Vidíte, a přitom s trochou pokory by to mohla i vyhrát. Ale wow:
Hlásí stovky zabitých Rusů.
Pojem "zlikvidovaný" používají armády, aby odlidštili zabíjení vojáků na druhé straně. Ve válce a v armádě je dehumanizace protivníka odůvodněná, protože umožňuje vojákům lépe bojovat.
My ve válce nejsme a vy jste novináři v demokratické zemi založené na úctě k lidskému životu. Tak máte používat normální pojmy. I když jde o okupanty.
270 tisíc na čtyři roky. To je jedna měsíční mzda partnera advokátní kanceláře typu Havel Partners. Tohle fakt není žádná "kauza", těch pár tisíc to je kapka v moři.
Přijde mi správné, že se média poslední dobou rozepsala o působení Nerudové jako rektorky univerzity, nebo o její vědecké činnosti. To jsou relevantní věci, o kterých by měli voliči vědět. Ale tohle - to se na mne nezlobte - tohle je docela podpásovka.
Myslím si, že je správně, že bude naše armáda připravená na všechno (a že konečně politici budou do armády chtít investovat). Ale upřímně řečeno, dává smysl strašit lidi válkou s Ruskem, který momentálně dostává těžce naloženo od Ukrajiny, a nedovedlo se dostat dál než k Chersonu? Ta země teď asi těžko rozpoutá konflikt s globálně nejsilnější vojenskou aliancí - zvlášť když teď Rusko krásně vidí, jak je oproti Západu technologicky zaostalé.
Mně hrozně vadí, jak vláda nejprve vyhazuje peníze oknem (tj. plošně), a pak chce šetřit peníze na sociální politice. Nebylo by lepší, kdyby třeba prvně znovuzavedly superhrubou mzdu, odvedli lepší práci s windfall tax, představili úsporná opatření, a teprve dodatečně k tomu všemu šetřili na sociální politice?
Nejen Němci a Japonci, ale i post-koloniální západní státy si svojí reflexí (v různé míře) nakonec prošli (byť třeba belgický král Leopold II, pachatel zločinů proti lidskosti, má pořád v Belgii sochy, ulice i parky) - právě proto, že jejich společnosti budovaly instituce, které chce budovat Navalny (nezávislé soudnictví, parlament, atd.).
Náhlá změna z diktatury k demokracii není možná nikde. Ani v tom Německu či Japonsku to nešlo přes noc, přestože byly jejich demokracie budovány silou vítězných mocností. A ani u nás to nešlo přes noc, když se ještě dnes bojíme vítězství bývalého člena StB v prezidenských volbách. Ono zkrátka "přes noc" to nejde nikde. Upřímně, "přes noc" nelze vyřešit žádný komplexní problém.
Osobně bych ocenil, kdyby se veřejný diskurz v ČR posunul od fáze "nejde to" k "co pro to můžeme udělat". Třeba v některém z Vašich dalších článků 🙂
Achjo. Jo, variant je více.
Zaprvé, paní plakala, protože přesvědčená propagandou skutečně věří tomu, že válka byla nutná a vyprovokovaná Ukrajinou (tzn. v souladu se svým přesvědčením viní skutečného "viníka"). Zadruhé, viní Ukrajinu, protože je bohužel (smutným) běžným lidským jevem, že namísto agresora mnozí lidé viní oběť ("za znásilnění si může sama, neměla v tom parku v noci co dělat", anebo "za invazi si Ukrajina může sama, chtěla do NATO"). Anebo zatřetí, viní Ukrajinu, protože v souladu s pět set let starým mongolským modelem vládnutí nechce házet vinu na imperátora, má to tak nějak v krvi.
Připadá vám poslední varianta nejbláznivější a nejabsurdnější? Jo, mně taky. To bude tím, že nejste Saša Mitrofanov.
Zvláštní, že jsem ještě v příspěvcích neviděl nenávistné komentáře typu "všichni Russáci jsou stejní, všichni podporují režim a válku", které jsou jinde standardem. Jsem rád, že má alma mater vede příkladem a ukazuje, jak je generalizace a kolektivní vina nesmyslná a patří do historie.
Jen škoda, že na podporu ze strany Česka dosáhnou jen ti, kteří už mají kus života odžitý, a měli tak příležitost se proti režimu dlouhodobě vyjadřovat. Ani profesor Zubov by u nás dnes azyl nedostal, kdyby mu bylo devatenáct, a teprve se hlásil na vysokou školu.
Škoda, jak se uzavíráme do sebe. Na jeho přednášky (noví) ruští a běloruští studenti nemohou. Namísto, abychom pomohli vychovávat nové, "lepší" pokolení, si sem zveme člověka, který se stane jen fosílií - bude přednášet jen nám a ukrajinským studentům, a pak jednou umře, aniž by po sobě zanechal stopu na mladých ruských lidech.
Cejch Rusove nedostali kvuli sankcim, ale kvuli odpornym cinum sve armady a sveho rezimu.
Dikybohu je mezi lidmi stale dost tech, kteri si pamatuji vlastni mlceni behem komunismu, anebo maji proste moralni kvality, a proto soudi lidi ne podle cejchu, ale individualne.
Cilem sankci je postarat se o to, aby Rusko nemohlo vest valku 5 let, ale treba jenom rok. Ti, kteri si mysli, ze jde hlavne o kolektivni trest, tedy budou samozrejme zklamani. Ale to jen proto, ze nepochopili smysl sankci. Jako zrejme autor tohoto clanku.
Pane Jošte, je mi líto, že nedokážete ze své izolované myšlenkové bubliny vystoupit a podívat se na věci čerstvýma očima. Píšete z Moskvy, ale jediné, co z toho dokážete do našeho prostředí přinést, je informace o dvou ruských prorežimních bezpáteřnících, a o obchodech zahraničních značek. Že mnozí lidé v Rusku nemají páteř přitom všichni víme (stejně jako mnozí lidé v Česku nebo kdekoli jinde), stejně jako víme o pokrytectví mezinárodních řetězců. Nemusíte být v Moskvě, abyste nám tohle řekl.
Očividně nemáte kontakt s lidmi z druhé strany. Nevím, jestli je to Vašimi sociálními dovednostmi (které neznám, mohu soudit jen omezeně z toho, jak (ne)společensky na mě působíte ve video rozhovorech), přes které jste nedokázal navázat kontakt s těmi "normálními" Rusy (byť vzhledem k ruskému represivnímu aparátu chápu, že jde o obtížný úkol, svobodu vyjadřování teď v Rusku mají jen ti, jejichž názory jsou sladěné s televizí), nebo jestli je problém ve Všem předpojatém myšlení. To je patrné již např. z Vašeho výčtu událostí, nad kterými "jásáme". V té chvíli zřejmě generalizujete na základě vlastní zkušenosti. A moje domněnka je taková, že to stejné činíte, když hledáte "respondenty" pro své komentáře. Je totiž zřejmé, že mezi Rusy znáte jen ty, kteří Vám potvrzují Vaše názory.
Což o to, jste jen člověk. Já Vám tohle vše nepíšu, abych se do Vás navážel, ale jako upřímnou zpětnou vazbu ze strany čtenáře. Prosím, alespoň zkuste jednou vyjít mezi mladé lidi, zkuste se trochu uvolnit, aby se Vám tihle lidé otevřeli, a nechte se překvapit tím, co naleznete mimo svoji komfortní zónu
Pravni rad nasehi statu to neumoznuje. Ale jak unijni pravo, tak Umluva nam umoznuji odebrat obcanstvi nekomu, kdo zamerne lhal, aby ho ziskal. A to i v pripade, ze by ten clovek pak zustal bez obcanstvi (tzn stal se bezdomovcem v pravnim slova smyslu).
Ministerstvo by s tim melo neco delat, ze to nejde, je jen vymluva neschopnych uredniku.
Takže stát bude pomáhat splácet dluhy lidem, kteří si nabrali víc, než dokážou sami splácet. Ti, kteří byli při svých finanční rozhodnutích rozumější a zdrženlivější, tak budou doplácet na ty, kteří byli nerozumní a víc riskovali.
Tomu se v ekonomii říká moral hazzard.
Neuvěřitelné, jak hloupá a populistická je tahle vláda. A já myslel, že po Babišovi přijde změna 😄 😄 😄
Pro US politiky to asi není úplně jednoduché rozhodování. Ve chvíli, kdy by ukrajinská vojska vstoupila na Krym, hrozí podle ruské jaderné doktríny použití jaderných zbraní. A pochybuji, že by Ukrajinci přistoupili na dohodu ve smyslu "dodáme vám více zbraní, ale nesmíte je použít na Krymu, nesmíte jít dál, než za hranice z 24. února 2022". Zelenskyj otevřeně hlásá, že válka skončí osvobozením Krymu.
Abych se vyhnul hloupým komentářům—nefandím Rusku, nehodnotím. Komentuji.
Aha, tak doufám, že zase klasicky na podporu dosáhnou taky vysokopříjmoví jednotlivci, aby je vytápění jejich vil či velkoryse stavěných rodinných dům nestálo více, než 35% jejich stotisícových příjmů.
Ideální bude, pokud si na tu podporu stát "vydělá" emisí dalších protiinflačních dluhopisů, kteří si zase nakoupí právě ti vysokopříjmoví. Přece nechceme, aby drahotu hradili bohatí, že ano.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Škoda, že si naše vlády obecně neuvědomují, že je kromě neochvějné podpory Ukrajiny a sankcí také působit informačně dovnitř Ruska. Kromě Schwarzenegra jsem dosud nezaznamenal, že by to někomu došlo.