Lidi si dřív pořizovali děti i z ekonomických důvodů a zajištění na stáří a pokud mají být jen pro radost, tak bude většině stačit jedno dítě nebo se na to úplně vykašlou a naplní život jinými "koníčky". Ve výsledku tahle společnost postupně vymře a přijde jiná kultura, která to volné místo obsadí...Takhle jednoduché to je.
Většina lidí chápe, že v 65 letech jsou lidi s velkou pravděpodobností už více nemocní. Nejde jen o ty, kteří se o sebe nestarají. Třeba taková magistra v lékárně stojí celý den na nohách a ohýbá se. Nemusí mít ani srdečně cévní chorobu, stačí jen problém s koleny a zády, aby tu práci nemohla dělat. Možná by měli páni poslanci zkusit týden pracovat ve stoje. Židle jen o přestávkách. Za prvé by se jejich práce velmi zrychlila a za druhé by možná neschválili tolik blbostí. Naše zdravotnictví není zase tak skvělé a efektivní, na řadu vyšetření se čeká měsíce, jsme průmyslová země, kde lidi pracují relativně tvrdě a těžce a ještě s velmi malým podílem částečných úvazků, takže český průměrný důchodce má odpracováno mnohem víc hodin než třeba německý nebo francouzský. Není divu, že naši důchodci nejsou ve skvělé kondici. Mimochodem na důchody se u nás vydává asi o 3-4 % menší podíl HDP než je průměr v EU. Když se vezme v úvahu, že vojenské výdaje tvoří asi 2 %, nejsou ty 4 % "ušetřené" na českých důchodcích vlastně docela dost?
Potíž eutanazie či tolerance asistovaných sebevražd je v tom, že mohou přerůst ve společenskou normu. Tedy, že starší lidé, místo toho, aby vyžadovali adekvátní péči a společnost se o ni snažila, budou raději chtít odejít a uvolnit místo, které "zabírají" mladým. Proto, jakkoliv jako individualista chci mít právo třeba i ukončit svůj život, jsem proti zavádění mechanismu smrti do společenské normy. Riziko povýšení na standard je příliš vysoké.
Přesně tak. Už v téhle diskusi se mluví o financích a o tom, že člověk nechce být na obtíž. Přitom kritérium by mělo být zdravotní a ne sociální nebo ekonomické. Pokud se to zavede, bude tlak na ukončení života "včas" čim dál větší, to je docela jisté. Ostatně kultur, kde se zabíjeli děti nebo nemocní nebo jinak "zivota nehodní" bylo v historii dost.
Nemocných bude přibývat nejen tím, že populace stárne, ale i protože se prodlužuje věk odchodu do důchodu. Většina nemocí začíná kolem 60. věku a to byla předchozí generace žen dávno v důchodu a muži tam odcházeli. Doba dožití se zvyšuje, ale doba života ve zdraví moc ne...takže staří budou více na neschopenkách a na úřadech práce.
Logika říká, že je hloupost platit lidem za práci, když nic nedělají. Pokud chtějí pojistku, ať se pojistí komerčně a pak budou mít nemocenskou podle toho, kolik si platili. Když budou chtít ušetřit, nebudou platit nic, ale také nic nedostanou. Ale tohle evropští socialisté holt nepochopí a budou pindat o tom, že lidi jsou chudáčkové a je potřeba je hýčkat, když si potřebují odpočinout a tak se hodí marod.
Vy jste asi skutečně nemocný nikdy nebyl....
Domnívám se, že vše začíná od nízkých platů a mezd. Nemá-li člověk na pořízení vlastní střechy nad hlavou , jde do nájmu. Na to nedosáhnou mladí lidé. Bytů se staví nyní dost, jsou drahé a pokud je někdo pronajímá , tak za hodně peněz, chce kauci ..atd. Na to s našimi platy nemáme. Změna v nedohlednu.
Bytů se samozřejmě nestaví dost. Ve srovnání se socikem ani ne polovina a mizerné je to i e srovnání s Polskem. Politici celeho spektra řeší hlavně svoji sebeprezentaci a slibují na všechny strany...
Fascinující, jak ta světová ekonomika ne-funguje. Tak velký technologický pokrok, před lety se mluvilo o zarucenem základním příjmu, o tom, jak velký problém bude příliš volného času, máme roboty, informace běhají jako blesk, v obchodech se sami obsloužíme, v letadlech odbavime, a přesto musí obyčejný lid pracovat víc a víc. Navic u nás si nevydelá ani na tu socialistickou kralikarnu, aby založil rodinu. Kde všechny ty zisky z toho technologickeho vývoje jsou? Jinak on ten tlak na karieru a pracovní výkon až do stáří bude mít nepříjemné důsledky. Nebudou děti.
Velké firmy EET v podstatě nic nestojí. Je to kousek softwaru, který nahrají do pokladen, ústředně z IT oddělení, které se o pokladny taky stará. Proti tomu, malého pondikatele to stojí peníze zřídit, udržovat, řešit problémy. I kdyby to sebralo pětistovku a půl hodiny měsíčně, tak měsíčním cyklu živnostníka je to znatelné. Navíc, při každém problému obvykle volá ajťáka a účetní, protože neposlat EET se může jinak prodražit. Ajťák a účetní pod tisícovku na hodinu dnes moc nejdou, a obvykle chtějí zaplatit aspoň půlhodinu.
.
Takže je jasné, že velké firmy to podporují, zase tím odrovnají kousek konkurence prakticky zadarmo.
.
Navíc EET dávno neplnilo svoji funkci. Například hospodští dávno pochopili, že stát nemá údaje z bank, takže EET finanční úřad neumí spojit s platbami kartami a vyhodnoti. K tomu našli způsob, ja vystavovat prakticky bez rizika účtenky s falešnými FIK kódy.
.
EET reálně zatížilo ty, které potřebujeme zatěžovat nejméně. Běžné podnikatele. Velké podvodníky neodradilo (ti už si poradili jinak), a velké podniky taky ne (těm je to jedno).
Máme pokrok, takže EET by jistě některé tyto podvody bylo schopné líp vychytat. Třeba účtenky už umí Finanční správa zpracovat a zjisti duplicity za milióny. Hlavní je nejednotné nastavení podnikatelského prostředí. Firma, která platí daně je znevýhodněna proti těm, co švindlují a v některých oblastech se dá švindlovat víc a někde míň.
31
Sledujících
0
Sleduje
31
Sledujících
0
Sleduje
A ten zásadní rozdíl je kde? O týden dřív instalovaná vánoční výzdoba?
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Přesně tak. Žádný velký rozdíl není, mladší to možná hrotí trošku míň a víc se natáčejí na instagram.