Opravdu odpovídáte na můj příspěvek???, nebo jste to popletl?
Vycházíte z toho, že je u nás lékařů málo. Potom naprosto logicky dovozujete, že těch více peněz nic moc nemůže ve zdravotní péči zlepšit. Jenže to východisko o nedostatku lékařů v ČR je mylné a šiří tu lež jak politici, tak i sami lékaři: Jsme stále v počtu lékařů na jednoho obyvatele nadprůměrní a převyšujeme v tom třeba i Španělsko, Velkou Británii či USA. Stačí si zadat na vyhledávač třeba heslo "Počet lékařů na počet obyvatel" Snažil jsem se Vám svou odpovědí vysvětlit ty důvody a souvislosti.
Nárůst počtu aktivních lékařů od 90tých let způsobil značný nárůst počtů studentů a tím i absolventů medicíny. Ty na medicínu přivedlo to, že to považovali za tržně perspektivní řemeslo, jak to viděli v západních státech. V situaci podstaty medicíny v jednotném jazyce - latině - mají možnost jít tohle řemeslo dělat tam, kde jim nabídnou lepší podmínky. Jenže z našeho českého zdravotního pojistného se jejich platy u nás nemohou ani přes opakovaná navýšení ani přiblížit tomu, co dostanou v sousední cizině a odcházejí ti nejlepší.
Naše zdravotní pojišťovny nemají ani na to hradit lékařům či zdravotním zařízením všechny provedené úkony. Omezují jejich počet kvartálně či ročně a tak ošetření více pacientů či více nemocných dělá potom lékař či jeho zařízení zdarma. Zejména ti výkonnější potom logicky odvedou třeba jen polovinu ošetření než by byli schopni je jasné. Takže na Vaši otázku "Co se však změní když si připlatím????" je odpověď jasná: Objednací lhůty na vyšetření i při stejném počtu lékařů se zkrátí, neboť vyšší výkony ti lékaři konečně dostanou proplacené.
Švagrová měla neustálé poznámky, že brácha doma skoro nic nepomůže. Nebyla to pravda, když byl doma pomáhal, jenže měl dost služebních cest a přečasů, a taky hodně vydělal. To se jí líbilo, ale že dělá přesčasy ne.
Jenže když se oženil jejich kluk a jak to vídával doma taky se chopil práce, měla švagrová plno nářků, že to se nemusel ženit aby makal i doma! Takže pokaždé trochu jiný metr. Ta staletí v nás jsou jak revma.........
Podle čeho asi může rozhodovat chudák soudce ve věci, kde má podkladem jedině výsledky (navíc pozdě a neví se, zda všechny) "odborných odběrů" od instance ministerstva pana Brabce? Když znalci z oboru železnice byli před r.1989 všichni zaměstnaní u ČSD byly desítky nehod na přejezdech uzavřeny oproti tvrzení nejen řidičů ale často i spolujezdců na základě znaleckých posudků, že výstražná světla a houkačka vždy fungovaly.
Až když jednou celý autobus včetně osob v něm zraněných potvrzoval opak znalec doplnil, že vlastně vždy ověřují jen sepnutí spínače - nikoliv už zda ta světla a zvukové znamení na spínač skutečně spustily svou funkci! A i znalci v seznamu jsou dnes už obdobou živnostníka. Jak sami říkají bývají odměňováni spíš podle výsledku než podle odborné preciznosti.....
Jakto,že je vyslýchán na svobodě,už dávno měl být ve vazbě a ani 5ti lété vězení není pro tohle monstrum zadostiučinění,jeho hranice trestu by měla být 15 let a výše,bez možností propuštění a doufám,že nebude vykonávat svojí funkci ve věznici jak dr Rath.
Určitě bude. Zákaz činnosti platí až od propuštění z vězení a psychiatry potřebuje každá věznice.
V jeho případě bych to neřešil, za deset let mu bude (možná) pomalu skoro 87 let.
Po dobu vězení zákaz činnosti neběží, takže by to bylo ještě podstatně víc - a běží to až od rozhodnutí odvolacího soudu, který určitě jedna či druhá nebo obě strany vyvolají. A tenhle trest je maximum zákazu podle zákona. Jinak - třeba v mužské věznici by psychiatra mohl vykonávat i bez pohoršení.
Zaráží mě jedna věc. Jak je možné, že se v tolika případech bere ohled na promlčenost? Vždyť to je výsměch všech poškozených. Tady je fakt kocourkov. Tyhle zákony nahrávají jenom lumpům a haj....zlům.
Nikdo se neozval, když náš parlament odhlasoval 20 let promlčení u vraždy. Potom u těch ostatních činů je těžké jít na vysoká čísla.
Tento hnis/hnus vyplul na svět jen tak mimochodem, kdy se statečná Jana Fabiánová podivila, že TOHLE, nevím, jak to přijatelně pojmenovat pro diskuzi, budu psát TOHLE, má dostat vyznamenání od prezidenta republiky.
Jana Fabiánová si zaslouží vyznamenání za statečnost.
Očekávám i jakési potrestání všech okolo, kdo o tom věděl, nic nedělal, nebo to dokonce kryl.
Asi jsou obavy, aby se nám už úplně nerozpadla česká psychiatrie. Těch žen - lékařek právě na tomhle úseku zdravotní péče je totiž málo.
Nějak nechápu co to má všechno znamenat. Tak je málo lékařů....to chápu. To, že vás lékař objedná na určitou hodinu a stejně čekáte, protože se hodina nedodrží....to taky chápu, vždy to prostě nevyjde a někdo je tam déle a tudíž se to protáhne. Co se však změní když si připlatím???? půjdu na řadu dříve? a na úkor koho? Když si připlatím, tak se zázrakem najde specialistů více??? a kde se tedy vezmou, když nyní nejsou? Přinese je ježíšek? Tohle jsou takové demagogie, že to je do nebe volající. Máme všichni pojištění ?....máme. Máme tedy všichni nárok na stejnou péči?...ano. Tak jak to teda bude v případě doplácení boháčů za nadstandartní péči? Přiletí kvůli němu lékař z Ameriky zvláštním letadlem? nebo prostě protože má prachy, tak předběhne nuzáka, který čeká na ošetření naším lékařem?
Lékařů máme dost a jsme v tom nadprůměr i v celé EU. Zdarma studium medicíny u nás neumožňuje jejich stabilizaci formou např. krajských stipendií na školné, které by musel absolvent vrátit, pokud by "neodsloužil" v místech toho kraje např. 5 let. Během nich totiž značná část absolventů zakotví ať založením rodin, navázáním přátelství a vybudováním postavení ve svém okolí. Jít potom do Prahy atd. kde bude jen jeden z mnoha namísto toho, kde už zakotvil jako jeden z nejváženějších lidí v širokém okolí by už zase tolik netáhlo.
Naši absolventi medicíny tak volně odcházejí "na praxi" do té ciziny, kde dostanou nástupní platy, které by tady získali nanejvýše až před penzí. Medicína se odehrává celosvětově "v latině" nejen u diagnóz a názvů částí lidského těla, ale i léčebných metod a postupů, takže žádný problém. Zbylí jdou do Prahy a větších měst, musí mít z prvních 5 let praxe aspoň 4 roky ve větších nemocnicích. Tam "ochutnají" i výhodnost pomáhat svým šéfům v jejich soukromých praxích, zčásti "na pojišťovnu", zčásti "mimo". Soukromých zdravotních zařízení (některé i špičkově financované a vybavené přístrojově z ciziny) je zejména v Praze tolik, že třeba soukromé zubní kliniky lákají klienty i na obrovských barevných bilboardech - a venku není zubař ani desítky kilometrů.
Platí omezení že na lepší než základní provedení zákroku si nelze "připlatit", musíte si zaplatit úplně celý. Možnost příplatku by to zlevnila a umožnila více lidem. Zatím je to tak, že úroveň ošetření je odvislá kde to je a peněz "mimo". Že nejvyšší věk dožití je v nezdravé Praze není žádný div.
Za mého školního mládí byla učitelská móda dávat za trest všem těm, kteří se dostali do rozporu se Školním řádem nechat ho přestupníkovi 10x opsat na papír. Můj kamarád Otík byl tzv. "ambidextr". Psal tedy oběma rukama, a to i současně a perfektně. Když jsem si stěžoval na tu nespravedlnost, že za naše společné rošťárny je tedy on trestán vlastně jen polovičně mi vyčetl: "No jo, ale kdo si tu pitomost vymyslel?" Tak jsem musel mlčet.........
Asi jsme si ještě nezvykli že většinu článků píší ti, co o podstatě problému o kterém píší vědí ještě míň než my průměrní čtenáři. To naše luštění z něho o čem to asi mluví a jak to asi ve skutečnosti bylo nám potom nahrazuje bývalou rubriku v tištěných novinách obvykle nadepisovanou jako "Koutek pro luštitele". Tedy vlastně nadhodnota pro nás čtenáře! A pokud se i nadále umíněně zajímáte o to, jak tomu bylo ve skutečnosti vyčkejte, o pár měsíců později vyjde oficielní zpráva o výsledku šetření. V ní jsou už zcela správně užívány přesné odborné termíny, jenom ten výsledek si musíte otočit přesně naopak. A už víte, jak to bylo!
Když ale tyhle názory dnešní matky porovnáte s tím, jakým způsobem si dnes žijí ostatní a tedy mladí muži a bezdětné ženy její generace můžete ji trochu i chápat. Už naše babičky (i když ještě praly jen na valše) už všechny musely chodit do práce a celý den ani po příchodu domů se nezastavily tehdy vzpomínaly na kázání svých matek: "Tebe jsem porodila na mezi při cestě z pole a po šestinedělí už tě s sebou zas brala na pole, aby naše rodina nezemřela hlady. Tak co si teď stěžuješ!"
Technický pokrok ( a obávám se, že jiný snad ani neexistuje) snižuje generace po generaci fyzickou námahu a zpříjemňuje život - jenže do těch domácností přichází až jako nakonec a ještě dlouho bývá cenově jen pro ty vyvolenější. A v nonstop dohledu a péči o dítě mimo papírových plenek snad nedorazil ještě vůbec. Takže nikoliv v porovnání s námi či s našimi předky nýbrž v porovnání s její nynější generací (a i tím, jak jsme si ji vychovali) musím smutně říct, že ji docela chápu.
Buď jste trochu provokatérka, nebo ta, která podlehla reklamním sloganům posledních let typu "Nevaž se - odvaž se!" a přehlédla, že nám je vnucují ti, kteří jen chtějí vyrazit peníze z mladých - z nás zralejších už ani ne. Ale nebojte, když jste dovedla vyboxovat dosud život tak, jak ho popisujete, pak to chybějící - tedy nastávající podzim života - budete umět prožít tak, že v něm to chybějící bude všechno až do poslední kapky. Tož hodně štěstí!!
Dlouho se všichni smáli tankům T 34 , až rozmáznul německé konkurenty a naháněl všem husí kůži. Nejsem rusofil.
T 34 naháněly husí kůži svým počtem - násobně převyšoval počet tanků německých nejen v rozhodující tankové bitvě u Kurska. A to stačilo i proti Tigerům a dalším dokonalejším i větším tankům Německa - z desítky střel na každý stačilo, když jediná z nich našla slabší místo pancíře nebo trefila do pásu. Ten se přetrhnul a tank se pak už na tom druhém pásu jen "točil" na jednom místě stále do kolečka. Tím už byl pro bitvu nanic. Oproti tomu "neviditelnost" na radarech je podmínkou moderního vojenského letadla a ta funguje jen při dokonalém slícování a hladkosti povrchů. Jenže s poctivým řemeslem to u ani u nás není tak valné, abychom se někomu smáli.
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Soused vždycky tvrdil, že jednou za rok si prý opět jen ověří, že si vybral životní partnerku nejlepší ve všech směrech, včetně sexu. Když jí to jedna dobrá duše prozradila dozvěděla se, že o tom nejen ví, ale že se tak prý na tom vzájemně dohodli při oslavě 10. výročí sňatku. Ale teď po dalších 12ti letech je to prý on kdo začal být nervózní, zda by tu dohodu už neměli zrušit. Jenže ona mu to odmítá s argumentem: " V mládí jsem z té dohody byla nervóznější já, teď postupem času z ní začínáš být nervóznější ty. Takže žádný takový, spravedlnost je spravedlnost!" Jestli nás nelakují oba nevím, ale působí jako spokojený pár a možná je to dáno právě tím jejich oboustranným nadhledem s humorem.