Co tak připomenout ČKD Blansko a jeho turbíny - kdy už v r. 1958 na světové výstavě v Bruselu získala jejich KAPLANOVA TURBÍNA zlatou medaili a co tak připomenout v energetice důležitou technologickiou část PVE DLOUHÉ STREÁNĚ - o které se hovoří jako o našem technickém klenotu, která navíc byla zvolena za DIV ČESKA!!!
Tak pozor - neberte nikomu zásluhy - ztejména pak těm, kteří se nemohou hájit protože už nežijí a kteří mají svůj velký podíl na těchto našich úspěších!!! Jinak - kdyby Vaši předci Vám nepostavili 4 atomové elektrárny a k tomu přečerpací vodní elektrárny - tak byste si dnes možná ani nenabili ty Vaše mobily!!!!!
Proto ČEST PRÁCI Vašim předkům!!!!!!
Tak nevím v čem je problém!!
Vzhledem k tomu, že ze svého okolí znám mnoho lidí, kteří naopak cestovali až hodně! Kdo byl solventní tak cestoval za své s některou cestovkou a nebo služebně za plat + diety třeba s některým PZO, nebo u většího exportujícího podniku jako zahraniční montér - někdy i s rodinou na několik let a nebo v různých profesích na našich zaoceánských parnících, atd...
Jinak ale Generaci „baby boomers“, tedy kohortu narozenou v letech 1946 až 1964, nazval týdeník The Economist před časem nejšťastnější generací na světě. Nezažila války, těžila z ohromného ekonomického růstu a nízkých úrokových sazeb.
Nejšťastnější generace aneb Když je bohatství o umění narodit se ve správný čas na správném místě!!!
Ač má tedy každé období dějin něco do sebe, těžko se ubránit dojmu, že narodit se od poloviny 40. do poloviny 60. let v USA bylo zkrátka celkem terno. Alespoň finanční. Srovnávat to s průměrně (ne)úspěšnými občany tehdejšího Československa by pak zavánělo opravdovým výsměchem.
Pravdou je, že tužba po hezkých věcech a lehčím životě se ani tenkrát - zejména už v poválečné době, po odsunu německého obyvatelstva a po dosídlení průmyslových měst - rozhodně nevyhýbala nejen dospělým, ale ani tehdejším dětem. Proto si myslím, že pak do tehdejšího vzdělávání lehce pronikaly myšlenky marxismu-leninismu a to nejen z povinné školní četby např. od Karla Havlíčka Borovského přes Majerovou, Pujmanovou až po Julia Fučíka ale také hlavně to - co ty děti v těch průmyslových městech tehdy viděly a vnímaly - když denně měly před očima - na jedné straně ty luxusní prvorepublikové vily bohatých továrníků a na druhé straně dělnické domky nebo menší byty bez koupelny, mnohdy se suchým WC s novinovými útržky, toaletní papír a ty banány ani neznaly!!!!! Když ještě připomenu, že až do r. 1953 byly potraviny a oblečení na přídělový lístkový systém - tak lidi byli přinuceni ke skromnosti a každé zlepšení životní úrovně velmi vítali - např. městský rozhlas, první vysavače, pračky, ledničky, rádia, televizory a osobní auta, atd...!!!!!
Domnívám se, že tehdy to měly děti na vesnici ještě horší - zejména proto, že skoro všude chyběl vodovod, lidé byli odkázáni někdy na dost vzdálené pumpy odkud se běžně voda domů musela donášela v kýblech, všude se topilo dřevem, skoro všude děti musely pomáhat rodičům na poli, nebo chodit pást kozy, starat se o králíky, slepice, atd...
Naštěstí zanedlouho se na základě technického pokroku velmi mnoho zlepšilo ve městech i na venkově - bohužel ta poválečná doba byla pro všechny těžká a nedá se vymazat!!!
O tom si myslím a za objektivním názor považuji následující :Generaci „baby boomers“, tedy kohortu narozenou v letech 1946 až 1964, nazval týdeník The Economist před časem nejšťastnější generací na světě. Nezažila války, těžila z ohromného ekonomického růstu a nízkých úrokových sazeb.
Nejšťastnější generace aneb Když je bohatství o umění narodit se ve správný čas na správném místě
Ač má tedy každé období dějin něco do sebe, těžko se ubránit dojmu, že narodit se od poloviny 40. do poloviny 60. let v USA bylo zkrátka celkem terno. Alespoň finanční. Srovnávat to s průměrně (ne)úspěšnými občany tehdejšího Československa by pak zavánělo opravdovým výsměchem.
Proto nechápu proč se stále někteří lidé opakovajně zabývají touto otázkou -zejména když už není možné o tom ani hlasovat - protože už mnoho lidí této generace nežije!!!
Jinak si ale myslím, že pokud chci porovnávat dnešní životní úroveň s tou minulou - tak nemohu opomenout důležitý technický pokrok dle kterého se následně odvíjí životní úroveň!!! Bohužel i přes současný vysoký technický pokrok a moderní digitalizaci - jsme stále závisí na počasí, které v poslední době negativně ovlivňují změněné klimatické podmínky!
Každý máme jiná přání - velká města mne nelákala - ale zato cizokrajná příroda ano - tehdy Cejlon teplé moře, hlavně sloni, palmy atd... - ale to vždy vyžadovalo základnu /domov, škola vč. studia a hlavně za svoje peníze/ a pak ta nadstavba - zábava vč. cestování - takže hodně povinností a tak i jako hodně mých vrstevníků jsem to tehdy nestihla a problémy nezaregistrovala. Takže dnes už mohu jet, ale raději volím pohodlnou Dalmácii - sice bez těch mnou obdivovaných slonů, zato se tam domluvím, vč. výborného jídla a to nádherné moře a palmy tam mám také - proto moje spokojenost, radost ze života a nemám si na co stěžovat!!!!!
Nedávno na internetu jsem se v jednom článku dočetla, že : Generaci „baby boomers“, tedy kohortu narozenou v letech 1946 až 1964, nazval týdeník The Economist před časem nejšťastnější generací na světě. Nezažila války, těžila z ohromného ekonomického růstu a nízkých úrokových sazeb.
Takže na tom asi něco bude - proto si myslím si, že nemá smysl tuto otázku více rozebírat!!!
Bohužel - dnes nečelíme několika izolovaným problémům, jako je změna klimatu, ztráta biodiverzity nebo chemické znečištění. Dostali jsme se do takzvané trojité krize, kdy na sebe všechny tyto negativní trendy vzájemně působí a posilují se,“ říká Klánová.
Vysvětluje přitom, že chemické znečištění působí na zdraví člověka i dalších živých organismů, ovlivňuje jejich biotopy a schopnost přežití. Změny klimatu zase mění koloběh chemických látek v prostředí, při vyšších teplotách se jich více vypařuje do vzduchu, při povodních se vyplavují staré zátěže z půd či sedimentů.
Když si vzpomínám - tak hodně mých vrstevníků - tak jako já - jsme nosili do školy aktovky a až na pár výjimek - měla některá děcka tašky na záda! Bohužel něco nosit na zádech jsem nikdy nechtěla - no nevím - ale myslím si, že hlavním důvodem byla moje stále živá vzpomínka z poválečných let - kdy po dědinách chodili žebráci s ruksaky na zádech. Také pamatuji jak v pozdější době ty aktovky vystřdaly krásné moderní kufříky do ruky, které asi na doklady dodnes používají někteří podnikatelé!!!
Za žádného pokrytce se nepovažuji - subjektivně si myslím : že někteří jsme byli tehdy mladí, zdraví, plní elánu, mnohé se nám podařilo - v dnešní době energetické krize - stačí jen připomenout atomové elektrárny Dalešice, Temelín a k nim přečerpací vodní elektrárny Dalešice a PVE Dloiuhé Stráně o které se dnes hovoří jako o technickém klenotu a která byla zvolena za DIV ČESKA - na což jsme právem hradí!!! Proto si myslím a také za objektivním názor považuji následující :Generaci „baby boomers“, tedy kohortu narozenou v letech 1946 až 1964, nazval týdeník The Economist před časem nejšťastnější generací na světě. Nezažila války, těžila z ohromného ekonomického růstu a nízkých úrokových sazeb.
Jinak si ale myslím, že pokud chci porovnávat dnešní životní úroveň s tou minulou - tak nemohu opomenout důležitý technický pokrok dle kterého se následně odvíjí životní úroveň!!! Bohužel i přes současný vysoký technický pokrok a moderní digitalizaci - jsme stále závisí na počasí, které v poslední době negativně ovlivňují změněné klimatické podmínky!
Proto se nedivím některým informacím, že prý od 2027 se v souvislosti se Zelenou dohodou pro Evropu nebo-li Green Deal zvýší ceny všeho a k tomu ještě nás ještě finančně zatíží i plánovaná dostavba našich jaderných elektráren.
Myslím si, že asi mnoho nezáleží jen na oblečení v hodnocení dané doby protože : Generaci „baby boomers“, tedy kohortu narozenou v letech 1946 až 1964, nazval týdeník The Economist před časem nejšťastnější generací na světě. Nezažila války, těžila z ohromného ekonomického růstu a nízkých úrokových sazeb.
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
Tak já měla dříve také 2 německé dogy - také měly 1 velkou boudu - ale jen na dobu kdy jsem byla v zaměstnání - pak ale šly se mnou domů, dělaly mně společnost i v noci - harlekýn spával na dece vedle mé postele a černá doga spávala v hale na válendě!!! Jsou velmi inteligentní, společenští psi - rozhodně by nechtěli být sami jen v té luxusní boudě!!!
1 odpověď