Lidi si dřív pořizovali děti i z ekonomických důvodů a zajištění na stáří a pokud mají být jen pro radost, tak bude většině stačit jedno dítě nebo se na to úplně vykašlou a naplní život jinými "koníčky". Ve výsledku tahle společnost postupně vymře a přijde jiná kultura, která to volné místo obsadí...Takhle jednoduché to je.
Většina lidí chápe, že v 65 letech jsou lidi s velkou pravděpodobností už více nemocní. Nejde jen o ty, kteří se o sebe nestarají. Třeba taková magistra v lékárně stojí celý den na nohách a ohýbá se. Nemusí mít ani srdečně cévní chorobu, stačí jen problém s koleny a zády, aby tu práci nemohla dělat. Možná by měli páni poslanci zkusit týden pracovat ve stoje. Židle jen o přestávkách. Za prvé by se jejich práce velmi zrychlila a za druhé by možná neschválili tolik blbostí. Naše zdravotnictví není zase tak skvělé a efektivní, na řadu vyšetření se čeká měsíce, jsme průmyslová země, kde lidi pracují relativně tvrdě a těžce a ještě s velmi malým podílem částečných úvazků, takže český průměrný důchodce má odpracováno mnohem víc hodin než třeba německý nebo francouzský. Není divu, že naši důchodci nejsou ve skvělé kondici. Mimochodem na důchody se u nás vydává asi o 3-4 % menší podíl HDP než je průměr v EU. Když se vezme v úvahu, že vojenské výdaje tvoří asi 2 %, nejsou ty 4 % "ušetřené" na českých důchodcích vlastně docela dost?
Nemocných bude přibývat nejen tím, že populace stárne, ale i protože se prodlužuje věk odchodu do důchodu. Většina nemocí začíná kolem 60. věku a to byla předchozí generace žen dávno v důchodu a muži tam odcházeli. Doba dožití se zvyšuje, ale doba života ve zdraví moc ne...takže staří budou více na neschopenkách a na úřadech práce.
Fascinující, jak ta světová ekonomika ne-funguje. Tak velký technologický pokrok, před lety se mluvilo o zarucenem základním příjmu, o tom, jak velký problém bude příliš volného času, máme roboty, informace běhají jako blesk, v obchodech se sami obsloužíme, v letadlech odbavime, a přesto musí obyčejný lid pracovat víc a víc. Navic u nás si nevydelá ani na tu socialistickou kralikarnu, aby založil rodinu. Kde všechny ty zisky z toho technologickeho vývoje jsou? Jinak on ten tlak na karieru a pracovní výkon až do stáří bude mít nepříjemné důsledky. Nebudou děti.
Za naše nízké platy nemůže Babiš a Fiala to evidentně nevyřeší. Problém vznikl už v době privatizace, kdy se majetek skoro rozdal zahraničním vlastníkům a teď odsud odchází ročně nějakých 250 až 300 miliard a ani reinvestice nejsou nic moc. Chybějící digitalizace, přemíra administrativy, nepružný trh, bohužel tahle vláda s tím nepohnula a jestli to dokáže nějaká jiná, to tedy opravdu netuším. Chce to dost odvahy a schopností a samozřejmě i vize, ovšem reálné.
S agendu školství je to přesně naopak, je rozdrobena do krajů naprosto neefektivně, roli MŠMT je potřeba naopak posílit. V některých krajich se změnám brání, přistupuje se ke školstvi nejednotně, úroveň i nabidka je nesmyslne různá. Digitalizace prijimacek se navic povedla a chystá se velká revize... tenhle návrh je opravdu úlet.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Pořádek by měl být, ale v normálních městech předzahrádky fungují, takže je otázkou, proč je to u nás takový problém. Aby to nebylo o tom, že se nejdřív všechny předzahrádky zlikvidují a pak se znovu postaví a někdo si na tom namastí kapsu.
1 odpověď