Cítím se poměrně hladový.
Nemám jediné námitky proti Vašemu rozboru - naopak s ním souzním, nicméně se chci ujistit, zda jsou viníci zkoumáni i z hlediska příčinných souvislostí a následně kauzality - tedy primární viníci anebo zda se tento model týká jen viníků sekundárních, tedy těch "na konci" řetězu příčinných souvislostí a kauzality?
Řeknu to stručně asi takhle: Uznávám, že ne všechno, co se dělo na Donbase bylo nutně úplně "košer" a že i Ukrajina mohla udělat některé věci jinak (např. tlak na okamžitý konec používání ruštiny jako úředního jazyka v oblastech s nezanedbatelnou rusky mluvící menšinou byl špatný nápad). Na druhou stranu si myslím, že nic z toho co se tam dělo neospravedlňuje invazi Ruska v plném rozsahu a že Rusko nemělo tak úplně zájem řešit tu situaci nějakým kompromisem, ale samo jí eskalovalo (třeba tím, že dodávalo zbraně tamním separatistům) a chtělo ji spíš využít jako záminku pro "uždibnutí" si nějakého území a expanzi svého vlivu (podobně jako to bylo v našem případě se Sudetskými Němci).
Putin se netají obdivem k carskému Rusku a tím, že ho štve rozpad SSSR a že by nejradši vrátil sféru vlivu Ruska do stavu jeho největšího rozmachu. Odmítá uznat suverenitu postsovětských států a raději vede nějaké hodinové monology o tom, proč jsou Ukrajinci vlastně Rusové, kteří na to akorát zapomněli a je potřeba jim to vysvětlit tím, že jim vjede tankem do obýváku. Atd atd. Ano, můžeme se nimrat v nějakých detailech toho, kdo na Krymu a Donbase komu ukřivdil a dojít tak k závěru, že alespoň trochu špatný je úplně každý ze zúčastněných (tak to bývá asi téměř vždy), spíš má ale tady cenu řešit ten "větší" obrázek. A z něj jednoznačně vychází jako největší zlo a nebezpečí Putin a tak je v nejlepším zájmu všech tyhle jeho expanzní touhy zarazit, aby do budoucna nevedly k daleko většímu konfliktu a umírání, jako se to v dějinách Evropy už několikrát stalo.
Mění to něco na tom, že se pan Jelínek pozastavuje nad tím, jak dlouho to trvá a smrt lidí nezmiňuje?
Ono nemá moc smysl pouze povzdychávat nad smrtí lidí a nepoukazovat na viníky, kteří za ní mohou. Myslím, že téměř nikdo, kdo je posmívá Rusku/Putinovi nemá upřímnou radost z toho, že tam umírají lidi, to by musel být fakt úplný psychopat.
Relativizovat veškeré konflikty na "ach, mělo by se to jakkoliv zastavit, však tam umírají lidé" je ale taky nemoudrý přístup. Konflikt má nějakého viníka a nějakou oběť a je pragmatické usilovat o takové vyřešení, kdy bude viník potrestán (nebo mu alespoň bude co nejvíc zmařen jeho záměr neospravedlnitelně nečeho dosáhnout násilím) a oběť dostane nějakou bezpečnostní záruku, že se to nebude opakovat. Možná to může stát víc destrukce a životů v tu danou chvíli, ale z dlouhodobého hlediska to pragmaticky může zabránit mnohem většímu zmaru.
Nejrychleji a s nejměnším množstvím obětí to stejně může ukončit jedině Putin. P. Jelínek sice nic takového přímo neřekl, ale jeho tón naznačuje, že si myslí, že ta Putinova "speciální operace" byl pěkně blbý nápad, a tak se mu vysmívá. Což je pochopitelné. A určitě by souhlasil s tím, že kdyby to Putin hned ukončil, bylo by to nejlepší možné řešení.
Popisek k minometu mě fakt zaujal, prý "Ruští vojáci obsluhují houfnici." 😄
Možná by bylo lepší obsluhovat vařečku, než psát o něčem, čemu nerozumím 😉
To je taková klasika, už se tu vyskytlo např. i BVP-2 označované za "ruský tank" a podobně. Však na tom nezáleží, je to zelený, má to kanón, koho to zajímá, proč nazývat věci správně a vypadat trochu na úrovni. 🙃
Jako kdyby na tom záleželo - kdy.
Mně více zajímá a ještě více mrzí a štve, kolik to bude stát zmařených lidských životů..
Nad tím byste se měl pozastavovat...
Dokud ruský lid konečně nepřevezme zodpovědnost za svou zemi a nepůjde toho svého skrčka hrajícího si na Petra Velikého vyhodit z okna, budou bohužel národy sousedící s Ruskem trpět a potenciálně umírat dál.
Co znamená mír? Že všichni vojáci NATO neboli západních zemích obsadí území aniž by museli válčit... Takže asi tak...
Je zajímavé, že do NATO státy vstupují dobrovolně, zatímco Rusko si musí "kamarády" vytvářet tím, že nejdřív jejich zemi totálně rozvrátí a/nebo rovnou rozstřílí na hadry a potom je do své sféry vlivu absorbuje násilně.
Skoro, jako by paktování se s jedním z těch spolků bylo mnohem výhodnější, než s tím druhým. 🙂
Jinak, pokud to berete tak, že NATO území nějak "obsazuje", tak se s námi podělte o své zážitky, jak se Vám žije tady v té zemi okupované NATO? 🙂 Je to hrozné, že? 🙂
Zkuste se zamyslet, proc akceptujeme levaky. Mozna to bude proto, ze o levacich nejsou v kazdych novinach tri clanky denne, mesta jim z eraru neporadaji pochody hrdosti, deti se o nich neuci ve skolach, dospeli nejsou korporatne skoleni v praci, firmy nemaji jako podklad svych firemnich log levacku, spolecnosti neni vsugerovavana jakasi vina nenavisti vuci levakum. A take zde nemame lidi s treti rukou, ctvrtou rukou, vikendove levaky, nonleavkopravaky, etc. Velice spravne pisete zit a nechat zit. Takze at tahle komunita zije, jak chce, ale ostatni at necha zit.
No, leváci na sebe tímhle způsobem neupozorňují právě proto, že už je většina lidí přijala jako něco co je "akceptovatelné" (i když i to nebylo vždy tak a ještě pár desetiletí zpátky se je snažili ve škole přeučovat na praváky, navzdory smíšeným výsledkům). LGBT lidé v tomhle stavu ještě nejsou. Vy a já jsme možná ochotní žít a nechat je žít, ale najde se stále spoustu takových, kteří by je kastrovali, zavírali do ústavů a zkoušeli "léčit", nebo rovnou schvalovali násilí na nich. Proto se o tom tématu mluví víc.
Souhlasím ale, a sám jsem to už řekl, že někdy se o tom mluví až moc a mnoho propagátorů to dělá opravdu špatně a nesmyslně. Třeba stanovovat nějaké kvóty, kolik LGBT lidí musí být ve filmu nebo počítačové hře, aby mohla vyhrát nějaké ocenění, to je docela zvláštní a vzbuzuje to právě ten pocit "vnucování" (navíc tam pak tyhle postavy nezapadají "organicky" a působí o to hůř). Takže ano, je v pořádku se ohrazovat proti některým formám té "propagace". Nějakým způsobem by se o tom ale asi mluvit mělo. A přijde mi, že mnoho lidí to chce spíš tabuizovat. U té výuky ve školách samozřejmě hrozí, že to bude mít nějakou nevhodnou formu. Ale nějaká zpráva typu "LGBT lidi jsou něco jako leváci, nešikanujte je za to" by se asi předávat mohla.
Možná, že by o tomhle tématu bylo potřeba vzdělat i spoustu dospělých. Někteří z něj totiž rádi dělají katastrofu drakonických rozměrů, degeneraci a úpadek civilizace, který nás jednou jistojistě zahubí.
Přitom realita je taková, že LGBT lidí je ve společnosti pár procent, není to nic "nakažlivého" ani "vyléčitelného" a většina z nich je nejspíš celkem normální a "nikomu nic necpe" - ti nahatí exhibicionisté co se vidíte promenádovat na různých průvodech apod jsou jen marginální část té komunity - každá komunita má své "extremisty" a "podivíny". 😃 Ale ti jsou samozřejmě vidět nejvíc, a pro prostou mysl tak není nic jednoduššího, než podle nich odsoudit plošně všechny příslušníky té komunity.
Uznávám že o tom tématu se mluví někdy možná až moc a i spoustu lidí co tvrdí, že bojují za jejich práva, odvádí opravdu mizernou práci, která to téma lidem spíše znechucuje.
Ale opravdu je to spíše nafouknutá bublina a stačilo by prostě "žít a nechat žít", pokud to přijmeme jako nějakou odchylku, kterou část lidí prostě má, ale nemá cenu to z nich nějak mýtit nebo je za to diskriminovat (podobně, jako akceptujeme třeba leváky), ten humbuk kolem toho postupně utichne, a žádný kolaps civilizace nenastane. 🙂 Pokud je cílem té výuky předat dětem tohle, nejsem proti, mimo jiné to ve škole pomůže předejít šikaně atd. Záleží ale samozřejmě, co přesně se tam bude učit a jak kvalitně.
vždyť na UA také operují vojáci jiných států, sice ne "oficiálně", ale jsou tam. Například ve výcvikových střediscích - což víme jako veřejnost
A také v bojích, ale jako žoldáci - ale ti jsou na obou stranách.
No, jasně, to je pravda. A to samé se od začátku války dělo i na ruské straně.
Je ale rozdíl mezi tímhle "individuálním" zapojením ve formě žoldáků (což jsou z velké části prostě lidi co tam jsou dobrovolně z nějakého přesvědčení, nebo aby si vydělali, a od kterých může "jejich" stát velice snadno dát ruce pryč) a oficiálním vysláním vojenské jednotky posvěceným státem, kterému ta armáda patří - což je spíš to, co se stalo tady.
Je to asi nějak okecatelné, pokud se ti Severokorejci zapojí do bojů jenom na území Ruska, v Kurské oblasti. Ale i potom by ta stejná logika měla jít aplikovat na Ukrajinu a nemělo by vadit, kdyby tam s obranou pomáhaly třeba polské nebo francouzské jednotky.
A co by byla teprve sranda by bylo, kdyby Rusko ty jednotky použilo přímo k útoku na cizí území.
Anebo v to chcimíři doufají .... Jedinci neschopní uživit se ve fungující ekonomice potřebují autoritářský režim postavený na systému přerozdělování...
Také z nich mám takový pocit...jinak si neumím vysvětlit, že 80 let po druhé světové válce někdo opět volá po ustupování diktátorovi a Ukrajinu tlačí do obdoby Mnichovské dohody.
Ptal jsem se jich tady už několikrát, co je k podpoře Putina vede, ale nikdy mi nedokázali dát pořádnou odpověď. 🤷♂️
To se nezmění, patří to k ruské mentalitě.
Bohužel. Kdyby díky tomu měli problémy jen u sebe ve svém státě, tak nám to může být fuk, jejich chyba. Ale když se díky tomu nikdo neohradí proti tomu, že jejich vůdce dobývá okolní státy a asi se u toho vidí jako reinkarnace Petra Velikého nebo kdovíco, je to docela problém.
Abych byl fér, občas se někdo ohradí, ale není jich dost, a tak je pro režim snadné se takových lidí zbavit a moc toho nezmění...
Ukrajina není homogenní stát ve smyslu jednoho národa, ale faktem je, že na Ukrajině rusky umí každý, a tak by putin s porušťováním neměl žádnou práci. Celou Ukrajinu určitě chtít nebude, Neovládl by jí, a i kdyby se mu to podařilo, bude mu ta kontrola Ukrajiny vázat při 20 milionech Ukrajinců 400 000 armádu (to není z mé hlavy, to je odborný posudek západních vojenských odborníků). To je pak ekonomicky prodělečná záležitost.
U toho "porušťování" nejde pouze o jazyk, spíš tak celkově o nějakou kulturu a národní identitu atd (jasně, i tam je určitý průnik, ale přeci jen jsou to pořád dva distinktivní národy a rozdíly mezi nimi se dají vysledovat až někam tisíc let dozadu).
Jinak samozřejmě je možné, že ty Putinovy řeči připomínající jistého kníratého rakouského malíře jsou přehnané a je to trochu divadýlko pro domácí publikum, aby si udržel dostatečnou podporu války (uznávám že totéž nejspíš dělá i druhá strana - vsadím se, že i Ukrajinci alespoň rámcově uvažují o nějakém územním kompromisu, jen o tom nechtějí mluvit, protože to zní poraženecky a mohlo by to Rusku dát dojem, že jejich vůle se již brzy zlomí a je na čase tlak dál stupňovat). Jen bych byl nerad, abychom zjistili, že to myslel vážně až ve chvíli, kdy bude příliš pozdě.
Každopádně souhlasím s tím, že nějaká velkoplošnější okupace by se mu asi dost prodražila. Už teď je ta válka pro Rusko ekonomicky docela velká zátěž a kdyby to tak vlivem okupace mělo zůstat na neurčito, třeba i ruský občan vychovaný k apatii začne eventuálně remcat.
To samozřejmě ano, já původně reagoval na úvahu, že Putin bude všechny na Ukrajině chtít poruštit.
No, třeba se v tom mýlím, ale vzhledem k Putinově rétorice opovrhující samotným konceptem něčeho jako "ukrajinský národ" a tom, že ruská armáda zdaleka nepůsobí jen na Donbase a Krymu mi přijde, že spíše než snaha o vyřešení toho původního "problému" jeho působení připomíná maniakální diktátory jako byl Hitler, a situace na Donbase posloužila spíš jako výhodná záminka pro agresivní expanzi. Zatím to vypadá, že Putin se nezastaví, dokud ho k tomu někdo nedonutí a pokud Ukrajina vojensky prohraje, anektuje ji celou. Proto jsem mluvil o porušťování, které by se týkalo i lidí daleko mimo ta "sporná území", což nezní jako něco, co bychom měli podporovat.
Když už to došlo sem, dost možná bude potřeba nakonec udělat nějaký územní kompromis. Ten by se ale měl týkat opravdu jen těch území kde je významná ruská menšina. Už teď toho Rusko ovládá daleko víc a nezdá se, že by se hodlali zastavit. A pokud jim tohle bude tolerováno, je to taky docela "nebezpečný precedens".
To není argument, lidská práva musí platit i na Ukrajině. Začněte to zpochybňovat, a vypustíte džina z lahve v podobě nebezpečného precedensu. Pak si podobné jednání s odvoláním na Ukrajinu obhájí kdejaká země.
A nevypouští džina z láhve spíš to, když začneme uznávat vojenská řešení takovýchhle sporů jako legitimní? Nevím jestli jste mě pochopil (musel jsem se na konci trochu uskromnit kvůli limitu znaků) - neříkám, že Ukrajina neudělala nic špatně a že se to nemělo nějak řešit. Vhodné řešení ale nebyla ruská invaze v plném rozsahu, která uspokojivě nevyřeší ten původní problém a navíc do toho zatahuje i lidi a oblasti, kterých se to netýká. Pokud chceme spory řešit takhle, vrátíme se k takovému tomu pravěkému "kdo má největší klacek, může buzerovat všechny ostatní, ať už má opodstatněné požadavky, nebo ne".
Shodnu se s vámi v tom, že pokud takhle plošně a najednou zakázali používat ruštinu, nebylo to dobré řešení. Na druhou stranu, přijde mi opodstatněné chtít po lidech, aby ovládali úřední jazyk dané země, kterým mluví většina. Naši úřednící se přece taky nebudou učit syrsky, arabsky atd, kvůli migraci ze Středního východu. Jazyk je totiž mocný nástroj a pokud máte ve své zemi skupinu lidí, kteří ovládají jen ten svůj, ale s většinou státu si nerozumí, dost pravděpodobně si vytvoří uzavřenou komunitu, která nebude se zbytkem země tolik spolupracovat a dá se třeba snadno zradikalizovat nějakým externím hráčem (opět si můžu vzít jako příklad migranty ze Středního východu a komunity (či spíše ghetta), které tvoří třeba ve Švédsku).
Zrovna u ruských komunit je docela dobrý důvod se domnívat, že někdo (řekněme si na rovinu: Putin, potažmo ruský režim) je bude tímto způsobem zneužívat, aby prosadil svoje zájmy. Ukrajina není jediná země, kde k tomu došlo, kvůli podobným věcem máme třeba zamrzlý konflikt v Gruzii a kdyby pobaltské státy nebyly v NATO, nejspíš jsou v podobné situaci. Proto pro Ukrajinu dává smysl, že chce tyhle menšiny více integrovat do svojí země a omezit vliv Ruska na ně. Udělali to ale špatně, měli jít spíše cestou, kterou volí právě Pobaltí - dlouhodobá integrace, kde nikdo nikomu nezakazuje mluvit svým původním jazykem, ale nechá lidi žít ve dvojjazyčném prostředí s tím, že každá další generace se bude více a více ztotožňovat s kulturou země, ve které žije. Ani není potřeba z těch lidí vychovat vyloženě Ukrajince. Spíš "ukrajinské Rusy".
...není cílem smazat původní kulturu těch lidí, jenom nechat je dostatečně otevřené zemi, ve které žijí...tak či tak, i když tohle Ukrajina neudělala vhodně, ruské "řešení" v podobě celoplošné invaze rozhodně není adekvátní a vlastně tím potenciálně jen vytváří stejný problém, akorát "naruby". Navíc Rusové okupují nebo se snaží okupovat i území, kde žádné významné ruské menšiny nejsou a tahle záminka tam tak neplatí.
Co bude a nebude na Ukrajině nevím, ale pokud jde o to vámi avizované porušťování, tak by mohl Putin argumentovat, že Ukrajinci si začali jako první, a měl by pravdu. Ukrajinský parlament zakázal používat ruštinu ve školách a na úřadech. zavíraly se rusky mluvící školy a lidi co nikdy jiný jazyk než ruštinu neovládali, začali nutit se učit ukrajinsky. Tady u nás v bývalých Sudetech ještě v 90 letech žili lidé kteří mluvili jen německy a česky se nikdy nenaučili (například babička mé švagrové), a ani za komunistů je nikdo nenutil se povinně česky naučit. Jim to moc nevadilo, protože německy zde rozumí spousta lidí a tak se domluvili vždy.
Shodnu se s vámi v tom, že pokud takhle plošně a najednou zakázali používat ruštinu, nebylo to dobré řešení. Na druhou stranu, přijde mi opodstatněné chtít po lidech, aby ovládali úřední jazyk dané země, kterým mluví většina. Naši úřednící se přece taky nebudou učit syrsky, arabsky atd, kvůli migraci ze Středního východu. Jazyk je totiž mocný nástroj a pokud máte ve své zemi skupinu lidí, kteří ovládají jen ten svůj, ale s většinou státu si nerozumí, dost pravděpodobně si vytvoří uzavřenou komunitu, která nebude se zbytkem země tolik spolupracovat a dá se třeba snadno zradikalizovat nějakým externím hráčem (opět si můžu vzít jako příklad migranty ze Středního východu a komunity (či spíše ghetta), které tvoří třeba ve Švédsku).
Zrovna u ruských komunit je docela dobrý důvod se domnívat, že někdo (řekněme si na rovinu: Putin, potažmo ruský režim) je bude tímto způsobem zneužívat, aby prosadil svoje zájmy. Ukrajina není jediná země, kde k tomu došlo, kvůli podobným věcem máme třeba zamrzlý konflikt v Gruzii a kdyby pobaltské státy nebyly v NATO, nejspíš jsou v podobné situaci. Proto pro Ukrajinu dává smysl, že chce tyhle menšiny více integrovat do svojí země a omezit vliv Ruska na ně. Udělali to ale špatně, měli jít spíše cestou, kterou volí právě Pobaltí - dlouhodobá integrace, kde nikdo nikomu nezakazuje mluvit svým původním jazykem, ale nechá lidi žít ve dvojjazyčném prostředí s tím, že každá další generace se bude více a více ztotožňovat s kulturou země, ve které žije. Ani není potřeba z těch lidí vychovat vyloženě Ukrajince. Spíš "ukrajinské Rusy".
Cítím se poměrně hladový.
2
Sledujících
1
Sleduje
Cítím se poměrně hladový.
2
Sledujících
1
Sleduje
Tady v té válce je s tímhle trochu problém, obě strany používají řadu stejného či podobného vybavení a obě také ve větší či menší míře přejímají některé zahraniční maskovací vzory (zejména Multicam), mimo jiné i díky velké přítomnosti darovaného vybavení či kontraktorů, kteří si vybavení kupují své. Je to jeden z důvodu, proč se bojující strany rozlišují barevnými páskami.
Nechci se v žádném případě Rusů zastávat, ale tady bych docela i věřil tomu, že je to jen náhoda, obzvlášť, pokud byly uniformy jen "podobné".
2 odpovědi