Nevyrobíme plast = splníme ekologické limity. Ale potřebujeme ho, takže ho vyrobí někde jinde, kde do vzduchu unikne stejné množství emisí, a pak ho dovezeme, takže + emise na transport. Ničemu jsme nepomohli, ale můžeme se tvářit spokojeně.
No mysleli to ti ekologové dobře, ale dopadlo to jako vždycky.
Proč musí učitel u tabule pořád blábolit o něčem, co dnes v sekundě vyjede každý průměrný chatbot? Všechno je to otázka informací, technologií a financí. Dřív měli informace k dispozici zejména učitelé, dnes je může mít každý žák a student ve stejném rozsahu a kvalitě ve svém mobilu nebo tabletu. Pomocí hypertextových odkazů ve Wikipedii nebo Kiwixu lze nastudovat jakékoli téma i s kontextem a souvislostmi. Možný je i výklad a správná interpretace obsahu, pokud není zřejmý jeho přesný význam. Buď se dá doptat dobrého chatbota, nastudovat online zdroje z referencí nebo zadat pokročilý dotaz do vyhledávače. Možností je mnoho. Takto si lze osvojit téměř každý tematický celek, zvláště pokud jde o popisné vědy. Jak je z textu výše zřejmé, až 80 procent školních procesů lze už dnes efektivně nahradit používáním moderních elektronických prostředků a jejich aplikací. Digitální obsah má mnohé výhody. Pomocí hypertextu lze obsahem brouzdat kontextuálně, najít potřebné souvislosti a vysvětlit obsahové nejasnosti. To bývá častý problém při frontálním výkladu, a proto se žáci často tak málo naučí a i to málo rychle zapomenou. Pokud má žák k dispozici psaný obsah výkladu, tak má větší šanci na osvojení látky než při pouhém pasivním poslechu téhož obsahu. Důkazem je, že básně se učíme z knih ne poslechem. Uvádím školství jako příklad systému, kde je vykazováno za mnoho peněz málo výsledků. Podobná nekvalita a neefektivita je podle mě ale téměř v celém státním sektoru. Racionalizací procesů by šlo ušetřit až půl bilionu ročně. Tyto peníze by se pak nalily do ekonomiky, a tak by jí pomohly.
S aktuální (ne)efektivitou školství s Vámi souhlasím - místo toho, aby se 4 učitelé nahradili jedním (stejně jako třeba 4 prodavačky jednou, která kontroluje samoobslužné pokladny), jede se zcela opačným směrem - více učitelů/asistentů - viz inkluze a tandemová vyuka. A klasika rychle naučit / rychle zapomenout.
A i když akceptuji holistický pohled na věc, pak ten příspěvek patří pod článek o školství.
Pani Prochazkova, kdyz pominu ze nevim, proc si myslite, ze mate pravo rikat mi co mohu ci nemohu komentovat, pak situace je myslim zcela jasna: pokud ten projekt jednou funguje a pise se o nem v mediich, ze je uspesny, tak evidentne to NEKDO sponzorovat CHCE. A to navzdory Vasim nenavistnym prispevkum. Pokud se Vam to nelibi, nic Vam nebrani s tim zkusit neco delat.
Pokud ten projekt založila neziskovka na základě vlastních peněz, je to v pořádku. Problém je, že se tím vytvoří tlak (koneckonců zmíněný také v článku), aby se z toho stalo pravidlo pro stát.
S timhle prislovim se z urcitych duvodu setkavam velice casto a vzdy rikam, ze ma jen jeden "maly" hacek - pokud vam prijemce podpory totiz zrovna prave ted umira na podvyzivu ci treba na nejakou nemoc, pak bez okamzite pomoci ho uz bohuzel nenaucite nikdy nic, ani rybarit, nebot mrtvolu dost dobre jiz nicemu vyucovat nelze.
Coz nehodlam davat do kontextu zrovna s timto clankem, neb zrovna na nedostatek vlozek nekdo umrel jen stezi. Jen podotykam, ze by mozna bylo dobre se nad tim prislovim vice zamyslet, do jake miry je vlastne "aplikovatelne" v praxi.
Zrovna s nemocí jste to netrefil - nějaké doplatky na léky jsou (a o mnoho nižší než v západních zemích), nicméně plnění nemocenského "pojištění" je v ČR v podstatě stejné pro nepracujícího i pro nadstandardně vydělávajícího.
Děkuji za odvahu s takto citlivým tématem veřejně vystoupit a otevřeně problém řešit.
Za mě 👍.
A pro ty, které by zajímalo velmi doporučuji skvělý film podle skutečné události Pad Man.
Jaké řešení máte na mysli - nejedná se spíše o vytvoření problému do budoucnosti? Dnes vyrůstá skupina, které se dávají příspěvky a v podstatě se od nich moc neočekává. Tato skupina se úspěšně zvětšuje a nárokuje si čím dál víc a také čím dál víc dostává (ve jménu dobra). A platí to zbytek společnosti.
A je pravděpodobné, že jednou zbytek společnosti řekne dost (třeba proto, že prodloužit věk odchodu do důchodu do 80 půjde jen papírově a počet produktivních lidí klesá). A pochybuji, že to skončí tím, že skuoina dostávající po generace dávky řekne děkujeme a půjde se živit sama.
Podle mnoha příspěvků je to prkotina, kterou nikdo z novinářů neměl řešit - za mne to je ale přesně to, co by dělat měli. Samozřejmě tím nespasí rozpočet nebo nezavedou světový mír, ale jestli to trošku zabrání rozmáhajícího se "papalášství", je to jenom dobře. Pravidla mají platit pro všechny a nejvíce pro ty, kdo je vymáhají.
Ty automaty mate již v obchodech, jen se upraví třídění toho automatu a přidá se box 1m2 na ty slisované lahve. A obchody s tim určite nemají problem, protože pokud 90% „českých” obchodu patři německému vlastníkovi, tak je opravdu velmi velká náhoda, ze se prijme zrovna system fungující v nemecku! Pak už se stačí podívat do portfolia společnosti, které firmy pod ni spadají a člověk nemusí byt Einstein, aby mu to došlo, ze vlastník největších obchodních řetězců v CR je i vlastníkem největší firmy v Evropě, která řeší recyklaci odpadu.
Netvrdil jsem a netvrdím, že je to technicky neřešitelné, ale tvrdím že to není zadarmo. Prostě to rozšíření automatu, vyhrazení prostoru, jeho obsluha a údržba něco za určitý čas stojí (a je v podstatě jedno, jestli 5 korun nebo 50 tisíc). A to nehovořím o tom, že bude muset být nějaký centralizovaný systém evidence, který bude bránit tomu, aby si někdo nevyráběl PETky jen aby je vrátil. A někde se na to ty peníze budou muset vzít.
A garantuji, že majitelé obchodů je nebudou brát ze své kapsy, ale z kapsy zákazníků, tedy i mé. A to se mi prostě nelíbí.
Ty kontejnery budou dal využívány, protože pořad je spousta jiného plastového odpadu.
Automaty nebudou stát nic, jen vy budete stát fronty na vracení lahvi a PET lahvi v obchodě. Automaty se využívají stejné jako doposud na výkup lahvi, problem je spis v tom, ze lide sbírají lahve doma a třeba v Německu, kde tento system funguje jsou v pátek a sobotu fronty na vraceni lahvi a plechovek. Protože musí nejprve vrátit plný Kosík PET lahvi
Když automaty nic nestojí, kdo je zaplatí?
"Přestože poměrně dobře třídíme, velmi špatně recyklujeme" ... a proto zavedeme opatření, které za miliardy vylepší třídění.
To opravdu jeden nevymyslí, jak nesmyslně vláda zdůvodňuje tuhle drahou trafiku, kterou zákazníci zaplatí. A která v konečném důsledku, kromě navýšení cen v obchodech, nic nezmění.
Tedy jako nápad mi to připadá jako úplná pitomost. Představa,že dám výpověď jen kvůli dvěma bezpracným měsícům,pak se stresuji s hledáním nové práce... s člověkem se táhne oborem pověst fluktuanta...spoléhat na to,že trh práce není nasycený...děkuji pěkně,to si raději odpustím
Tohle není pro každého - co když se domluvíte se zaměstnavatelem? A na dobu, kdy není sezónní práce Vás pustí domů?
Tak pokud uvažujete takto zcestne tak nad tím buď opravdu nepřemýšlíte nebo ste se sem chtěl přijít jen pohádat.
Takže jako partneři, kteří oba dva 8h denně pracují si rozdělíme další práce a zodpovědnosti v životě v rámce dělby práce. Já v průměru každý den strávím 4h péči o domácnost a vy 1h. Budete mi pak argumentovat, že ta vaše část je taky důležitá, takze je to takhle rozdělené v pořádku? Už vidíte, jaká je to blbost?
Popravdě nevidím tam žádný argument, že ty nepravidelné činnosti nejsou taky důležité.
Uznávám, že pokud se to rozdělí tak, jak uvádíte, bude to očividně nevýhodné - což asi bylo účelem tohoto "slaměnného panáku"
Pokud to bude rozděleno v jiném poměru (např. žena každý den 3h pravidelnějších činností, muž 1h až 6h nárazových prací) a za týden/měsíc to vyjde v průměru stejně, pak už to vypadá jinak. Ale opět to není žádný argument, že některá z těchto pravidelných/nepravidelných činností je důležitější.
Navíc pořád vycházíte z premisy (a článek taky), že existuje spokojený muž + nespokojená žena, kdy jemu se na věci nechce nic měnit a ona nic změnit nemůže. A to si myslím, že není pravda - viz i některé příspěvky okolo.
To vždycky pobaví, když se chlapi začnou ohánět tím, že jednou za rok musí s autem zajet do servisu, jednou za několik let vymalovat a podobně. Přitom ženská přijde domů z práce po osmihodinové šichtě a čeká ji další několikahodinová směna. Každý den.
Je to naše chlapská obrana, kdy máme pocit, že něco děláme (zabralo nám to přece nějaký čas a energii) a pak slyšíme, že to vlastně není důležité, protože je to jednou za čas.
Činnosti v mém výčtu jsou prakticky na denní bázi. Dejte mi prosím vědět, jak často zajišťujete elektroinstalace, malování pokojů nebo další činnosti.
Navíc kromě auta toto všechno dělají běžné ženy, neznám ani jednu která by se nepodílela na malování pokojů, zařízení hypotéky, nákupu elektrospotřebičů nebo výměně žárovky.
To, že jsou na denní bázi neznamená, že se nevykonávají a že něco nezaberou - se stejnou logikou by bylo možné zrušit hasiče, protože nehoří každý den.
Vy už po šesté čtěte něco jiného, než já píšu, není to zvlášťni? Nic takového jsem nenapsala. Tak prosím, čestně tady odpovězte, kdo ve vaší rodině do věku 15 let vašich dětí:
Abyste se nerozciloval, že nevím jak to u vás doma funguje, tak u každé z těchto činnosti prosím řekněte, jestli jste je vždy nebo z více než 50% dělal.
Určitě ano, pokud je článek autorky absolutní nesmysl. Odpověď na otázku či je to vina vysvětlila autorka v článku a číst si vaše komentáře, tak v případě nastavení vaše rodiny je ta odpověď nasnadě.
Jen se tak dívám, nechybí Vám v tom seznamu něco, co se v mnoha rodinách taky děje a to i v době, kdy jsou děti:
Samozřejmě, výše uvedené má různou náročnost a opakovatelnost, v různých domácnostech se bude lišit, nicméně většinou (moje sociální bublina) se očekává, že ji zajistí a taky zajišťuje manžel.
Jo? Ty kráso. 😂 Zrovna dát vyprat je lehká věc. Pokud se to nemusí drhnout předtím. Ale vrtat, pokládat dlažbu. To mi dává víc zabrat. A manžel? Potřebuje přeci trochu volna na kámoše a navíc to neumí. Nu což....Ne každý chlap je chlap. Naopak mám pocit, že jsou chlapečci (muži) sakra líní. Kdo za to může? Výchova jejich mámy.....Takže ne. Můj kluk takový nebude.
Moment - Vy perete, vrtáte a pokládáte dlažbu a chlap je s kamarády?
Pak musí být dobrý v posteli nebo musí mít jiné super vlastnosti, pro kterou s ním jste. Pokud ne, možná by se stálo se nad tím zamyslet.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Pokud za takovu cenu uvidíte kvalitní film, který vynikne na plátně - pro mne třeba Oppenheimer, tak mi to jako vyhazování peněz nepřijde a jsem ochoten ty částky zaplatit.
Nevýhodou je, že takových filmů je docela málo + se mnozí lidé neumí v kině chovat, takže se běžně mezi sebou baví nebo film komentují.