Autor zmiňuje výminek, jako výraz úcty ke stáří. To je ovšem pravda jen částečně. Stavbou výminku se chránili především rodiče, když předávali usedlost některému z dětí. Většinou měli ve smlouvě povinnosti dětí: kolik budou dostávat vajec, obilí, jakou část zahrádky si mohou obdělávat.... A dobře věděli, proč to dělají. Bylo by naivní se domnívat, že se děti k rodičům chovaly jen laskavě a s respektem.
Já i všichni moji bývalí kolegové-studenti VŠE, kterým přednášel Dějiny ekonomických učení jsme ho považovali za mimořádně rudého a sebestřetného blba, který nám dával rád najevo svou nadřazenost. Nikdo jsme nechápal, co tam vůbec ještě dělá. A zřejmě to bylo poslední roky ještě horší než jsme si mysleli a než prosáklo na veřejnost. Jinak si neumím vysvětlit, že by se mohlo devět členů etické komise shodnout na tom, že rezignují.
Jsem odjakživa pravicová volička, ale uvědomuji si, že silná levice prostě do politiky patří a je třeba. Soc.dem. je ale patrně nepoučitelná. Od dob opoziční smlouvy to s ní jde dolů. Její projev mi připomíná kecy za socialismu typu: Musíme vytvořit předpoklady pro to, abychom měli předpoklad...Než všechny ty kroky, o kterých mluví, propadnou v dalších volbách a skončí v propadlišti dějin.
Možná, že všichni ti, kteří s takovou nostalgií vzpomínají na "blahobyt" důchodců za socializmu zapomínají na pár věcí: Zločinecký režim v r. 1953 okradl lidi nejen o konkrétní peníze, ale "znárodnil" i pojištění na důchod. Tak se dostala generace např. žen v domácnosti, manželek sedláků... do vysloveně bídy. Jedna moje babička-zemřela v r.1990 ve věku 95 let pobírala důchod 370,- Kčs (nevím, na jaké částce začínala). Druhá babička - našla jsem v dokladech výměr z roku 1960 na 105,-Kčs. Tito lidé, pokud by nežili ve společné domácnosti, byli by odsouzeni k čemu? Zkuste se laskavě podívat např. na to, kolik lidí v důchodovém věku cestuje každoročně do zahraničí. Podívejte se na jejich nákupní košíky, na oblečení... Tím nechci říct, že by ze svých důchodů mohli žít v blahobytu. Navíc mohou využívat podporu státu, o jaké se našim babičkám ani nezdálo. Každopádně nikdo, pokud to není jeho volba, nemusí žít na ulici.
Myslím, že mám k našim dvěma psům a třem kočkám normální vztah. Tento týden jsem se měla potloukat po Řecku, o zvířata by se starala dcera. Ale před měsícem se ukázalo vážné onemocnění srdíčka u jedné z corgi. Neměla jsem na to nervy odejet a nelituji toho. Takže kecy o tom, že zvířata chcípnou... považuji za odporné a kdo to tu píše, má podle mého v sobě citu asi jako potkan i k lidem.
Vůbec se nedivím, že pana Bartoše premiér odvolal - měl to udělat podstatně dřív. Co mi opravdu vadí je to načasování. Připadá mi to jako kopání do mrtvoly a to nesnáším.
Nevím, jestli Piráti jsou tak nezdravě sebevědomí, ale je k nepochopení, že tak komplikovaný a zároveň významný projekt digi. dostatečně netestovali s vybranými stavebními úřady.
Pan doktor P. je jako člověk sebestřetný a arogantní..... Bohužel, mli jsme jako rodina tu "čest" poznat ho jako v rodina v době, kdy působil ve vojenské nemocnici v Praze. Zachoval se k tchánovi tak, že jsem mu chtěla dát pár facek. Tenkrát jsem ani netušila, že je to ten známý sportovec. Nevím, jestli stále ještě funguje v motolské nemocnici jako anesteziolog, ale pokud bych tam někdy musela na operaci, tak jedině bez jeho asistence.
Vůbec nechápu ty ubožáky, kteří paní Bohdalovou tady dehonestují. Nemám ráda její lidový humor, ale viděla jsem ji i v mnohem vážnějších věcech. Každopádně bavila několik generací lidí. Kdo z vás chytráků dokáže pobavit třeba jen kamarády? Jste ubozí už teď a až vám bude 93? Ona má prostě něco jako "hvězdné manýry" a dnes je to patrně také už trochu vrtošivá stařenka. A proč se o ní píše? Hádejte. Protože něco v životě dokázala?
Proti tomuto článku může protestovat jen ten, kdo patřil k dělnickým kádrům. Stavěla se celá hnusná sídliště pro dělníky z dolů, hutí, chemiček... viz Pardubice, Kladno...Tato města byla i lépe zásobená. Soudruzi potřebovali, aby udrželi dělnickou třídu se zaťatou pěstí. Další formou byla družstevní výstavba, když měl někdo známosti na správných místech a do družstva se dostal, aby mohl tzv. svépomocí platit a dřít. To se týkalo lékařů, vědců...a ještě se tím komunisté chlubili v tisku - to si konec konců ti, co nepoznali nebo ztratili paměť mohou dohledat v archivech. Něco stavěla JZD nebo Státní statky, aby získali zaměstnance. Pozůstatky této nádherné venkovské architektury vidíme na venkově dodnes. Část bytového fondu získali přesně, jak píše autor - ukradením části velkého bytu a vytvořením dalšího - často bez koupelny a VC na chodbě. V honosnějších činžácích jich bylo plno. Sama jsem 30 let bydlela v jednom takovém. Sousedův byt byl rozdělen přesně tak a na každém z pěti pater taky. A bylo to stejné po celém nábřeží - a to nemluvím ani o bytech v suterénu. Mám dceru-30 let, neteře, synovce... Všichni pracují a s bydlením si poradili všichni. Konec konců neznám nikoho, kdo nemá střechu nad hlavou.
Jezdím do vedlejšího Jankova již mnoho desítek let a mohu říct jediné - Holašovice nejsou žádný skanzen. Tam žijí a pracují lidé. Ty usedlosti si koupili hlavně sedláci z okolí poté, co byli vysídleni Němci. Už od začátku o své usedlosti pečují a po r.89 prostě jen využili možnosti. A k menhirům - já jsem hodně vnímavá, takže jsem se tam ráda při návštěvě podívala. Sahala jsem na ně...nic. Jediný dojem, který jsem získala, že koukám na hromadu kamení. O něco později příbylo vstupné a stánky a teď i atrakce pro děti? Asi provazový žebřík mezi kameny a skluzavka. Pro mě je to jenom holírna turistů.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Babišova vláda vyřešila co? Kromě rozdávání peněz snadno ulovitelným voličům. Všichni si snad pamatujeme hysterického Babiše v době Covidu a nákupů předražených roušek a respirátorů a nemluvě o prázdných zásobnících před očekávanou energetickou krizí. Bůh pomáhej této zemi, pokud vyhraje. A to se rozhodně nezastávám nijak zásadně současné vlády.
1 odpověď