Můžu se zeptat, kde jste byli vy všichni kritici Jurečky, když Maláčová v Babišově vládě prosadila, že ve vícesměnných provozech, pokud chce člověk v den pracovního volna (svátek) zůstat doma, musí si na to vybrat dovolenou? Na rozdíl od raňáků, kteří mají automaticky nárok na svátek. Ale jak tam někdo píše podporu na půl roku 80% to by chtěl. Takže tipuji, že polovina lidí na diskuzi se válí po pracácích a sockách. (Podle zákona č. 285/2020).
Jak to bylo (zákon o podpoře výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů)?
ČSSD, lidovci, unionisté i většina komunistů zákon podpořili. ODS byla proti. Alternativní energetice nevěřila z principu, státní podporu považovala za plýtvání a místo zákona by jí stačila ministerská vyhláška. Prezident Václav Klaus zákon dokonce odmítl podepsat a musel ho zastoupit tehdejší premiér Jiří Paroubek. Na opačné straně barikády než ODS stálo ministerstvo životního prostředí. Řídil ho lidovec Libor Ambrozek. Jeho poradcem byl v letech 2002 až 2005 pozdější šéf Strany zelených Martin Bursík, přesvědčený propagátor zelené energetiky.
Na poslední chvíli do hry vstoupila poslankyně ČSSD Iva Šedivá. Při hlasování o zákonu v únoru 2005 prosadila, aby Energetický regulační úřad (ERÚ) mohl výkupní cenu fotovoltaické elektřiny snižovat meziročně maximálně o pět procent.
Podle původních představ expertů tam žádné takové omezení být nemělo. Ale už ve vládním návrhu se objevilo deset procent, což tam prosadil právě Bursík.
Přitom právě tento zdánlivě triviální rozdíl znemožnil rychlejší omezení výkupní ceny solární elektřiny v letech 2008 a 2009. A odběratele elektřiny přijde v následujících 20 letech (po které mají výrobci výkupní cenu garantovanou) v součtu na neskutečných 300 až 500 miliard korun.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Neselhal stát, ale místní obyvatelé, kteří v referendu rozhodli, že žádnou přehradu nechtějí. Obec Nové Heřminovy pak dokonce pořádala Festival proti přehradě, kde symbolicky vytahovali špunt z přehrady. Špunt vytažen, voda v baráku.
Odkaz
1 odpověď