Také jsem četla a obdivuji ji. Co mě ovšem mimo jiné zaujalo, jak se zmiňuje, jak je důležité u dítěte pro rozvoj řeči, aby mělo maximálně dva rodné jazyky. U syna Radbora došlo k tomu, že na něj mluvili asi pěti jazyky, takže tam došlo k jakémusi "zmatení pojmů". Zřejmě nedokázal myslet samostatně v jednotlivých jazycích a oddělit je od sebe.
Tak toto připomíná jak dříve Číňané dívkám od útlého dětství svazovaly chodidla, aby měly co nejmenší nohy. Že pak nemohly skoro vůbec chodit, byl "detail". A taky africký kmen u něhož dívky dostávají od dětství na krk kovové kruhy, aby měly co nejdelší a nejtenčí krk. Když ženu pak vyhostí z kmene a kruhy sundají, tenký krk neunese hlavu a zlomí se vaz. Nepochopím, že tato dáma se dobrovolně taky mrzačí.
V mladé věku jsme vždycky v MHD s kamarádkami stály, i když bylo volných několik míst. Nějak se mám po několikahodinovém sezení ve škole, usednout ani nechtělo. Vlastně jsme o tom ani nepřemýšlely.
O to víc mě překvapilo, když mi jednou otec vyprávěl o svém mladém spolupracovníkovi, inženýrovi, který v MHD zásadně nikoho nepouštěl. Na otázku: "Ani těhotnou ženu nebo starého člověka? Odpověděl: "Ne. Přece jsem si taky zaplatil."
Takže, jak vidět lidé jsou pořád stejní. Akorát mám pocit, že "těch co si přece taky zaplatili," nějak přibylo.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Před mnoha lety, jsme ve škole měli brannou výchovu. Tam jsme trénovali, co dělat při jaderném výbuchu. Jako děti jsme to nebraly tehdy nijak vážně. Nenapadlo mě ovšem, že za padesát let budu číst o tomtéž. Zdá se, že svět se nijak nezměnil.