Chcete snad říct že jste před 80 sehna veškerý stavební materiál?
Představte si,že já ano.Měli jsme na vesnici nákupní středisko kde se dalo koupit všechno a stavební materiál na objednání.Dovoz třeba tvárnic nebo cihel jsem si ale musel opatřit sám což tehdy zas takový problém nebyl.Přijel jsem do Hrušovan s Tatrou a vlekem.Naložili nám dle objednávky tvárnice.To samé cihly z cihelny.Materiál na vodu,elektroinstalaci a topení nebyl problém koupit.A s tím úplatkem za půjčku to pisálek totálně přehnal.
Ty kráááso, tak teď jsem zjistil, že moji rodiče i prarodiče byli vlastně vědci, když jsme jako děti byly odchovaní bez bonbonů, čokolád a jiných sladkých zbytečností !!
Ne, že bychom to neznaly, ale dostaly jsme se k tomu velmi omezeně, většinou při výročích nebo za odměnu. A průvodní řeči ke konzumaci sladkostí byly automatické - zkazíš si zuby, budeš tlustý a až vyrosteš dostaneš cukrovku....
Dnešní mladí a děti konzumují sladkosti ve velkém množství a za 30 let se to projeví.Měl jsem také rád sladkosti a dnes se jim snažím vyhnout. aby jsem se nedopracoval k píchání inzulínu.
Dobře, nechám se tedy poučit. Který náš radar může nahradit ty právě zaváděné izraelské?
Tamara . Američané se na počátku devadesátých let obávali vývozu této technologie do nespolehlivých zemí, kde by mohla být zneužita, resp. použita proti západním spojencům a jejich technice. Proto česká vláda dostala dopis přímo z Bílého domu, že vývoz není žádoucí. Po období několikaletého útlumu výzkumu a vývoje se ho povedlo obnovit v maximálně možném rozsahu a vylepšený sledovací systém Vera-NG se úspěšně prodává.
Souhlasím. Jednou před lety jsme to zkusili uvařit, předem máčeli v mléce, ale žádnou delikatesu jsme v tom nenašli. Stejně tak vemínko, nebo ledvinky. Ty jsem propírala, taky namáčela, čistila až z nich skoro nic nezbylo 😄 , ale stejně jsem tam tu moč cítila. A po játrech taky nešílím, ačkoliv ty aspoň jednou za čas sníme...Z vnitřností vlastně považuji za delikatesu jen dršťkovou polévku. 🙂
Ledvinky se nepropírají ani nečistí.Nakrájí se na kousky a nechají přejít varem ve vodě.Vysráží se močovina.Potom je dáte do hrubého cedníku a properete vodou.Ta vysrážená močovina se odplaví a zůstanou čisté ledvinky které následně upravujete podle receptu.
A jak se vám líbily ty, které připravili naši kuchaři? Dobrota od pohledu, že? 😉
Vypadalo to jako normální řízek jen struktura masa je jiná.Další způsob úpravy je ,nakrájet na malé kousky,z prudka opečeme,přidá se nakrájená paprika,cibule,rajčata,česnek a kečup.Podávat s hranolkama.Ideální jídlo pro Wada.😁
Masa nebylo dost stála se fronta . Babička chodila ráno v 5-6 hodin do fronty a teta ji cca v 8 hodin vystřídala - maso vozili kolem 9.hod. To bylo ještě Všechny druhy nebyly jelikož byly pod pultem. Cena byla cca 17- 40 kč. A když na krámě byly , tak pouze pár prvních lidí si je koupilo. V restauracích se vařilo a druhy masa dostávali podle cenové skupiny. Každý si je mohl dát , ale určitě méně než dnes. Když jsme dostali v Německu občanství r. 78- tak jsme mohli jezdit do čech. Bratranec v r. 83 nastoupil jako zámečník - a měl 1180,- čistého . Strýc účetní PaM měl 2350,- . Bratranec nastoupil v r.86 do ČSAD , kde dělal za 2200,-. Tatarák zadní hovězí 15,-. ze svíčkové 40,- . Guláš 8,- svíčková 10.50,-. smažák tatarka 9,- pivo 2.20 ,- benzín po roce 85 9,- kč . Na jídlo v restauraci se pracovalo - člověk po vyučení cca 1 hodinu , řidič 45 min. na Kg masa se dělal 1.15 hod. --2.5 hod . Na litr benzínu se pracovalo 45 min - 1.15 hod. na aut pračku 2 měsíce , na televizi cca 3 měsíce , na auto se bylo třeba 3 roční platy . Téměř vše mimo nájmu bylo dražší . Některé zboží bylo až 8 x 10 x dražší než dnes. Vrátím se k obědům v restauraci . Je pravda , že zdražení v posledním roce bylo cca 20% . Tak jídlo v restauraci stojí stejně - cca za hod práce je oběd. Bohužel je pravda , že před 5 lety to bylo 45 min. i méně.
V restauracích se vařilo a druhy masa dostávali podle cenové skupiny. Každý si je mohl dát , ale určitě méně než dnes.
To co jste napsal není pravda.Co se objednalo to se dovezlo.A dát si mohl každý co chtěl a určitě si mohl dát každý den na co měl chuť.Pracoval jsem v oboru tak vím o čem píšu.
Pokud si pamatuji tak masa bylo dost a všechny druhy.V řeznictví byl běžně hov.roštěnec nebo svíčková což se dnes nevidí,protože je to tak drahé,že se to málo kupuje.Veškeré vepřové nebo hovězí droby,dršťky nebo býčí žlázy.Ano je pravda,že se vozilo 2x týdně ale také se vše prodalo a ne jako dnes kdy to leží na pultech a pokud se to neprodá tak kdo ví co se s tím potom děje.V restauraci nebyl problém si dát jidlo z masa na které měl host chuť.Roštěnka,svíčkové řezy nebo tatarák z pravé svíčkové bylo normálně na jídelním lístku a mohl si ho dovolit každý.Dnes by stál takový oběd v restauraci hodně draho.
Autor článku jen upravil text který již v jedné podobné diskuzi napsal jeden diskutující.
Co všechno generace dnes těch "seniorů" zažila, čemu se přizpůsobila atd...
Takže, ty generace dnešních seniorů přešli od telefonu s operátorem pro dálkové hovory a placených telefonních budek, k videohovorům po celém světě.
Přešli od černobílých snímků k YouTube, od vinylů k online hudbě, od ručně psaných dopisů na e-maily a Whats App.
Od živých her v rádiu a černobílé televize, k barevné a poté k HD 3D
Chodili do videopůjčovny a teď se dívají na Netflix.
Poznali první počítače, děrné štítky, magnetofonové pásky, disky a teď mají gigabajty a megabajty v chytrých telefonech.
Celé dětství nosili kraťasy, potom kalhoty do zvonu a minisukně, boty na jehlách i na platformě, kombinézy a modré džíny.
Vyhnuli se dětské paralýze, meningitidě, obrně, tuberkulóze, prasečí chřipce.
Měli první kolečkové brusle se
4 kolečky, tříkolku, kolo, moped, auto na benzín nebo naftu a teď jezdí hybridy nebo elektrickými auty.
Hráli člověče nezlob se, šachy, dámu, prší, kuličky a monopoly.
Teď je tady candy crush na jejich smartphonech
Hodně četli. Tancovali na zábavách a diskotékách
Jezdili na čundry, na chmel, na brambory a venku si pekli buřty na klacku
Náboženství, či pohlaví spolužáků nebylo předmětem jejich sporů a diskuzí.
Pili vodu ze studny a z kohoutku, limonádu ze skleněných lahví. Zeleninu a ovoce na talíři měli vždy čerstvou.
Zažili jsme nesvobodu,okupaci sovětskými vojsky železnou oponu,cenzuru.
Je to generace, která se doslova přizpůsobila "ZMĚNĚ".A která navždy zůstane JEDINEČNÁ.
.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Česnek se sází než přijdou mrazy.Tak s tím prosincem to autor přehnal.
1 odpověď