Klasika, slovo nejde miluji, obhajujeme tím vše, co nechceme a nehodláme řešit.
Žaláře obrazně, ono stačí obojek na krk/ kotník. Omezit pohyb a práce je dost, uklízet města, lesy, potoky, silnice, železnice atd. Všechno jde, jen to chce chtít hledat řešení.
Ono v okamžiku kdy dotyčný bude vědět, že v případě neřešení dluhu, ho bude muset stejně odpracovat a mnohdy tvrdší prací, si jistě dvakrát rozmyslí jak se k tomu bude stavět. Tímto odpouštěním se jen vytvoří více těch, co dluhy budou dělat a neřešit.
Není žádné univerzální řešení.
Každý konkrétní případ je trochu jiný. Navzdory obecnému přesvědčení, většina lidí se exekuce nedostane kvůli tomu, že by si brali úvěry na dovolené nebo na nějaké nepotřebné věci. Stejně tak, není zas tolik lidí, kteří by se záměrně zadlužovali s tím, že své dluhy vůbec nehodlají platit.
Většinou je to souhra více věcí dohromady.
Bohužel, v současné době je systém nastavený tak, že pokud přijde nějaká exekuce, začne se to rychle nabalovat, z tisíců jsou desetitisíce, ze z desetitisíců statisíce ...
Někteří lidé to prostě nezvládnou, nevidí už žádné světlo na konci tunelu a prostě rezignují ...
Pokud si rozklíčujete nějakou konkrétní exekuci, je docela zarážející, jakou část tvoří vlastní dluh (jistina) a kolik je tzv. "příslušenství", tedy nějaké penále, úroky z prodlení, náklady exekuce atd.
A pokud si myslíte, že být v insolvenci je nějaká velká pohoda, tak věřte tomu, že není ... Už jen schválení insolvence není úplně bezproblémové, musíte splnit docela dost podmínek - ty musíte plnit i po celou dobu insolvence. Také nemůžete v podstatě nic vlastnit, ale o to se už většinou postarali exekutoři ...
Insolvence také může být kdykoliv zrušena, závěrečné oddlužení také nemusí být schváleno.
Během insolvence si většinu příjmů vezme insolvenční správce, moc vám toho nezbyde. Pokud jste v insolvenci, je docela problém sehnat nějaké nájemní bydlení, pokud hledáte nějakou lepší práci, také to asi bude problém ...
V některých případech ani nemůžete uzavřít třeba smlouvu na odběr energií, někdy je problém dokonce i paušál na telefon ...
Jako dřív, žaláře pro dlužníky, kde si dluh každý odpracuje. Prostě je špatně, ustupovat a usnadňovat život těm, kteří kolikrát ani snahu k nápravě nejeví.
Super nápad.
Ovšem v praxi nerealizovatelný ...
Dluh sám o sobě není trestný čin, nemůžete tedy trestat někoho jen za to, že něco dluží. Jinou věcí je to, že někteří lidé si berou půjčky, které vůbec nehodlají splácet, věřitelům poskytují nějaké nepravdivé údaje, to by se dalo klasifikovat jako podvod, ale obtížně se to prokazuje, navíc je to jen relativně malé procento z celkového objemu.
Dále, v ČR je podle dostupných údajů asi 622 tisíc lidí s nějakou exekucí.
Pokud byste všechny tyto lidi chtěl uvěznit, muselo by se postavit ještě hodně věznic ...
Dále, náklady na uvěznění obvykle přesahují to, co je člověk ve vězení schopen vydělat. Podle dostupných údajů jsou náklady na uvěznění jednoho člověka cca 650 tisíc ročně. Všichni vězni také nemohou pracovat, např. ze zdravotní důvodů.
Co se týká žalářů pro dlužníky, to bylo zrušeno už roce 1869. Stejně to nikdy moc dobře nefungovalo. Lidé kteří se takto dostali do vězení, neměli moc možností, jak si tam vydělat nějaké slušné peníze, tím se jejich pobyt ve vězení neúměrně prodlužoval. V lepším případě za ně dluh zaplatil nějaký známý nebo někdo z rodiny.
Jen jsem vám tím chtěl ukázat, že ani hranice pro procentuální úroky, či RPSN nic moc neřeší.
Ano, máte pravdu, může to být zavádějící.
Ovšem poměr mezi půjčenou a vrácenou částkou, samozřejmě se započtením všech dalších nákladů na půjčku, to by asi mohla být ta správná cesta.
Například u krátkodobých úvěrů, se splatností do jednoho roku by tento poměr (podle mého názoru) neměl být více než 1,5.
Udělejte to přísně a zlikvidujete nebankovky, které drží řadu lidí nad vodou.
A jinak, když jste u toho, že to není tak složité, tak:
Vy mi týden před výplatou půjčíte 1000kč. Já vám je na výplatu vrátím a za odměnu koupím panáka za 50kč. Na jaký úrok jste mi půjčil? Na 265%. Je to podle vás lichva, nebo ne?
Ne. Ten panák bude asi z vaší strany dobrovolný a také to není úplně typický "úrok".
Nutno rozlišovat podle délky splácení.
U krátkodobých úvěrů je více vypovídající spíše poměr půjčená/vrácená částka.
A ta vzniká jak? Tak že neplatíte a neřešíte. Někdo dostane pokutu a místo aby zaplatil na to kašle. Ale to je opět jeho problém. Vezme telefon a neplatí. Bydlí a neplatí a raději prachy prokouří projí propije. Atd atd. Pořád dokola. Když na to nemám....
Druhotná platební neschopnost je o tom, že sice něco dlužíte, ale zároveň někdo dluží vám, typicky mnohem více než je váš dluh. Typické třeba pro OSVČ, udělají nějakou zakázku, za kterou nedostanou zaplaceno. Vystavíte fakturu, z té musíte odvést DPH, bez ohledu na to, jestli byla faktura uhrazena.
Zároveň ale dlužíte např. za materiál, který jste na zakázku použil. Jednu takovou nepodařenou zakázku jako OSVČ asi nějak ustojíte, prostě to uhradíte z vlastních prostředků. Ale pokud se toho sejde více ...
Opravdu to není jen tom, že si někdo bere půjčky na dovolené ...
Exekutor nemá s výší dluhu nic společného. Ano, má nějakou svou odměnu, ale ta nedosahuje takových výší, aby násobně převyšovala jistinu. To, co lidi často mylně považují za prachy exekutora, je ve skutečnosti příslušenství dluhu, které má věřitel přiznáno většinou rozsudkem soudu. Tam vznikl ten problém, tam se měl dlužník bránit lichvářským úrokům a poplatkům. Při vymáhání v exekuci jdou ty přemrštěné poplatky a úroky věřiteli, exekutor z toho nemá nic. On to jen např. v exekučním příkazu vyčíslí, pak to pošle dlužníkovi a ten pak nadává na exekutora....
Jasně, exekutoři jsou v podstatě chudáci, kteří sotva přežívají ... 😄
Zkuste si vyhledat sazebník za jednotlivé úkony exekutorů, možná budete překvapen ...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Asi to bude znít cynicky, ale pokud by chtěla spáchat sebevraždu, zřejmě by nevolila "jenom" první patro budovy.
1 odpověď