Je to tradice stará skoro 100 let. Taky mám kandidáta na prezidentskou cenu. Jen musím zjistit, jakým způsobem to mám podat.
Vyznamenávat z tradice je nesmysl. Musí být za co! Návrh můžete podat elektronicky nebo osobně v kanceláři prezidenta republikyaformulář, kde se popisuje zdůvodnění. Hezký den.
I tady při tom Vašem výpočtu, já tvrdím, že na pultech máte maso z mladého hovězího masných typů, sledujte to třeba v Globusu, či Kauflandu, tím netvrdím, že je všechno z ČR, ale za totality nemožné.
Netvrdím, že to maso není. Ale z hlediska profese - i starší maso se dá upravit dobře, je to jen otázka času. Zejména u tzv. hotových jídel. Včera jsem koupil balíček na hovězí polévku. Dva kousky morkové kosti a 0,26 kg ořezu z mladého býčka. 190,-Kč. Zbytečná hrůza. Přitom vepřová kýta bez kosti 85,-Kč/ kg ( BILLA). Jistě, na pěkný steak je třeba kvalita. Ale česká kuchyně, postavená především na " hotovkách" se vyrovná lehce se starším masem, delší přípravou . Stačí chtít. Hezký den.🙂
Mě nemusíte vysvětlovat, co je mladý býk. Já sám dodávám belgické modré, nebo Charolais a jen ve svém, docela blízkém okolí je docela dost chovatelů různých masných typů a prodávají maso buď ze dvora , nebo dodávají na jatka. Jestli to není 30 procent, ze všech krav chovaných v ČR.
Dle ČSÚ bylo v ČR v roce 2022, 230 tisíc kusů masného skotu. Takže y při porážce 630 ks denně, což je málo, za rok zcela zmizel.
To je ale podstatný rozdíl maso ze staré krávy, nebo z mladého býka. Tehdy maso z býků šlo převážně na export, hlavně do sovětského svazu a podrážka zůstávala doma, nyní vidíte na pultech krásné hovězí maso z mladých býků, či jalovic navíc krásně opracované a připravené a hlavně jsou to masné typy, které v Česku nikdy v minulosti nebyly. Podrážka už na pultech není.
Masné hovězí plemeno chová jen 30 farem. Je ho velmi malé množství.
Civilizace VŽDY bude hledat zdroje! Suroviny, potravu. Když to najde, a bude tam myslící život, podrobí,si ho,jinak by to nákladné cestování ztratilo smysl! Stejně, jako bychom to udělali my.
Stačí, podívat se na současnou praxi. Piloti,při setkání s UFO dostávají pokyn k palbě, aniž o objektu a jeho záměrech či reakcích cokoliv víme...
Různí herci a umělci mají svá ocenění. Ceny Thálie, hudební ceny. Není to elita národa. Tam se mohou řadit ti, kteří vykonali něco výjimečného nebo obětavého pro společnost například špičkoví vědci, záchranáři, lidé, kteří nasazují a riskují život pro druhé nebo pro pokrok lidstva. Kosmonauti, lékaři nebo někdy vojáci, apod. Dnešní vyznamenaní nejsou elitou národa!
Pamatuju , matka kupovala na řízky a prodavač na ni. Paninko, k tomu si ještě musíte vzít bůček, co já potom s tím, mě by to tu zustalo. To si dnes nikdo nedovolí. A ještě doplním, tehdejší hovězí, se vůbec nedá srovnat s tím dnes. To bylo všechno že starých krav.
S tím hovězím se mýlíte. Nikdo zbytečně nekrmí býka, jde co nejdříve na porážku. Nepřináší již zisk. Kráva ano,dokud dává mléko. Proto jde na porážku stará. Dnes se to maso označuje. Tehdy to bylo prostě hovězí. Záleželo, co jste dostal.
Tak to se s Vámi budu hádat: já ve školní družině skutečně NEPAMATUJI, že by nás krmili telecím nebo skopovým 😮 telecí nebo skopové šlo možná do restaurací, ale určitě ne do školních jídelen. Já se pamatuji maximálně tak ze školní jídelny na UHO, buchtičky se šodó, srbské rizoto s okurkou a vodovou polívku, ve které plavaly písmenka. Na telecí nebo skopové určitě NE :-/
Telecí a paprice,na žampionech, na kmině,telecí hašé,jídla z družiny. V restauraci to bylo nadívané telecí hrudí,telecí medailonky,telecí řízek, Holštýnský řízek , máslový řízek s kaší a další. Skopové ve školní jídelně ne. Děti to nejede ale v jídelnách ano. To,že si jídla nepamatujete je normální. Vy nevíte, že jste jedli například vepřové v mrkvi, řízky, rybí file, rajskou, svičkovou, koprovku a další?
Ve všech restauracích, jídelnách i družinách bylo BĚŽNĚ i telecí a skopové. Byl jsem kuchař. Objednávky masa byly vykrývány bez problémů! I každá putyka měla denně guláš,polévky, už od časných ranních hodin, bylo snadné najíst se ráno. U Rozvařilů kompletní jídelní lístek od 7.00 ráno! Kavárna ARCO od 9.00,500 obědů, 300 večeří až do 24.00! Národní dům na Vinohradech - denně jen řízků víc než tisíc! V nabídce bylo BĚŽNĚ telecí, skopové, anglický rostbeef, PRAVÁ svíčková na smetaně, kachna a další. Nedostatek masa v obchodech vytvořili řezníci uměle. Za úplatky prodávali "pod rukou". Proto patřili k bohatým. Na gothaji si miliony nenahrabali. Stačí si vyhledat jídelní lístky z té doby. ( Stojí to za to!)
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
co by měl skládat když oficiálně prezidentem není....
2 odpovědi
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Je! Podle jejich zákonů v době výjimečného stavu,zůstává ve funkci!