím odchodu ze života letos již zatím nemám nikoho, kdo by mě tam doprovodil. Snad je ještě šance.
Pro ukončení války na Ukrajině´je rozhodující pochopit a řešit motivy, které vedly Rusko k invazi na Ukrajinu. O tom je potřeba jednat. Rusko nechce,a nemůže být osamoceno a jeho motivace potvrzuje dysfunkce mezinárodních vztahů a že není možno v tom rozdělování světa po II. SV pokračovat. Je zdrojem nepřátelství a konfliktu, Ukrajina se stala patrně jakýmsi rukojmím toho rozdělování světa (i historie tehdejšího SSSR a způsobu jeho rozpadu). A tady přišel Ukrajinu draho převrat cestou tzv. Majdanu asi před 10 lety, který patrně vyústil v protiruskou orientaci Ukrajiny a snahu být členem NATO. Válka na Ukrajině je tedy i selháním mezinárodní politiky a bylo možno jí předejít.
Proto je tak důležité otevřít s pomocí mezinárodní komunity prostor pro politické a spravedlivé řešení problémů. A tím i vylučovát resp. řešit motivy, které mohou vést k ozbrojenému, násilnému řešení. Ukončení války proto předpokládá přijít na mezinárodní platformě s konkrétním návrhem na uspořádání rovnoprávných, spravedlivých apod. mezinárodních vztahů s Ruskem i dalšími, tedy i bezpečnosti a spolupráce v Evropě, a bez falešné nadřazenosti.
V tom je základní problém. Bylo chybou generalizovat konflikt Ukrajiny a Ruska skrze to rozdělování světa a protiruské předsudky.na další státy. Výrazné "marketingové" úsilí prezidenta V. Zelenského vč. zatahování dalších zemí do konfliktu s Ruskem je bez věcného produktu, kterým v tomto případě musí být reálné, spravedlivé řešení konfliktu. Globální konflikt si nikdo nepřeje, jediné řešení je mírové řešení.
Arogantní reakce na kritiku je v profesionální sféře
Arpgantní reakce na kritiku je ve společnosti výsledkem nadřazenosti a nerespektování partnerů, mocensko byrokratického myšlení, předsudků a zejména omezených znalostí o možných společných zájmech, variantních řešeních, a tedy i schopnosti dorozumění.¨To také např. patří i k důvodům, proč se stále nejedná o ukončení války na Ukrajině. Zvláštní význam má v tomto kontextu i Ashbyho Zákon nezbytné variety a samozřejmě odkaz J. Welche a jeho strategie utváření mezilidských a společenských vztahů spolupráce a soužití jako Cesta k vítězství (Winning).
INĚ,
Nevím, na co kdo stále v té nesmyslné válce spoléhá, dávno se mělo jednat- jediné řešení je dohoda a mírové řešení. Ukrajina se stala patrně jakýmsi rukojmím rozdělování světa po II. SV, ještě zejm. jako tzv. Východ vs. Západ. A tady je také klíč k řešení situace ve vztazích s Ruskem. Ukončení války a nepřátelství zejména proto předpokládá přijít s návrhem na uspořádání rovnoprávných, spravedlivých apod. mezinárodních vztahů s Ruskem i dalšími a odstranění jejich deformací. Rusko takový návrh pravděpodobně zejména od Washingtonu nebo Berlína očekává.
Já osamocení pociťují přímo, jako prázdnotu. Člověk potřebuje podněty mezilidských vztahů, být užitečný ve společenském životě a nebýt sám. A bohužel, s přibývajícími léty přicházíme i o blizké lidi, a tím se startuje postupné sociální vyloučení. Jak říkám, je naléhavé aktivně vytvářet společenské příležitosti a možnost se i mimo rodinu znovu začlenit do mezilidských, společenkých vztahů. Po smrti mé ženy jsem si to plně s potřebou takového lidského kontaktu uvědomil, i význam těch cest k moři do osvěžujícího přímořského prostředí, které nám vždy "dávaly křídla". Bohužel, po jejím odchodu ze života letos již zatím nemám nikoho, kdo by mě tam doprovodil. Snad se někdo ozve.
Zdravotnictví je jistě potřeba zefektivňovat jak zvyšováním účinnosti léčby, tak organizačně. A stále se učit, může pomoci i nebyrokratický systém řízení kvality. Řešení není v nějakém "kupčení" se zdravím s dopady na zdravotní stav společnosti, také jako "cenou nerovnosti" (např. významná studie J. Stiglitze The Price of Inequality u nás nebyla ani přeložena, vydána). Zdravotnictví svou péčí o zdraví významně přispívá k tvorbě společenského produktu, a má tedy nárok na přiměřený podíl cestou veřejného zdravotního pojištění (odvodů apod.) na jeho rozdělování a být finančně zabezpečeno.
Na obchodní politiku těchto významných obchodních systémů se nelze dívat zjednodušeným tržním pohledem. Vedle vlivu na prodejnost zboží se zde ceny, k dosahování potřebného prodejního obratu, aktivně využívají pro reklamě - slevové akce. Jejich náklady pak ovšem musí celková úroveň cen uhrazovat. To lze jistě pochopit a orientovat se v tom, pozor ale na dodržování adekvátní kvality zboží.
Nelze stále nadřazeně rozdělovat svět, to nese jen potenciál nepřátelství a konfliktu. Opravdu nevím, proč by sousedská dohoda Číny a Indie o ukončení nějakých sporů měla ponižovat tzv. Západ. Problém Číny a Indie vidím v tom, že mimořádně vysoký počet obyvatel a potřeba zvyšovat životní úroveň budou tyto státy nutít k posilování postavení ve světové ekonomice i politice a to bude vyžadovat adekvátně řešit i principy rovnoprávnosti, spravedlnosti v mezinárodních vztazích.
Nebývá to tak idylické. Je jistě stále řada profesí, kde lidé rádi odcházejí do důchodu, ale v obecném smyslu odchod do důchodu není plnohodnotným životním řešením . Takový život není inspirující, člověk potřebuje být užitečný ve společenském životě a nebýt sám. A bohužel, s přibývajícími léty přicházíme i o blizké lidi, a tím se startuje postupné „sociální vyloučení“. Nedávnvo se v TV opakoval lidsky a inspirativně velmi silný film Stážista, který to dokládá. Po odchodu mé ženy ze života jsem si to plně uvědomil a je to i zdrcující pocit, když letos zatím nemám nikoho, kdo by mě doprovázel na báječný pobyt u moře.
Nedržet se překonaných stereotypů. Potřebujeme otevřenou společnost a komunikaci s kolektivním poznáním a spoluprací, neuzavírat se a nestavět stále bariéry. V tom je budoucnost, ne v nějakých stranických bariérách. A ve spolupráci hledat optimální řešení pro další vývoj a v tom ať se i prokazuje, kdo je lepší a hoden důvěry lidu. Z osobního i profesionálního hlediska doporučuji i pro politiku odkaz J. Welche a jeho strategie utváření mezilidských a společenských vztahů spolupráce a soužití jako Cesta k vítězství (Winning).
17
Sledujících
0
Sleduje
17
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Uvedené "strategie" EU ve vztahu k Ukrajině jsou zcestné a alibistické. Vedou na setrvalý válečný konflikt s rizikem jeho globalizace. Pro ukončení války na Ukrajině, a to mělo být od počátku cílem,´je rozhodující pochopit a řešit motivy, které vedly Rusko k invazi na Ukrajinu. O tom je potřeba jednat. Jeho motivace potvrzuje dysfunkce mezinárodních vztahů a že není možno v tom rozdělování světa po II. SV pokračovat. Je zdrojem nepřátelství a konfliktu, Válka na Ukrajině je tedy i selháním mezinárodní politiky a bylo možno jí předejít. Proto je tak důležité otevřít prostor pro politické a spravedlivé řešení problémů. Ukončení války proto zejména předpokládá přijít na mezinárodní platformě s návrhem na uspořádání rovnoprávných, spravedlivých apod. mezinárodních vztahů s Ruskem i dalšími, tedy i bezpečnosti a spolupráce v Evropě, a bez falešné nadřazenosti.
2 odpovědi