Jenže je tu menší rozdíl. Sice to mimino tahají rozespalé z postele, ale to se potom v kočárku zase v klidu zachumlá do peřinky a v klidu chrní, tak že se zas tak moc neděje. Kdežto, když ho strčíte do školky, tak tam si nemůže schrupnout kdy chce. A zrušení omezení hodin na práci při dítěti mi nevadí, ale v tom případě, matky které budou chodit do práce na plný úvazek a dávat dítě neomezeně do školky nebo do dětských skupin, tak těm sebrat rodičovskou, protože jí nepotřebují.
Tim by pozbyl rodicovsky prispevek funkci plosne davky, protoze ho spousta lidi nepotrebuje. Deti maji i treba milionari. Dite muze mit klidne reditel pojistovny o kterem je znamo, ze bere statisice mesicne. A i takovi lide si mohou o prispevek pozadat a mit to jako prispevek treba na chuvu a taky se sam nestarat. Ale to vam nevadi, ze ti to nepotrebuji a dostanou...
Nechci generalizovat, ale jsou obory, třeba lékařství, kde vám za 3 roky tak trochu ujede vlak. Pokud to nechcete, tak nějak pracovat musíte. A přesto i lékařky chtějí děti a jejich děti nejsou deprivované, pokud je maminka nějakou dobu v práci. Nebo si myslíte, že ženy své naplnění hledají i jinde než u sporáku a s hadrem v ruce by děti mít neměly? Kdybyste se podívala jak dlouhá je rodičovská v Evropě, asi byste s hrůzou pozorovala pár měsíců v Belgií, Max 2 roky v Německu a dalo by se pokračovat. Můžete namítnout, že celá Evropa kromě česká je deprivovaná. Ale není, překvapivě, dělat se to dá skutečně různe. Hlavně musí být rodiče srovnání s tím, jak to dělá a musí jim to vyhovovat jim a taky dítěti. Světe div se, každé dítě je jiné, většina kratke odloučení zvládne dobre. Zvolit si svuj způsob za komentářů vás a vám podobných je zas o poznání těžší.
Hlavně je fajn vidět, že mezi absolventy vysokých škol je velké procento žen, které nejspíš ty děti budou v budoucnu chtít. Pak se z těchto moralistů stanou křiklouni, jak je možné, že jsou třeba dlouhé čekací doby na zákroky nebo proč praktická doktorka třeba na 9 let zavřela ordinaci bez náhrady. Inu, protože chce tři děti...
Jj ale hlavně jde o nemoc žen a hlavně výdělek těch IVF firem
V historii to byla nemoc žen, protože to nebylo dostatečně prozkoumané a žena prostě byla podle mužů slabý článek, kde musí být problém. A teď se ukazuje, že je to tak půl napůl. Toliko k silným článkům, kteří střílí slepými a bez IVF by jejich rod hrdě vymřel.
Matky v Cesku jsou na tom naprosto luxusne ve srovnani s matkami v zemich, kde napr. nic jako "rodicovska dovolena" neexistuje a bud pracujete, nebo proste nemate dat diteti co k jidlu. Jako treba jedna ma znama, ktera pred otehotnenim studovala, cili ani nemela praci do niz by se mohla vratit, a ted nema pro tu holcicku v podstate nic a protoze nemuze kojit, tak musi shanet penize kde se da (tzn. po pribuznych, znamych, lichvarich...).
Myslim, ze tech pripadu, kdy se nekdo venuje vede, pracuje na nejakem projektu a zcela neplanovane otehotni, v praxi zase az tak moc nebude. Nicmene ano, souhlasim, ze v podobnych pripadech by zena mela mit stejnou moznost v te praci pokracovat jako jeji muzsti kolegove. Hacek je, ze v jinych zemich toto casto docela efektivne resi chuvy, jejichz sluzeb v CR nevyuziva temer nikdo (a vzhledem k jejich cenam ani neni divu).
Pokud ale nekdo chce pracovat vice hodin jen z financnich duvodu, aby mel treba o 2 tisice mesicne vic, tak uz vaham zda je to zrovna v CR skutecne dostatecne padny argument k tomu, aby s ditetem zachazel napr. tak, jak ve svem prispevku lici pani Potykova.
Pochybuji, že by to někdo dělal kvůli pár korunám. A zacházet s dítětem, jak píše paní Potyková... Spousta matek má starší dítě, které musí odvést do školky nebo školy a tahá z kvůli tomu z postýlky ráno třeba i novorozence. Nechápu, že nejvíc haní třeba dětské skupiny ti, kteří neví vůbec nic o jejich fungování. Jsou tam malé kolektivy, děti s plenkami zvládají naprosto s přehledem. Že dítě chytí virózu je taky věc běžná. Děti se musí promořit. Takže takové trošku hysterické přehánění...
Matky by měly být doma s dětmi nejméně do tří let a stát by jim to měl umožnit. Pracovat na úkor péče o děti nepřináší nikdy nic dobrého. Ty tři roky se to dá doma vydržet, i když rodičovská dovolená byla vždycky nízká vzhledem k cenám. Ideální by byl nějaký přívýdělek z domova pokud to situace dovolí. Ale strčit dítě do školky ještě s plínkami, ráno ho tahat rozespalé z postýlky, aby zakoušelo už od mala nepohodlí, jedna viroza za druhou, to fakt není dobré.
to není řešení.
A co teprve ty hydry, co ráno tahají rozespalé mimino z postýlky a vytvářejí mu nepohodlí proto, aby odvedly staršího do školky nebo školy. Nejlépe toho staršího uvázat v lese, ať kvůli němu mladší netrpí.
To je teda dobré, matka nevydrží doma s děckem, porodí ho a dá ho na hlídání. Je fakt, že rodičovská je nízká, dětská výživa, oblečení, boty jsou hrozně drahé, ale ty tři roky by to mohla většina matek vydržet. Za mých mladých let jsme dostávaly mateřskou jenom 5 měsíců a dál nic. Až u druhého dítěte jsme dostávaly 500Kč. Ale vydržely jsme s dětmi doma do tří čtyř let i když nám samozřejmě peníze chyběli. Ale děti měly přednost.
Tak jste to měly jinak. A co? Teď je třeba moderní "rozvíjet" i malinké děti spoustou kroužků, chození na plavání, cvičení s miminky... Velký důraz se klade na kojení, za minulého režimu se cpal Sunar, kde to šlo. A taky vám nikdo nevyčítá, že jste to dělaly špatně. Každá doba má svoje a fakt není potřeba krafat do organizace rodiny ostatním jenom proto, že vy to cítíte jinak nebo proto, že vy jste něco neměla nebo na to neměla.
Prostudujte si zakon, který rodičák upravuje. Osobní péče není nutná, přesto můžete pobírat rodičovský příspěvek. Stačí zajistit péči jinou osobou. Takže když máte chůvu, babičku, tetu, rodičák lze plně pobírat. Jediný kdo je omezený je ten, kdo dá dítě do jeslí/ školky. To je nesmyslná nerovnost - nemáš na chůvu, pracovat plně nemuzes. A ano, rodičák mají zpravidla všichni co mají děti. Tak je tahle dávka míněna.
Paní totiž vůbec nepochopila, že se jedná jen o zrušení limitu do dvou let dítěte. Že rodiče dvouletých dětí klidně pracují, děti mají ve školkách a berou zároveň rodičák už dávno.
Buďte si jist, že o této problematice vím daleko víc než vy. Ovšem na rozdíl od vás se domnívám, že i z mých daní se mají vyplácet peníze skutečně potřebným, ne manažerce, která si pořídí dítě, po roce ho strčí někam na hlídání, bere 50 000 a k tomu od státu další 10 a více tisíc (podle toho, jak si to rozloží). A na rozdíl od vás a dalších primitivů také vím, co to je diskuse - tedy výměna názorů podložená argumenty. Ovšem chápu, že ve vašem mozečku se myšlenky, natož pak podložené argumenty nezrodí, a tak nezbývá, než použít to, co jediná tam máte - urážky.
Manažerka to řešit nemusí. Ta si CELÝ rodičák vybere do roka dítěte, takže má 350 tísíc z "vašich" daní, dítě v jeslích, plat třeba přes 100 tisíc a nemusí nic řešit. A to vás neštve? Té to očividně přejete. Ale "chudší" ženě, co nestihne vybrat všechno byste zbytek sebrala.
Nevím o kterých dotovaných dětských skupinách je řeč, co vidím ve svém okolí, tak jsou zde pouze soukromé dětské skupiny, které stojí majlant, takže do toho stát nemá co kecat!
Ony většinou nějak dotované jsou. Ale jak píšete, i tak je to ve výsledku minimálně kolem 5000 korun na měsíc. Si tady někteří diskutující asi představují, že se tam zadarmo postarají a matka si nahamtá peněz a nemorálně zbohatne...
I tak se množí víc než je zdrávo. Alespoň nějaká regulace je potřeba.
Regulace možná ve formě antikoncepce a nebo dobrovolné sterilizace. Ale tohle je fakt odporný názor. Mě by zajímalo, jak byste se tvářila na to, kdyby v ČR umřela každá stá rodička. Třeba i někdo z vaší rodiny. Taky by to byla přírodní regulace?
Příspěvek je určen na péči o dítě. Pokud o něj pečuje, v pořádku. Pokud ale chodí do práce a o dítě se stará školka, nemá právo na žádné extra výhody. V tom případě já chci příspěvek od státu k platu taky! To by se líbilo každému! Jak k tomu přijdou zodpovědné matky, co jsou s dítětem skutečně doma a starají se? Mají na to ještě doplácet?
Poridte si dite a do jeho tri let budete moci mit taky prispevek k platu a nebudete muset zavidet.
To je pořád dokola. Mám pocit, že jakmile se někdo stane poslancem, odhodí mozek a začne všem horem dolem cpát svoje představy o životě 😄
Vsak s funkci zacnou nejlepe vedet, co je pro nas poddane nejlepsi... a jeste tu k tomu mame ten specificky trh a chute, treba cokoladu mame radeji drazsi, ale mensi a s mensim podilem kakaa atd. Co bychom si bez te vlady a snemovny pocali...
Autorka to evidentně nepochopila. 92 hodin je poloviční úvazek. Pokud hce dotyčná pracovat na plný úvazek, je od ní sprosté vymáhat, aby ji k jejímu platu ještě stát dával peníze, které jsou určeny na PÉČI O DÍTĚ, když to dítě odloží na 8-10 ho nějakého pečovatelského zařízení. To by pak mohli chtít rodičovský příspěvek všichni, co chodí do práce na plný úvazek a mají děti.
Vsak na ten prispevek narok maji vsichni. Dokonce i ti, co chodi na plny uvazek do prace a maji uplne celou vyplatu. Muze chodit i do dvou praci a mit vyplaty dokonce dve a brat rodicovsky prispevek. Jen musi dat dite na hlidani treba studentce, babicce nebo kamaradce. Klidne na tyden nebo dva v kuse. Nikoho to nezajima. Jen kdyz je dite ve skupine, vzbuzuje to u vsech takove vasne, jak ji maji prispevek sebrat, protoze obira stat. Nechapu to. I kdyz u naroda, kde je pulka lidi financne negramotna a neumi si to propocitat se to vazne asi da pochopit.
JAko pokud jdu do práce a umístím dítě na celodenní docházku, abych mohla do práce, pak opravdu pobírání RD postrádá smysl. To má příspěvek za to, že pečuji o dítě a nevydělávám... Teď je čerpání omezeno tou půldenní docházkou, což stačí na přivýdělek, ale pokud už využiji celodenní péči někým jiným, tak od toho pak ale chodím do té práce. Pokud rodiče nechtějí o RD přijít, mají přece možnost je vyčerpat do roka/do dvou celý a pak chodit do práce a umístit dítě do školy. Ta částka na RD je jasně daná a můžete ji čerpat rychleji nebo pomaleji. Tak když vím, že se po roce a půl budu vracet, tak si to čerpání zrychlím, o nic nepřijdu a nastoupím do práce. Nevidím v tom problém
Nemohou ho vsichni vybrat cely tak rychle. Je dany strop podle vyse materske. Cim vyssi prijem, tim vyssi materska a moznost vycerpat prispevek rychleji. Takze tim napadem podporujete vysokoprijmove zeny, ze si mohou honem vybrat, jit do prace. O nic neprijit a dite dat klidne do jesli. Ale zenam s nizsim prijmem, co nestihnou vybrat treba do toho roka a pul byste zbytek sebrala, proroze maji prece vyplatu. Logika bohatym doprat jeste vic a chudsim vic ubrat, at si nevyskakuji...
Pracujici matka,která pracuje dříve než by musela, měla by být určitě nějakým způsobem zvýhodněná.Urcite není fér,že některé matky dělat nechtějí a jen tento systém zneužívají a g životě pracovat nebudou!To že s dítětem nebudu doma celou mateřskou,neznamena,že z dítěte vychovám něco špatného a dítě tím nějak trpí.Co je z dětí matek nefakcenek , které neví co je práce a jen pobírají samé dávky!V první řadě ,stát má zvýhodnit všechny co pracuji a pracovat chtějí,vůči vsem nefakcenkam!Nevím,jak může být v dnešní době možné,že pracujíci rodina má co dělat ,uživit 2 děti,tak aby ani jedno nestradalo!No a tlupy rodin nefakcenek ze státního uživí i 8 malých přizivnat!!!
No vidite. A polovina diskutujicich tady by pracujici matce sebrala i moznost dobrat zbytek prispevku, protoze prece pracuje a nema co obirat stat... ale ze jini jen cerpaji a v zivote neodvedou korunu je nepohorsuje...
Proč by senioři nepobírali důchod, když dosáhli důchodového věku? Důchod pobírají za minimálně 35 let odvádění sociálního pojištění. To, že jsou ještě schopni pracovat je pro ně bonus.
Proc by nemely dostat zeny rodicovsky prispevek, kdyz porodily dite a odvadely (pripadne jiz zase odvadeji) socialni a zdravotni? Moznost pracovat je pro ne taky bonus. Stejna logika jako u senioru. U obou skupin bych rozhodnuti zda a jak moc pracovat a jak si organizovat zivot nechala na jednotlivcich.
1, V 70 letech byla krátká mateřská dovolená, ženy musely dát děti brzo do jeslí. Psalo se o tom, že tím trpěly maminky i děti.
Jsme 25 let po revoluci a maminky dávají děti dobrovolně od 2 let do soukromé školky, aby mohly pracovat.
2, V 70 letech nebylo vidět tolik žen v kavárnách jako je teď. V tom má paní v diskuzi pravdu.
3, Moc by mě zajímalo, jak je pro stát ekonomicky výhodné platit rodičovský příspěvek pracujícím ženám?
Musím říct, že se ve společnosti vyskytuje tolik paskvilů pro současné rodiče, až se nestačíme generačně divit.
A porodnost je nižší a nižší.
Rodiče a prarodiče současných rodičů mysleli na budoucnost a pokračování lidstva. Výplatu měli řádově ve stokorunách, náklady byly plus mínus poměrově jako dnes a dali to.
Dnes je moderní o všem příliš psát a mluvit, mít depresi, sedět v kavárně a dávat děti brzo do školky na převýchovu rodičovské nevýchovy, emancipace žen...
Jak se to statu vyplati? Tak, ze clovek, ktery pracuje dostane prispevek, ale zaroven neco odvede na odvodech ze mzdy. Takze za tri roky od statu dostane 300 tisic a podle sve vyplaty neco statu "vrati". Navic ma penize a muze vic utracet a z toho ma taky stat zisk. Kdyz nekdo jen sedi doma, dostane 300 tisic, neodvede nic a mozna jeste bude cerpat dalsi davky na bydleni a podobne. Uz chapete rozdil?
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
No ona je to spíš matematika. Když si žena(navíc proč jenom, žena-muži na rodičovské mohou snad pracovat déle?) vybere 350000 tisíc a za 7 měsíců pak umístí dítě do jeslí (které také nejsou zadarmo, že), tak náklady na ní jsou vyšší než kdyby si vybrala rodičovskou a s dítětem pak zůstala doma.
1 odpověď
15
Sledujících
0
Sleduje
15
Sledujících
0
Sleduje
A spocital jste si jeste, kolik ona do tri let ditete odevzda na odvodech z vyplaty? Mozna vic nez dostala. A ty jesle jsou dnes vetsinou soukrome, takze ty taky plati. Zatimco ta doma neodevzda nic, jen bere. Casto k rodicaku jeste i davky, aby vyzila. Takze naklady na zenu, co jde do prace jsou pro stat mnohem nizsi nez na tu, co zustava doma.