Patřím ke generaci kdy chlap měl od 25 let daňovou přirážku za to, že zůstal ještě svobodný. Většina ale už byla v tom věku stejně ženatá, což tehdy zajišťovala velmi omezená dostupnost spolehlivějších antikoncepčních prostředků spolu s tím, že následky se řešily zásadně svatbou. Přesto se mi podařilo dosáhnout svého kolem 17ti let umíněně stanoveného cíle neženit se dřív, než kolem věku 30 let. Asi i proto, že jsem několik let chodil s dívkou - manekýnkou (modelkou se tehdy nazývaly jen ty dívky, co bývaly nahé modelem sochařům a malířům). Pro manekýnky byla totiž svatba spíš hendikep a navíc patřily mezi výjimky, které měly i jako svobodné a bezdětné umožněn přednostní přístup k antikoncepčním prostředkům.
Když se později rozvedla krásná má po řadu let kamarádka (a skutečně vždy jen kamarádka, se kterou jsme si ale rozuměli i beze slov) a náhle vyrukovala s tím, že chce víc než kamarádství jsem se toho nejdřív lekl a snažil se vykroutit. Nakonec pár měsíců před mými třicátinami byla svatba. Po fajn soužití a naší stříbrné svatbě přišla nemoc. Jakmile se moje žena dozvěděla, že svou nemoc už nezvládne mi uložila, abych po její smrti šel za mou bývalou láskou, se kterou jsme byli kamarádi i po našem rozchodu celé ty desítky let. Poslechl jsem a po letech dalšího fajn soužití mne to teprve trklo: Ona ta láska bez kamarádství asi nemá valnou šanci! Ale potkat takovou, která "být klukem by se určitě stala mým kámošem" zase není moc šancí. Potom bych měl asi "v opačném gardu" podobný názor na ženy, jako má autorka článku na muže. Takže: Přeju všem to štěstí!!
Jde o důsledek rizik postupů, kdy se k vyrovnání hendikepů tzv. znevýhodněných skupin osob používá systém naopak jejich zvýhodňování při přijímání do škol, jejich klasifikace spíše za snahu než za výsledky a tolerování takového jejich chování, které by běžnému studentovi nikdy neprošlo. Ten záměr měl dobré pohnutky, jenže jeho "vylepšování" mezi jiným i objevováním dalších a dalších diagnóz (zde např. takzvaná "porucha opozičního vzdoru" - rozuměj: hubatost vždy a za každou cenu) ve snaze nediskriminizovat tuto menšinu ve výsledku obrovsky poškozuje a diskriminuje většinu. Dostává se tím do rozporu se základy demokratické společnosti a poškozuje vzdělanost i chování té běžné části občanů, na nichž je závislá prosperita každé země.
Jenže v USA to vždy zmírní soukromé elitní školy na všech stupních pro ty bohatší spolu s tím, že početně je doplní elita ze všech oborů z cizích zemí. Takové pracovní i platové podmínky ani Evropa svým elitním odborníkům nenabídne - z několikanásobného platu ve zcela stejném zařazení ve stejné firmě by Evropa omdlívala. Proto nám nyní zavádí i povinné informování ve firmách o všech platech, naopak v USA je v mnoha firmách sdělení svého platu porušením mlčenlivosti, za které se i dává výpověď!
Přesto i tyhle problémy USA s výsledky jejich levičáckého aktivizmu od Obamova prezidentství vedly k volbě Trumpa. Pro naši zem je takováhle inkluze vážným nebezpečím, navíc zvyšovaná i dalšími kroky politiky "evropských pudřenek" co problémy jen trochu navoní, přebarví na růžovo, ale neřeší.
Nikdo vám nezakazoval mít děti. Jenom narozdíl od naší generace, která se ženila a vdávala ve dvaceti, když už byly v důsledku nedosažitelnosti kvalitní antikoncepce pro svobodné děti na cestě jste využili technologického pokroku k tomu, abyste cestovali a užívali svobodného života. Mezi 30-40 lety jste teprve začali uvažovat o dítěti. U některých se ukázalo, že je už pozdě, z těch ostatních se polovina při tom nechtěla vázat manželstvím, což zase pro ženy znamenalo perspektivu svobodné matky, což si řada z nich logicky rozmyslela.
Čtyřnásobně přemnoženému lidstvu jen za posledních 100 let se začala bránit i příroda - prudký pokles schopnosti mít děti jak u mužů i žen doprovázený nárůstem homosexuality postupně dosahuje svého. Nárůst agresivity mezi lidmi i národy je jen typický důsledek přemnožení jako u každého druhu živočichů. A jestli příroda dosáhne svého dřív, než globální válka, bude to přece jen vhodnější cesta k řešení. Takže opravdu vám není co závidět, ale nesvádějte to na jiné: Za to, že se nějaká generace nemnoží je odpovědná ona sama! Přesto přeju hezký adventní čas.
Ta procenta mohou být správná - nejvyšší procenta meziročního růstu výroby mají ty nejzaostalejší země: Když namísto deseti výrobků ten další rok vyrobí 15 mají 50% meziroční nárůst. Jenže se tím nechlubí. Rusko v důsledku sankcí muselo v mnohém zahájit výrobu i toho, co dosud jen dováželo. Takže růst o 4% o něm nic moc nevypovídá.
Jeho posluchačstvo to ale neví a tak je to jistě potěší. A těch pár, co to vědí, si to nedovolí šířit. To, že je to pravda by jim u ruských úřadů nepomohlo. Ostatně i my jsme v dobách normalizace měli přečin poškozování zájmů republiky šířením negativní zprávy, byť by nebyla tajná a byla i prokazatelně pravdivá. U totalit nic nového pod sluncem.
S článkem v podstatě souhlasím. Mé nepoužívání titulu jinak než v profesní souvislosti vadilo taky jen mojí mamince. Mou ženu naopak rozčilovalo, že po sňatku se mnou jí začali říkat "paní doktorová" - a to i ty sousedky, které ji předtím oslovovaly "paní doktorko". Když jsem ženu chlácholil: " Asi to považovaly za tvůj větší životní úspěch než absolvování univerzity" mi odsekla: "Omlouvá je jen to, že tě před přistěhováním do mého domu vůbec neznaly." A hned jsem věděl, na čem jsem.........
Asi to jediné s čím lze s autorem souhlasit je ta optimální 1 miliarda lidí tak, jak byla kolem roku 1810. Později se vzhledem k pokroku zejména ve výrobě potravin jako maximum obecně připouštělo ještě do 2 miliard jako ještě únosných pro planetu. Nutné důsledky dnešního čtyřnásobku toho maxima se schovávají cudně pod následky "klimatických změn" - zní to líp. Ale příroda se už brání stejně, jako u ostatních živočichů při jejich přemnožení: Nárůst agresivity, prudký růst procenta těch, které přitahuje stejné pohlaví a pokles schopnosti mít děti jak u mužů tak i u žen - a to zrychlujícím se tempem s každou generací.
Zatímco v první polovině 70tých let dosáhl průměr českého občana prožití v důchodu 12 let, v roce 2017 už to byl dvojnásobek - 24 let, z toho u žen přes 27,5 roku. A to už i přes to kritizované navyšování věku odchodu do důchodu! Nárůst věku dožití od roku 1990 zbrzděný až Covidem 19 totiž v téhle zemi byl rekordní v celé její historii. Při pohledu na daleko bohatší státy a ty jejich věkové hranice odchodu do důchodu nejsme žádný asociální stát. A ještě k té péči babiček o vnuky: Téměř 1/3 prarodičů dnes buď vůbec anebo jen omezeně je ochotno pomáhat při péči o vnoučata. Když jsem tenhle údaj četl poprvé pochyboval jsem o něm. Od té doby jsem se začal o tohle zajímat a dnes už vím, že tyhle stížnosti
mladých nejsou výmyslem. Nebude jednoduché mít dost zdrojů se postarat i o ten klesající počet dětí, natož pokud by u mužů byla doba v důchodu zpět na průměr kolem 25 let a u žen 30 let. Nárůst porodnosti by se nekonal - ba naopak!
Jízda v zimě na dohled chladících věží elektráren a pod. také často překvapí úseky nečekané ledovky i tam, kde nejde o mostovky a podobná vždy podezřelá místa. Navíc u nich to závisí na předchozím směru větru, který nesl tu vodní páru a tudíž je to leckdy nečekané místo v kraji, kde jezdíte roky denně a nikdy dřív to tam nebylo. Ten výjezd z pole pro traktory na silnici jako můj spásný únikový prostor opačným směrem jsem potom už vždycky slušně pozdravil při každé jízdě kolem - třeba i v neparnějším létě.........
Tolik lidí s teoreticky vzorově rovnou páteří pohromadě vždycky potěší. Cimrmani měli za bolševika vždycky potíže. Jejich divadlo se stěhovalo po Praze už proto, že ho komunisti podezírali z toho, že Cimrman co všude byl, všechno znal a ve všem se vyznal jako první byl lidem tak směšný tím, jak to přípomínalo vnucování jejich Lenina a jeho citátů coby proroka a znalce ve všech oborech. Už jen to, že ani jedna jejich hra nebyla sebeméně "společensky angažovaná" je odlišovalo od všech ostatních divadelních scén v Praze. Je zachraňovala jen jejich obrovská popularita a to, že jejich humoru propadla i řada rodinných příslušníků bolševických funkcionářů. Byli světýlkem normálnosti v té záplavě absurdního bolševického divadla nereálného "reálného socialismu".
Žádný padouch, žádný hrdina. To ale přece zcela odpovídá dnešní superkorektní době: Nikoho se nedotknout, jen lehce po povrchu sladké řečičky, proti kterým nemůže mít nikdo nic.
Závěr, že i přesto je to nadprůměr naší dětské tvorby je přece pochvala. Ostatně už název "kritik" vyznačuje poslání. Tak si tím nikdo nenechte kazit krásné adventní dny!
Milá Bar-divo, jistě se už nemůžeš dočkat až zestárneš. To musí být fajn život s vědomím, že nejlepší čas života čeká ve stáří a v důchodu! Taky jsem kdysi záviděl své babičce že nemusí do školy ani do práce. Jenže mne to přešlo ještě dřív než jsem skončil povinnou školní docházku, neboť jsem byl všímavý a trochu i přemýšlivý kluk. Ale pak už jsem se na to stáří vůbec netěšil, což uznáš, že je škoda. A když najednou bylo tady jsem dokonce pochopil i to, že rčení "Stáří je jen pro statečný!" není vtip jak jsem se dřív domníval, ale jenom drsná pravda. Proto Ti přeju ať Ti to Tvé přesvědčení vydrží co nejdéle, tedy až do doby, než obdržíš ten jistě vysněný první důchod. Poté totiž už i ti nejnaivnější vždy pochopí, jak tomu je ve skutečnosti. Teda až na výjimky - ale u těch zase platí "Teplá - studená - a do klece!" což Ti samozřejmě jistě nikdo nepřeje. I když možná .......
Příroda se vším tím brání, reaguje na přemnožení fauny na Zemi, mezi kterou vede lidstvo. Těch 8 miliard lidí je nejvíce za celou jeho historii, osminásobek počtu co dosáhlo před 200 lety. Už 100 let se ví, že dvě miliardy lidí jsou pro naši planetu maximum, aby vyšším množstvím nebyla devastována. Klimatický malér není nic jiného, než dávno předvídaný důsledek přemnožení lidstva. Omezování čmoudíků z aut nic nevyřeší, dokud neklesne počet lidstva aspoň na polovinu. Potom teprve začnou mít klimatická omezení nějaký skutečný význam a nebudou jen snahou bez významějšího účinku na planetu s 8 miliardami lidí.
Angela to myslela dobře, ostatně jako dcera faráře co strávila svůj profesní život ve zdech vědeckých ústavů rázná řešení neuměla. Biblické starozákonní "Oko za oko, zub za zub" ji proto nic neříkalo, zato novozákonní "Kdo po tobě kamenem, ty po něm chlebem" byl její ideál. Jenže ty miliony lidí, co ji opakovaně volili (ať už v přímé či nepřímé volbě) to dnes nemohou házet jen na ni - ale i na sebe. V demokratických volbách vždycky platí, že "Lid má takovou vládu, jakou si zvolil a tím i zasloužil." Naopak kniha jako taková je měřítkem dnes nejčastějším - sledovanosti - vlastně úspěšná. Jenom ten název měl být: "Jak jsem to viděla já". Jenže my dnes vidíme i to, jak to skončilo.......
Můj zeť je Holanďan z Haagu. Když tady zjistil existenci holandského řízku prohlásil, že u nich v Holandsku (tedy v Nizozemském království) nic takového není, ale že mu to chutná. A taky si ho tady kdykoliv to najde na jídelním lístku objednává. Ono to ale není jen mezinárodně - kdysi se ve středních Čechách prodávaly slané loupáky Ostraváky. Návštěva z Ostravy se tu ale moc divila, že u nich nic takového neznají. Kdovíco v cizině (i mimo piva) co neznáme leckde nese přídomek "Bohemia" či podobný. Hlavně aby to nebylo u pojmů, jako tady máme výraz třeba "turecké hospodářství" a podobně - ať je to jen jídlo!
První zavádění EET do pohostinství vyvolalo první vlnu citelného zdražování jídel v restauracích. Nejdřív ti menší provozovatelé. Tím ale začal odliv zákazníků k těm větším. Řada malých proto začala krachovat - jenže když těm větším tím odpadla už citelná část malé konkurence rozjely se najednou i jejich ceny nahoru a ještě víc!
Statistický údaj o nárůstu výběru daní státem po zavedení EET nejenže nebyl nic moc, ale on byl způsoben jen tím růstem cen a tím zvýšením od spotřebitelů i tržeb - už jen těch velkých! Proto to nadšení těch velkých (většinou podniků odvádějících zisk do zahraničí). Obchodní velkořetězce se nám už s cenami (ale až po likvidaci menších a středních obchodníků - do té doby měly ceny často jen poloviční) po získání nadvlády na trhu už
předvedly dost, obávám se, že totéž nám předvedou "restaurační velkořetězce" po zavedení EET.
Stejné byrokratické manýry institucí si pamatuju i z dob, kdy jsme ještě pod "západní kulturu" rozhodně nepatřili. Tehdejší rčení, že "Za každý dobrý skutek musí být každý spravedlivě potrestán" nebyl jen vtip, ale už i tehdy častá pravda.
Rozdíl je dnes ten, že se takový případ aspoň uveřejní. Tehdy v dobách "růžového socialismu" byla každá negativní zpráva pro redaktora i riziko. Zprávu o neštěstí či zločinu musel aspoň doprovázet odkazem na "pozůstatky kapitalismu v myšlení některých lidí". Rubrika novin "Černá kronika" byla povolena až od "krizového jara 1968".
Dnes se zase vše negativní svádí na pozůstatky socialismu či na západní kulturu. Kdepak - můžeme si za to sami, i když výmluva "taková byla doba" je tak hezky pohodlná.....
Za posledních 100 let se lidstvo ze 2 miliard rozrostlo čtyřnásobně - na 8 miliard. Přitom první miliardy lidí bylo dosaženo poprvé až kolem roku 1810. Celý malér s hroutícím se životním prostředím má základní a rozhodující důvod - přemnožení lidstva. O tom však v našem nynějším ideálním světě je nevhodné mluvit stejně tak jako o tom, že už přes 100 let jsou shodně za ideální počet lidí stále znovu potvrzovány nejvýše dvě miliardy.
Příroda se proto brání jak umí - a účinně: Reprodukční schopnost mužů i žen klesá prudce s každou generací. Nárůst agresivity mezi lidmi je spojen s přemnožením - přesně tak, jak to bylo u těch Calhounových myší. Člověk je živočich a jeho namyšlenost o rozdílnosti od ostatních živočichů dostala ránu už po objevu DNA: Od některých se lišíme jen v jednotkách procent! Nejstrašnější na tom všem proto je, že všechna ta popisovaná negativa v nemnožení lidí je vlastně z hlediska přírody dobře!!
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
Narozdíl od běžné situace, když se sešlo v první třídě 20 takových, kteří byli vedeni k respektu k druhým lidem vzniká z 20-ti těch, co chtějí respekt hlavně pro sebe přímo třaskavá směs. Postupem do vyšších ročníků se v jejím "řešení" zdokonalují, až to na měšťance jde i na kudly. A to nejen u kluků...........
Snaživí psychologové příčiny prokazatelně rostoucího stresu i u těch, kteří již většinou byli vychováváni bez tělesných trestů hledali a hledali. Jejich podezření padlo na občasné zvyšování hlasu při výchově dětí a tak začali předepisovat i výchovu "ťuťuťu-ňuňuňu". Když to k obraně proti agresivitě a tím ani stresu nějak nepomohlo se rozhodli doporučit zrušení známkování na školách. Evropská idea "růžových pudřenek" problém přetřít a navonět namísto ho řešit se jistě bude lépe uplatňovat na slovní hodnocení žáků. To předepsané "superkorektní" jejich znění už nebude tak krutě jednoznačné, jako byly ty bezohledné známky, že?
Jenže po škole přichází praxe života. Tam už jejich prvním láskám žádný psycholog nevnutí se rozcházet jenom šetrně, žádného zaměstnavatele neodradí od přijímání pouze těch nejschopnějších ani se nerozloučit ve zkušební lhůtě ze dne na den s těmi méně výkonnými. Mám obavy, že už dnes rostoucí trend sebevražednosti jedině u mladých do 30 let (u všech jiných věkových kategorií klesá!) souvisí se všemi těmito změkčovacími zlepšováky ve výchově mladých v posledních 30-ti letech a tudíž bude i nadále stoupat. Ani ten nejrůžovější pudr není schopen zastřít, že jejich životy jsou a budou prožity ve tvrdé konkurenci všech, všude a ve všem.