Někdo tu píše, že digitální znalosti (práce s počítačem) samy přijdou u generace pocházející z 80. let. Už zde je vidět ty předsudky. Jak by se asi VŠ vzdělaný člověk mohl již po léta obejít bez těchto znalostí? Milí HR manažeři, za počítačem sedím víc než třicet let, v době, kdy jste byli na houbách nebo maximálně za sebou tahali kačera na šňůrce 🤣🤣🤣 . Ovšem něco takového správného progresivního HR manažera ani nenapadne.
Služební telefon opravdu není benefit. Nejsem zdaleka mladá generace, ale považuji za správné po pracovní době nereagovat na služební hovory. Nikdo mi neplatí pracovní pohotovost. Pokud budu ve stresu i ve volné dny a na dovolené, tak to zaměstnavateli nijak neprospěje. Stejně tak nepovažuji za benefit pracovní notebook, i když zaměstnavatel má tendenci to za benefit vydávat. Můj názor je ten, že když zaměstnavatel uzná za vhodné, může místo VŠ vzdělaných lidí zaměstnávat absolventy ZŠ a vybavit je pouze tužkou s papírem. To jistě zaměstnavateli přinese mnoho úspor a benefitů.
Celkově nechápu, jak je možné, že soudy, vláda a parlament mají navázané platy na nějakou tzv. průměrnou mzdu, kterou nemají 2/3 pracující populace. A když tedy mají navázáno oni, proč nějakým koeficientem nejsou navázáni všichni státní zaměstnanci? Vždyť se tvrdí, že ve státním rostou platy rychleji, zatímco skutečnost je taková, že platy úředníků, učitelů, zdravotníků, policistů, hasičů atd. klesají nejen kvůli inflaci, ale také absolutně, protože všechny nenárokové složky jsou několik let osekané. Ony snad soudy, vláda, parlament i senát nejsou stejní “služebníci" státu, jako ostatní ve státní sféře?
2
Sledujících
4
Sleduje
2
Sledujících
4
Sleduje
Vypadá to, že ani nepotřebuje žádného pana Babiše. Pan Fiala se znemožňuje sám. Nejhorší je, že alternativy jsou také katastrofické.