Máte pravdu - ale horší je jíst rukama - doma když je mám čisté tak si pochutnám -třeba dnes v poledne. Netradičně jsme měli pečenou husíčku ale - jako nikdy předtím s výtečným bramborovým salátem s majonézou - na mne vyšlo pěkné stehýnko s kostí - na to jsem použila příbor králů - pěkně jsem to rukama rozebrala sval od svalu a šup s ním do úst, na salát jsem musela použít lžičku - manžel si vychutnával vykostěné pečené husí prsíčko příborem a nic neříkal!!! Protože husičku i salát se mně podařilo uvařit ve fantastické chuti - tak z toho mám moc pěkný a hlavně na dlouho netradiční zážitek, který si ve společnosti nemohu dovolit!!!
,
Já jsem tedy pochopila článek úplně jinak - podle mě má být o našich pocitech, o tom, jak jsme Vánoce prožívali tehdy a dnes. Jinak s vámi souhlasím. Co se týká toho, co dnes v obchodech dostaneme nového - no, nového je tam každou chvíli něco, mě osobně už ani nebaví chodit a něco vyhlížet. Ovšem kvalita - to je něco jiného. Kvalita je nadměrně drahá, to, co je dostupné, jsou často šunty.
Máte pravdu - o těch pocitech by to mohlo být, o kterých si myslím. že ty pocity stejně podmiňuje a ovlIvňuje právě výše životní úrovně. Dále si myslím, že pokud chci porovnávat minulé a dnešní Vánoce - tak nemohu opomenout důležitý rozdíl v dosaženém technickém pokroku a další 3 podstatné věci :
1/ Generaci „baby boomers“, tedy kohortu narozenou v letech 1946 až 1964, nazval týdeník The Economist před časem nejšťastnější generací na světě. Nezažila války, těžila z ohromného ekonomického růstu a nízkých úrokových sazeb.
2/ Nejšťastnější generace aneb Když je bohatství o umění narodit se ve správný čas na správném místě!!!
3/ Klimatické změny s tím, že příroda je mocnější než člověk
Tak mně tedy ceny másla ani vajec náladu nezkazí ani náhodou. Kdysi se sháněly banány a pomeranče a rozinky. Dneska je drahé máslo, ale kolik ho potřebuji na 1,5-2 kg cukroví, které max. upeču.
Také mne některé ceny nevzrušují, zato některé věci ano - například jsem na trhu postrádala obyčejné vánočky - tak jsem si alespoň chtěla udělat třenou ořechovou bábovku a pekla ji ve 2 roky staré formě s nepřilnavým povrchem - nedovedete si představit moje zklamání nad tou zánovní formou z které jsem musela nakonec tu hotovou bábovku vyřezat nožem. Bohužel - v poslední době mám podobných zklamání více a tak raději již nic nového nekupuji!!!
Proto si velmi ráda vzpomínám na minulé doby, nedostatek banánů považuji za malichernost - zejména když tenkrát na mne čekaly pod stromečkem jen samé nejmodernější dárky - třeba panenka mrkačka s vlasy, pak moderní kabát mongomerák, fotoaparát, večerní společenské šatičky a k nim černé moderní lodičky s bílým podpatkem, atd.. - no měla jsem moderní maminku a tak dřívější svátky považuji za mnohem lepší než dnes - protože mám dojem, že dnes na přesyceném trhu žádnou - pro mne zajímavou novinku /mimo digitálek/ - neseženu!!!
Jinak si ale myslím, že narůst některých cen - např. u másla,vajec, čokolád, vánočního cukroví, sbírek pro potravinové banky, atd... asi u někoho svědčí o snížení životní úrovně a asi o tom tento článek je?????
Tak tedy u mne byly ty svátky lepší a díky mamince i luxusnější - jak s dárky podle poslední módy - tak se slavnostním pohoštěním a úklidem. Bohužel - nyní si myslím, že slavnostní náladu mně už kazí problémy v zásobování s máslem, vejci, které způsobily nárůst cen vánočního cukroví, atd.... no a když ještě vidím ceny některých pochoutek na vánočních trzích - tak mám po náladě s tím, že si raději udělám doma například ty langoše levněji atd...
To je na dlouhý hovor u kávy či čaje. Podle mě:
Hezký víkend.
Klidně můžeme pokračovat - ale už přes jiný e-mail!!!!
U nás dneska králík na smetaně..🙂. Bramborový salát dělám max. 3x do roka, je to moc práce...
Cejlon byla naše nejlepší dovolená, pohádkově dobrá kuchyně, žádná jiná mi tak nechutnala, a čaj se tam naučil pít i manžel, který je normálně kafař. Jejich špičkový čaj tady bohužel není dostupný, ale s ohledem na globalizaci z té Británie se dovézt dá. Byli jsme ve sloním sirotčinci, umývali velké slony v řece a drbali je kokosovými skořápkami. Hned bych se tam podívala znovu, ale je to hodně dlouhý let a manžel už létat nechce, tak jsem přešla na šnorchlování v Egyptě, to zvládnu i sama a je to finančně únosné i pro jednoho. A proč jste se rozloučila s Jadranem? Dá se tam jet na podzim, kdy už není tak horko (do Egypta také létám mimo sezónu).
Milá paní,
pokud věříte na minulé životy - tak já jsem byla asi v pozdní antice - za vlády Římského císaře Diokeciána - asi Dalmatinkou. V Dalmácii jsem jako doma - stačí když tam dojedu a nadýchu se jejich vzduchu - vždy řeknu " "jsem doma"!!!
Bohužel moje letošní dovolená byla tam o život - nejprve jsem zažila velkou anticyklónu - tedy velká vedra ve dne i v noci, vysoký tlak vzduchu a silné sluneční zářaní. Cítila jsem velkou únavu, pak když jsem se podívala na sebe do zrcadla a viděla, že mám úplně - jako krev nabarvené rty - tak to bylo už na doktora - tak honem zapnout klimatizaci, Paralen, hodně vody a klid na posteli a odpoledne chladit do krytého hotelového bazénu. O pár dnů ještě později zase super-cela, která v 3-tisícové vesnici rozbila všechny tašky - takže ze střech zůstaly jen krovy , což jejich předseda vlády Plenkovič označil za přírodní katastrofu a poslal tam vojsko na pomoc. Po návratu domů jsem se z toho nemohla dost dlouho aklimatizovat!! Já tam jezdím od r. 1968 a znám Jadran od Itálie až po Albánii a tak si myslím, že jednou ta pohádka končí - třeba tou změnou klimatu nedej bože válkou, kterou už stejně v 90.tých letech min, stolejí Jugislávie zažila a rozpadla se na několik států!!!
Ale to je už nad rámec této diskuse - pokud máte zájem se mnou nadále komunikovat - tak můžete přes : janasedlackova4445@seznam.cz!!!!!
Samozřejmě i vám, s dortem nebo s pohárem. A hlavně se všemi, kdo nás mají rádi a koho máme rádi my. Hezký advent.
Na závěr ještě připomínám 3 důležité - níže uvedené - věci k zamyšlení :
1/ Generaci „baby boomers“, tedy kohortu narozenou v letech 1946 až 1964, nazval týdeník The Economist před časem nejšťastnější generací na světě. Nezažila války, těžila z ohromného ekonomického růstu a nízkých úrokových sazeb.
2/ Nejšťastnější generace aneb Když je bohatství o umění narodit se ve správný čas na správném místě!!!
3/ Klimatické změny s tím, že příroda je mocnější než člověk
Samozřejmě i vám, s dortem nebo s pohárem. A hlavně se všemi, kdo nás mají rádi a koho máme rádi my. Hezký advent.
Milá paní,
tak s tím Vaším čajem ze Srí Lanky jste mne dostala k trochu vzpomínání - ani se nedivím, že ho upřednostňujete před kávou, atd... Také mám na něj příjemnou vzpomínku - je to už hodně dávno - kdy k nám do podniku přijela skupina zákazníků z Cejlonu a dovezli nám jako malou pozornost ten jejich čaj. Přestože jsem se obchodního jednání také zúčastnila /jen jako hosteska/, tak mne také obdarovali asi 1/2 kg plechovou krabicí jejich vynikajícího čaje a navíc nám předvedli jeho přípravu - ovšem jejich dávkování bylo pro nás velmi silné, ale slabší - doma uvařený - byl vynikajícím zážitkem! Protože jsem po otci i bylinkář - tak už jsem se s Cejlonským čajem nesetkala.
Jinak se ale musím přiznat, že ten Cejlon Vám závidím - protože od mého útlého mládí je mým vysněným snem - už z doby kdy po našich městech ještě jezdily cirkusy a v jejich zvěřincích byli SLONI - do kterých jsem se na první pohled zamilovala a slíbila si, že až vyrostu, že za nimi na ten Cejlon rozhodně zajedu!!! Bohužel - i když jsem v životě hodně cestovala soukromě i služebně - tak tu cestu jsem nestihla uskutečnit a nakonec mne zbyly jen ty ZOO!!
Jinak negativně pociťuji dopady klimatických změn, pro které jsem se letos na dovolené v Dalmácii, musela nelibě a asi už navždy - rozloučit s mým milovaným Jadranem!!
Vzhledem k dalším hospodářským problémům u nás - tak se nenudím - nejenže jsem se vrátila ke svému /jen nedělnímu vaření/, tak ho ještě vylepšuji - až tak daleko, že by asi museli - nad mým bramborovým salátem - slintat i někteří naší vyhlášení kuchaři!!!
Ano, na slavnostní příležitosti jistě dort. Nicméně pro mě nejsou Vánoce slavnost, pro mě je to vzpomínka na tradice (k těm dorty nepatřily), na mé rodiče a prarodiče, kteří už tady dlouho nejsou a s nimiž jsme Vánoce prožívali, i trochu křesťanských pohledů, ač se nepovažuji za věřící. U mě k jídlu vítězí na oběd hrachovka a na večeři rybí polévka, kapr a salát a trocha cukroví. Všechno ostatní možná na Boží hod, kdy přijíždějí děti a vnoučata - tam mám zařazen i ten pohár se šlehačkou, husu, domácí knedlík a zelí.... Nepiju ani koňak (pro mě i ten nejlepší je navoněná mýdlová voda, omlouvám se), ani kávu, piju vynikající čaj ze Srí Lanky, který jsem měla příležitost ochutnat na místě a vozí mi ho kamarád z Londýna. 🙂
Milá paní,
co dodat: tak naplánované to máme pěkně, hlavně zdraví a pohodu, aby nám to opět pěkně vyšlo k naší spokojenosti.
Tomu nerozumím - zákusky a dorty na Vánoce? U nás určitě ne. A ten koňak se dá pít k těm rohlíčkům.
Milá paní, každý preferujeme něco jiného! To vánoční cukroví je tradice, ale pro mne je to jen lepší náhrada za nějaké sušenky!!
Ale jinak byste měla vědět, že králem všech slavnostních příležitostí byl a je na stole DORT - no a protože já ty Vánoce považuji za něco slavnostního - tak bez toho dortu a zmrzlinového poháru se šlehačkou a pak sólo koňak - si je neumím ani představit!
Ale jinak si také nedovedu představit, že by k nám přišla odpoledne návštěva a já bych jim ke kávě musela rozkrájet kus dortu - když na to mám ty vanilkové rohlíčky, linecké, atd..
Bohužel - koňak se nějak k vanilkovým rohlíčkům nehodí - k těm bych servírovala kávu - nejlépe jednodruhovou koupenou čerstvě praženou z pražírny!!!
Jak komu - jinak si ale o tom myslím a za objektivním názor považuji následující :Generaci „baby boomers“, tedy kohortu narozenou v letech 1946 až 1964, nazval týdeník The Economist před časem nejšťastnější generací na světě. Nezažila války, těžila z ohromného ekonomického růstu a nízkých úrokových sazeb.
Nejšťastnější generace aneb Když je bohatství o umění narodit se ve správný čas na správném místě
Ač má tedy každé období dějin něco do sebe, těžko se ubránit dojmu, že narodit se od poloviny 40. do poloviny 60. let v USA bylo zkrátka celkem terno. Alespoň finanční.
Jak komu - jinak ale o tom si myslím a za objektivním názor považuji následující :Generaci „baby boomers“, tedy kohortu narozenou v letech 1946 až 1964, nazval týdeník The Economist před časem nejšťastnější generací na světě. Nezažila války, těžila z ohromného ekonomického růstu a nízkých úrokových sazeb.
Nejšťastnější generace aneb Když je bohatství o umění narodit se ve správný čas na správném místě
Ač má tedy každé období dějin něco do sebe, těžko se ubránit dojmu, že narodit se od poloviny 40. do poloviny 60. let v USA bylo zkrátka celkem terno. Alespoň finanční.
Tak já měla dříve také 2 německé dogy - také měly 1 velkou boudu - ale jen na dobu kdy jsem byla v zaměstnání - pak ale šly se mnou domů, dělaly mně společnost i v noci - harlekýn spával na dece vedle mé postele a černá doga spávala v hale na válendě!!! Jsou velmi inteligentní, společenští psi - rozhodně by nechtěli být sami jen v té luxusní boudě!!!
1
Sledujících
3
Sleduje
1
Sledujících
3
Sleduje
Já radši husu a prsa, než husičku a prsíčka. Aspoň že jste neměla saláteček a majonézičkou, Janinečko 😀.
1 odpověď
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
Když veselé Vánoce - tak doma trochu recese neuškodí? Jinak když vidím v TV jak v některých lepších restauracích servírují čtvrtky hus a v jakých cenách - tak si raději tuto pochoutku udělám doma sama, hlavně na svoji chuť a na rozdíl od dřívějška si už odpustím tu slavnostnější atmosféru ve vyhlášené restauraci!!!
Jinak si myslím, že jsem časem to moje amatérské sváteční vaření povýšila na SVOJI velkou pochoutku a možná kdybyste ochutnal sám moje některá jídla, že by Vám mohly nejen téci sliny, ale také volil zdrobnělé výrazy - já totiž sice vařím podle starých - ale mnou vylepšených receptur!