Prohra na Bílé Hoře a následná poprava tolika českých pánů a následná rekatolizace spolu s poněmčováním zbylého českého obyvatelstva byla naše národní tragédie. V tom měl Fr. Palacký i T.G.Masaryk pravdu. Samozřejmě mnohé jsme si zavinili sami svým amatérstvím a naivitou, ale to neznamená, že vláda Habsburků byla "zasloužená" a k Čechům spravedlivá.
Je důležité, že takovýto vzácný obraz si někdo, kdo je bohatý, koupí a zamkne si ho doma do soukromé galerie. Aspoň bude významné a drahé dílo uchováno pro budoucí generace. Ve veřejných galeriích teď začínají řádit klimatičtí aktivisté, kteří se asi nebudou rozpakovat ničit i ty nejcennější obrazy.
Monarchie není republika. V monarchii mají poddaní především povinnosti a práv mají natolik, nakolik je monarcha osvícený (a to se, bohužel, stává málokdy). V republikánském zřízení se každý hned hlásí především o svá práva - např. Megan to s nimi přehnala, což každý věrný roajalista nemůže jen tak odpustit...
Nevím, co na tom obrázku Ukrajincům tolik vadí. Maďarsko sice bylo kdysi spojencem Hitlera, ale poté se vzbouřilo proti velmocenským choutkám dalšího diktátora Stalina a jeho pokračovatelů - viz povstání v Budapešti v roce 1956. Ani za starého Rakouska se Maďaři nebáli postavit mocipánům z Vídně. Stejně jako většina Ukrajinců, myslím, že i většina Maďarů miluje svobodu a nezávislost.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Jsem potěšen, že mně pan autor dovoluje si číst ruské klasiky a poslouchat ruské dumky. Může být ujištěn, že je nikomu nevnucuji, nejméně jemu. Nedávno jsem přišel znovu na chuť rané klavírní sonátě ruského skladatele Skrjabina, kterou psal ještě v 19. století a v níž je mj. nádherný smuteční pochod (pro mne depresívní není), který se výborně hodí k současné dušičkové náladě. Zdaleka ne vždycky ruské znamená sovětské a kulturní poklady lze nalézt i mezi ruskými, potažmo (někdy) i sovětskými tvůrci.
2 odpovědi