Co je to opekanec, to jsem neslyšela. Že by na Štědrý den na vesnici neměli rybu nebo maso? To by musela být bída. Na štědrý den se sice pracovalo, ale snad jen do 12, možná do 14 hodin. Braly se hodně dovolené. Dobrá kuchařka udělala zázraky. I cukroví bylo. Na mandarinky se sice stála fronta, ale byla jablka česká.
Jenže nominovaných filmů je 5 a vyhrát může jen jeden. Jinak v kině se netleskalo a někteří se nemohli dočkat konce. Bylo tam hodně starších lidí. Mně se líbily scény z ulic, když už tady Sověti byli. Nevěděla jsem, kdo je kdo v redakci, i když některá jména jsem znala z pozdějších let. Matušku a prezidenta jsem nepoznala.
Pokud se dostali do zajetí, jako vojáci německé armády, tak se ocitli v zajateckých táborech Sovětském Svazu. Pro tyto dobrovolníky asi poprava nebo gulag. Němečtí vojáci, stejně jako např. rumunští, kdy ještě nebyli spojenci, tak byli někteří po létech propuštěni a o dalších není známo. Zacházelo se s nimi špatně, stejně jako zacházeli Němci s Rusy v zajateckých táborech v Německu. Pokud se sovětští vojáci vrátili ze zajetí zpátky, tak s nimi udělal Stalin krátký proces.
Každý má jinou zkušenost, je to spíše o lidech. Já jsem do školky nechodila, protože školka u nás nebyla, jen škola. Mamka byla do 6 let doma, pak jezdila do fabriky na 2 směny. Moje děti chodily do školky, ale takové zážitky nemají, bylo to v 80. létech. Jednou celá školka odjela na školku v přírodě, včetně nejmladších dětí. Učitelky vzkázaly, že toho volna mají rodiče využít, aby měly dostatek dětí. Po návratu všichni žasli, co se z jejich děťátek stalo. Větší děcka pomáhaly mladším, zavazovaly jim boty, pomáhali jim s oblečením. Sice někteří plakali, stýskalo se jim, ale to zapracovaly jak učitelky, tak i ti předškoláci. Učitelky v pohodě a ředitelka byla takový akční typ. Ti si uměly poradit a taky měly rády děti.
Paní Jourová má dva tituly Mgr. Je to divné, že prorektorkou je jen Mgr. a ne docentka nebo profesorka. Po škole si neudělala ani doktorát, když má dvě vysoké školy? Zvýšili počet prorektorů z 8 na 9. Nový počet prorektorů si nechala rektorka odhlasovat a akademický senát uvedl do funkce novou prorektorku pro rozvoj lidských zdrojů a nové technologie. Rektorka to odůvodnila tím, že je to potřebné kvůli tragédii na filosofické fakultě a taky je potřeba, aby škola měla vztahy v Bruseli. To paní Jourová splňuje.
Určitě nebyl sám, kdo přebíral doklady na té ceremonii. Viděla jsem na internetu, jak dostávali žadatelé udělené občanství v USA nebo Kanadě. Tam si na slavnostní akt potrpí a ti, co se stali občany, jsou hrdi na to, že se stanou občany těchto států. Takže hymna se tam společně zpívá. Nelze urazit zemi, po které chce cizinec občanství. Saudská Arábie to má jednoduché, ta neuděluje občanství nikomu, jen pracovní povolení. Četla jsem otázky pro získání českého občanství. Z dějin tam bylo hodně otázek, trochu problém mně dělaly otázky, jak funguje stát a její organizace. Asi text hymny a kdo ji složil tam též byly, ale nevěřím, že by po nich chtěli zpěv. Ani naši občané neznají svou hymnu, stačí se podívat, kdo ji zpívá při státních nebo sportovních událostech.
Že by v roce 1956 měla každá rodina televizi, aby se děti dívaly na pohádku? To snad ne. Děda Mráz se vyskytoval, hlavně v oblíbené pohádce, ale nepřesvědčil. Ježíšek vítězí, snad ho nesmete Santa Klaus. Psali jsme svoje přání Ježíškovi hodně dlouho. Jeden syn popsal své přání velice podrobně, co chce, kolik to stojí a v kterém obchodě ten dárek pro něho mají, aby se Ježíšek nevymlouval, že nevěděl, kde to koupit. Druhý syn napsal, jestli mně to Ježíšku nepřineseš, tak přestanu na tebe věřit.
Od které doby trápí chlapy mytí oken a pečení cukroví. To si postěžují některé ženy, že nemají upečené cukroví, jiné ani to ne. Pečeme, protože děti ze školky nebo ve škole mají vánoční večírek a je dobré něco dodat, když i naše děti, hlavně ti malí, zdatně pomáhají. Mytí oken akorát připomene někdy i muž, že není přes ně vidět a je brzo tma. Mnohdy to necháme na jaro.
Církev bude muset hospodařit se svým majetkem, ale oproti jiným má vlivné dárce, stejně jako řadu přispívajících věřících. Jen škoda, že restituce majetku nebyla stejná pro všechny. Ve Švédsku mají oddělenou církev od státu. Platí se tam církevní daň, myslím, že je to do 1% z platu. Platí to věřící své církvi. Z toho se platí jednoduchý pohřeb a místo na hřbitově. Jen by mně zajímalo u nás, kolik bychom měli věřících, kteří by platili tuto daň.
Pokud dítě žije doma a chodí do školy, tak asi těžko po něm rodiče budou chtít, aby přispěl na domácnost. Peníze, které si vydělal na brigádě, tak má pro svou potřebu, protože si za ně koupil mobil, platí si za něj, něco oblečení, platby za party nebo koncerty skupin, atd. Pokud už vydělává, tak výše příspěvku podle toho, kolik vydělá. Pokud se mu to nelíbí, tak může jít bydlet jinam.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Rybovu mši nacvičili a předvedli muzikanti a zpěváci pod vedením starého sbormistra před hodně léty. Bylo to na Štědrý den ve 22 hodin na náměstí. Sešlo se tolik hudebníků, ať profesionálů nebo amatérů. Zpěváci byli amatéři, ale zpívali ve sboru. Byla hrozná zima, ale všichni hráli a zpívali jak o život. Byl to nádherný zážitek pro všechny. Jen škoda, že pán asi za dva roky zemřel a už se nikdo nepokusil znovu to zopakovat.