Jinak citronovou šťávou syřidlo opravdu nenahradíte. Ano, mléko se srazí též, ale je to úplně jiný typ srážení. Srážení syřidlem je tzv. sladké srážení, kdy se pH nemění, molekula kaseinu (bílkoviny v mléce) se enzymaticky syřidlem rozštěpí na alfa kasein (sýřenina sražená) a parakasein (zůstane rozpuštěn v syrovátce). Při srážení kyselinou, lhostejno, zda citronovou či mléčnou, dochází ke srážení kaseinu tzv. kyselým srážením, které nastává při snížení pH mléka pod 5,4 a je vratné, při zvýšení pH se sraženina zpět rozpustí, při srážení syřidlem ne, to je nevratné. Kyselým srážením se vyrábí sýry ricotového typu, třeba adygejský nebo zrovna právě ricotta či mascarpone.
Toto není tvaroh, ale takový ten čerstvý farmářský sýr typu třeba Primosale. Zkuste následující fígl, dejte sůl přímo do mléka před sýřením, ať jej pak nemusíte posléze solit, na primosale se dává 10g na litr mléka, takže když máte 2 litry, dejte 20g. Tvaroh já vyrábím jen s použitím mezofilní kultury (lze nahradit zakysanou smetanou). 10 litrů mléka ohřeju na 30°C, rozmíchám v něm kelímek zakysanky (nejlepší je zelená Kunín) a nechám přes noc 14 hodin při pokojové teplotě kysat, pak rozkrájím, nechám hodinku pustit syrovátku, naleju do plachetky, zavážu a dám kapat do chladna, pro urychlení lze tvaroh lisovat. Tvaroh se vyrábí bez syřidla. Někdy se přidává, ale řádově kapky, ne lžičky, jinak je to gumák.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
10/10, to jsou staré známé profláklé provařeniny. Znáte třeba tuto? Jen se dívej, jeřabiny cinkají, vánkem líném o létě si šeptají jen, dívej se s očima dokořán na půvaby pozdně letních rán, na tu krásu žádný člověk nesmí zůstat sám.......