programátorka a blogerka se zájmem o astronomii a genealogii, luštitelka křížovek, rébusů a sudoku
První díl splnil moje očekávání. Děj je skvěle vybalancovaný tak, aby byl uvěřitelný a přitom neobvyklý. Nepopírá možnost, že je "něco", co zatím není vědou popsané. Skeptici ani fandové této hypotézy nejsou fanaticky zarputilí. To dokážou být jen někteří komentátoři na sociálních sítích 🙂 Těším se na další díly.
Obrazně řečeno vnímám AI jako oheň - dobrý sluha, ale zlý pán.
Celý život pracuji jako programátor-analytik v oblasti hromadného zpracování dat. Na SŠ i VŠ nás učili jak analyzovat nejrůznější problematiky a jak na základě výsledku analýz produkovat správné, spolehlivé, lehce modifikovatelné (a navíc uživatelsky přívětivé) programy.
O AI vím jen málo. Zato vím, jakou paseku dokáže způsobit chyba v programu, byť se týká "jen" hromadného zpracování dat.
Obávám se, že programy (dílo člověka) vytvářející umělou inteligenci, tj. algoritmy jak AI má sama vytvářet programy, díky kterým se bude učit a zdokonalovat, mohou obsahovat chyby, které pro jejich bezprecedentnost testování nezachytí. Důsledky chyb v programech produkovaných i testovaných umělou inteligencí mohou být nedozírné.
Aktivita informatika a nositele Nobelovy ceny, pana G. Hintona, je mi velmi sympatická a vnímám ji jako zasvěcené varování ohledně vývoje a využití AI.
Ptala jsem se na správný počet pilotů v kokpitu. Někde jsem četla, že při letech nad 8 hodin se vyžadují 3 piloti (kapitán a 2 kopiloti) a při letech nad 12 hodin dokonce 4 piloti (2 kapitáni, 2 kopiloti, střídají se po dvojicích). Pan M.S. na to bohužel neodpověděl vyčerpávajícím způsobem, jen sdělil, že na diskutovaný let dlouhý 10 hodin byli 2 piloti správný počet.
Domnívám se, že letecké společnosti nemají nedostatek patřičně vyškolených pilotů, ale že piloti jsou pro ně drazí. Snaží se proto (ty společnosti) třeba prosadit normu, že pilot může pilotovat vcelku více, než současně přípustných 12-13 hodin. Důsledkem je, že přetažení unavení piloti - jak sami přiznávají - občas za kniplem usnou. A když se proberou, zjistí, že spal i kopilot. Letadlo mezitím letělo na autopilota. Nedělám si legraci! Proti tomu je nějaké odskočení si na WC bez zajištění druhého člena posádky v kokpitu směšným prohřeškem.
Já jsem pro to, aby se dali dohromady
a) Martina a Mário. Oba jsou temperamentní a oba jednají dřív, než myslí a oba pracují v pohostinství.
b) Ája a Jirka Hložánek. Oba jsou vzdělanější, kultivovanější, oba pracují v administrativě.
Jen nevím, co chudinka Sofinka. Jirka i Martina jsou zatím bezdětní, možná by jako první dítě nechtěli mít to vyženěné/vyvdané.
Ráda bych upozornila čtenáře, že tento článek četl a komentuje i bývalý kapitán Českých aerolinií a dokonce přímo i Sri Lankan Airlines, pan Milan SVOBODA.
Ráda bych se ho zeptala na pár věcí:
a) Let měl trvat 10 hodin. Byl správný počet pilotů na palubě dvě osoby (kapitán a kopilotka)?
b) Jak měl správně vypadat proces opuštění kokpitu kopilotkou? Předpokládám, že měla povolat do kokpitu dalšího člena posádky. Dalšího kopilota nebo stewardku nebo je to jedno?
c) Předpokládejme katastrofický scénář: V době, kdy je v kokpitu jen kapitán a stewardka, se kapitánovi udělá zle a nemůže dopravní letadlo dál pilotovat. Je stewardka dostatečně vyškolená na to, aby zvládla pilotovat letadlo sama a případně s ním i přistála?
Děkuji za odpovědi.
Tu školní úlohu pro žáky 3. třídy jsem vyřešila hned na začátku diskuze. Je to 2. nejstarší komentář u tohoto článku. Pak jsem ještě v jednom obsáhlejším komentáři řešení vysvětlila z jiného úhlu. Dokonce jsem uvedla "slepé uličky".
Chci jen sdělit, že už jsem docela vysílená neustálým vysvětlováním, že nezáleží na pozici jednotlivých sčítaných okvětních lístků v rámci kytky, ale jen na jejich prosté existenci. Nemusí ležet naproti sobě! Snažila jsem se co nepečlivěji formulovat nejen řešení, ale i postup, kterým jsem k němu dospěla. Všechno marné.
Několik "ulpívajících" komentátorů si stále hude svou. Odmítají pochopit, že jde o 1 úlohu s 1 zadáním, ne o 3 úlohy se stejným zadáním.
Cílem je najít zákonitost, která platí u všech kytek současně. Čísla jsou různá, princip společný: U každé kytky lze nalézt 3 dvojice lístků, jejichž součet je stejný. Takové řešení je jen jedno.
Ze začátku to byla hezká diskuze. Dala jsem sem desítky komentářů, na všechny mně adresované jsem se totiž snažila odpovědět. Začínám však litovat, že jsem se angažovala.
Ať to zní sebevíce neskromně, na téhle diskuzi je vidět, jak mnoho lidí je s logikou a s kombinačními schopnostmi (a pádem tím nejspíš i s matematikou) na štíru.
Několika komentátorům děkuji za uznání, potěšilo.
programátorka a blogerka se zájmem o astronomii a genealogii, luštitelka křížovek, rébusů a sudoku
14
Sledujících
6
Sleduje
programátorka a blogerka se zájmem o astronomii a genealogii, luštitelka křížovek, rébusů a sudoku
14
Sledujících
6
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Není možné, že je jenom permanentně sjetá (jak při pořizování garderoby, tak při oblékání)?