Nějak si nevzpomínám, že by třeba v 1984 bylo něco závadného. Jistě, malé dítě to nepochopí a ani to číst nebude. Ale starší děti? No, pokud můžu soudit podle posuzování vhodnosti filmů, Američané jsou docela pokrytci. Mám pocit, že nahota ve filmu jim vadí mnohem víc než násilí. A co je škodlivější?
I když to možná není přímo zakazování, je to cesta do pekel.
Někde jsem četla, že o USA se člověk hodně dozví ze Simpsonových. Nejsem sice jejich pravidelný divák, ale za ta léta jsem přece jen dost dílů viděla. Docela mě překvapilo, že Simpsonovi někdo považuje za seriál určený pro děti.
Že to není animák pro předškoláky je asi jasné každému, kdo nějaký díl viděl.. Ale starší děti to podle mě sledovat můžou, v ideálním případě s někým z rodičů poblíž. Ono je vůbec dobré, když rodiče vědí, na co přesně se děti dívají. Rodiče mohou něco vysvětlit, popovídat si o tom. Nevím jak to funguje dnes, ale já jsem se o to cca před 15 až 20 lety snažila.
Babiš (nebo spíš jeho PR tým) hlavně dobře rozumí tomu, jak tzv. "obyčejné lidi" oslovit. To umí opravdu dobře. Bohužel mu to vychází. Populisté to mají jednoduché, stačí slibovat a kritizovat. Uznávám, kritizovat je co, vláda chyby dělá, ale to asi občas každá vláda.
Jen jsem zvědavá, jestli někdy voličům dojde, že za Babiše žádný ráj na zemi nebude. A koho pak budou volit?
Možná je to tím, že na MD jsem byla na přelomu tisíciletí, takže mě nestresovaly dokonalé matky na sociálních sítích. Ty matky, které jsem znala, na tom byly podobě jako já.
Nečekaly jsme, že MD bude dovolená na zotavenou, péče o dítě byl někdy i "záhul". Ale dospělá žena to snad alespoň tuší. A hlavně, stálo to za to a bylo to krásné.
Samozřejmě, v ideálním případě na dítě není žena sama, pokud se může víc zapojit otec nebo třeba občas pomůže babička, je to úleva.
Jiná věc je, pokud má matka třeba poporodní depresí či něco podobného, ale zdravá žena to s podporou partnera zvládne.
Nejsem si jistá, že to přímo souvisí s covidem. Spíš jde o to, že se výrazně zvýšil pošet lidí diskutujících na internetu, což trochu uzávěrami v době covidu souviset může.
Rozmach konspiračních teorií určitě není česká specialita, v tom nejsme horší než jiné národy. Jen možná opravdu trochu uvývá prostor pro to, co by se dalo nazvat typický český humor.
Zkrátka kdysi by byl dosah některých lidí maximálně v nejbližšší hospodě jako figurka typu Pepek Vyskoč, dnes se navzájem podporují na internetovýchh diskusích.
A dnes je občas skutečně těžké poznat sarkasmus, ale taky ironii satiru protože někteří lidé jsou schopní myslet vážně kdejaký mesmysl.
Madam, jste docela mimo. Wericha mít ráda nemusíte, to je věc vkusu. Ale proč hned tak zle? A navíc je to nepodložené.
Jen pro zajímavost, v mládí jsem se setkala se stařičkým pánem, který pamatoval Osvobozené divadlo, určitě víte, co za divadlo to bylo, při vašem vzdělání. Ten pán Vzpomínal na inteligentní humor 😏, na to se prý muselo s maturitou 😃. Znáte nějakou jejich hru, když tak soudíte? V prvorepublikové kultuře určitě Werich a Voskovec něco znamenali.To k první republice.
Werich byl člověk s chybami, jako každý. V dobách dvou totalit musel nějak proplout, jako každá veřejně známá osobnost. Před nacismem se mu podařilo utéct, za vlády komunistů se Werich nechoval hůř, než většina ostatních. A jestli se někdo zachoval ošklivě k Burianovi, byl to spíš Marvan.
Koukám, že to podstatné v článku vidím jinde než někteří diskutující. Doba se mění lidé jsou stejní, a to se týká i dětí. To je pro mě to hlavní sdělení.
A napíšu pár chaotických myšlenek, které mě napadly.
I to špatné, co je v lidech, se může v různých podmínkách projevit různě. A další věc, to, v čem jsou děti jiné je důsledek vývoje a zdaleka nejde jen o změny režimu.
Co se školy týče, my jsme museli v 70. letech sedět v lavici s rukama za zády a o velké přestávce jsme museli korzovat naa chodbě. Jo, kázeň asi byla lepší, ale za jakou cenu? Každé vybočení, nonkonformuta, odlišnost byl problém.
Ideologickou masírku už v době, kterou já pamatuju už ti rozumní učitelé nepřeháněli, ale opatrní být museli.
O tom, že v současnosti je víc svobody a snad není pochyb, ale i svoboda může mít své stinné stránky, alespoň pro někoho určitě. A pokud někomu stačí "jistoty" a nevadilo mu držet hubu a krok, minulý režim mu mohl vyhovovat.
Pohodlně se možná žilo , ale za jakou cenu? Museli jsme držet hubu a krok, nevyčuhovat.
Půjčky byly za totality taky, jen člověk musel mít ručitele. A hlavně.ani dnes vás nikdo nenutí se zadlužovat. Uznávám, jedna výjimka je bez hypotéky má na vlastní bydlení málokdo.
Sociální sítě by nejspíš existovaly, i kdyby byla totalita,
Poplatky bance platit nemusíte, stačí si vybrat banku
O svobodě cestování ani nemluvím.
A tak bych mohla pokračovat.
Někomu mohly vyhovovat ty "jistoty", někdo radši svobodu
Zkrátka mně se žije líp v současné době než za totality. Tehdeší doba měa jednnu výhodu, byla jsem mladá.
Pamatuju minulý režim jako dospělá. A s autorkou souhlasím.
Člověk má někdy tendenci zobecňovat osobní zkušenosti a hlavně idealizovat si dětství a mládí.
Taky je fakt když člověk nic jiného nezažil a neměl srovnání, dalo se v 80. letech žít celkem přijatelně.
Minulý režim bych vrátit nechtěla. Teď to srovnání mám. Samozřejmě, nežijeme v ideálním světě, ten neexistuje. Mně současnost vyhovuje víc, až na ten věk😃.
Ale chápu že některým lidem mohly vyhovovat ty "jistoty" víc, než svoboda.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Když se budete srovnávat s ostatními a vlastně závidět, nikdy nebudete šťastná.
Ano, snažíte se, jenže moc tlačíte na pilu. A uniká vám, co je podstatné.
A přitom kamarádka s dokonalým životem také nemusí být spokojená. Určitě by nebyla, kdyby jí trápilo, že se někdo má líp.
1 odpověď