Dobrý den, ono i když jste aktivní a ve 2letech vidíte, že dítě mluví min, nerozumí, obratite se na pediatry, tak Vás v 98proc odpinkne, dítě má čas, je malý, je to kluk, školka ho rozmluví. To stejné s rodinou, nikam nechoďte, ještě bude mít nálepku blbečka, však Tonda taky začal mluvit až... Ten tlak okoli je obrovský. Navíc klinických logopedu je v ČR jen 920, na všechny děti a dospělé. Jen dětských dysfatiku je v ČR přes 100.000, nepočítám x tisíců děti s dyslalii, dysartrii, mutismem apod. A další věcí je, že není klinicky logoped jako Klinicky logoped. 1/3 by tam neměla ani být. Tzn čekáte s dítětem půl roku, logoped neumí s dítětem pracovat a jděte hledat znovu.
A ano je část rodičů, kteří na to kašlou (i vysokoskolaci, aby nebyla nálepka), ale většina rodičů je aktivních. Narazí však na malý počet odborníků na tisíce dětí.
Není vše tak lehké, jak si myslíte. Do toho byste musela vpadnout prostřednictvím svých dětí.
Ano, lehké to není. Ale právě mám zkušenost s oběma dětmi. Když nastal čas, tak jsem je oba zapsala na čekací listinu asi ke třem logopedům a povedlo se. A tak se to povedlo všem v okolí, kdo to začali řešit včas.
Další věc je i ta, že když už seženete logopeda, tak musíte doma s dítětem denně pracovat. Ta jedna návštěva měsíčně nestačí a to je opět o pohodlnosti rodičů. Ono je pak lehké napsat, že logoped je na nic.
Stačilo by, kdyby rodiče začali problém řešit včas, třeba ve čtyřech letech. Přece slyším, jak dítě mluví. Pak by ani ta roční čekací doba nebyla žádná katastrofa. Stále by bylo dost času na mluvení zapracovat před nástupem do 1. třídy. Jiný případ jsou ta vážnější onemocnění, to pak je nedostatek logopedů opravdu problém.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ano, je to především domácí práce, ale pod dohledem klinického logopeda. Ne, jak si část pisatelů zde myslí, že přečtou knihu, či najdou program na YouTube.
Co se týče části kliniku. Pokud Vám klinik, řekne, že za dysfazku můžete Vy, nebo je to vymyšlená diagnóza, na dítě křičí, má neúměrně požadavky na nezralý mozek apod, tak to není profesionál a je třeba hledat jiného.
Co se týče dostupnosti logopedie, je rozdíl hledat např v Karlovarském kraji, kde jsou 4 klinicky (pouze 1 je opravdu profík), nebo v Jihomoravském kraji. Průměrná doba čekání jsou 2 měsíce plus. Někde se čeká i víc jak 12 měsíců. Že máte dostupnost u Vás a okolí neznamená, že je to tak všude.
Pokud byste chtěla více informací, popř terapie apod, tak doporučuji fb Rodiče dětí s vývojovou dysfazii, Vývoj řeči v souvislostech, Asociace klinických logopedie či web Odkaz
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Přístup logopeda je samozřejmě také důležitý. Jen ještě podotknu, že jsme ze Zlínského kraje a na logopeda jsem vždy čekali půl roku.
Moje děti už naštěstí logopedickou péči nepotřebují, ale děkuji Vám za info a přeji pěkný den.