Ale existují takoví rodiče. Znám (bohužel osobně) paní, která vlastní 2 nemovitosti, její děti jsou pro ni jen zdroj peněz (neumí hospodařit, důchod určitě nemá nízký, ale vše rozfrcá a pak brečí, že nemá např na doplatek za energie). Neustále dětem vyhrožuje, že je vydědí, když nebudou skákat, jak ona píská.
Připadá mi, že něco takového snad ani nemůže být možné. Ale zřejmě ano, bohužel.
To už vstupujete na pole komunistické ideologie. Termíny jako odírání, vykořisťování aj. jsou jen slovník, ale skutečnost byla prostá. Tomáš na své cestě v Americe viděl odbory jako spojku mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem. Například odboráři usilovali o to, aby na směně bylo sto procent dělníků, protože to byla jedna z jeho úloh. Tomáš to přenesl do Zlína a za čas zrušil, protože "naše" odbory jsou obvykle napojené na politickou stranu, která často prosazuje něco, co dělníkům do hrnce nic nepřidává a hraje si své hry.
O Asii a dalších tvrzeních nic nevím.
Odbory vznikají v 19. stol. a zejména usilují o bezpečnost práce, omezení dětské práce a přiměřenou pracovní dobu. Tedy s komunistickou ideologií nemají tyto základní požadavky nic společného. V podstatě obdobná situace k dnešním koncernům přeneseným do zemí třetího světa. No a jestli nevíte, kde to dnes stále funguje tak, že zaměstnanec je spíš otrok, tak to asi nechcete vědět. A od fenoménu Baťa jsme se dostali zbytečně daleko. Nemám zájem s Vámi tuto diskuzi prodlužovat.
Pokud Vám zaměstnavatel nabídne do užívání (pronájmu dům) .tak si do smlouvy v () může napsat co chce a buď na to přistoupíte nebo ne Já kdybych pronajímal dům tak také bych nechtěl aby tam někdo choval slepice
A kdybyste to jako soukromá osoba nebo zaměstnavatel napsal do smlouvy, tak by nebyla v tomto bodě platná, stejně jako kdybyste nechtěl, aby neměli nájemci psa, kočku, či jiné domácí zvíře. Ale to už jsme se ocitli někde jinde. Nemám zájem nadále pokračovat.
Proč by měl zaměstnanec tahat za kratší konec provazu?
Proč asi vznikaly odbory? Že by mnozí zaměstnavatelé neměli tendenci zaměstnance nespravedlivě odírat? Pročpak asi západní výrobci přenášeli vyroby do asijských zemí, kde se nemuseli starat o dovolenou, nemocenskou, pracovní dobu, pracovní podmínky ...
Když vám zaměstnavatel poskytne dům a podmínky využívání, tak buď přijmete anebo ne. Když je přijmete, pak je musíte dodržet.
No ano. Ovšem zaměstnanec vždycky tahá za kratší konec. A je ujeté stanovovat podmínky užívání tak, že zasahují do soukromého života zaměstnanců. Když nemají objektivně negativní dopad na majetek zaměstnavatele. Zaměstnanec by neměl být ani nevolník ani poddaný.
Ujeté to není, je to součástí dohody a trval na jejím dodržování. Když druhý řekne, že se mu nejlépe relaxuje u piva, tak by to musel dovolit oběma. Možná tak Baťa lidí učil, že dohoda a smlouva není jen formální akt, ale že má svou váhu a vymahatelnost. Samozřejmě nejen ve vztahu s Baťou, ale obecně s kýmkoli.
Je ujeté stanovovat takové podmínky pro soukromou sféru zaměstnanců. Zaměstnanci mají nadstandardní zabezpečení, ale nestačí pracovní výkon a loajalita. Zaměstnavatel si osobuje právo zasahovat i do soukromého života.
Baťa nikoho nenutil, aby u něj pracoval. Když se dělník pro práci v jeho továrně rozhodl a chtěl i další benefit, musel splňovat různá kritéria, třeba i ty slepice nebo povinné vzdělávání, vzdělávání manželek, aby uměly pracovat s penězi a rozpočtem. Takže to bylo něco za něco.
Ale rozhodně lidí nesoudil, jak píšete v té poslední větě.
To není souzeni, když si někdo myslí, že nesmíte chovat slepice, a mít zeleninové zahonky, protože to považuje za zátěž pro pracovní výkon. Je to už trochu ujeté. Spousta lidí se prací na zahradě naopak relaxuje. Rozhodně jako podnikatel byl výjimečnou osobností. Nároky měl na zaměstnance i na sebe. Chápal, že příklady táhnou. A snažil se být spravedlivý, kdo u něj dobře pracoval, ten se měl na poměry doby nadstandardně.
No ,osobne jsem rád, že žiju v Evropě a nedělám standartniho otroka v Číně ,jak pišete. Spíš mi přijde smutné, že Tito standartni zamestnanci v soukromých firmách mají nižší průměrné platy ,než statni zamestnanci, jejichž efektivita práce je žalostna, a kteří de facto žijí z daní privátního sektoru
Doporučuji zkusit si život státního zaměstnance: vedoucí, kteří mají nadprůměrné platy, jsou většinou protekční, nemusí ani rozumět vykonávané práci, ale "kontrolují". Když nikdo nemá odměny (jakože posledních několik let klesly platy nejen kvůli inflaci, ale i absolutně o nenárokové složky), tak oni ano. Jako benefit státní úřad počítá pracovní notebook a mobil. Zřejmě standardem by bylo pracovat pouze s papírem a tužkou a zprávy posílat po holubech. Problém je, že máte pracovat do 65, ale už kolem 50 let nikoho nezajímá, co vlastně umíte. Takže jste na dobrých 15 let vydán na milost a nemilost všem "výhodám" státního zaměstnance.
Baťa má své dobré stránky i stinné, jako každý člověk. Určitě měl sklon být takovým malým diktátorem, když se jednalo o realizování jeho záměrů. V době, kdy se např. stavěly domy pro jeho zaměstnance, přesně určoval, že např. nesmí chovat na pozemcích slepice, aby to nenarušovalo styl čtvrti a také proto, aby se jeho zaměstnanci nerozptylovali jinou činností mimo zaměstnání. Podobné sklony diktovat do nejmenších podrobností život podřízených, zaměstnanců, žáků jeho školy práce se dá najít mnoho. Jakoby lidem okolo říkal: Když nejsi schopný vybudovat vlastní podnikání, tak nemáš schopnost ani žít vlastní život.
2
Sledujících
4
Sleduje
2
Sledujících
4
Sleduje
Kdo chce kam ...