To není tak docela pravda. Jsou velmi užitečné k zabezpečení základen na obsazeném území, protože dramaticky snižují nároky na velikost strážního kontingentu.
To je výborná strategická úvaha pro ředitele zbrojovky, běžte ho dělat a dodávejte do Ruska, ti teď postupují. Vůbec ale nemluvíte o tom, o čem já píšu.
Opět hromada nekvalitní diskuse, někdo asi nedochodil základní školu a chce tu vést odbornou debatu. V dějinách se dokládá, že v době vzniku Československa byl na Slovensku jediný středoškolský učitel, který mluvil slovensky. Totéž ostatní, kolik bylo Slováků v legiích nevím, ale v důstojnických hodnostech minimum. Tak jak mohli mít řadu generálů, když neměli vzdělanost? Můj dědeček (*Praha, sloužil u Švejkova budějovického pluku) ) byl po vzniku republiky jako důstojník u ženijního vojska a významnou část služby strávil stavbou lanovek a železnic v Banské Bystrici, na jižním Slovensku a pak jako plukovník ŽP6 v Bratislavě. V roce 1919 velel modernizaci tratě a stavbě druhé koleje v úseku Břeclav - Bratislava. Z bohatých materiálů v jeho pozůstalosti i z osobních vzpomínek vím, že po příchodu branců na vojnu měli Slováci zvláštní povinnost se učit základům pravopisu (a slovenštiny, pokud šlo o Maďary), aby byli vůbec schopni komunikace a armáda je také vzdělávala v matematice a ekonomice se základy hospodaření, takže se po vojně vraceli domů jako vzdělanci. A když přišlo vyhlášení Slovenského štátu 14.3.1939, tak nejvyšším slovenským důstojníkem pluku byl jakýsi poručík, který přebíral celý zbytek 6. ženijního pluku Bratislava. Dědeček tehdy dostal 3 dny na to, aby si sehnal vagon, naložil na něj svou domácnost a odvezl do Čech, kde dostal od zbytku čs. armády byt. A mimochodem na závěr: V květnu 1945 byl vojenským velitelem osvobození Pardubic a v září se ihned vracel do Bratislavy, aby jako jediný znalý obnovil most přes Dunaj, za což pak dostal od SNR medaili zlatý řád.
Byl jsem tam na pozdější pomoci EU na indickém pobřeží Bengálského zálivu a co jsem viděl, je nezapomenutelné. Měl jsem tam 14 projektů ve spolupráci s jejich nevládkami. Obce, kde nám dali seznamy stovek lidí, kteří zmizeli s vlnou v moři, o hmotných škodách nemluvě, nás vítali jak vládní delegaci a dali nám možnost se s nimi najíst a napít.... Ale na druhou stranu je v některých místech i spousta zaostalosti, včetně dodržování kastovnictví. A obrovská chudoba, jakou si nedovedete představit a hloupost a naivita evropských politiků a snaha o byznys evropských dodavatelů při této tragédii.
Případ je v ekologii dávno dobře známý a je dobře, že se o tom občas píše. Postup společností v honbě za ziskem je až identicky podobný také v případě havárie na Bečvě, kde byla otrava kyanidem prokázána, ale ten, kdo velel firmě která to způsobila, byl díky dobře zaplaceným právníkům zatím ještě nepravomocně osvobozen. Jestli firmě nevelel, jaký byl tedy smysl jeho ředitelské funkce a za co byl placen? Stejně jako tenkrát v Japanu, šlo jen o peníze, a to o peníze z firmy, která je tam široko daleko nejbohatší a zaměstnává hodně lidí. A nikdo nechápe, proč mu tak fandil ten rybář, který současně volal po potrestání viníka.
Já bych řekl, že atomy kyslíku a vodíku vznikly úplně stejně jako ostatní, včetně atomů dusíku, jehož přítomnost a vznik nikdo ještě nezkoumal. Navrhuji proto hypotézu, že dusík vznikl z části čpavkové atmosféry Marsu, která se oddělila v důsledku silné rotace Marsu a přeletěla k Zemi jako nejbližší gravitaci, a tady se amoniak rozložil na dusík a vodík, čímž obohatil atmosféru o další vodu. 🙂
Trochu lepších znalostí by neškodilo. Ve smogu vzniká z oxidu siřičitého oxid sírový, a sírany nejsou řídká kapalina. Právě oxid sírový měl za následek ty akutní zdravotní komplikace. Pračka spalin sice fungovala, ale nikoli následkem ochlazení, ale v důsledku inverzního teplotního zlomu se spaliny nedostaly ven a zůstaly nad městem "pod pokličkou", což je u nás často vidět v průmyslových zónách i u elektráren. Smog obsahoval řadu látek organického charakteru jako důsledek jak špatného uhlí, tak v důsledku užívání dieselového paliva bez odsíření a tvorby dalšího oxidu sírového. Ve smogu pak může hrát důležitou negativní roli i přízemní ozon. Údaje o zdravotním postižení a úmrtích jsou v článku asi dost podhodnocené. A je zajímavé, že podobnou havárii zažil Londýn již dříve s kontaminací vody. Rozsáhlá epidemie opakující se asi 100 let před tímto smogem přiměla Londýn k urychlené výstavbě městské kanalizace a vodovodu. Podle vzoru Londýna pak stavěla kanalizaci s čistírnou v Bubenči na přelomu 19. a 20. století i Praha a další města.
Kyjevská Rus v té době nebyl žádný pojem. Jednalo se o volné a proměnlivé společenství několika knížectví, zahrnující oválný prostor mezi Kyjevem, Moskvou a Novgorodem a sahající jen kousíček pod Kyjev. Reálné hranice to nemělo. S dnešní Ukrajinou má tento legendární útvar územně jen malinko společného a přívlastek Kyjevská dostal tento útvar až v polovině XIX.století. V těch místech se potkávala území zvaná Bílá Rus, Červená Rus, také Černá Rus, později Polsko-Litevské velkoknížectví a na jihu různé chanáty a později Turecko. Celý jih až po Oděsu včetně Krymu získali pro Rusko vojevůdci jako Suvorov až v době Velké Francouzské revoluce a od té doby byl jih součástí Ruského carství. Stačí se podívat na historické mapy.
Kosovo je Srbija mají velkým písmem napsáno na radnici v Zubin Potoku. Byl jsem tam a měli nejlépe připravený projekt stavby ČOV, jaký jsem v Kosovu viděl. Jenže tam nemohli dostat stavební povolení. Rodinné domy se tam v celé oblasti staví bez povolení. Radnice dělají v celé oblasti Kosovské Mitrovici co mohou, ale kosovskou vládu nepřetlačí. Jen tak mimochodem, z této oblasti pochází rodina tenisty Novaka Djokoviče.
Jak známo, uvedené miny používá vždy ta strana, která ustupuje. Pro postupujícího to postrádá smysl. Ukrajina se ovšem zavázala takové zbraně nepoužívat, nevyrábět a nešířit. Některé země nikoliv, protože to je dobrý byznys. Česká republika se také zavázala, ale jejich použití podporuje.... Tedy když je to právě v nějakém politickém zájmu a neohrozí to spojence. Totéž Polsko a další evropské země. A kdo umožňuje dopravu toho zboží přes své území, ten ho nepodporuje? Takže k čemu ta konvence vlastně je? Dodržujme to, když se nám to bude hodit!
Přehled problematiky pozemních min poskytuje už řadu let web Landmine and Cluster Munition Monitor Odkaz . Mapa signatářů Smlouvy o zákazu pozemních min zde Odkaz .
Souhrn za rok 2023 pro Ukrajinu zde Odkaz
Zpráva za rok 2016 uvádí, že už tehdy Ukrajina používala miny v akcích proti separatistickým regionům Luhansk a Doněck Odkaz .
Komentář organizace "Mines Advisory Group" k současnému rozhodnutí USA: Odkaz
"Rozhodnutí americké vlády převést protipěchotní (AP) miny na Ukrajinu je hlubokým zklamáním. Představuje zvrácení závazku přijatého před dvěma lety nepoužívat ani vyrábět AP miny mimo Korejský poloostrov a připojit se k Úmluvě o zákazu protipěchotních min neboli Ottawské smlouvě s konečným cílem stát se signatářem. Převod nebo použití AP min také znamená, že Ukrajina by porušila své závazky jako smluvní strana."
---
Briefing on the United States’ Updated Anti-Personnel Landmine Policy
June 21, 2022 Odkaz
As a result of the decision, the United States will not develop, produce, or acquire anti-personnel landmines, not export or transfer anti-personnel landmines except when necessary for activities related to mine destruction or removal ..."
Z uvedeného dokumentu:
QUESTION: Thank you. Can you just clarify whether Ukraine uses landmines and how the policy not to assist, induce other countries to use landmines can be aligned with the policy of helping Ukraine to win the war?
MR BROWN: Ukraine is a – actually a party to the Ottawa Convention, and cannot use landmines that are not – do not comply with the convention themselves. So in itself, Ukraine is not using landmines, and we have not provided landmines to Ukraine that aren’t compliant with the Ottawa Convention.
Tyhle zakázané miny aplikuje vždy ten, který ustupuje, aby zpomalil protistranu. Takže je reálné uvažovat o tom, kdo to je. Je ovšem zajímavé podívat se na názor naší vlády, protože jsme účastníkem té dohody a co ona na to. Přitom se ví, že tyhle miny byly účastny výbuchu ve Vrběticích. Každopádně je to pr*sárna, jakou svět málokdy vidí. Naše vláda už delší dobu k tomuto mlčí, ale jako signatář té smlouvy bychom proti užití těch min měli bojovat, ne?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Považoval bych za důležité, aby v článku byly uvedeny koncentrace, které byly zjištěny Moderní analytické metody jsou velmi citlivé a dokážou najít látky na velmi nízké úrovni, kdy se dá říci, že neškodí. Článek je v tomto ohledu matoucí a vyvolává nežádoucí emoce.
1 odpověď