Ano, umím si spočítat, že abych měl stejné kuřecí stripsy jako v KFC, tak musím udělat následující:
Z toho kuřete musím oddělit kuřecí prsa.
A nebo si koupit dražší kuřecí prsa samotná místo několika celých kuřat, ze kterých bych měl pro mě dostatečný objem kuřecích prsou, ale zbytky kuřat bych měl pak doma zbytečně.
Pak ještě musím koupit koření, mléko, mouku a kukuřičné lupínky na obalování.
Cenu papiňáku na nebezpečné smažení pod tlakem či bezpečnější konvektomat a další kuchyňské vybavení nezapočítávám.
Potom musím ta prsa nakrájet na tlusté proužky.
Potom ty proužky musím nechat máčet nějakou dobu v mléce, aby nesmrděly prkem a zvláčněly.
Pak je musím okořenit.
A pak ještě obalit v mouce, vejci a kukuřičných lupíncích.
A nakonec je musím smažit v papiňáku a doufat, že mi nevybouchne do xichtu, jako to dělal svého času pan Harland Sanders, zakladatel KFC. A nebo musím koupit docela drahej konvektomat. Jinak ty stripsy nebudou tak šťavnatý jako při smažení při běžném tlaku vzduchu.
A pokud tohle vše vyjde na cca hodinu mé práce, kterou nedělám zadarmo, tak zjistím, že to výsledná cena se zas tak lišit nebude.
A pokud si někdy chci vyrazit do města a nechat jiné, aby na mě byli milí a uvařili za mě, tak radši vytáhnu 3 stovky a nažeru se a napiju jako blázen včetně hranolek a coleslaw salátu, než abych se s tím doma patlal.
Jak to máte vy?
Jděte do soutěže Masterchef
A proč si nedáte stripsy ve kterých žádná kost není?
Kdybyste uměla hnout pantem, tak vám paní u pultu vysvětlí, co je co.
BTW nikdo vás nenutí sedět v KFC v teple.
Můžete si klidně koupit pečený kuře, polosyrový zmražený hranolky a pepsi ve flašce z Billy a v kabátě na lavičce v mrazu jednou rukou jíst a druhou odhánět bezdomovce a nohama dupat, abyste se zahřála.
Jinak dobrý? Já jen, že to. co melete nemá absolutně nic společného s cenou.... . Stripsy z KFC jsem již měla...., díky
Nejde o peníze, když někam vyrazíte na jídlo, na peníze nekoukáte. Je přeci jasné, že vždy v restauracích to bude dražší. Musí se uživit firna, zaměstnanci. A co energie, atd,atd. S takovým uvažováním by jste nemohla do žádné restaurace.
To ano, jasně že se musí uživit personál a vše kolem. Jenže to KFC má marži, jako by to jídlo mělo přepravu z Austrálie
Vepřový řízek je skvělé jídlo, o tom žádná. Každý máme svůj postup. Samozřejmě i pan Brepta. Jako tip je to video v pořádku. Naklepání pod fólií, smažení na vysoké vrstvě sádla. Nicméně třeba já jsem naučený od své babičky, že na řízky vždy pokud možno čerstvě namletou strouhanku. Vysokou vrstvu sádla mám také. Ale smažím hezky zprudka, na "barvu". Pak okapat, dát do pekáčku nejlépe s roštem a nechat dodělat v troubě tak 30minut na 120°C. Na konec i ten pláteček másla. Sádlo v torubě z povrchu okape a hezky se dodělá. Ale jak říkám, každý to dělá tak, jak mu to vyhovuje.
Jsme měli souseda, který naklepával řízky mezi dveřmi na chodbě, aby si nenadělali doma v kuchyni svinčík......
Miluji články, ve kterých se posuzují finanční možnosti druhých podle nákupů. My jsme kupř. nakupovali rodičům, popř. i starším sousedům. Někdo vyjede na nákup třeba jednou týdně (to i my), - někdy i za více, než týden.
Kamarádka si odpustí cokoliv zbytného a ty penízky si nechává právě na Vánoce. Řekla mi,- hele blbost za čtyřicet korun..., ale ono se mi to sejde, já je dám do kasičky a takhle to dělám i třeba s bezva nabídkou na cokoliv, co mít nemusím a za rok mi to udělá dost peněz, ale poctivě ty peníze dávám stranou....
U jiné kamarádky to funguje tak, že si babči z baráku sejdou u jedné a nákup si i objednají, ale na jeden nákup, aby neplatily dopravu, - to by si také mohl kurýr říkat..., - hele, ona si objednala tři štangle lovečáku, nebo pět litrů oleje... .
Tudíž, soudit dle toho, co lidé a v jakém množství kupují, jejich ekonomickou situaci rozhodně neprozrazuje. Mnozí mají i kupř. nákup v knihkupectví jako pracovní benefit... .
Finanční gramotnost nelze zařazovat do žádného "blahobytu", stejně jako finanční negramotnost do chudoby.
Zklidni hormon, Vlková, jde o život? Nejde. U nás to prostě probíhalo jinak, tak se s tím smiř.
Když už si tykáme...., nevím, jakou práci jsi ve škole měl, když neumíš číst, to za prvé a za druhé trvám na svém - napsal jsi hovadinu, kterou skrýváš za slova, že jde - nejde o život... . Já bych chtěla vědět, jakým způsobem škola (školní jídelna - hospodářka) vedla účetnictví.. , to není supermarket, ve kterém si zaměstnaná prodavačka nakoupí. Školní jídelna má rozpočet, se kterým hospodaří a od toho je tam právě ten hospodář, jak už jsem psala
No vidím, že se tady ozývají samé potrefené husy, co kradou.
Za prvé, nekradu a za druhé, nepracuji jako kuchařka.
Nevím, opravdu nevím, na co si v této diskuzi hrajete, když píšete o dozoru a poplatcích. To nám tady chcete tvrdit, že kuchařky ukazovaly tašky při odchodu z práce, - komu? Dozor nad surovinami má hospodářka (hospodář), to ano, ale nad surovinami! Tzn., aby se vařilo na určitý počet obědů tolik a tolik brambor, těstovin atd. nikoliv více. Přesto není možné ubránit se zbylému, to je nereálné. Tak a teď k tomu vašemu poplatku,- můžete mi to vysvětlit v rámci účetnictví a hospodaření? To tam jako měli pokladničku, do které se peníze dávaly a pak se z těch peněz vyplácely prémie, nebo cokoliv jiného? Nemáte ani ponětí o účetnictví a píšete blbosti. SPO si nemůže dělat, co chce.....
Pracoval jsem deset let ve škole. V kuchyni měli takový dozor a kontrolu, že to prostě nešlo, protože rozpočet byl napjatý. Nedělám si iluze, že dnes je to jinak, spíš hůř. A ano, kuchařky si mohly odnést to, co zbylo domů, ovšem za pevně stanovený poplatek. Vy snílku.
Za jaký poplatek, smím-li se ptát?
Jak říkám, nechápu, že padělky značkového zboží ještě v dnešní době někdo kupuje.
Neumím si představit, že bych si třeba koupil věci na běhání padělané na tržnici místo např. Adidasu, který má vymíněné vlastnosti, o obuvi je asi zbytečné psát.
A hlavně značkové zboží vydrží strašně dlouho.
Trenky Calvin Klein už mám asi 5 let a pořád vypadají stejně (barva drží, švy se netrhají).
Zato trenky z Primarku už se začaly druhý den párat...🙈 Ale možná jsem měl jen smůlu.
Fakt nechápu...
Já už u Vietnamců, co se týče oblečení nekupuji vůbec nic. Jejich ceny jsou zavádějící a kvalita žádná. Čím méně konkurence v lokalitě, tím vyšší cena. Před léty..., ale to je fakt dávno, tak to ještě šlo, ale teď?
7
Sledujících
0
Sleduje
7
Sledujících
0
Sleduje
Já si většinou dávám strips box, abych měl ví masa a kromě hranolek a pití přikupuju ještě salát.
A pokud bych na tohle měl koupit jednorázově všechny ingredience a ještě započítat práci, kterou na tom strávím, tak bych to na výrazný rozdíl v ceně neviděl. Dost možná by mě to KFC vyšlo i levněji.
Navíc:
Ale určitě tam bude hrát roli i to, kdy si chce člověk doma zakulinařit a kdy jíst doma.
Jestli je jen víkendový kuchař a nebo zběhlá kuchařka, která zbytky ingrediencí použije do jiných jídel na další dny. Atd. Atd.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ale to je vaše rozhodnutí! Já si také čas od času dám jídlo tzv. "venku", jen ze sebe nenechám dělat blbce. Dobrou noc
1 odpověď