V amerických, australských, kanadských a vůbec anglicky mluvících zemích, ze kterých si prý české firmy berou příklad, aby si usnadnily komunikaci, si kolegové netykají, ale vykají. Tykání totiž před staletími zaniklo. Mylná představa, že si tam všichni tykají, vznikla zřejmě špatným překladem filmů. Dnešní "you" vzniklo z předchůdce, který se používal pro vykání.
Ano, může. Respekt a úctu však cítím k někomu, kdo si je zasloužil. Děti svým chováním respekt nebudí. Domnívám se, že je toto slovo používáno špatně. Ve vztahu k osobě, která se nám zkušenostmi a mentálním vývojem nevyrovná, je vhodné spíše mluvit o trpělivosti, empatii, toleranci a velké lásce. Respekt souvisí se zásluhami a vyjímečným přínosem pro společnost a ani dospělí ho nezískají vždy. Porodnost je ale nízká, proto asi kult dítěte. Výsledkem jsou sněhové vločky nebo aroganti.
Naprostý souhlas. A ještě dvě poznámky:
(1) znát svoje silné a slabé stránky - tak to se praktikuje už dnes na většině ZŠ. S jakým výsledkem? Moje nadprůměrně nadané děti, premianti třídy, onehdy sportující a závodící na republikové úrovni, se převážně hodnotily jako “ujde to” a “mohl bych se ještě zlepšit”, kdežto permanentně chválení rozmazlenci se ve všem viděly jako dokonalí, na špici. A nikdo jim to nerozmluvil, ani paní učitelka. Tak tahle “kompetence” bude opravdu užitečná pro ně i pro společnost jako takovou.
(2) absolutně nesouhlasím s tím, že potřebujeme víc gymnázií. Už teď je úroveň gymnázií bídná, gymnázií je moc a výběr uchazečů spíše nahodilý než profesionálně vedený. Ano, nyní nastupuje na střední školy cca 100 tisíc dětí. Za 14 let to bude jen cca 60-70 tisíc. Víc se jich nenarodilo. Víme už, co budeme dělat se školami, které teď začneme stavět a budou stát tak za 10 let? Co budou dělat nadbyteční učitelé? Kdo je bude platit?
V mém okruhu každý soudný rodič uznává, že ne každé dítě má na maturitu. Neuznávají to ti, kteří se viděli jako géniové, ač nebyli, a kteří v tomto duchu vychovávají i svoje děti.
a) úbytek dětí nebude tak prudký
b) za deset let půjdou do důchodu silné učitelské ročníky
Že by se učitelé měli vzdát části platu ve prospěch personálu? Ale oni už to dělají.
Z peněz, které ministerstvo posílá na odměny učitelů, jdou totiž na dorovnání platů uklizeček, kuchařek a školníků. Tarify totiž nestouply, a tak opět neuvidíme ani korunu.
Chápu, doba je zlá. Ale ať se o tom veřejnosti nelže.
Jen pro upresneni dodam, ze se neskrta. Rozpocet ministerstva skolstvi nadale roste:
2021 - 239 miliard
2022 - asi 251 miliard
2023 - 265 miliard
navrh 2024 - 269 miliard
Ja vim, inflace, energie atd. Ale jak clanek zminuje, proste rozpocet neni nafukovaci.
Ale podíl na HDP se snížil. Víc dětí, víc výdajů, míň peněz. Celý rozpočet se zvýšil, ale ve školství v poměru k HDP méně.
My jsme měli kdysi rozdělené jazyky na dvě půlky. AJ a NJ. Nicméně předpokládám, že na většině škol je dvě a více tříd a jde to spojit či propojit.
U gymnázií je problém, že výuka je hodně všestranná a tudíž i v některých předmětech okrajovější...
A jak velké by měly být takové jazykové skupiny? Kolikrát se potom podaří dítěti za hodinu promluvit? V menší třídě můžete děti rozdělit do skupin a ty mohou mluvit zároveň. Ve větších třídách už je to neefektivní. Buď jsou skupinky moc velké a někdo se veze, nebo je jich moc. Každopádně produkují hluk srovnatelný s plnou hospodou.
Jezdím u záchranky 15 let...beru 230 hrubýho. Dělám víkendy, noční, svátky. Poslouchám kecy opilejch, zfetovanejch. Když má někdo utrženou nohu, nebleju, ale dělám. To samý u dítěte v bezvědomí, i když hned vedle něj řve jeho matka, makám, psychicky se nehroutím, na to není čas.....Českej zedník má 350 na hodinu....v podstatě máte pravdu. Stačí tak nějak projet základkou a pak zvolit perspektivní, dobře placený řemeslo a nebejt uplně tupej....A nejde zničit něco, co už dávno zničil čas. ČR školství mega ujel vlak. Je to vidět na mezinárodních srovnávacích testech. Tady se jede stejnej systém našprtat, písemka, známka, zapomenout cca kolik?80let ?....V 21. století, kde všude na západě přešli už dávno na jiný systémy, u kterých jak čas ukázal, jsou daleko víc účinnější...tady jedem stejně v podstatě od Marie Terezie...a tohle nás už dohnalo. ČR studenti ve srovnávacích testech bývali na topu, ale jak ostatní změnili vzdělávání někdy před 20ti lety, tak jsme se propadli na chvost....To je tak ,když 20let všechny vlády rešili jestli bude dan 19, nebo 20 procent...ale na systemový věci nesáhli. Zastaralý školství, zdravotnictví, státní správa...všechno co je státní žádnej posun do předu. A ted zjištujeme jak nám ujel vlak...Polsko bylo proti nám před 20til lety rozvojová země...teď ?... 🙂 Ve všem před náma....
Právě že se už nejede systém našprtat. A za málo peněz, hodně muziky. Těším se na příchod mladé generace, která se vám vykašle na "poslání", ale nechá si za práci zaplatit, nebo půjde jinam. Za deset let půjdou do důchodu silné ročníky, do školství ale nepřichází dost lidí, kteří by je nahradili. Docela se těším. Tahle vláda to ale řešit nebude, tak vymýšlí kraviny.
Historka, kterou školské odbory ospravedlňují protesty, je slaboduchá a neuvěřitelná. Prý chtějí bojovat za platy nepedagogických pracovníků, kterým se nemají adekvátně zvyšovat. Jak školní jídelny a kuchyně souvisí s úrovní vzdělání? Nijak. Takže ať jsou zrušeny, stejně pro ně není možné najít personál. Kdo by vstával ve čtyři ráno a tahal těžké hrnce, když může ve skladu v klidu jezdit na ještěrce. Děti si mohou jídlo donést v kastrůlku. Když ne takto radikální řešení, tak je jídelny slučme do větších celků a zrušme malé kuchyně. Pro nedovtipy, jídlo se dá i dovézt. No a nejlepší by bylo obslužný personál škol hodit na krk obcím. Starostové mají miliard, že neví co s nimi, tak musí státu také pomoci.
Další lží, která má omluvit, že naše děti poslouží 27. listopadu jako rukojmí kantorům, je tlak, ministerstva školství, aby se výdaje ve školství přizpůsobili možnostem státního rozpočtu. Systém se začal drolit po změně platby za žáka na platbu za odučenou hodinu. Moje dcera odcházela před 8 lety (ještě byla platba za žáka) ze třídy o 32 dětech. Když jsem chtěl v roce 2021 umístit na školu (rejstříková kapacita 800 žáků) 3 děti z Ukrajiny, byl to skoro nepřekonatelný problém. Při počtu 25 žáků ve třídě (ve 3 třídách stejného ročníku, kam 2 měly nastoupit) mi ředitel mezi čtyřma očima řekl, že se nechce vracet do minulosti. To už bylo po zavedení platby za odučenou hodinu. Ano, na lepší a jednodušší se lehko zvyká, jen to někdo musí zaplatit, že. Moje další dcera loni vycházela ze třídy o 22 dětech. Ještě chvilku a bude poměr kantoři/děti jedna ku jedné.
Než bychom se takovému poměru dostali, dost by to trvalo. Vaše výpočty a zkušenosti nejsou z hlediska statistiky významné. A co se týče těch rukojmí, tak bych ráda upozornila, že se vzdávám části svého platu pro VAŠE děti a vnoučata. Taky mi hrozně vadí to lhaní o školství, které záměrně ponouká veřejnost proti učitelům.
V Polsku a Maďarsku stávkovali za lepší školství rodiče. U nás nemyslitelné. Češi.
Vzdělání má být prioritou ALE!! Jsem ročník 1946 ve třídě na ZŠ nás bylo 35 a na SVVŠ 32. Školního psychiatra ani asistenty pedagogů jsme neměli a většinu učitelů tvořili důchodci (mezi učitelkami byly i mladší) Důchodkyně byly i kuchařky. Mezi spolužáky mám dva bývalé lékaře, jednoho vědeckého pracovníka a několik lidí ve vedoucím postavení v různých oborech. Nad tím by se měli dnešní kantoři i školské odbory zamyslet....
Zamyslela jsem se. Takže ruštinu ovládáte dokonale, přestože vás bylo na jazyk ve skupině 35. Bravo!
Neustále slyšíme v médiích nářky učitelů. Pravda je ale taková, že mají zákonem garantované průměrné mzdy ve výši 130% celostátního průměru. Zejména v chudších regionech je to velmi slušná mzdy.
Zároveň je pravda, že v EU připadá na jednoho učitele průměrně 13 žáků, u nás je to jen 9. Jsou sice některé školy s nabitými třídami žáků (zejména gymnázia), ale také jsou školy, kde je ve třídě jen pár žáků. Zejména se jedná o střední školy odborné. Školy jsou zcela nesmyslně úzce specializované a nemají dostatek zájemců. Zároveň je pravda, že prakticky na většině středních škol si žáci vybírají volitelné předměty, které jsou velmi často zcela mimo potřeby žáků (někdy i zcela mimo). Možná by stačilo tyto volitelné předměty zrušit a vyřešil by se nejen problém s přetížeností dětí a i s příliš vysokým počtem hodin (pro žáky i učitele).
A taky by to chtělo některé školy součit a spravovat dohromady, zejména malé regionální školy by mohly mnohem lépe a efektivněji fungovat ve skupinách. Ušetřilo by se na nákladech a celý provoz by byl efektivnější
Možná by pak zbylo více peněz na nepedagogické pracovníky.
Bohužel jste se nechal, jako drtivá většina veřejnosti, zmanipulovat. Protože těch 130 % je: a) z počítáno z předchozího roku
b) nejsou v tarifech
c) takže se jimi dorovnávají platy nepedagogických pracovníků, platí nemocenská, tudíž je nikdo z nás nikdy neuvidí. Tohle politici veřejnosti neříkají a vy jste si toho ve své zaslepenosti v textu taky nevšiml, nebo to ignorujete.
A tak veřejnost závidí, aniž tuší, že není co.
Chorvatsko mě nikdy neuchvátilo. Byla jsem tam dvakrát, ceny jako v Itálii, ale kvalita služeb někde jinde. Ze všeho je cítit ta natažená ruka a snaha vás oškubat. S pohostinností to nemá co dělat. Kromě toho nás v kempu okradli.
Pokud někdo 4 měsíce pracuje a zbytek roku v pohodě žije z letních zisků, o něčem to svědčí.
Sice mám ve zvyku se do města obléknout, ale pokud je u moře nebo bazénu málo místa, dokážu ty ručníky pochopit. O kolečkových kufrech slyším poprvé. Takže místní sice chtějí naše peníze, ale pokud možno abychom se moc neprojevovali.
Nikdy jsem neměla nikde problém, protože se snažím respektovat zvyklosti země, kam jedu, ale do Chorvatska už nepojedu, ani kdyby se pod tlakem ztráty zisku začali chovat líp.
Je spoustu jiných zemí, kam se podívám ráda.
Chorvatsko už nikdy.
Toxická je hlavně většina článku. Pokus o smířlivost na konci textu nepůsobí věrohodně. Konfrontace a vyvolávání konfliktů jen proto, abych neztratil svou mužnost a energii? Kdo stojí o zbytečné souboje o pozici v rodině? Nemohli by si muži dokazovat svou mužnost jinde? Třeba v posilovně?
Určitě je důležité, aby byli spokojení oba, ale "budování" vztahu věčnými konfrontacemi místo dialogu? Cesta k rozpadu vztahu.
Taky mi to přijde úsměvné. Na dovolené jsem nebyla 13 let, u moře 25 let 🙂 , utratit za jídlo 20 tisíc. mi přijde divné. Jsme 4 a do 7000,- se vejdu i 3 kočkama. Co se týká energií, stačí zvednout telefon nebo přes internet sazbu upravit a pak s tím pouze během roku počítat, aby byla rezerva na případný doplatek, ale rok je dlouhá doba, a člověk se přizpůsobí.
A viděla jste, jak teď tarify vypadají? I firemní podpultový tarif je 5x vyšší než ten, co mi uprostřed léta skončil. To ale bylo v létě. Běžně jsou teď tarify 10x vyšší, než byly. Takže můžete upravovat, jak chcete, ceny jsou stejně otřesné.
7000 za jídlo ve čtyřech a se třemi kočkami? Jsme taky čtyři a kočku máme jednu, obyčejné krmení z obchoďáku a dáme jenom za ni i s kočkolitem měsíčně tisícovku. Takže to máte 1500 na měsíc pro jednoho člověka, to je 50 korun na den. Takže to silně pochybuju. Vy máte navíc ty kočky tři.
37
Sledujících
0
Sleduje
37
Sledujících
0
Sleduje
Některé firmy mají tykání povinné, pak to je v podstatě neosobní, nic to neznamená, asi jako studenti na sš nebo vš si taky tykají a tykání si nenabízejí. Mívají to právě velké firmy, obávám se, že nejvyššímu vedení se bude vykat. To bylo za bolševika pro členy ksč, členové strany si tykali, ale těm zasloužilým se mohlo vykat. V praxi někdo výše postavený ostatním tykal, oni si to vůči němu nedovolili. I ve filmech z doby bolševika je vidět občas, že nadřízený tyká podřízeným, jednostranně. Ale párkrát jsem si všiml, že to tak bylo i vněmeckém filmu nebo seriálu.
Neosobní tykání mi nevadí, pak ho jde brát neutrálně, nic neznamená. Vadí to jednostranné tykání. Je pravda, že v rodinách je divné, když tchánovi nebo tchýni se vyká, opačně tykají. Pan Špaček si neuvědomil jednu věc, že dříve v rodinách tykali i děti rodičům, třeba na venkově to bylo déle než v praze.
Jinak nemám potřebu si tykat s každým, považuji za normální, aby si na pracovišti lidi vykali a tykat si jen s některými. Asi jako s někým se člověk může bavit i osobních věcech, ale s jiným má jen formálnější vztahy a osobní věci tam vůbec nezmíní.
Vykání v našem kontextu má své místo. Doktorovi se zpravidla vyká a slušný doktor netyká dospělým pacientům. Ale netyká se ani sestře nebo zřízenci v nemocnici. Na jednu stranu je člověk před tímto personálem třeba i nahý, ale formální odstup tu je na místě.
U zahraničí nejde o tykání, v angličtině vykání neexistuje, oslování křestními jmény je dnes u firem zcela běžné. Funguje jak neosobní tykání v nějakých firmách s povinným tykáním, ale nebude nikomu vadit.
4 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
V angličtině naopak neexistuje tykání, respektive "vykací" zdvořilé you se používá ve všech situacích, formálních i neformálních. Stačí si vyčasovat sloveso "to be". Nebo si zadejte do ChatGPT, vysvětlí Vám to.
1 odpověď