Matematik forever. Elitní přisluhovač globálního kapitalismu. Proletář-investor. Foter na čtvrtou.
Jo tak slevu z tržní ceny by jste chtěl. A rovnou 2 mega , takže aby vám babka prodala byt za polovic jeho skutečné hodnoty. A víte jak se říká takovým jako jste vy ? No slušný výraz pro to není.
Jasně, všechno má svou cenu. Já nejsem charita, a takové právo dožití, to je břemeno, které na sebe zadarmo nevezmu. "Finančně gramotní" se nám říká. Pozor, ne každý cizí výraz, kterému nerozumíte, je neslušný.
2 mega jsem střelil od boku, z článku není jasné, jakou cenu byt má, záleží kde v Brně je, v jakém je stavu, a tak dále.
A ona vám jistě bude důvěřovat a udělá přesně to, co po ní chcete.
Tak říkám, musel bych ji znát (a ona mě, pochopitelně). S někým úplně cizím je to poněkud riziko. Ale tuhle věc už začínají provozovat i firmy (zatím ale myslím bez dohledu), tak snad to časem bude asi tak rizikové, jako hypotéky. Odkaz
Článek - míněno tato reakce na ten příběh seniory, pojmenoval správně některé věci. Jen malé upřesnění, paní šla do důchodu ve věku 54 let, ne 55. Bylo to o 3 roky dříve než tehdy obvyklé. Dnes by ve věku 64 let musela stále chodit do práce nebo nedosáhla by věku nároku k odchodu do starobního důchodu.
Původní článek uvádí více nepravdivých informací, např. jak tehdy si paní dělala hovězí maso - ptáčky, guláš, svíčkovou. Za totality stálo kilo hovězího 48Kčs, dnes díky patnáctinásobnému růstu mezd a podobně důchodů by to muselo stát 720Kč. Ani nějaké irské nebo argentinské hovězí, prodávané jako specialita, tolik nestojí. Kližku jsem viděl v ceně cca 160Kč. Tehdy byla docela drahá kuřata 30kč/kg. Dnes v akci za necelých 50, akce bývají pravidelně, paní má mrazák. Píše o drahých křidelkách, ale vybrala si něco, kde tu cenu natáhli, běžně tolik nestojí. A mimo akci to kuřecí stává 80kč, což je násobně méně než za bolševika. Ta bolševická cena totiž byla dnešních 450Kč/kg. I cena mrkve nebo cibule neodpovídá realitě.
Paní přitom uvádí, v jaké žila bídě v dětství. Doma jí nebo sestře dávala matka suchý knedlík, máslo neznala jen margarín. A kolem začátku 50. let tu byl nedostatek masa, bylo na příděl a ceny byly rovněž vyšší.Je s podivem, že si paní neváží dnešního blahobytu, když vyrůstala v takové bídě. Paní údajně nesměla vystudovat sš ani se ničím vyučit, musela jít pracovat. Nechám stranou, že i tehdy šlo při zaměstnání si doplnit vzdělání, u výučního listu to nebylo tak těžké, pokud člověk pracoval v oboru. Paní pracovala jako nekvalifikovaná dělnice, fyzicky namáhavá prá
Hovězí stojí i víc. Já kupoval minulý týden Australskou hovězí svíčkovou na steaky z obchodu Terrys.cz za 2150/kg. Je pravda, že jde o luxusní maso.
Ty uvedené věci nepotřebuje, není to lidské právo. Kdo je chce, musí si na ně vydělat. Není žádné lidské právo mít mikrovlnku, nábytek nebo snad počítač. Spousta z toho (oblečení, nábytek) se dá ale sehnat i zadarmo. Na léky si ušetří protože 300 za jídlo denně nedá. Práci za minimální mzdu si člověk dokáže sehnat v té Karviné tak že tam může chodit pěšky. Stejně má času fůru protože nemá peníze aby ho trávil jinak. Jestli chce něčím jezdit, musí si na to vydělat.
Takových garsonek je v nabídce celý vagón a to dlouhodobě a kdokoliv si ji může pronajmout teď hned. Nikdo to ale nedělá, tedy to nikdo nepotřebuje. V Karviné a Ústí fakt není přetlak o tady toto. Že si někdo nedokáže na ulici sehnat pár tisíc na kauci není žádné porušení lidských práv, normálně to udělat jde a není můj problém že se to nikomu nechce a více mu vyhovuje lemtat krabičák.
Oblečení reálně každý potřebuje, a když je nemocný, tak i léky. A pokud nemůže do práce dojít, tak i dopravu. Že si fakt potřebujete spravit záchod, když se vám rozbije, to bych vám mohl třeba nakreslit. No ale tahle diskuse je asi dál bezpředmětná.
Jenže do roku 1918 zase musel v Čechách a na Moravě každý český oficiál umět německy. Německý česky umět nemusel. Jelikož si Němci připadali nad Čechy kulturně nadřazení, lze rozumět tomu, že je opravdu mrzelo, když se poněkud situace otočila. Jenže ani ta situace předtím nebyla win win.
----------
Právě pád premiéra Badeniho v roce 1897 a odvolání jeho jazykových nařízení, která do jisté míry zrovnoprávňovala češtinu a němčinu v Čechách a na Moravě, bylo jedním z důležitých milníků, kdy Češi přestali rakouské monarchii důvěřovat.
Já těm východiskům celkem rozumím, ale možná tam byla možnost, jak přehodit výhybku historie na jinou kolej. Kdyby Němci měli v republice _národnostně_ rovnoprávné postavení s Čechy a Slováky, třeba by byli k republice v krizových letech více loajální a Henlein s Hitlerem by u nich tolik nebodovali, a pro Mnichov by pak Hitler neměl tak nabito. A nebo taky ne, samozřejmě. Možná by idea velkého sjednoceného Německa sudetské Němce stejně zlákala.
Však dotované bydlení pro nízkopříjmové máme taky, máme systém dávek, takže co je přesně za problém?
Co se ale pořád řeší? Minimální mzda je 18900, méně si nikdo vydělat nemůže. To je 16400 čistého. Tady máte byt Odkaz
7500 měsíčně je to i s elektřinou a plynem.
Zbývá 9000 měsíčně na jídlo, to je 300 Kč na den. Co je problematického na tom jíst za 300 Kč na den? Vychází to úplně v pohodě. Nic dalšího člověk nepotřebuje, opakuji NIC.
Najednou máte splněna všechna vaše lidská práva - jenomže to chce jít pracovat! Kdokoliv z ulice se může jít zvednout a může jít pracovat a toto si pronajmout a není nikde žádný problém. A ještě dostane dávky protože zaplatí více než 30% příjmů, takže si na bazaru může za dvě stovky koupit i matraci.
Tak ještě potřebujete případně dopravu, občas oblečení, léky, něco se rozbije, a tak. Můžete tomu říkat NIC ale zadara to nebude.
Problémy jsou dva. Pokud ten člověk z ulice nemá žádné úspory, což už typicky nemá, musí z ulice nejdřív odmakat měsíc, aby mohl složit tu kauci a první nájem. Na šestou se asi vstává špatně, když vás celou noc na nádru někdo budí.
A druhý problém je, že bezdomovců bude asi mnohem víc, než takovýchhle garsonek k pronájmu, a navíc o ně budou mít zájem i ostatní.
Jo, příspěvek na bydlení je v ČR v podstatě nesmyslně štědrý. Nejenže ho inkasují obchodníci s chudobou provozující zablešené ubytovny pro ty, které nikde jinde nechtějí, ale inkasují ho i pražáci, kteří chtějí o trochu větší bejvák. Cílené přidělování bytů by bylo lepší.
A kdo to bydlení zdarma zaplatí?
Zajímavé že no mercy ekonomika funguje v USA celkem bez problému, ekonomika šlape, dějí se tam inovace a defakto všechen světový pokrok, zatímco my se s našimi evropskými socialistickými experimenty dostáváme do čím dál větší řiti a korunu tomu nasadíme nárokem na bydlení zdarma
USA jednak v tomhle směru nejsou úplně "no mercy" (Odkaz ), a jednak já si nemyslím, že zrovna tenhle aspekt jejich ekonomice pomáhá. Spíš pružný trh práce, účinnější veřejné financování (podotýkám, že veřejný dluh USA v poměru k HDP je zhruba o polovinu větší, než EU, takže tam se ze státního financuje zkrátka víc) a rozvinutější trh se soukromým kapitálem (evropské startupy jdou bohužel za financováním do USA), a v neposlední řadě vlastní nerostné bohatství.
Masaryk tam české Němce zakomponoval. Počítal s nimi ve vládách, ovšem Němci zpočátku odmítali a až později se připojili. Bylo to nadějné. Jenže Hitler dal českým Němcům jinou perspektivu.
Jo, čeští Němci mohli být (a i byli, pokud vím) ve vládách, ale museli se naučit česky nebo slovensky. To asi úplně rovnoprávně vnímat nemohli.
To je možné, ale aktuálně to tak není. Co by být mohlo, to by být mohlo, ale není. Článek popisuje co je, ne co by být mohlo nebo pro co jste vy.
Já nejsem příliš pro to dávat něco (třeba bydlení) za jakoukoliv libovolnou práci, třeba za přehazování kupy písku tam a zase zpět. Pokud někdo dělá tak špatnou práci, že mu neumožňuje život, měla by taková práce z trhu zmizet, měla by zaniknout. A pokud ten člověk nemá na víc, tak no mercy.
Ne, aktuálně je to relativně nejasné. Existuje výše zmíněný článek LZPS a vykládat se dá různě. Ústavní Soud se už dříve v nějakém rozsudku vyjádřil, že by onen článek mohl být vykládán jako právo na nějaké bydlení, a že by bylo vhodné to upravit zákonem přímo. Nezáleží na tom, jak si to vykládám já, ale ani vy. Že vy si myslíte, že to dostatečně řeší azyláky, taky nic neznamená. Úplně klidně to může zase u nějakého soudu přijít na přetřes a někdo dostane bydlení zdarma.
"No mercy" ekonomiku považuji za neperspektivní, takže tam se asi neshodneme.
S nepříjemnou paní prodavačkou jsem se už nesetkal velice dlouho. Ale paní prodavačka ani nemusí být nepříjemná - ona někdy nemusí ani existovat. Supermarkety to zkoušejí už delší dobu. Deset lidí stojí u pokladny s jedinou prodavačkou a vedle osaměle trčí šest samoobslužných pokladen. Tuhle ke mě s milým úsměvem přistoupila příjemná paní prodavačka s návrhem, že mohu jít k samoobslužné pokladně, je tam volno, a že by mi jako seniorovi pomohla. Ptal jsem se jí, zda ta paní u pokladny u nich pracuje zadarmo. Moc se divila a říkala, že samozřejmě ne. Odpověděl jsem, že já SAMOZŘEJMĚ taky ne. Týden nato jiná se stejným návrhem. Říkám jí, že nejsem kolega, ale zákazník.
Dodám pro ty, co tvrdí, že staří nejsou schopní si poradit se samoobslužnou pokladnou, že před důchodem jsem se skoro 30 let živil jako programátor a ajťák, kromě jiného i u pokladních systémů. Takže to s neschopností naklikat zboží nemá nic společného.
Tak jasně, když někoho baví stát ve frontě, proč mu to upírat?
Já jdu prostě tam, kde je volno.
Řeší se lidská práva ne kdo pracuje a kdo ne a kdo se vrátí do práce a kdo ne. Pracovat není povinnost a ani to není základní lidské právo (a když jsme u toho, tak i kdyby bylo, tak ho nikdo nikomu neodpírá). Že je pro někoho obtížné pracovat z jakýchkoliv důvodů, není můj problém a ani to není porušení lidských práv.
Život je opravdu brutálně krutý a opravdu se dnes lidem nemusí zajišťovat skoro nic. To, co dělá náš stát, dělá pouze ze své dobré vůle (čti kvůli hlasům ve volbách).
To spolu souvisí. Já říkám, že já jsem pro to, aby bydlení právo bylo, podmíněné ochotou pracovat, a jsem i pro speciální zákon v tomto směru. Ono to asi někdy v nejbližších letech zase na přetřes přijde, ve formě zákona o sociálním bydlení. Jak přesně to v tom zákoně bude, to bych nechal na politicích, ale zformulovatelné mi to připadá. Pokud to nebude podmíněno ochotou pracovat, taky si budu myslet, že je to příliš měkké.
Jak myslíte: nezakomponoval Němce? Chtěli být "zakomponováni" nebo se cítili součástí jiného národa? Nedávno jsme zachránili nějaké písemnosti po starostovi tady na Karlovarsku- on psal česky, z ministerstva mu chodily dopisy, psané německy.
Tak on vedl stvoření státu Čechů a Slováků, kde bylo Němců sice víc, než Slováků, ale němčina nebyla ani oficiální úřední jazyk. Třebaže úředníci na území Čech a Moravy němčinu vesměs ovládali, a kde to šlo, i užívali, na roveň češtině a slovenštině postavena nebyla.
Odkaz .
Tak asi jo, ale byl to od Masaryka celkam úspěšný "švindl". Jemu asi bylo jasné, že národ je tak trochu věcí definice, a vítězné mocnosti prostě vezmou cokoli rozumně definovaného a životaschopně vypadajícího kompatibilního s jejich zájmy.
Škoda jen, že tam nějak nezakomponoval ty Němce, třeba by se dějiny ubíraly jiným směrem. Nebo taky ne.
V zimě se může jít kdo potřebuje schovat někde do azyláku kde mu ještě navíc dají polívku. Elementárním způsobem splněna litera zákona, vyřešeno. Další problém?
No kdyby bylo dost míst pro všechny na celou zimu, tak vyřešeno. Jenže spíš není. Kromě toho si myslím, že člověk co už přespává v zimě v azyláku a v létě bůhvíkde není často schopen vrátit se do práce, i kdyby chtěl, protože se nevyspí a neodpočine si. Já jsem tudíž pro větší pomoc. Těm, kdo chtějí pracovat, zajistit bydlení na úrovni "staré" vysokoškolské koleje se společnými záchody a sprchami. To není moc, ale dá se v tom fungovat v pracovním režimu.
A odhlasovali jsme si to a uzákonili? Pak by mělo být možné uvést dokument, který toto lidské právo stanovuje.
Explicitně na to zákon není, ale Listina základních práv a svobod říká, že "Každý, kdo je v hmotné nouzi, má právo na takovou pomoc, která je nezbytná pro zajištění základních životních podmínek."
Že z toho vyplývá právo na přístřeší, přinejmenším v zimě, kdy je člověk na ulici nebo v lese mrazem přímo ohrožen na životě, si myslí i Ústavní soud. Netvrdí se, že musí jít o trvalé bydlení, samostatné, apod. Osobně mám ale zato, že každý, kdo je ochoten pracovat, by měl přiměřené bydlení dostat, že je to lepší i pro společnost výhodnější, než takové lidi nechávat protloukat na ulici. Samozřejmě, kdo třeba fetuje a nic produktivního z něj nevypadne, tam je každá rada drahá.
bral jsem hypotéku někdy těsně před covidem za 1.9% a fix na 8 let takže ano, bral jsem to na poslední chvíli skoro
Tak to gratuluju 😁 ale v dnešních sazbách už to tak nevychází, to má asi autor článku na mysli. Já dostal letos od KB 4,89% na 3 roky fix - byla to hypotéka na zpětné proplacení nákladů, což nenabízí každá banka, jinak by to asi šlo ještě o něco níž, ale ne o moc. Bohužel to nepadá tak rychle, jak jsem čekal, takže teď možná bude pár let výhoda na straně nájmů. Ale záleží hlavně na situaci. My bychom se do jednoho bytu nevešli, a spojit dva je reálné jenom ve vlastním.
Matematik forever. Elitní přisluhovač globálního kapitalismu. Proletář-investor. Foter na čtvrtou.
0
Sledujících
0
Sleduje
Matematik forever. Elitní přisluhovač globálního kapitalismu. Proletář-investor. Foter na čtvrtou.
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Gratuluji k úspěšné špionážně-cenzurní akci, ale boj se sdílením porna je marný. Syn se vám nejspíš trochu technologicky poučí a podruhé už se nachytat nenechá.
Podle mě je lepší dětem vysvětlit, že jde o hraný obsah, často i sestříhaný, a že realita bude jiná, a pokud se jim zadaří, tak lepší.