Místo, aby se naši vládci zamysleli, proč lidé nechtějí děti , budou rušit porodnice. Ať zruší několik krajů a peníze budou . Jednou se možná dočkáme, i když tomu už moc nevěřím, politiků, kteří budou disponovat alespoň průměrnou inteligencí, děti se začnou rodit, a my pro ně budeme mít v republice místo vstřícných porodnic jen několik něco jako velkokapacitních kravínů. A odbornost? Praxe závisí na tom, kolik porodů připadne na jednoho lékaře. Např. 400 porodů/5 doktorů a 1000 porodů/30 doktorů.
Nejsem si dokonce vůbec jist, jestli kraje potřebujeme. Mnohdy nabývám dojmu, že je to jen způsob, jak mít na stejnou vykonanou práci větší aparát. Navíc mnoho lidí dodnes nepochopilo, že už to není jako za socialismu, kdy byla obec podřízena okresu, okres kraji, kraj státu - a všímám si, že to tvoří zmatek v představách lidí.
.
Snížit počet úředníků lze jedině zjednodušením agendy, a co nejvíce činností outsourcovat. Ne, že by to bylo bezproblémové, ale je to řešitelnější, než rostoucí státní aparát. Ten si nikdo netroufne měnit, protože na práci úředníků a státních zaměstnanců stojí úspěch vlády. Když vláda sáhne na jejich pohodlí, oni začnou bojkotovat práci (viz nevybírání pokut policií), a vláda zaznamená neúspěch.
.
Podobně je to s obcemi. Máme velký počet obcí, a nic je nemotivuje se sloučit. Kdyby byly obce financované víc jen z daně z nemovitosti, daleko víc by zvažovaly, kam dají své peníze. Nyní si je vykřičí na státu.
.
Určitým řešením by bylo - ale to už asi neprojde testem ústavnosti - vzít státním zaměstnancům volební právo. Tedy zničit vazbu mezi voleným chlebodárcem a zaměstnancem. Pak by se vláda si dál bála hlasů propuštěných zaměstnanců, ale aspoň by zmizela chuť si kupovat jejich hlasy.
.
No a pak tu máme možnost reformy důchodů a zdravotnictví, kde jsou obří peníze, a kde máme systém rozmařilejší, než bohatší země.
Děkuji
Promiňte, to už jsou takové hloupé řeči, které nikam neposouvají. Ano, stát vydává moc peněz na důchody, na sociální oblast, na zdravotnictví, na státní zaměstnance. Ale do jakékoliv oblasti chcete sáhnout, je to nemožné. Vzpomeňte si na důchody, které stále rostou nad inflací, ale byla z toho celonárodní katastrofa. Lékaři - stávky. Policisté - nemohou stávkovat, tak nevybírají pokuty. Učitelé - stávky.
.
Takže dokud nepřijdete s nápadem, jak výdaje odebrat tak, aby to vláda přežila, je to takové zbytečné plácání.
.
Pokud aktuálně stát bojuje se stagnací ekonomiky, tak je v zásadě nutné ulevit firmám, pomoci malému růstu nezaměstnanosti. A to jde jedině pokud to někdo zaplatí. Pokud to někdo zaplatí, tak jedině zaměstnanci.
.
Celé je to o tom, že jsme si svoji prosperitu projedli za posledních patnáct let, a nyní už není odkud víc brát, aniž by to extrémně bolelo.
Se zájmem čtu vaše příspěvky . Nemáte také nápad, jak snížit byrokracii a počet úředníků ? Mě napadá jen snížit počet krajů. Ale to se nestane .
Snižování DPH je protisociální, nevím, jestli si to uvědomujete. Chudý člověk, který si může koupit levný chleba za 30 Kč, na tom ušetří třeba 5 Kč. Bohatý člověk, který si kupuje pecen chleba z řemeslné pekárny za 150 Kč dostane od státu dárek ve výši 25 Kč. Stejně tak je to u energií. Chudý, který šetří elektřinou, dostane pomoc pár korun, zatímco ten, kdo vytápí vilu a bazén, dostává úsporu tisíců měsíčně.
.
Takže pokud Vám jde o podporu chudších lidí, je daleko lepší mít vše ve vyšších sazbách, protože sice chudí zaplatí o maličko víc, ale bohatí zaplatí o hodně víc - a to se ve výsledku projeví na bohatství státu, a bohatství státu se projeví na chudých.
.
Snížení DPH má smysl na tom, co stát na druhé straně platí - např. platí rodinám, tak dává smysl snížit DPH na plínky. Nikdo si nebude kupovat plínky jen kvůli nízké ceně, ale protože má dítě. Nebo na lécích, kde by stejnou částku musela vydat pojišťovna, a ta zase vybrat na pojistném. To jsou příklady, kdy je nižší DPH na místě.
.
V ostatních případech snížení DPH jen pomáhá prodejům a prodejcům. Snížíte DPH na pivu, tak se vytočí víc piva, a vydělají restaurace a pivovary. Ale určitě tím nepomůžete lidem.
.
Takže jste dal právě příklad toho, jak lidé z naprosté neznalosti fungování daní chtějí přesný opak toho, co by jim dlouhodobě pomohlo.
Absolutní souhlas!👍
To bych ani neřekl. Já si myslím, že tehdy ještě fungovalo rozdělení světa a Evropy, které v roce 45 domluvil Stalin s Trumanem a Churchillem a které se upevnilo spuštěním železné opony. v roce 49. A v roce 68 ještě byli komunisti v Sovětském Svazu silní a zásah Západu v Československu by tak vyvolal v Evropě otevřenou válku. Podobnou dnešní válce na Ukrajině. A možná i globální válku.
Díky
No, některé podniky dosáhly na takové technologie a na takové výrobky, že konkurenční se Západem byly. Ale na jejich vybavení, hlavně dovoz západních technologií socialistický stát vynaložil veškeré prostředky, které mohl, víc už neměl. A přitom asi nevypadalo, že by celkově mohlo socialistické hospodářství v porovnání se Západem i jenom udržet svou úroveň a nezaostávat. Musely by přijít zásadní ekonomické reformy, které by přechodně dost snížily životní úroveň lidí. Pokud by je někdo vůbec v rámci komunistické strany dokázal prosadit. A na ty bylo v roce 89 už tak 5 - 10 let pozdě.
Vlastně jsme +- v roce 68 k podobným ekonomickým reformám směřovali, ale okupace 68 tomu zabránila.
Možná to byla jedna z příčin, proč v r. 1968 se nás ani západ moc nezastal. Nechtěli , abychom tady náhodou nevyrobili nějaký lépe fungující model socialismu. Zajímá mě váš názor. Evidentně víte, o čem píšete.
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. A pak choďte k volbám. Minule jsem volil Spolu..