Jsem otec, živitel rodiny. Manželka by ani nemusela pracovat a máme se krásně. Ale pochopte, že jsou i ženy, co by pracovat chtěly (stejně jako moje manželka), ale opravdu nemohou vzít tříleťáka do práce (a tatínci taky ne). Tak co potom. Zaplatit soukromou školku za 10-15k za měsíc? Není infrastruktura proto, aby se opravdu všechny ženy mohly vrátit naplno do práce ve dvou letech dítěte, tady není jistota ani pro tříletý děti, protože se u nás místa losujou. A to i pro základku.
Potřebujeme školky, ne debaty v PS o nějakejch hodinách, který jsou taky k ničemu, když je není kde čerpat 😄
Od dvou let bych limit každopádně zrušil. Dnes se dá rodičovský příspěvek zkrátit a vybrat celou určující částku i před tímto věkem dítěte. Navíc, v současné době je velmi nízká porodnost, takže školky kromě Prahy, Brna a části Středočeského kraje, budou mít volná místa.
Jojo limit zrušíme všem, i těm co mají problém dítě umístit. Maj se přestěhovat jinam, žejo 😄
Rodičovský příspěvek je sociální dávka. Můžou dát děti do školky na 4 hodiny denně a na dávku mají stále nárok. To je ovšem některým málo! Nejlepší by bylo je dát do školky na celý den a RP pobírat v plné výši. Státe plať, vždyť já jsem povila budoucího daňového poplatníka, plátce důchodů! A dále se budou ohánět právy dítěte na spokojenou a odpočatou matku, atd.
Jo a k té nízké porodnosti: bez povinné inseminace nebude nikdy optimální! Dětí se bude rodit málo nebo hodně.
Akorát, že vůbec. Školky preferují děti na celodenní docházku a stejně se losuje a míst je málo, vizte Odkaz
Takže myšlenka hezká, ale neodpovídá realitě. Zůstává to pouze přáním všech rodičů.
A nemá se o matku s ditetem postarat hlavně otec a ne stat? Ja nevím, ale rd = rodičovsky přispěvek..tohle je dobre nastavené....je to prispěvek, ne nahrada mzdy....a stěžujte si ..v mnohych Evropskych zemí toto neexistuje a matky se do prace vrací treba po 18 měsicich po narození ditete a v USA teměr ihned po narození ditěte, když nema bohateho manžela
Klidně ať se vracíme dřív do práce, ale je potřeba dítě umístit někam na hlídání. Pokud za hlídání člověk zaplatí to co vydělá, tak je lepší ten čas strávit s dítětem. Jak jsem psal, u nás se děti do školky i do školy losujou. Sousedka se chtěla vrátit, ale dítě do školky nikde nevzali, tak platila chůvu.
Já si nestěžuju na naši situaci. Jen s tím co vím dokážu pochopit, že někteří jsou nahraný.
Jasně, tady je problém umístit vůbe dítě do školky ve třech letech. Všude se losuje. Umístit dvouleté je sci-fi. Rodičák je almužna, z který větší část manželka posílá zpátky na socku a zdravku, protože celou dobu je na vedlejšák jako OSVČ. A vtipný je, že jsme u obou dětí vynechali mateřskou a šli rovnou na rodičák, protože tam je zakázaný souběh práce na stejné pozici a pobírání mateřské. Jako nesmysl. Na nedostatek netrpíme, ale nastavený to je špatně. A k práci to fakt nemotivuje.
Kdyby byly místa ve školkách, kde ve tři už učitelky nevolají, kde jako jsme, tak by to byl jinej příběh.
Lidé byli varováni předem a přece se jich tolik utopilo a při pohledu na ta auta na hromadě si říkám, jestli to lidi brali vážně. Nebylo to jako u nás, kdy extrémní srážky a povodně jsou hoax a nic se neděje?
Někteří zde v diskusi si myslí, že když přijde povodeň, tak je zachrání vláda a složky IZS a nějaká osobní iniciativa a zodpovědnost není potřeba? Když přijde takové varování, tak beru rodinu, zabezpečím dům a jedu pryč. A ne že se budu dívat z okna, jak mi voda odnáší auto a volám o záchranu z vrtulníku proboha. Já chápu, že je těžké opustit dům. Ale po přípravě (zabalení, výnos věcí do patra, nebo odvoz pryč), už asi v domě nenadělám nic a vodu pohledem nevytlačím.
no většinou se snažím s každým názorem na první dobrou polemizovat, hledat na co diskutující zapomněl, ale tady jsem bezradný, protože tohle opravdu hrozí. Ne že by vám sebrali všechno, ale nějaká vláda dobráků pak nasadí koeficienty a začne přerozdělovat ...tak držím palce.
Drzme si palce vsichni. Tendence ve spolecnosti jsou desive 🙁 Slovensko je v tomhle napred a strasne moc doufam, ze tim smerem se nebudeme posouvat. Jenze staci vi Babisu, Okamuru a Konecnych a jsme nahrany. Osobni zodpovednost se vytraci a prevladne pocit ze mame na vse narok. A misto toho, aby stat zabezpecil zakladni "infrastrukturu" statu, bude vic a vic prerozdelovaci a uplatkarsky vuci silnym volicskym skupinam.
"DR" je paskvil, který nemá budoucnost. Správná DR musí počty důchodců, kteří požádají o penzi v dalších letech snižovat. Už nyní ČR patří nejrychlejšímu bohatnutí cca 20% občanů, kteří vlastní zhruba 80% majetku. Vzhledem k tomu, že se jedná o sobce, hraboše, kteří se nechtějí vzdát almužny penze dobrovolně bude potřebí schválit zákon, který by jim od určité výše majetku jednotlivce, rodiny nebyl přiznán.
Tyhle nazory jsou desive. To ze si postavim dum a od 25 kazdy mesic sporim, abych mel v duchodu z ceho zit, my takovi jako vy vmetou do obliceje a nedaj nic? Na ukor oceneni snahy zase prijde okradani? To uz tady bylo.
je to hodně nepříjemné, lepší by bylo chodit v 60ti, ale ... mně to ještě vyjde na odchod v 65 a vám ostatním mladším bych jako starý fotr doporučil nebrečte kvůli dvou roků, je to ztráta času a mnohem důležitější než to číslo je v jaké kondici se toho odchodu do důchodu dožijete a v jaké finanční situaci.
Dobře si rozmyslete svůj životní styl (zdravé, ale tělo nepřetěžující koníčky, starost o důsledně vyléčené zranění, zlozvyky, stravování). Informací na toto téma je všude dost. Můžete tím hodně ovlivnit to, jak prožijete svůj důchod. Ne jenom ty "ukradené" dva roky. A finance, to je další velká věc. Lze to udělat dobře i blbě. Investujte dobře. Třeba tím, že si už ve 30ti vezmete hypotéku na barák (ale ne v zátopové oblasti 🙂). Ať si ten důchod ještě trochu užijete.
Protože jít už v 62 létech, ale o francouzské holi a s prázdnou peněženkou je horší, než těch 67. Můj názor skoro důchodce, který už ví co v životě mohl udělat líp 🙂.
Naprosto souhlasím! Mně to vychází na 66 let a 8 měsíců, ale nestresuju se, ono se to beztak ještě posune. Mám domek se zahrádkou na hypo, abych v důchodu neplatil nájem. A 15k měsíčně jde na spoření na důchod. Akcie, dluhopisy. Chystám se, abych ať se stane cokoliv, měl z čeho trochu žít a užívat si. Proto se i životosprávou snažím tomu pomoct. Ale krome brzke smrti se bojim nejvic vite ceho? Ze mi v budoucnu reknou, ze nedostanu zadny nebo minimalni duchod, protoze mam dum a uspory, takze se da spis tem, co nemaj nic. Tohle me fakt desi, protoze s takovou socialistickou krivdou bych se nesrovnal. Pro predstavu, ted platim na odvodech 1 a pul prumerneho duchodce a diky solidarite a rovnostarstvi necekam ze se budu vyrazne lisit od tech, co neplati skoro nic.
A chytré je tedy co? Když vidím, jak se v investicích spálili i dost bohatí a s penězi zkušení lidé, je zřejmé, že pro většinu lidí tudy cesta nevede.
Chytre je vzdelavat se byt financne gramotny. Nevim, kteri zkuseni lide se spalili. Podobne to, ze nekdo koupi predrazeny smejdsky hrnce od podomniho prodejce neznamena, ze vsechny hrnce jsou spatny.
Az my ctyricatnici dorazime do duchodu, bude cast plakat ze statni duchod jim nestaci a druha cast si bude tuhle almuznu dorovnavat z toho, co si nejde nasporila. A sporici ucet opravdu neni sporeni na duchod.
Já mám třeba přes 100 akcií nakoupených prubezne pri prumerne cene lehce pres 500Kč/ks.
Letos dividenda něco kolem padesáti korun za kus a cena akcie za 900Kč.
Takže dobrý. Ale už nedokupuju, investuju jinam. Ale ČEZ prodávat nehodlám, každej rok mi to dá dividendu, kterou zainvestuju zas do jinejch akcií 🙂
Nakupuju tam. Pořád nevím v čem pro mě je to riziko sběru dat. Protože moje tel číslo už je dohledatelné, email používám jeden z těch "na spam". Aplikaci v telefonu nemám, tak leda šmejdění z webovky. Moji adresu zveřejňuje český rejstřík živnostenského podnikání (děkuju) a kartu používám jednorázovou, jako na ostatní nákupy.
Nakoupil jsem plechový cedule na výzdobu dílny za 70-120Kč. U nás v ČR 200Kč+. A zkusil jsem spotřební materiál a drobné nářadí a ta kvalita je stejná jak kdybych to vzal v Hornbachu. Ani vrtáky nejsou jak z papíru.
A proč si myslíte, že je těžký nedostatek praktických lékařů a milion lidí nemůže svého praktika najít? A proč jste to proboha nešel dělat Vy, když je to tak snadné a praktici berou peníze za nic? Proč jste nešel brát jako praktik peníze za nic Vy? To se Vám to píší příspěvky, když tomu vůbec nerozumíte, viďte. To je česká specialita - žvanit o věcech, o kterých nic nevíte.
To neni ceska specialita. Spousta "typicky ceskych" nesvaru je bezna u dalsich narodu. To si jen nekteri mysli, protoze nevidi za hranice 🙂 jinak souhlas.
To jsem ale někde vedle psal, že smyslulplnější je nařídit obcím a případně přispívat na to, aby existovala povinnost mít dostatek míst ve školkách. Je mimochodem dost smutné, že ve školkách jsou děti rodičů, co jsou na rodičovské a potřebují si jen "odpočinout", a pak není místo na ty, co chtějí pracovat.
.
Taky bych chtěl žít za Prahou, ale střízlivě jsem vyhodnotil, že bychom museli mít velmi silně nadprůměrné příjmy při variabilním nasazení, aby se právě zvládalo to taxikaření a další řežie s tím spojená. Proto Váš příběh chápu, ale volil jsem jinak.
Taxikaření nebude, když nám děti vylosujou 😄 jezdí nám bus i vlak přímo ke škole. Když se zadaří jen v jiných školách, bude se holt taxikařit.
Pokud někdo dává do školky děti, aby si jen doma odpočinul, tak to sice chápu, ale zas tak mi to nevadí. Předškolní výchovu vidím jako důležitou socializaci dětí. Naučit se fungovat v kolektivu pod autoritou a zažít něco jiného než doma. Určitě bych nepenalizoval při přijímání dětí ty, které mají ještě rodiče se sourozencem doma na mateřský/rodičáku. Jen bych byl rád, kdyby se ta infrastruktura stavěla rychleji. Obec to sama nezachrání, se svým rozpočtem nepostaví ani školku, proto se tady staví svazkové školy (teda spíše nestaví) a obec si místa pro děti kupuje. Ted kupovala by, kdyby bylo kde.
Upřímně řečeno, nechápu, proč rodina v situaci, jakou popisujete, žije v místě, kde není infrastruktura a musí dělat taxikáře. Bydlení na venkově je dnes pro vyšší střední třídu, nikoliv pro chudší obyvatele jako bylo dřív.
Protože jsme si tu postavili dům (na venkově), do Prahy půlhodina vlakem do práce, vše blízko vlakem, autobusem, autem, na kole i pěšky. Měla se tu stavět škola a školka. Klasicky to ani za 6 let nedopadlo a kolaudace v nedohlednu. Stát ví, kde se kolik rodí dětí a kde a jaká bude potřeba kapacita školských zařízení. Ale neděje se nic, stavební řízení se vleče.
Nelituju, nevzal bych to zpátky, jen dávám jeden z mnoha pohledů, proč nejdeme do většího počtu dětí. Příští rok nás čeká losování školky a základní školy.
Tady i v okolních obcích se všechny místa po uchycení tamních dětí losujou. Mnohdy i v tamních obcí dětí příslušných (!!!), natož přespolních.
My si to nějak vyřešíme, ale do dalších dětí nejdeme 🙂 Rodičák na 4 nebo kolik let nám je k ničemu, my chceme pracovat. Ale ani já, ani žena si opravdu nemůžeme vzít dvouletý a pětiletý dítě do práce 🙂
Přitom máme jednu z nejdelších rodičovských, a podporu poměrně vysokou. Porodnost totiž nesouvisí s reálnými výhodami nebo reálným ekonomickým stavem, ale s pohodlím. Lidé necítí potřebu mít děti a naopak cítí možnost, že je na ně vždy času dost.
.
Toto je něco, co nedošlo kdysi dávno těm, kteří vymýšleli důchodový systém, mateřskou, rodičovskou a ostatní sociální výhody. Tedy, že společnost potřebuje určitý stimul nejen pozitivní (něco nabízíme), ale i negativní (nesplníš, nedostaneš), aby fungovala. Před osmdesáti lety nikoho nenapadlo, že v důsledku výhod přestanou ženy mít děti na zlomu dvacátého roku, a že se přestane rodit pět dětí do rodin a poklesne to pod dvě. Proto také důchodový systém zcela zapomněl kromě odvedené práce vyžadovat i vychované děti, které systém podrží o dvacet let později.
.
Nevěřím, že je cestou znovu a dál zvyšovat pohodlí a jistoty, ale naopak by se mělo vrátit částečně vnímání, že život bez dětí se rovná horšímu stáří. Důchodový systém by měl garantovat, že nikdo neumře zimou, hladem a bez lékařské péče. Navíc by měl dávat jen těm, kteří buďto odváděli výrazně nadprůměrný ekonomický výkon, a hlavně těm, kteří zajistili vychovanými dětmi udržitelnost systému.
Máme dvě děti, chtěli jsme čtyři. Já pracuju, manželka podniká, finančně si je můžeme dovolit. Jsme ze SČ kraje a do školky i do základní školy se u nás losuje a to je sakra problém. Když pak zjistíte, že buď jeden bude buď dělat taxikáře napříč krajem, nebo si zaplatíme soukromou školku/školu v okolí a nebo chůvu. Tak si to rozmyslíte.
Priority těch u kormidla jsou prostě takové, hlavně si nenaštvat největší část voličů, tedy důchodců. A pak se divíme, že porodnost klesá. U nás to je tenhle důvod. U ostatních to může být jiné.
A naše babičky a dědové pracují nebo jsou v důchodu, ale zdravotně už nezpůsobilí hlídat děti. A navíc 200km daleko, tady hlídání taky neklapne.
38
Sledujících
0
Sleduje
38
Sledujících
0
Sleduje
A já jsem proti tomu, aby se uzakonilo to, ze se mohou do mš prijímat děti odc2 let? Naopak ja jsem pro všemi deseti pač pak bych měla jistotu prace
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Píšete, že v "v mnohych Evropskych zemí toto neexistuje a matky se do prace vrací treba po 18 měsicich po narození ditete a v USA teměr ihned po narození ditěte, když nema bohateho manžela"
Což je hezký, ale tady není kam děti dát a tak tímhle sdělením se ničemu nepomůže. Uzákonit to je hezký, ale to školku nepostaví. Školky a školy se musí postavit, teď to stát hodil na obce se sousedským hlídáním a dětskými skupinami, což je fajn, ale peníze jim na to nedal.
Já chodil do jeslí, babička šla do důchodu v 55 letech, tak mě mohla hlídat. Dneska není možnost jeslí a děti do školky se dostávají přes losování. Naši rodiče chodí ještě do práce. Takže když jeden pracuje a druhej má rodičák a to nuceně třeba 3-4 roky, tak je to fakt pitomý. Dětí se rodí méně, proč asi? A ne není to jen tím, že mladí si chtějí užívat a cestovat. Já chtěl 4 děti, s manželkou máme dvě a dál nejdeme. Protože stresovat se s tím, jestli je bude kde umístit fakt řešit s dalšími nechceme. Chceme pracovat a zabezpečit děti.
Takže to, že to někde mají jinak, nelze vytrhnout z celkového kontextu ostatních podmínek.