Největším "kroužkem" byla příroda a vzájemný kontakt dětí na vesnicích, v městských ulicích nebo čtvrtích, kamarádství a dětské party. Méně hraček a víc fantazie. Rychle ze školy, ošidit úkoly a hlavně rychle ven. Bez poradců, asistentů, psychologů, přehnané hygieny a dokonce i bez lahve vody pod paží.
Z dějin je třeba brát si poučení, aby to dobré bylo základem pro ještě lepší a to špatné poučením, aby se neopakovalo. Dějiny lze studovat, hodnotit a bůh ví, co ještě, ale myslím, že na jejich dodatečnou revizi nemáme právo. Se svým komplexem, vyvolání dvou světových válek, se Němci musí vyrovnat sami. Proč podobné nezkoušejí na Polácích, Rusech a jiných národech, kde zanechaly světové války krvavou stopu.
To by se ale nemohlo psát a mluvit prakticky o ničem starším řekněme osmdesáti let. Přestala by existovat historie, protože by tu už nebyl nikdo, kdo by ji aktivně prožil. A kdo o něčem mluví a na něco kriticky poukáže, snad nemudí být rovnou hrdina, co proti tomu přímo bojoval. A naopak, některým aspektům například spartakiády snad můžu něco vytknout, nemusím ji rovnou sabotovat, bojovat proti ní.
Mluvit ano, ale není nutné vše napravovat. Po bitvě bývá každý generálem.
Docela smutné, že někdo potřeboval pro pohyb mus a politický podtext. Jako kluci jsme normálně sportovali a díky tomu jsme na škole uniknuli téhle dobrovolně povinné šaškárně. Na vojně mne to pak jen těsně minulo, chudáci o půl roku mladší...
O politice nebyla řeč. Pro mnohé byla třeba spartakiáda nebo dříve sokolský slet, nezepomenutelným prvním kontaktem s opačným pohlavím. Nejsem příznivcem čehokoliv povinného (sám jsem jako dítě nerad nacvičoval), ale rovněž nekritizuji něco, jako autor článku, o čem nemám ani páru...Hrdina je ten, kdo proti nesmyslu aktuálně bojuje a ne ten, kdo v bezpečí dějinného odstupu vypráví o hrůzách, které mu barvitě líčí jiní, ze stejného důvodu, tedy politického zisku, jako tomu bylo a bude vždy. Dějiny každého státu mají období, která je lépe nezdůrazňovat, ale tak vehementní nesmyslná kritika sama sebe je snad vlastní jenom nám.
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Protože žijeme ve svobodném světě, proto mohou řidiči přetížených kamionů beztrestně ničit silnice a dálnice postavené z našich společných peněz? Jedno projetí přetíženého náklaďáku zanechá na silnici následky větší, než projetí stovek osobáků a rozhodně nadělá větší škodu, než je pokuta ve výší sto tisíc. Jsou země, kde by auto rozhodně nepokračovalo dál a náklad by se musel přeložit na dvě auta.
Ale tehdy téměř všichni muži prošli vojenským výcvikem. Mám dojem, že do60 let měli vojenskou knížku. Když mi zemřel manžel, tak jsem jeho odevzdávala odevzdávala na Vojenské správě. Pokud nebyli vyřazení, ze zdravotních důvodů důvodů dříve, chodili na vojenská cvičení. I kdyby naši mladí muži okamžitě nastoupili, co by tam dělali?
Trošku upřesním pojmy. Vojenský odvod ještě neznamená nástup na vojnu, je to zjištění způsobilosti muže/ženy na vojnu nastoupit, z odvedence se stává branec nebo nezpůsobilý vojenské služby (modrá knížka). Armáda si tím zjišťuje zdravotní stav, možnost zařazení do určité vojenské složky podle civilní kvalifikace a třeba velikosti uniformy a výstrojních součástek a spoustu jiných detailů. Nástup na vojnu je dán povolávacím rozkazem pro potřebný ročník nebo skupinu, mobilizace pak hromadným povoláním určitých ročníků. Branec, který by se tímto způsobem stal vojákem, aniž by před tím absolvoval vojenský výcvik se stává pouhou "potravou pro děla" , protože jeho schopnost delšího přežití ve vojenském konfliktu je podstatně snížena. Vojenský odvod a vojenský výcvik, by měl mít, podle mého názoru, každý mladý muž, vzorem by mohlo být třeba Švýcarsko, které díky tomu má jednu z největších mbilizovatelných vycvičených armád světa, i když je neutrální zemí a válčit rozhodně nechce.
Pojmy "vlast" a "bránit svou vlast" jsou prázdná slova, jinak by o tak samozřejmé věci,jako je naplnění branné povinosti, nemusela být taková diskuze. My starší pamatujeme, že nám poslali kousek papírku, kde bylo napsáno kdy a kam se name dostavit a bylo hotovo. Možná si někdo zanadával nebo pobrečel, ale dostavili se všichni. To doufáme, že přijede statečný Johny se žvýkačkou v koutku pusy, který už jen svojí přítomností odradí hordy nepřítele nebo se všichni rozprchneme po světě a vrátíme se, až bude lepší doba? Každá země by měla vědět, jaký má obranný potenciál a to jak po fyzické, tak odborné stránce, ovládat dnešní moderní zbraně, to není jako jezdit s autobusem, na to je potřeba výcvik a na jeho provedení, když už nám nepřítel pobíhá po kuchyni, je určitě pozdě. A to jsem na vojně nadával na zelené mozky jako každý jiný.
Zajímalo by mě, kdo je brusič? Je to ten, kdo v profesi zámečník, kotlář, nástrojař nebo pracovník údržby, stejně jako stavební dělník, používá po celou směnu ke své práci ruční brusku (tzv. flexu, podle tradičního výrobce) a dýchá odletující křemičitý, korundový nebo třeba diamantový prach, samozřejmě současně s kovovým, cementovým či jiným prachem z broušeného materiálu nebo ten, jehož profese se jmenuje brusič a fakticky jen stojí u moderního zakrytovaného stroje s dokonalým odsáváním? Se svou celoživotní praxí v oboru bych to zřejmě nedal dohromady, ale jsem rád, že vláda má jasno.
Milý Pepíku. Kdyby sis přečet článek, tak víš, že Jana tvrdí tohle: "Látky, které představují menší společenské riziko, jako například HHC, by měly být dostupné dospělým, ale samozřejmě ne ve formě cukrovinek."
Podpůrné látky, které se dostávají do rukou dětem slouží jen a pouze k tomu, aby je později nahradily jiné podpůrné látky pro dospělé a rozvíjel se byznys s drogou jakéhokoliv druhu. Jejich propagaci, v jakékoliv podobě, považuji za škodlivou. Spotřeba antidepresiv, alkoholu, HHC, drog a atd. výmluvně ukazuje, že je něco špatného v rodině a ve společnosti, když lidský jedinec nezvládá svoje já.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Obsah nepoznaji nikdy..ale trajektorie letu je jina vec 😉 Ale vysvetlovat Vam to je zbytecna vec.. Doporucim nastudovat neco o Iron Dome a podobnych POV systemech 😉
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Nejsem hlupák a mám znalosti z fyziky a jiných technických věd na úrovni vysoké školy a navíc jsem absolvoval základní vojenskou službu do hodnosti kapitána a taky se samozřejmým odhodláním bránit svoji vlast. Otázka nezněla, jak vypočítat trajektorii, ale obsahovala určitou obavu, že příště může být hlavice atomová a my o jsme na podobné situace zcela nepřipraveni nebo myslíte, že severské země , taky třeba Švýcarsko, vydávají informace, týkající se civilní obrany pro svoje občany, jenom z vyděšení? Rád bych tomu věřil... Jsme první generace, která se narodila po válce ,žádnou válku nezažila a také nevyvolala a velmi rád bych byl (zejména pro naše děti a vnoučata) , aby to tak zůstalo.