Ukrajinská přeshraniční invaze do ruské oblasti Kursk přinesla kyjevskému režimu velkolepé PR výsledky a vytvořila obraz úspěchu, který během neúspěšné protiofenzívy v létě loňského roku zcela chyběl. A je pravda, že z přísně vojenského strategického hlediska pozemní dobrodružství nevygeneruje impuls, který by zvrátil převahu Moskvy ve „zvláštní vojenské operaci“. Naopak, věnování tolika lidských sil (10tis a některé zdroje mluví až o 30.tis vojáků) a techniky této operaci oslabilo již tak oslabenou obranu Doněcka natolik, že ozbrojené síly Ruské federace mají nyní ‚konečný cíl‘ na dohled. Ztráty UA sil v Kurské oblasti dosáhly více než 4700 vojáků a značné obrněné kapacity. Mezitím dobývají New York (místní název, osada Drohobyč), obléhají Toretsk a začínají ohrožovat úplně poslední obrannou linii Kramatorsk-Slavjansk. Je zřejmé, že dobytí Doněcké oblasti je jedním z nejdůležitějších ruských cílů ve válce. V Pokrovsku, kde UA síly aktivně odrážejí četné ruské útoky v několika vesnicích, v oblasti klíčové kvůli blízkosti zásobovacích linek a strategické poloze v širším konfliktu. Rusové neposlali z Doněcka na Kurský front mnoho jednotek, jak Kyjev doufal. Místo toho přemístili jednotky nižší úrovně do oblasti Kursk, podle brífinku z Institutu pro studium války. I když potlačení invaze do Kurska může trvat týdny, zdroje jako Bloomberg ji nazývají „nejnepovedenější vojenskou operací v 21. století, pokud jde o poměr výsledků k použitým zdrojům“.
Co se to tu zase odehrává za špinavou hru? Hodit na UA vyhození Nord Stream 2. To snad může brát vážně jenom lobotom. Vše bylo v réžii USA. Nebo už se zapomnělo na toto? Odkaz 1
Videozprávy indického vysílání WION dnes ráno zmiňují 70 000 ruských evakuovaných. To je velmi významný počet lidí. Důvodem je připravit cestu k masivnímu ničení těchto osad ruským letectvem, aby na jeden zátah vyhladilo všechny ukrajinské jednotky, které by jinak opevňovaly domy a zakopaly se pro dlouhou obranu a vedly by se jinak pouze boje od domu k domu. Místo toho mohou 3tunové vznášející se bomby vyhladit celé oblasti země bez nákladů pro ruskou armádu. Abychom to uvedli do kontextu ruských dějin, sahající až do roku 1812 a bitvy proti Napoleonovi, budeme svědky ruského uplatnění doktríny „spálené země“. Vše se ukáže během následujících pár dní. Budou to ukrajinské Ardeny.
Vladimír Putin ve středu v Pchjongjangu na státní návštěvě KLDR podepsal s Kim Čong Unem sérii smluv a dohod o spolupráci, ale pouze jedna z nich vzbudila obrovský šok v západních médiích. Rusko a KLDR totiž podepsaly naprosto bezprecedentní vojenský pakt o vzájemné obraně, který stanovuje, že jedna země přijde na pomoc té druhé, pokud ta první bude napadena. Jedná se o klasickou vojenskou alianční smlouvu o vzájemné obraně, tedy o zmenšenou variantu Severoatlantické smlouvy.
Podpis smlouvy o vzájemné obraně
Kimova KLDR tak má od této chvíle na Korejském poloostrově za sebou Rusko jako vojenského spojence, který přijde KLDR na pomoc, pokud by USA nebo Jižní Korea zaútočily na KLDR. Rusko zatím podobnou smlouvu má podepsanou pouze s několika post-sovětskými zeměmi v rámci tzv. Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) spojujících do kolektivní obrany Rusko, Bělorusko, Arménii, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán. Rusko zatím žádnou vojenskou alianci se zemí mimo bývalý blok zemí SSSR nepodepsalo. Toto je poprvé, kdy Rusko podepsalo alianční pakt s nesovětskou zemí, a jedná se rovnou o zemi, která disponuje jadernými zbraněmi, podle mezinárodních odhadů asi 50 hlavicemi
Ruská válečná doktrína použije preventivní, ve skutečnosti varovný, jaderný úder, který definuje jako “ne zničující, ale dostatečně varující, tak, aby nevyvolal všeobecnou jadernou válku”. Protože Putin definoval několikrát, že Ukrajina nebude v žádném případě součástí geopolitického dominia USA, protože pro Rusko takové uspořádání znamená konec suverenity a státní a národní smrt. Je zřejmé, že preventivní odstrašující úder, který by měl odvrátit úspěšné naplnění doktríny generála Pavla, o odnětí území Rusku, nebude nejspíš směřovat na ukrajinské území, protože to se podle Putina má po konfliktu stát součástí moskevského geopolitického dominia, ale na území zemí, které porážku Ruska na Ukrajině budou v daný okamžik způsobovat. Protože úder má být “dostatečně odstrašující, ale ne zničující, a nemá vyvolat všeobecnou jadernou přestřelku”, nepřichází v úvahu, že by byl namířen proti USA. Obdobně tak nebude namířen ani na Británii nebo Francii, protože ty mají vlastní jaderné zbraně, a mohly by odpovědí přestřelku vyvolat. Protože existuje řada zemí, které Ukrajinu podporují jen virtuálně, a nebo jsou tichými odpůrci konfliktu – Maďarsko, Španělsko, Portugalsko, Irsko, Slovensko, atd., přichází v úvahu pouze Pobaltí, kde ovšem žije silná ruská menšina, a na tu Putin střílet nebude, nebo Polsko, které ovšem má silnou armádu, a mohlo by se v záchvatu sebevražedného šílenství vtrhnout na Rusko, a eskalovat konflikt, tedy vyvolat opačný efekt, než odstrašující jaderný úder má vyvolat. Či Německo, které se ovšem drží stranou konfliktu, jak jen to jde, a včas couvne.
to je ta paní co zpívá toto? Odkaz
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Některým tady asi nedochází, že jaderným raketám, a je jedno odkud vypáleným, je fuk kdo je chcimír a kdo chiválek. Mocní si zalezou do krytu a odneseme to my, obyčejní lidé. Někdo tady chce tu jadernou válku rozpoutat za každou cenu.
7 odpovědí