z článku
"Vývoj ceny másla v Česku kopíruje růst cen v Německu, kde od poloviny července do konce září vzrostla cena másla o více než 25 procent. A i ve Francii a v Nizozemsku ceny másla v tomto období prudce vzrostly,“ řekl Novinkám analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák."
Už byli Němci v ulicích? Tedy kvůli máslu.
Už se těším, až budou platy v ČR kopírovovat vývoj výše mezd v Německu.
Víte, dělal jsem jednatele firmy zabývající se provozováním domovních kotelen a protože jsme podléhali cenovým kontrolám ERÚ, tak jsem cenovými kalkulacemi musel zabývat. V celé té kalkulaci nemáte zahrnuty náklady na investici a servis a rovněž růst ceny ze stacionárních zdrojů, kterým díky individuálním výrobám klesá objem produkce, který se pak promítá do růstu jednotkové ceny. Pokud jde o vytápění, tak lze pro zimu vytvořit objekt který na vytápění nespotřebuje vůbec nic, využije odpadní teplo z ostatních spotřebičů, jako je počítač, televize, odpadní teplo z chladničky, tělesné teplo obyvatel, v případě oslunění pak skleníkový efekt, ve spojtosti s akumulačními konstrukcemi. Takže takovouto výstavbou negeneruji odpadní teplo, které vzniká v polovidičových FV panelech, z přechodových odporů a vnitřních odporů vodičů. Negeneruji budoucí odpad, protože FV panel je slitek materiálů, která nelze bez energetických nároků rozdělit. Rovněž recyklace baterií, které jsou závadným odpadem a recyklacen lithia je obrovsky energeticky náročná. A do své kalkulace jste tyto výdaje vůbec nezahrnul, likvidaci starého zařízení. Teď to stojí nulanula nic, protože je toho málo a nízké poplatky jsou jakousi formou dotace k zavádění, ale pokud se objem zvětší, tak si nalikvidacích někdo postaví podnikání a bude to ranec. Pro fungování domácnosti vůbec nepotřebuji nějakou FVE protože, když je největší produkce, tak není odběr, a baterky v době, kdy odběr je nestačí týden podržet vytápění tepelným čerpadlem.
Takhle daleko jako jste vy nejsem a nikdy nebudu. Náklady na investici tam mám a servis neřeším, počítám, že to bude fungovat s nějakou roční revizí min 10 let bez servisu.
Uvědomme si, že v době slunečního svitu jde z Německa tolik elektřiny, že budovat nové FVE bez toho, aby fungovaly jako autonomní systémy bez připojení k síti, nedává smysl. Budování vlastních FVE nevede k úspoře spotřeby elektřiny a výsledkem všech elektrických procesů je teplo, tečdy zvyšování teploty klimatu. Už samotný provoz FVE je činnost elektrických polovodičů, kde se emitují elektrony a proudění elektronů, mimo supravodiče, je vždy kladem vnitřní odpor a výsledkem je odpadní teplo vstupující do prostředí. Aby se investice do FVE vyplatila, nebo měla návratnost, tak musí vyrobit co nejvíce elektřiny. Jenže jako nestabilní zdroj vyžaduje mít tu záložnu, podpěru, když zapadne slunce a výkon ze FVE klesne, nebo zcela zanikne. A to je to, že pokud roste elektrifikace a spotřeba elektřiny, pak roste potřeba mít záložní zdroje, pokud by to nemělo fungovat tak, že zapadne-li slunce, vypnou se dodávky elektřiny. Bylo by to zajímavé, kdyby se lidem zastavilo topení, ohřev vody, nebo přestala jít pračka, myčka, nebo fungovat vařiče, když by přišla oblačnost, nebo se začalo smrákat. A úložiště? Jak velká? A když by nastoupil odběr, dobijí se vyčerpané úložiště? Dokáže systém zajistit souběžně provoz i dobíjení na dobu, když nebude svítit? A v zimně, když lidé topí tepelnými čerpadly, doba denního světla je krátká a třeba i víc jak týden nevyjde slunce a když vyjde tak třeba jen na několik hodin. A protože se vše zelektrifikuje, topit se nebude plynem, tak bude poptávka po stejné, ne-li ještě větší dodávce elektřiny ze stabilních zdrojů, které budou muset výkonově obsáhnout
Tak ono jde taky o to, když si někdo pořídí FVE co od toho očekává a jak si to spočítá. Dám příklad za sebe. Barák 110 m2, běžné spotřebiče,garáž, dílna , bazén, klimatizace, topení a ohřev vody plynem turbokotlem. Spotřeba elektřiny v r. 2023 - 3,85 MW, náklady na plyn 22 000 Kč. Pořídili jsme si FVE letos v lednu ( 185 000 Kč 7,5kWp + baterie 10,6 kW, panely na jih) a k tomu na ohřev TUV 200 L Bojler Dražice. Bojler se ohřívá jen dle toho jak si to nastavím na spínači, a převážně to je v době největší výroby FVE, od cca 11-17h a bojler se ohřívá max 2 h, protože v něm je vždy dost velká zásoba teplé vody.,Když nesvítí a není možno nahřát bojler z FVE, vydrží nám teplá voda 3 dny Pokud se nabije baterie na maximum, vydrží celou noc pokrývat spotřebu domu a ráno je v ní většinou 40 % zásoby. Snažíme se všechnu vyrobenou elektřinu spotřebovat, ale víme všichni, že to nejde, takže už dopředu jsme si uzavřeli smlouvu s MND, která vykupuje přetoky za fix a zároveň jsme si u nich nastavili měsíční vyúčtování bez záloh. Do dnešní doby vyrobila FVE přes 6 MW elektřiny, od dubna máme vypnutý plynový kotel ( ohřev TUV z bojleru elektřinou z FVE) a průměrné měsíční vyučtování elektřiny od MND leden- září je zatím 685 Kč. Máme spočítáno, že za plyn v tomto roce i vzhledem nižší ceně dáme max 10 000 Kč. Firma co nám to instalovala, tak spočítal na vrátnost 6,5 roku, já jsem realista a počítám spíš 8 let. Při životnosti panelů a baterek, které i po 11 letech fungují na min 70 % mi neříkejte, že to je špatná investice když jsme si na to nemuseli půjčit.
Fakt je jeden, proč poskytovat dotace na elektřinu z FVE, v době, kdy je přebytek elektřiny a její cena je záporná. Změna by měla motivovat k tomu, aby se řešila rovnoměrnost dodávek ukládáním přebytečné energie nebo doplnění stabilního zdroje a zdroje by byly schopny dodávat nepřetržitě.
Já jsem z článku pochopil, že chce Stanjura prosadit snížení vyplácení peněz za elektřinu vyrobenou z již stojících velkých solárních elektráren Nastavil to tenkrát Staník Grossů tak šikovně a dlouho , že majitelé solárních polí si mastí kapsu ze státního i když je elektřina levná, protože je to fixně dané. Dotace na malé solární elektrárny bych dále podporoval, jelikož uhlí brzy skončí a jaderné elektrárny tvoří jen cca třetinu výroby v ČR a pak bude elektřina drahá.
Nejvíc privatizovala a v největším objemu, ČSSD. Konkrétně Zeman a po něm jiní.
Tak Zeman byl ve vládě až koncem 90 let a určitě za jeho vlády taky probíhala " privatizace", ale vše to odtstartovali OF a ODS s kuponovou privatizací s jasným záměrem rozkrást majetek. Už v průběhu 90 let od r. 93 se toho rozkradlo nejvíc.
Tak to musíme poděkovat za tuto situaci Fotbalové asociaci, když to takto nastavila. Běžně se dělá to, že hostujícím fanouškům se umožní koupit jen určité procento vystupenek a kdyby náš fanoušek měl zájem, tak to vypadalo v hledišti jinak. Když to otočím a naše repre by hrála mistrák v cizí zemi, bylo by možné, aby naši fanoušci měli převahu v hledišti ?
Babišovi populisti ženou Česko do pekel dluhů. Když pěti koalice přibrzdí tak převezme vládu Babiš a peklo se přiblíží 10x rychleji. Rozezranost a primitivismus voličů Stačilo, ANO, SPd a dalších je na víně.
Takhle tupej jste normálně, nebo to jen tak děláte ? Podívejte se na hospodaření a schodky ANO od r.2015 do Covidu 2020.
Jaroslave, taky to tak mám a ještě mám 3KW topení do bazénu, protože sluníčko mi tady moc nesvítí a nestžuji si.
Zapoměl jsem ještě jednu vychytávku. Mám zapojenou vodu tak, že třeba v zimě kdy FVE ohřeje vodu v bojleru jen na 20-30 st , tak ta voda bude již trochu předehřátá půjde z bojleru do plynového kotle, takže plynový kotel bude jen dohřívat TUV z např.20-30 st na 65 a nebude ohřívat ze studny která má třeba 7-10 st.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Jaksi se autor článku zapomněl zmínit o daních. Vietnamci nakupují v hypermarketech akční zboží, které se účetně neeviduje tudíž žádné daně ze zisku a EET jim bylo trnem v oku. Všechny ty večerky mají v pozadí špinavý byznys s drogama a padělaným zbožím. U nás má Vietnamec malou večerku a má SUV Mercedes odhaduju za min 2 mil, manželka něco podobného a kluk tak 1 mil. Kdo umí počítat, tak si to rychle spočítá, že na běžném koloniálu a pečivu se na to nedá vydělat.
4 odpovědi