Poněkud hysterický postoj Čechů k vlastním dějinám je více způsobilý pro diagnózu psychiatra, než výklad historikův. Poněkud silně přibarvený, tu a tam i vylhaný výklad "světodějného významu husitství", "geniálního vojevůdce Žižky" a "třistaletého temna" byl neškodný jako nezávazná zábava "českých vlastenců", jinak německy mluvících a píšících intelektuálů v 19. století.
Skutečná pohroma nastala až poté, kdy se tento toxický a nepravdivý výklad vlastních dějin stal součástí národní identity, a tato schizofrenní situace trvá dodnes. Pěkně to demonstrují i některé neurotické reakce zde v diskuzi.
Jan Ziegler je jeden z autorů, který se problému našeho pohledu na vlastní dějiny věnuje soustavně a velmi otevřeně; trpkost jeho kritiků i argumentace dávno vyvanulými klišé jen dosvědčuje bolestivost poznávání sebe sama.
Zvláště v komentářích zde opakovaně zaznívá falešné dilema, sugerované do českých hlav od Beneše až dosud - buď přijetí Mnichovské dohody nebo zničující válka. Tento nesmysl vyvrací osud Belgie a Holandska, které Hitlerovi neustoupily a bránily se. Holandsko pět dnů, Belgie dokonce čtrnáct dnů, poté obě země kapitulovaly. Ale v boji, nikoli v sekretariátu říšského kancléře. Lze rozumět tomu, že tento rozdíl nechápe vystrašený občan, ale pro české politiky, a zvláště pro Beneše neexistuje omluva.
V dobách mého mládí v 60. letech byl Libanon nazýván Švýcarskem Blízkého východu. Bohatá, prosperující a tolerantní země s krásným pobřežím a výnosným turistickým ruchem, kde se dobře žilo muslimům, křesťanům i Židům. Záplava palestinských uprchlíků v 70. a 80. letech dala za pomoci Iránu vzniknout Hizballáhu, který rozpoutal občanskou válku a zemi prakticky ovládl a zničil. Porážka Hizballáhu Izraelem by byla pro většinu Libanonců dobrou zprávou a nadějí do budoucna.
Piráti jsou poněkud extravagantním, ale osvěžujícím fenoménem české politiky. Vyčítat Bartošovi neúspěch digitalizace stavebního řízení může jen ten, kdo se nikdy nestřetl s cynickou a sabotující chobotnicí státních úřadů. Naopak Lipavského velkolepá jízda evropskou politikou ukazuje, že Piráti mají stále velký potenciál a jejich odchod z velké politiky by byl citelnou ztrátou i pro nás, kteří je nevolíme.
Příčinou problémů Čechů je český stát, který nemá valný smysl existence. Nepříliš vzdělané obyvatelstvo, opájené tu a tam bludem o "české chytrosti", s nevalným mravním étosem si volí podprůměrné politiky regionálních kvalit, bez politických schopností a bez evropského rozhledu. Výsledkem je správa státu, kterou by hravě nahradilo jedno ministerstvo v Berlíně, ve Vídni nebo v Bruselu.
Článek má jeden zásadní nedostatek - nevysvětluje, proč došlo k tak nevídanému kroku, jakým je zrušení stavebního povolení. Chyba ve stanovisku památkářů? To zní podezřele vágně a v této (dle obrázku) typické a tuctové brněnské ulici si problémy
s památkáři u tak velké stavby a s tak kritickými důsledky neumím představit.
Byly doby, kdy se novináři ujímali občanů proti šmejdům, dnes tu máme novináře, který se ujímá šmejda proti občanům. Podvod obchodní vyřeší soud, ale co s šejdíři politickými? Právě novinář by měl umět spoluobčanům vysvětlit svrchovanou nebezpečnost informačního kremelského slizu, nikoliv lehkomyslně nahazovat udičky typu "kvůli nějaké pofidérní hybridní válce s Ruskem".
Tesla Rožnov byla před revolucí asi stejně světová jako automobily Škoda 120 L nebo motocykly Jawa 250. Vrcholem pokroku byla tehdy v Rožnově výroba obrazovek pro barevné televizory, tuším od roku 1984. Vlastní vývoj? Ale kdež! Už tehdy montovna zastaralých TVC Toshiba. Výroba pro armádu z technologií ukradených na západě byla podobně zisková, jako dnes výroba ruských tanků posílaných na Ukrajinu. Článek je dezinformace svého druhu - jako bychom slyšeli soudružku Konečnou.
Základní chybou článku je premisa, že střet kolem AVU, UMPRUM nebo NGP je konflikt generační. Petice jasně kritizuje ideologizaci a úpadek výuky řemesla na nejvýznamnějších českých uměleckých školách a pokud mezi autory a petenty nacházíme téměř bez výjimky "těžké váhy" českého výtvarného umění, nezbývá než studentské revoluční aktivisty a jejich profesorské oportunisty shledat lehkými.
Buďte trochu tolerantní. Já se s těmi dámami ve státních galeriích setkávám už šedesát let a nemohu si stěžovat. Většinou jsou to babky v důchodovém věku, které nechtějí dřepět doma a posluhovat dědkovi, který dopoledne chrní a odpoledne se vytratí do hospody. A leckdy ani toho dědka nemají... Kdyby náš stát zvýšil rozpočet na kulturu o pár ušmudlaných stovek milionů, mohli bychom mít v NG bezpečnostní službu jako v Louvru nebo Tate Gallery. A k tomu věčné strašení při pondělních poradách, že přijde nějaký ekologický terorista a kydne kečup na Mistra Teodorika.
Mrazivě syrový popis slovenské současnosti nemusí být definitivní stav. Slovensko má silnou a zkušenou opozici, stále ještě svobodná média a Fico má jen tři roky na ztotalizování své moci. To se mi zdá, přes všechno Ficovo triumfální halekání, málo času. Tedy nezoufejme a připomeňme, že před pouhými šesti lety jsme se my Češi zostudili podobně nešťastnou prezidentskou volbou prokremelské skupiny Miloše Z.
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Z této diskuze, ale i z jiných, je zřejmé, že mnoho diskutujících není schopno odlišit zpravodajský server (Seznam.cz, Forum24.cz) od sociální sítě (FB). Značná část takto dezorientovaných čtenářů FB tak hltá nikoli informace a zprávy, ale propagandistický balast, vyráběný zpravodajskými službami Číny a Ruska, v domnění, že jsou informováni, ba informovanější.
5 odpovědí