Spíš by měla být snaha obce přinutit, aby ty úspory začaly investovat. Vždyť jenom inflací, už ztratily čtvrtinu hodnoty.
Víte, že obce musí předkládat plány dlouhodobého hospodaření na pět roků dopředu? A na základě toho musí plánovat příjmy a výdaje. Je vidět, že zřejmě netušíte nic o financování obci, o hospodaření a plánování investic., sestavování dlouhodobého i ročního rozpočtu. Jinak byste nemohl psát takové nesmysly.
Zajímalo by mě, kdo vymýšlí, jak obce obrat o naspořené peníze. Idiocie. Pokud chci na obci kanalizaci, rozšířit školu nebo školku, modernizovat IS, musím na to našetřit. I když mohu někdy čerpat dotace, musím je vždy z něčeho doplatit. O úrovni některých ekonomů a politiků lze úspěšně pochybovat. Stát je neefektivní, proto dluhy zaplácneme penězi z obcí. Nebo peníze vytáhneme tim, ze na obce převedeme víc povinností, třeba placení nepedagogických pracovníků. Starostuji mnoho roků a zažil jsem mnoho vlád. Jedna lepší než druhá.
To co píšete je častý argument oráčů. Bezorebný systém má ovšem mnohem víc výhod. Přikláním se spíše k regenerativnímu zemědělství. Jsem přesvědčen, že to je cesta.
Výhody? Souhlasím. ale pro koho? Stroj, který má šířku třeba deset a více metrů, podiskuje rychleji a pro zemědělce ekonomičtěji plochu, než těžký pluh na hlubokou orbu. Také není třeba do půdy zapravovat hnůj, tak jak se to dělalo v minulosti. Kde bychom ho také vzali, že? To je hlavní výhoda. O krajinu a strukturu půdy nejde. Důležité je orat hektary. Poorané cesty, rozorané břehy řek, takže při deštích je ornice splavená do koryta, ořezané stromy z jedné strany kolem silnic, větrolamů, aby si na traktoru neurazili zpětné zrcátko. To je jen část toho, s čím se potýkáme. Také jsem hospodařil a dobře vím, jak vypadá pole neorané. Stát a EU dává miliardy na protipovodňová opatření a miliardy na dotace zemědělcům. Ale neumí si pohlídat, jak je s penězi nakládáno. Oni ti staří sedláci, které živila půda a ne dotace, nebyli až tak úplně blbí. Tím ale nechci, v žádném případě, znevažovat dřinu, kterou musí zemědělci podstoupit. A je logické, že když je možnost si práci ulehčit, třeba i za cenu zničené krajiny, proč to neudělat. Ještě s požehnáním EU.
S travním traktorem přejíždím po veřejné komunikaci do sadu. Částečně jde o silnici III. třídy, částečně po místní komunikaci.
Nemyslím si, že se při tomto přejezdu nemůže nic stát. Proto jsem pojistil nejen traktůrek, ale i VARI traktor, se kterým po komunikaci také jezdím. Ono někdy i těch pár stovek může ušetřit stovky tisíc. Souhlasím, že obrázek sekačky je kapánek mimo.
Když odlétáme do zahraničí, jsme prověřováni velice detailně. Všichni se chlubí, jaká bezpečnostní opatření na letišti jsou. A potom firma nabírá brigádníky na nakládání a vykládání kufrů. Jak jsou prověřováni? Jaká je jistota, že stejně tak, jak se vedení společnosti neprofesionálně postavilo k problému , který nastal s kufry, se nepostaví k výběru nových brigádníků. Bezpečnostní riziko je maximální. V tom chaosu, jaký na letišti panuje, se jeden nebo dva magoři s možností vstupu do letadla, lehce ztratí. Občas létám, ale toto je situace, která mě znepokojuje. Tak až si zase budu na letišti vyndávat pásek z kalhot a vyzouvat boty, vzpomenu si, ze které země asi pochází výborně placení brigádníci na letišti.
Jen malá poznámka. Osobně jsem poznal rodiče, kteří neměli ani na plavecký výcvik a požadovali na třídní schůzce, aby byl pro třídu zrušen. Tatínek dvacet až čtyřicet cigaret denně, maminka o trochu méně. A téměř každý den návštěva pohostinství. Když jsem to veřejně připomněl, bylo po diskusi a kurz proběhl k všeobecné spokojenosti. Tím ale v žádném případě nezpochybňuji to, že jsou rodiče, pro které je takové vydání velký problém. Jen je třeba rozlišovat.
Patnáct a více roků učíme občany třídit odpad. Mnoho z nich doposud nepochopilo, že mají petku sešlápnout před vložením do žlutého kontejneru. Kontejnery jsou stále plné a občané požadují stále nové. Tím se ale navyšují platby za svoz odpadu. Zálohování je ale, dle mé zkušenosti, jen další velký omyl, jak jsem viděl na Slovensku. Zaplatil jsem na benzince zálohu, minerálku jsem vypil a když jsem chtěl petku vrátit, zasmáli se a poslali mě do 20 km vzdáleného města k obchodnímu domu. Zmáčkl jsem ji a vyhodil do koše k hromadě jiných. Z toho mně vychází, že výrobci PET obalů budou vydělávat na těch nevrácených obalech, kterých bude stále přibývat. Opět tunel a lobby výrobců. Jen si vzpomeňme třeba na povinné čipování psů. Psi mají čipy, ale není jejich centrální evidence. Kdo se na tomto napakoval? A mohli bychom takto pokračovat. Těch nařízení, která nám chodí na obce a nemají smysl, jsou desítky. Třeba bezdotykové baterie ve školách. Zřizovatelé škol, kteří měli slabší nervy za ně utratili stovky tisíc. Toto "osvícené" nařízení bylo do dvou měsíců zrušeno, jako pitomost. Ale výrobci měli žně. Je velká škoda, že naši volení zástupci v PS tak málo naslouchají lidem a tak moc naslouchají různým lobbistům.
Buďte zdráv Vladimíre! Chápu, že každý čtenář text chápe jinak. Je mi velmi líto, že jste ho pochopil ještě víc jinak, než by si mé nejdivočejší představy dokázali vymyslet. Pár bodů přece jen mám.
Přeji ať se vám daří převážně dobře.
P.S. Za pochopení textu dávám jako češtinář tak: 4-
Češtinář? Mé představy si dokázali vymyslet?
nějak se pozapomělo třeba na daň z nemovitosti...hlupák který chce bydlet ve svém-tak koupí pozemek- s daní pak si tam něco postaví-to vše platí z daněných peněz....materiál.. práce řemeslníků to vše s daní...prostě tam se mnohokrát daní už na počátku daněné...a pak pravidelně-každý rok- s pěkně zaevidovaného pozemku kde mu domeček stojí-platí daně -jak za pozemek tak domeček....no a už se ta daň několikrát zvyšovala a mluví se že se to zase zvyšovat bude...dobře mu tak ...ať platí.....bohužel patřím taky mezi ty hlupáky...
Kde stojí Vaše nemovitost? Je mimo inženýrské sítě? Je mimo komunikace o které se někdo stará? Nemáte chodníky a veřejné osvětlení? Na toto se daň z nemovitosti na obcích a městech využívá. A těch příkladů bych mohl napsat víc. Chce to být méně rozhořčený a více informovaný. Pokud ovšem nevyužíváte nic z toho, co jsem popsal, omlouvám se.
Já bych dal víc peněz na školství, aby se redaktoři, kteří se živí psaním, naučili český jazyk a nepsali aby jsme si, ale abychom si. O obsahu článku nepolemizuji, protože většina příspěvků v diskusi obsahuje informace, o kterých lze s úspěchem pochybovat, ale pro mnoho diskutujících jsou nevyvratitelné. Všem pěkný den!
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Takže v obcích už je hotovo? Všechny mají dokonalé silnice, chodníky, dost školek a škol, hospody a obchody fungují, hromadná doprava je excelentní, bytů je dostatek? Asi tak: to nejsou úspory, to je neschopnost nebo lenost investovat. Pak není divu, že se většina obcí vylidňuje a kdo nežije v Praze, jako by ani nebyl.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Je vidět, ze vůbec netušíte, co se okolo Vás děje. Obce se rozšiřují, zvětšují, protože mnoho lidí z měst chce být na venkově.