A co právo doručovatelek na ochranu zdraví? ...opravdu je problém jet 1x za měsíc na poštu a vybrat si z účtu všechny peníze naráz? Jak vysvětlíte doručovatelce, že riskuje přepadení a třeba i poškození zdraví kvůli tomu, že rodina si nevěří (a nejsou schopni přes plnou moc to eventuálně vyzvednout za seniora) nebo se seniorovi jednoduše nechce na poštu... Když se budeme ohánět pravém, tak tedy ano. Jeho právo končí tam, kde začíná právo druhých. Takhle štvát generace proti sobě, pracující vs. nepracující... Bydlím na vesnici. Mám babičku, 94 let. Ta má účet ve spořitelně, nemá telefon ani internet. Ale má rodinu, na kterou se může spolehnout!
To je přesně to správné řešení a ne pořád vymýšlet, proč to nejde. Ať se vám daří. Hodně zdraví a štěstí v novém roce 2025.
A k čemu je bankovní účet babce, které je 90 a nevyjde ani z domu?
Asi ještě nemáte zkušenost se starostí o seniora. 🥰 On i takový senior potřebuje platit energie, nájem atd. Takže má pak nastaveny trvalé platby a nemusí chodit on, nebo někdo z rodiny každý měsíc platit na poštu sporožiro. Pak je taky výhoda, že si řekne kolik chce vybrat hotovosti a nemá zbytečnou hotovost doma. Někteří opravdu na tom nejsou dobře a nevyjdou z domu, ale jsou naopak takoví 90 + , kteří jsou docela aktivní.
Vážená jeden příklad, na poště nutí seniory aby si zřídili poštovní účet u ČSOB a senioři, protože jsou zvyklí chodit pro důchod na poštu, si jej zřídí. Není problém zřídit si účet. ALE a to mám ověřeno přímo na ČSOB, k tomuto účtu jim automaticky (tak mně to bylo řečeno na ČSOB, že tak mají nastavený systém) zřídí všem internetové bankovnictví a kartu k výběru z účtu. Bez karty nelze z účtu na poště vybírat, za kartu si ČSOB naúčtuje 150,- Kč. Aby toho nebylo málo, pokud toto internetové bankovnictví nevyužívají a chtějí mít přehled o transakcích na svém účtu, musí si písemně (skutečně písemně každý měsíc)požádat o výpis z účtu za který zaplatí 150,- Kč nad 65 let za zvýhodněný poplatek 60,- Kč a výpis z účtu jim bude zaslán poštou !!! ČSOB odmítá zasílat výpisy z účtu na email. Takže jedinou informaci o stavu na účtu mají na lístečku o velikosti 2x2 cm (jako když vybíráme z bankomatu).
No tak to od pošty není seriozní. Škoda, že se nechají ovlivnit, ale vždycky jde ten účet zrušit a zvolit jinou banku. To chce ale pomoc rodiny.
Netýká se lidí, kterým byl vyměřen důchod po roce 2010. Až Vám bude 99 a budete poloslepá vozíčkářka, bude se týkat i Vás.
Před rokem 2010. Mně se to týkat nebude, protože bankovní účet mám. A nepíšu to proto, abychom se dohadovaly, ale spíš dobrá rada, že to lze řešit tak, aby to bylo pro všechny pohodlnější. Paní je mi samozřejmě líto a právě proto by bylo dobré jí život usnadnit. Hodně štěstí.
No, ono nakládat z cizím účtem je tuším trestné. Na žádný jiný účet, než váš nebo manžela vám stát důchod nepošle. A imobilniho seniora budete těžko tahat k bankomatu.
Ale tady se pořád řeší něco, co se lidí 80 + vůbec netýká. Článek je o poplatku za doručení důchodu domů. A k tomu úču: řeč není o ničem trestném, existuje spoludisponent účtu. Seniora nemusíte nikam tahat. Ale pokud se hledají důvody, proč něco nejde, tak to prostě nejde.
A co až Vám bude 99, zelený zákal, nic neuvidíte, třes v rukou, že vylijete i hrnek čaje, berle nebo vozík. Pak jistě ráda pojedete do města do bankomatu, který ani nenajdete a pokud náhodou, neuvidíte na něj a místo jedničky zmáčknete 10x čtyřku. Pak teprve budete vzpomínat na výběry na poště.
Ale paní 99 opravdu kvůli této změně nemusí nic měnit. Chce chodit na poštu, může dál chodit na poštu. A jestli nemůže, existuje zplnomocnění, že jí můžete důchod na poště vyzvednout a přinést. Stejně tak, jak jí jej přinese zdarma pošťačka. Lidí 80 + se ta změna v doručování netýká. Jde jen o to nehledat problémy tam, kde nejsou.
Je to celkem jasné, proč se chce vše, zjednodušeně, přes internet. Tím pádem jste sledováni, ví se o vás vše. Svoboda končí.
A jen tak na okraj: pamatuju dobu, kdy poštovné bylo za lístek 0,30Kčs a většinou došel druhý třetí den, dnes 34 Kč. Více než stokrát tolik. To ani ty platy jako v Německu nevyrovnají rozdíl.
A tak si tady žijeme!
Nikdo po těch důchodcích nechce, aby něco řešili přes internet. Pouze to, aby měli zřízen bankovní účet. Co by tak asi kdo sledoval na člověku 90 +
Jemu se manželka líbí, snad si rozumějí a to je podstatné. Nevím, proč bychom to měli soudit. A že je Švancara přisprostlý? Např. na Pohlreicha zdaleka nemá a ten se cpe kam může. Švanci je aspoň svůj a na nic si nehraje. Líbí se mi jeho hantec a to, že se hlásí k Brnu, nesnaží se místo mluvení zpívat, jako třeba Pražáci... Má smysl pro humor a já mu fandím. A nemusíte na můj příspěvek reagovat 😄 😄 😄 .
Hezky a pravdivě napsáno.
mám důchodce jemuž je 93 let. Sotva vidí a těžko se pohybuje. Dovedete si představit, že by měl jít na poštu, vlakem či busem, či někam jít k bankomatu a tento bankomat ovládat. Ten člověk je rád,že se nají, vys... a spolkne chůru prášků.. To si myslíte, že když mu donese pošťák důchod ke dveřím domu, že je to nadstandart?
Jsem zvědat, až budte Vy v důchodu kolik toho zvládnete.
To už je ale jeho volba. Pak si to doručení domů musí zaplatit. Na tom není nic divného.
Vite kolik stojí pečovatelské služby, nebo pobyt v pečovatelském domě? Tady spousta lidí píše, jak se pečovatelská služba postará. Každý úkon zaplatíte i s chlupama a na pobyt v těchto zařízeních některým nestačí ani ten důchod a musí se finančně podílet ještě i rodina.
Sice Váš příspěvek nějak úplně nesouvisí s daným tématem, ale budiž. Z vlastní zkušenosti vím, že částka za pečovatelské služby není žádné drama. Kdo péči potřebuje, musí počítat s tím, že si ji prostě zaplatí. A dokud to jde, upřednostňuje se varianta pečovatelské služby u klienta doma. A věk rozhodně není to hlavní kritérium pro přijetí do Domova. Když potom nestačí v Domově na pokrytí pobytu důchod, od toho má ten člověk rodinu, aby mu přispěla. Téma ale je o zřízení účtu pro zasílání důchodu a to je asi to nejmenší, s čím můžeme seniorovi pomoci. Píšu to jen proto, aby lidi nehledali problémy tam, kde nejsou. Navíc se to doručování důchodů s poplatkem těch nejstarších důchodců vůbec netýká.
mám důchodce jemuž je 93 let. Sotva vidí a těžko se pohybuje. Dovedete si představit, že by měl jít na poštu, vlakem či busem, či někam jít k bankomatu a tento bankomat ovládat. Ten člověk je rád,že se nají, vys... a spolkne chůru prášků.. To si myslíte, že když mu donese pošťák důchod ke dveřím domu, že je to nadstandart?
Jsem zvědat, až budte Vy v důchodu kolik toho zvládnete.
Ale Vašeho 93 - letého důchodce se ta změna přece vůbec netýká. Předpokládám, že žádal o důchod před rokem 2010, tudíž mu pošťák důchod přinese domů zdarma.
A nadstandard to je.
Pokud by měl účet, má Vás, který může být disponentem jeho účtu a hotovost mu po domluvě s ním můžete u toho bankomatu vybrat. Taky se mu usnadní veškeré platby, které potřebuje provést. Nikdo po lidech v tomto věku nechce, aby ovládali internetové bankovnictví. Pouze to, aby měli zřízen účet a usnadnili život sobě i celé rodině. Popisuji to, co nám s 93 - letou maminkou funguje. Hodně štěstí.
Mému otci je 95 let a účet mu vedu já. Ještě ,když se mohl v pohodě pohybovat ,tak ze mě udělal disponenta na svém účtu , věděli jsme totiž ,že to ,že nebude moci chodit jednou přijde! On si jen řekne ,jestli chce nějakou hotovost. to samé s nakupováním. On si řekne co chce, já mu nakoupím a peníze vyúčtuji.
Když se chce všechno jde!! Musíte se totiž o svého otce starat vy!!
Máme to s maminkou 93 let přesně tak. Když se chce všechno jde, ostatní jsou jen výmluvy. Hodně štěstí.
17
Sledujících
1
Sleduje
17
Sledujících
1
Sleduje
Pro mě má pan David Švehlík neuvěřitelné charisma. 🙂
A co se mi líbí ještě více, že (zatím) zde převažují pozitivní komentáře. Začínám mít z diskusí na netu fobii, protože si v nich přispěvatelé až příliš často vylévají žluč.
Prima!
2 odpovědi
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
To jste vystihla moc hezky.
1 odpověď