Myšlenka neutrálního kapacitního trhu mne přijde nerealizovatelná, když obchodní jednotka je nyní hodina a bude brzy 15 minutový interval.
Já nesouhlasím, že trh nefunguje. Není úplně pravda, že poptávka je neelastická, když bude elektřina levná, tak ji všichni budou plýtvat, když dražší, tak se ji budou pokoušt přesunout do jiných hodin, nebo ji omezit. Ale určitě na straně poptávky je elascita velmi omezená.
Na straně výroby je tomu naopak, když budou ceny vysoké, tak se do hry dostanou i dražší zdroje.OZE jsou dotované jenom ty starší, ty novější se řídí trhem.
Ceny nyní klesají, protože je malá poptávka, pokud by byla větší, tak by byly výrazně větší, takže trh by se zachoval tržně. Vysoké ceny přilákají další výrobce na trh, tím se trh zase zreguluje na nižší ceny. Samozřejmě v energetice není možné ze dne na den přidat nové zdroje.
Já taky nesouhlasím, že je dnes zataženo a zima…. To, že okamžitý trh nefunguje je skutečnost, prokázaná dvěma dekádami, kdy se bez dotací v Evropě nic nepostavilo. Poptávka není úplně neelastická, drahá energie vyhání business, ale pořád je to buď a nebo, buď je dost energie, nebo bude tma či dotace. Není divu, že jsou dotace. OZE jsou stále všechny dotované, nejsou ale schopny pokrývat poptávku, vyrábějí bez ohledu na potřeby. Kapacitní trhy jsou už zavedeny v několika státech Evropy. Zbytečného a drahého čtvrthodinového trhu se ale nezbavíme - z politických důvodů. Výsledek bude unvestuční plýtvání, kdy se investuje do dotovaných oze a zároveň do stálých zdrojů, které by stačily samy o sobě.
Tak nejdřív, proč ten současný nefunguje. Jde o to, že poptávka je neelastická, protože koneční zákazníci nakonec zaplatí to, co je potřeba, individuální ochota platit je nedůležitá, soustava buď jede, nebo nejede. Aktuální ceny reflektují v konkurenční aukci je variabilní náklady. Pokud si investor vyhodnotí, že nebude dost výroby, vyjde mu obrovská návrstnost, aby se pokryla dodávka - ovšem jen než nainvestuje a díru v nabídce tak ucpe. Není to jen teorie, posledních dvacet let je důkaz, v celé Evropě. K tomu zároveň přicházejí deformace OZE, kteté jediu, kdy chtějí, protože žijou z dotací. Řešením by byl technologicky neutrální kapacitní trh organizovaný entitou zodpovědnou za budoucí zajištění dodávky.
Stačí říct v přepočtu na kupní sílu a tam už jsme na špici...
Až včera začal Seznam vylepšovat bilanci a tvrdit, že nás předběhl Kypr, který byl dosud za námi:
Ještě hůř však ze statistiky vycházejí Češi v případě, že se cena elektřiny přepočte na paritu kupní síly, tedy hypotetickou hodnotu srovnávající množství výrobků, které si občan může za svou výplatu koupit. V případě takového srovnání by Čechy jedna kWh elektřiny stála 10 Kč, což by z Česka dělalo stát s nejdražší elektřinou hned za Kyprem.
Na rozdíl od zdejších blábolů je rozdíl proti zahraničí primárne o tom, jak se děli náklady mezi odběratele a státní rozpočet. Relativní drahota je zde daná primárně daněmi a poplatky za solární a větrné barony, které jinde jryje státní rozpočet. Nebýt prosperity na dluh způsobené Venezuelou drahé paměti, mohlo to být řešení i zde.
ČEPS určitě není dcera ČEZ, ČEPS patří pod MPO.
A do energetiky se dlouhodobě bohužel neinvestovalo, takže nyní nás to dobíhá a všichni to budeme muset zaplatit, aby zase na pár desítek let bylo dobře. Investice potřebují jak primární zdroje, tak vlastní přenosová/distribuční síť. Při stávajících cenách elektřiny se téměř nevyplatí stavět jakýkoliv zdroj.
Do energetiky se dlouhodobě neinvestovalo, protože byl zvolen špatný model trhu, který se pro energetiku nehodí v kombinaci s dotovanými dumpingovými oze. Výdaje na elektrickou infrastrukturu nejsou položky, které by v souvislosti s minulostí materiálně zdražovaly elektřinu. Zdražují ji povolenky co2, náhrada tuzemského uhlí LNG, provozní dotace solárním a větrným baronům a nesmysly jako náklady spojené se sdílenou elektřinou, které soustavě ni c nepřináší, ale odběratelé plačte!
Pokud někdo kašlal na infrastrukturu, tak zcela jistě ne Česko, ale (ne)odpovědní politici či orgány státního dozoru a monopolní firmy, dělající něco s elektřinou...
O jaké infrastruktuře se tady medituje? Jaká infrastruktura nám chybí a zdražuje náklady? Elektřinu zdražují povolenky a náhrada tuzemského uhlí dováženým zemním plynem.
Ale my nic takového neděláme. 95 % produkce ČEZ prodává mimo burzu, na přímé kontrakty. A i to, co se prodává přes burzu nefunguje tak, že někam prodáváte a zpět nakupujete - na burze se jen sjednává cena. Místo jednání dvou podnikatelů u stolu, se cena určí nabídkou a poptávkou, ale dodávka je stále mezi těmi dvěma firmami.
.
Dividendy i odměny jsou zdaněné, takže v čem je problém?
První část odpovědi ok, ty mýty o burze jsoz ale něco jako plochá země, to si negramoti nenechají vysvětlit. Dividendy do zahraničí s dividendy právnickým osobám se nezdaňuji, to je ale jiné téma.
Magoři asi obě strany. Pokud se prokáže, že ji surově mlátil, měl by jít sedět. Ty dvě v autě to evidentně vyvolaly, ani to nepopírají. Agresivní paničky v sutě, kterým patří svět. I kdyby to byla čistá pravda, co říkají, tak to ukazuje na řidičskou agresivitu. Co je jim po tom, jestli bere děti do Prahy. Mají jezdit tak, aby nikoho neohrožovaly. Dětem se nic nestane, pokud je neohrozí agresivní magor za volantem, který nikdy neměl mít řidičák. Město je pro lidi, ne pro zamindrákované agresory.
Nejlevnější je také neinstalovat žádné odlučovače popílku, nebudovat čistírny odpadních vod ani neodvážet odpad. A některé země to tak dělají ...
OZE nejsou čističky, vyrábějí elektřinu. Jsou bezemisní jen v bruselském účetnictví. Ve skutečnosti ve fázi onvestice vyžadují množství neobnovitelných zdrojů. Problém je, že musí být zálohovány, negativní vliv investic je tak dvojnásobný. V provozní fázi je sice dopad příznivý, ale celková bilance je tristní. Veřejné prostředky investované do OZE pak chybí jinde. Za peníze, které jsme vyhodili a platíme na fotovoltsiku jsme mohli mít tři jaderné bloky a vyřešenou provozně bezemisní výrobu někam do čtyřicátých let. Teď začínají podpory větrníků za ceny 5 až 10 krát vyšší než tržní..,,Energetika plně z OZE neexistuje, možná by šla v Norsku s jejich kapacitou v hydru. Kombinace jádra a OZE ale nevypadá výhodně a jádro samo o sobě by znamenalo nižší náklady na provozně bezemisní provoz.
Nejlevnější je také neinstalovat žádné odlučovače popílku, nebudovat čistírny odpadních vod ani neodvážet odpad. A některé země to tak dělají ...
Zajímavé, nepíšete o tom, že bychom neměli vyrobenou energii. Píšete p OZE, jakoby se jednalo o nějakou čističku. OZE jsou ekologické hen v bruselském účetnictví. OZE musí být zálohované, tedy investice do výroby se všemi ekologockými dopady se zdvojnásobují. Následně se v provozu sice snižují emise, ale celková ekonomická a ekologická bilance je tristní. Veřejné peníze do OZE potom chybějí. Kdybychom místo fotací neefektivní fotovoltaiky stavěli jádro, mohli jsme mít za stejné peníze tři nové bloky a bezemisní výrobu alespoň do čtyřicátých let. Teď zase děláme závazky na výkup elektřiny z větrníků za pěti sž deseti násobky tržních cen … Žádná ani provozně bezemisní rnergetika neexistuje, ekonomicky je ale kombinace OZE a jádra slušné harakiri.
Pane jo.
Zarazily mě 3 věci.
1) Státní mašinérie nepustila na léčení v lázních pětaosmdesátiletou seniorku
(průměrný věk v EU je 81) jen proto, že má ruskou národnost. Přitom žije 25 roků v Británii.
2) To, jak problém rozhrábl ÚS mě opravdu hodně překvapilo.
3) Ti, kteří k tomu tady, diskutují asi většinou ani nenahlédli do článku.
Nikdy bych nevěřila, že se budou v naší současné demokracii odehrávat i tyto příběhy.
Stará nemocná žena má pas teroristického státu, přestože si dávno mohla požádat o pas civilizované entity.
Moje "příspěvky" jsou vyšší než průměrná mzda. Pro vás možná drobné. Pro mě ne.
Nejspíš kecáte, i při maximálním pojištění ale sotva pokrýváte náklad na důchod ve výši minimální mzdy. Ve vašem případě by ale byla debatao i o něčem jiném, tedy o přípustné míře solidarity mezi člověkem vydělávajícím jako zaměstnanec přes 2 milióny, eventuálně živnostníkem s příjmy kolem deseti miliónů a zbytkem populace s průměrným příjme pod půl milionu. Ta míra solidarity je podle mého opravdu hraniční, míra sóidarity s černými pasažéry systému je ale nemorální, ať už jde o dotování bezdětných, nebo o asociální nemakančenky.
Ale ja ho nechci rusit, jenom bych byl rad, kdyby kazdy odvadel sve socialni pojisteni a z tech svych odvodu nasledne cerpal duchod...tot cele
Já proti tomu nic nemám, riziko by si mohl každý pokrýt komerčním pojištěním. Jen je třeba nezapomínat na závazky existující závazky vůči důchodcům, kteří platili a navíc vychovali naši generaci. Asi je dobré vzít si tužku a papír a spočítat, o kolik horší by takový systém byl. Systém bez důchodů by jistě byl udržitelný. Obávám se ovšem, že většina naší generace by to neufinancovala, bezdětní by umřeli hlady, ostatní by zůstali na krk dětem. Určitě ale spravedlivější než dnešní systém.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Když je článek o elektřině, tak je pravděpodobně myšlena přenosová soustava... Byť dálnice váznou už 35 let a severní okruh Prahy také. A mělo by to být i jako bezpečnostní opatření proti přetokům z Německa a možným blackoutům. Zatím jedeme na uhlí, plynová elektrárna je tu jedna? Nebo dvě, když připočtete paroplynovou elektrárnu ve Vřesové (ale provozovanou přes uhlí, které se zplynuje...).
1 odpověď
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Přenosovou soustavu by nám leckdo ze sousedů mohl závidět. Elektrárny nejsou součástí přenosové soustavy a investice do nich kromě OZE nezvyšují výši vaší faktury za ekektřinu. Řeči o zanedbané infrastruktuře jsou blábol.
1 odpověď