Počátkem těch 80. let jsem měl kolem Marie Rottrové vlastně poměrně dost zážitků, v nichž hrála sama zpěvačka jen okrajovou roli. Např. v roce 1981 jsem na letnicích na Pustevnách poprvé slyšel hrát studentskou skupinu jejího syna, který tehdy studoval na Střední průmyslové škole v Opavě, Martina Kučaje. Pro mě tehdy úplně zjevení, protože se svou skupinou hrál písně Police z alba Zenyatta Mondatta, což byl zlatý grál tehdejší nové vlny - ty kytary s akordy, které se snad nikde na tabulaturách neobjevovaly, hrál s lehkostí a naprostou jistotou a s dokonale odposlechnutým zvukem (dalším působením Martina Kučaje, jen o několik málo let později, bylo SHQ Danilea Fikejze - jejich album Situace na střeše jsem si užíval už na vojně v Českém Krumlově v roce 1983). Dalším okamžikem, který byl spojen s paní Rottrovou, byly chvíle strávené v porubském kulturním domě, kde se v první polovině 80. let scházívala tzv. Folková sekce - zájmový kroužek hudbymilovné mládeže kolem tehdejšího guru ostravského folku a rocku, Milana Kaplana. Do kroužku docházel nejen Richard Kroczek ml. (známý nejvíce asi ze skupiny Buty), ale i jakýsi Jarek Nohavica, o kterém jsme tehdy věděli jenom to, že píše texty, z nich nejznámějším se tehdy stal logicky český text k písni She's Gone od skupiny Black Sabbath, Lásko voníš deštěm, který se hned zkraje stal nejčastěji hraným hitem v českých rádiích i přes svůj temně rockový původ.
Davide, já myslím, že to s tou bagatelizací není úplně namístě. Policie minimálně do začátku střelby vůbec netušila, jaký arzenál má, a co se chystá dělat vrah z FF. Všechny informace, které se nám nyní zdají být nadslunce jasné, totiž vycházely najevo až v průběhu dne. Policisté vlastně ještě odpoledne hledali "možného vraha", ale především potenciálního svědka vraždy v Hostouni, a zdaleka ještě nespojovali syna zabitého nejen s vraždou otce, ale už vůbec ne s dvojnásobnou vraždou v Klánovicích. A právě proto, že PČR tak křepce prováděla hned několik vyšetřování, zdá se nám dnes, že vše bylo jasné, a policisté hledali odpoledne masového vraha. To, jak je nebezpečný, jak je ozbrojený, a čeho je schopný, vycházelo na světlo až ve chvíli, kdy už zastřelil první oběti. Další skutečnosti pak byly zjištěny vlastně až po jeho sebevraždě. Do té chvíle však uplynulo proklatě málo času, aby bylo možno efektivně vraha zastavit.
Rusové, kteří mají to štěstí, aby se dostali do ČR, a dokonce tady vlastnili rozsáhlé majetky, nemohou nebýt součástí ruského organizovaného zločinu. A protože Rus je v ČR obvykle výběrčím reketu (odíranými Ukrajinci a Rusy jsou tihle vorové označováni, jako "klienti" - a to bez ohledu na to, jak se k nám jejich oběti dostaly - oni si je najdou, a začnou okamžitě vydírat), proto se určitá sorta Rusů chová k Ukrajincům, či jiným (nemajetným) Rusům, jako e svému právoplatnému majetku. A takto prakticky funguje celá ruská společnost už od 20. let minulého století - ani změna režimu a "privatizace" (která byla vlastně spíše občanskou válkou mezi jednotlivými brigádami ruské mafie, a stála oficiálně život na 10 miliónů Rusů a občanů dalších zemí někdejšího Sovětského svazu, přičemž neoficiálně se hovoří až o 30 miliónech zavražděných) - i to je důvod, proč Ruský statistický úřad (Rosstat) dlouhodobě varuje před klesající populací Ruska - od roku 1993 se ruská populace snížila o více, než 10 miliónů obyvatel (i přes anexi Krymu), a Rosstat varuje, že do konce století se počet obyvatel Ruska z dosavadních 140 miliónů může snížit až na 112 miliónů obyvatel.
Tak, jako americké Vánoce formovali Rusové ve 40. letech minulého století, a americkou demokracii zase Francouzi v 19. století, tak se občas i Čechům podařilo zasáhnout do amerického vývoje v minulém století - a to nejen Čapkovým slovem "robot", ale dokonce něčím tak ikonickým, jako jsou motocykly Harley-Davidson. Prvními motocykly Harley-Davidson byly totiž česká "véčka" Laurin&Klement, jejichž licenci tehdy Laurin a Klement prodali do Spojených států, když se jim nepovedlo v C&K Praze získat povolení pro rozšíření výroby jejich motocyklů Slávia na firmou Harley-Davidson požadovaný objem dodávek. A tak se stalo, že na začátku 20 století byly prvními motocykly Harley-Davidson právě véčka české konstrukce…
Spolu s Miriam v seriálu (mmj.) hrála i Radka Jandáčková. Pamatuji, jak jsem ji kdysi na samém počátku léta 1983 potkal v Malostranské kavárně, kde se se mnou pustila jednoho rána náhodně do řeči, když si ke mně přisedla. Pak jsem ji doprovázel do školy - do gymnázia v Josefské, kde mi svěřila (když jsme procházeli kolem u krámku přivázaného kokršpaněla, a zavěsila se mi na paži), že má fobii ze psů - a to hrála Gábinu v seriálu My z konce světa, kde excelovala v několika scénách se dvěma obrovskými bernardýny…
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Na pohádce mě, už jako ranného puberťáka, strašně mrzelo předabování hlasu Jiřího Korna, protože jsem tehdy patřil k jeho až nekritickým fanouškům. O tom, že byla velká chyba jej předabovat, jsem přesvědčen dodnes, protože, jakkoliv by byl jeho hlas tehdy eventuálně "neherecký", protože herecky neškolený, byl by podle mě především mnohem věrnějšíma a byl by určitě důvodem, proč by se stala pohádka kultovním snímkem mezi mnohem širším okruhem fanoušků podobně, jako například (venkoncem neherecký) projev Václava Neckáře v muzikálu Šíleně smutná princezna. Byla to, myslím, velká chyba režiséra, že přirozenost nahradil kašírkou. To, že je Jiří Korn hercem par excellence, ostatně v průběhu dalších let přesvědčil on sám v nesčetném počtu rolí televizních i divadelních.
2 odpovědi