Ano. Je potřeba si pořádně zafixovat, že parametry jako ceny energií a (taky!) inflace rostly nějakou dobu před válečným konfliktem, a to s velkou dynamikou.
Rusko pouze nalilo benzín do stodoly, která hořela už dávno před tím.
A tu stodolu jsme si zapálili sami a dobrovolně, hlavně tím, že jsme před závorku vytkli ideologii, abychom v té závorce nechali nesmysly a veteš jako je fyzika, matematika nebo energetická bezpečnost.
Je zajímavé, že mladý člověk ve věku, kdy je ještě citlivý, zažije takový iniciační zážitek, aby ... aby na něj zapomněl a celou kariéru propagoval něco jiného, kvalitativně o míle níže.
V televizi "Ostrý obraz a dobrý zvuk" - třeba San Remo a další italské opusy, na rozhlasové Vltavě Rytmus (ještě s Jakubem Jakoubkem nám třeba oznamoval, že Helena Vondráčková vydala "novinkové album" - to bylo oblíbené sousloví).
K té dobré angličtině - The Number of the Beast od Iron Maiden přeložili jako "Číslo děsu" nebo "Pet Shop Boys" jako Hoši z Petova obchodu. No nic.
Novinář Nádoba musí při své finanční genialitě, z níž trousí ostatním moudra kudy chodí, být už nejmíň multimiliardářem. Kam se na něj hrabou Buffett, Bezos, Musk, Gates, Bloomberg a další... Se divím, že se zahrabal v Seznamu.
Pan Nádoba je pouhým ekonomickým novinářem, nikoliv významným investorem. Jeho práce spočívá v tom, že si něco někde přečte, přeloží, zkompiluje, doplní nějakou vlastní úvahou a publikuje. Nic víc.
Článek jsem, pravda, nečetl, ale názor samozřejmě mám: "Erecz piklos némenczi hunyar sczépen, kámos!"
BTW: z reakcí je až bolestně jasné, že čtenáři stále ještě nepochopili, že "Médium" (po aféře s jakýmsi Šoustalem a MS v hokeji přejmenováno z původního "Seznam Médium") je blogovací platforma, a že ty články neplodí profi novináři, ale kdejaký jouda, co se trefí do CAPS LOCK. Ale pokud to je součástí terapie, kterou jim doporučil ošetřující lékař, nelze nic namítat.
Bóže, nechcete se živit něčím jiným?
§ 94 odst. 1 písm. a) jednoznačně vylučuje z odvodů výrobny do 1 MW. Tím pádem vlastníci výrobny nejsou poplatníkem, tzn. se na ně nevztahuje vámi zmiňované ustanovení § 95k odst. 5. Kdyby ani toto nestačilo, tak doporučuji přečíst § 95k odst. 1 - vlastníci výrobny by museli prodat 1 MWh za více než 180 EUR, což je sci-fi. Navíc bylo opatření EK od 1.1.2024 zrušeno. Ach jo.
Dobrý den pane Jelínku, z mé statistiky prodejce elektřiny je těch domácností díky soudobosti asi cca 40 000. Ovšem při kapacitě 22 MWh to je tak na cca 90 minut. Jestli budou kupovat za 0 Kč z FVE okolo poledne, pak mohou prodávat řekněme za 3 Kč/kWh v podvečer, tedy řekněme 60 000 Kč/letní den a to řekněme * 200 tedy 12 mil. Kč/rok. Pak jsou zde ještě kapacitní platby a o tom je to vlastně... zde je ten pravý jejich příjem a v našich složenkách to bude mastný náklad... Prostě obnovitelné zdroje jsou darem z nebes ne pro odběratele ale investory... Hezkou neděli...
Též dobrý den, díky za věcnou reakci. Jde mi jen o dvě věci: (i) nepříliš vzdělaní novináři často píší nesmysly tohoto typu, což vytváří u nepříliš vzdělaných čtenářů dojem, že jsme za vodou, (ii) tranzici lze technicky provést, ale bude to stát jen v ČR bilióny korun (ty nějak nemáme), bude to trvat dlouho (nejsou na to montážní kapacity) a distribuční složka ceny EE pro konečného spotřebitele jen poroste. Howgh.
Píšete: "Bude mít výkon 15 megawattů a kapacitu 22 megawatthodin, což by pro představu mělo stačit na hodinovou zálohu pro sto tisíc domácností".
Možná jsem si to spočítal blbě, ale po započtení 10% kapacity, pod kterou se baterie nebude vybíjet, vyjde, že každá z těch 100 000 domácností může mít spotřebu 198 W/h, což jsou domácnosti, kde běží pár stand by spotřebičů, nic jiného není puštěného a vůbec nikdo není doma. Že by si někdo pustil mikrovlnku nebo nedej bože pral a žehlil, to nepřichází v úvahu.
Takže ne, není to pravda. Těch domácností bude dramaticky méně, možná i řádově. A to se za 250 mega vyplatí.
Aha, on si pocita vynos po prvním roce a bez statni podpory, tak uz chápu. Sice stavebni spoření neni zadna vyhra, ale i tak mi to dost nesedelo.. Ja chytla pred lety jeste urok 2%, pak byl snad urok uplne nula, tak se to dalo jaktakz s max statni podporou
Úrok ve fázi spoření byl vždy nejméně 1%. Ti co měli 2% a více, těm to spořitelny jednostranně snížily, protože to mají v podmínkách. Pouze u nezletilců se tak nestalo, tam zůstaly 2%.
Hm. Státní podpora se připisuje až v dubnu následujícího roku, a to ve výši 10% z toho, co jste naspořili vloni (je tam samozřejmě strop příspěvku na 2 000 Kč). Takže z vašich naspořených deset tisíc a pár set navíc to bude něco přes 1 000 Kč. To co vám připsali, byl úrok z naspořené částky (asi tak 1 nebo 1,5% p.a., záleží na tom, kdy jste spoření založil).
Není to žádné terno, ale v dobách nízké inflace to byla jedna z možností, jak neztrácet. Stavební spoření nemá zajišťovat stáří, ale následně umožnit čerpat úvěr např. na stavební úpravy bytu. Že se to tady používá jinak, to se nedá nic dělat.
Zrušit státní příspěvek se dá, moc se toho nestane.
A na závěr: jak správně píšete, nerozumíte tomu. V tom případě je otázkou, zda o tom máte psát a motat podobně neznalé veřejnosti hlavu ... což je věčné dilema většiny novinářů.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Velmi dobrá byla epizoda, ve kterém z _Hamburku_ vyjel kamion, projel skrz ČSSR a na hranicích s _NSR_ se ukázalo, že v něm není papírově deklarované zboží, ale je plný cigaret Marlboro. Takže chlapci pašovali cigára z NSR do NSR přes Československo. Hm. Výbornej scénář.
1 odpověď