Ja nesnasim zimu a snih, takze o moznosti zit nekde na severu jsem opravdu nikdy neuvazoval. Drevo na topeni apod... tak toho jsem si uzil dost v CR, kde jsem nekolik let zil na venkove a topili jsme prave drevem. Rozhodne mi to tu nijak nechybi. 🙂 Tady je celorocne takove klima, ze nekteri lide v klidu bydli v chysich, co maji jen strechu a podlahu, ale nikoliv steny. Pro me zcela idealni, ale chapu ze jedince, kteri naopak nesnasi horko a vysokou vzdusnou vlhkost, by to asi zabilo. 🙂
Amazonie je uzasna, ale samozrejme take kruta, stejne jako Aljaska, v tom ohledu, ze neodpousti zadne chyby.
Ta vzdusna vlhkost je skutecne neco co nemusim. Ono u nas v lete take je dost casto pres 30C, ale je to suche vedro. Kazdy mame svoje preference.
Kombucha je v podstatě houba. Když se ponechá ve vodě vykvasit, vznikne fermentovaný nápoj.
Ja si nejsem uplne jisty jak to nazval. A uprimne receno jsem po tom ani nepatral. Vypada to jako takove delsi hnedo- belave koreny. Urcite je to rostlina. Mne to doporucil zvykat na tom bolavem zubu. Je to trochu drevnate a chut to ma priserne horkou. Zbytek doporucil nalozit do lihu (vodky). Pry je to vyborny lek na chripku, nachlazeni a unavu. Je to ted takovy hnedavy roztok. Ja alkohol nepiju, vodku uz vubec ne a tak to mam porad ve skrini. Ale na zub to fungovalo.
To je vec nazoru. Ja uz nekolik let ziju v peruanske Amazonii uprostred pralesu. "Prekvapive" i tady mistni lide znaji pripravky proti bolesti atd., leckdy mnohem kvalitnejsi nez v Evrope. Takze myslim, ze vim o cem mluvim. To ovsem neznamena, ze nutne musim zit stejnym zpusobem, jako to zkousel Chris. To je proste uz zbytecny extrem z meho pohledu.
Mne to pripada jako naivita a hloupost. Zbytecny ecxtrem to opravdu je. A co se tyce ruznych leciv, to je jiste pravda. Ja s tim mam osobni zkusenost kdyz me loni postlihly prave ty zuby. Jeden mistni od ktereho kupuji drivi na zimu mi z hor prinesl nejake koreny, rikal tomu "kombucha" a pomohlo to. Ale tenhle kluk na to sel uplne sam a bez jakekoliv znalosti a zkusenosti. Pomoc od mistnich cekat nemohl. Ti na Aljasce uz davno ziji ve mestech nebo osadach. To je myslim si pitomost. Jestli si tim chtel neco dokazat, tak jedine to ze za chyby se plati. Mate muj respekt. V Amazonii bych se asi zit neodvazil. Mne staci pralesy na pomezi USA a Kanady. Na druhou stranu se asi nemusite starat o to jak rozstipat 5 kordu drivi na zimu a zustat jeste fit. Ale medvedi sadlo dokaze divy! Tak preji hezky den tam dolu.
Chris to pojal zbytecne radikalne a nemel dostatek zkusenosti, jen nejake romanticke predstavy. Da se zit vice ci mene svobodne i mene radikalnim zpusobem, mit nejaky domek, i kdyby jen chysi, pestovat si zeleninu... neni nutne hned "natvrdo" vyrazit do divociny a zkouset se zivit lovem. Jakoze mel jeste stesti, ze vubec narazil na ten autobus, protoze jinak tezko rict, kde by prespaval.
Mam to tak nejak podobne jak pisete. I tady se obcas vyskytnou takovi romaticti idealiste, ale vetsinou to brzy zabali. Ale zaslechl jsem nekde komentar ktery se mi moc libil. Cituji: "Zit svobodne v divocine je fantasticke... az do prvniho boleni zubu. Pak uz to vetsine jako bezvadna vec nepripada.
A co, vždyť ČSA se tohoto "výnosného" úseku vzdaly dávno před svým krachem. A ty hodinové skoky byly z velké části čártrové lety, skoro vždy plně obsazené. Tak nezakrývejte, že ČSA zkrachovaly péčí exotů nasazených vládou, mimochodem doteď o nich musím slyšet, že se pohybují ve veřejném sektoru, že?
To ja ale vubec nezakryvam. To, ze vedeni firmy bylo neschopne a patrne i zkorumpovane je zrejme. Ja jenom pochybuji, ze se podle letu pres atlantik da usuzovat na to jestli firma vydelava nebo ne. A to jestli jsou ztratovi nebo ne to jasne zalezi na vedeni firmy.
Několikrát jsem letěl s ČSA na trase Praha - New York a zpět. Tuším, že to byl Airbus 310, který kromě cestujících převážel i kontejnery. Vždy bylo letadlo plné, snad několik volných míst. Takže o ztrátovosti této linky snad nemohla být řeč. A pokud se pamatuji, na letiště JFK se létalo denně, kromě toho na Newark ještě asi třikrát za týden. Jakápak ztrátovost. Jestli to vše nebylo tím, že státní úředníci dosadili vždy za velitele aerolinek někoho, kdo podnik vysál, místo, aby ho vedl. Přece nezáleží na tom, v jakých rukou je firma, ale na tom, kdo ji vede. Známá jména ve vedení aerolinek vykonala své a zřejmě pro sebe. Tak jakápak nostalgie, když letadla na takovéto prestižní lince létala plná.
Hodnotit ztratovost aerolinky na zaklade nekolika letu a to jeste na trase ktera je vyjimecne vyhodna je pochybne. Vseobecne se transatlanticke a transpacificke lety pocitaji mezi ty nejlukrativnejsi. Je to dano tim,ze se na ne mohou nasadit stroje s velkou kapacitou a take po dlouhou dobu letadlo muze letet v tom nejuspornejsim rezimu. Aerolinky nejvice doplaceji na ty hodinove "skoky" po Evrope.
Plácáte páté přes deváté. Vymírání na konci permu bylo prakticky jistě způsobené masivní vulkanickou činností na Sibiři a nebylo způsobené nízkým množstvím CO2 v atmosféře, jak naznačujete. Určitě se v tu dobu množství CO2 v atmosféře měnilo, protože je to důležitý produkt při vulkanické činnosti. Navíc jedním z hlavních negativních efektů bylo okyselení oceánské vody, na kterém se rozpouštěné CO2 podílelo. Na pevnině toho žilo dost, zejména plazy a obojživelníci, i několik metrů dlouzí. Dále "K-T boundary" je rozhraní mezi druhohorami a třetihorami a s tímhle nemá nic společného (česky je to křída-terciér). Čísla, která tu předhazujete se mi nechce hledat, ale vzhledem k tomu ostatnímu, co jste psal, je nebudu brát vážně.
Nevim jak jste prisel k tomu,ze vymirani na konci Permu bylo zpusobeno CO2. Ja nic takoveho netvrdim. Reagoval jsem na tvrzeni pana Rezace, ze v druhohorach byla koncentrace CO2 nejvyssi a z toho odvozuje, ze se prudce rozvijel zivot na Zemi a tudiz bychom soucasne zvysovani koncentrace CO2 meli uvitat. Duvody vymirani jsem nijak nerozvadel a to co uvadite je pravda. Za K-T Bpoundary se omlouvam. Ma to byt Perm-Trias boundary. (ceske terminy neznam) Dival jsem se jenom na graf procentualniho vymirani organismu a uz jsem si nazev neoveroval. K-T je daleko znamejsi a popularnejsi, lze snadni rozeznat ve vrstvach.
Největší rozkvět života způsobil nárůst hladiny CO2 v atmosféře během druhohor. Vysoká hladina CO2 zabránila střídání dob meziledových dobami ledovými a jelikož CO2 je "potravou pro rostliny", proměnila Zemi v roh hojnosti. Nadbytek potravy pak kromě neuvěřitelné hojnosti rozmanitých živočišných druhů umožnil vznik i obřích sauropodů, jak dravých, tak i býložravých, jimž jejich velikost poskytovala v dospělosti nejlepší ochranu před dravci.
Nemate pravdu. Nejvyssi hladina CO2 byla v prvohorach a na zacatku v Kambriu dosahovala pres 16%. Na konci prvohor v Permu drasticky klesla na 1.5%. V te dobe take doslo k nejvetsimu vymirani v historii planety, kdy pres 95% zivota v morich vymizelo. Na zemi toho jeste tehdy moc nezilo. Je to znamo pod pojmem "K-T boundary". A evidence je v horninach na kazdem kontimentu. Cela era druhohor je sice charakteristicka vysokymi teplotami a vlhkosti , ale byly i doby kdy severni a jizni pol byly pokryty ledem a ten zasahoval i hodne do nizssich zemepisnych vysek. To bylo caste zvlaste ke konci druhohor. A v te dobe hladina CO2 naopak vzrustala, (az asi do 6% a v tretihorach zase klesala). A uz nikdy nedosahla hodnot z prvohor. Takze ten rozvoj zivota asi s CO2 moc nesouvisi.
Data lze overit napriklad v "The Earth Machine, Columbia University Press 2004, QB631.M32 nebo "Prehistoric Life, DK Publishing, Jul 2012, 003-PD261 odkud jsem je cerpal ja.
Ano, může za to komunismus a ne 66 let trvající embargo, jehož ukončení žádají všechny státy OSN (až na Izrael, USA a nově i Ukrajinu; zdroj: Odkaz ), a které ztěžuje Kubě import paliva pro jejich elektrárny.
Takze hlavni importeri ropy, Rusko a Venezuela uvalili na chudaka Kubu sankce? To jsou veci co se od vas dozvim, pane Hanzelka.
Kometa už se NIKDY nevrátí?! Nesnažíte se, čistě náhodou (jen se zdvořile doptávám), popírat zákonitosti vesmíru?! Kometa se VŽDYCKY vrátí! Nemá totiž na vybranou! Má svou trajektorii a je "uvězněná" v "naší" galaxii!
Propouštím, že článek jsem ani nečetl!
Přesto však si stojím za svým!!!
Buď je to kometa, nebo není!?
To by platilo pouze pokud verite, ze ve vesmiru neni nic jineho nez nase slunecni soustava. Pokud kometa opusti nasi soustavu, a to je uz jiste, tak se na sve trajektorii potka i s jinymi telesy ktere jeji drahu ovlivni. Takze vase tvrzeni, ze se "vzdycky vrati" neni nicim podlozeno.
No jasně, ale to pořád není "nikdy". Krom toho je to stále pouze předpoklad 🙂
Pokud je pro vas, pane Kaspar, Pythagorova veta nebo Archimeduv zakon take "jenom predpoklad", tak bych doporucil at nikdy nic nestavite a bazenum se vyhybejte obloukem. Puvodne jsem chtel zminit Newtonovy zakony , ale to bych asi dal latku prilis vysoko.
Two-thirds of registered pension plan members are covered by defined benefit plans. Over 4.5 million pensioners (as of 2021).
Takze to neni "vicemene fantazie." Ovsem tech zbylych 2.5 milionu kanadskych duchodcu maji budto nejaky jiny pension plan, nejcasteji defined contribution, a nebo taky nic a jsou odkazani jen na CPP, OAS a ty ruzne statni priplatky. Verte, ze jsem takovych lidi "in my line of work" znal hodne. A jak jiste vite, ten "defined contribution pension plan" neni nevycerpatelny, t.j.,je to spise takova nasporena suma, se kterou musite hospodarit. V tom je prave ten obrovsky rozdil mezi temito fondy, a ceskymi duchody, ktere jsou vsechny "defined benefits," z nichz jeden benefit je to, ze neplati z duchodu dane. A druhy benefit je, ze jsou indexovany k inflaci. Takze cesky duchodce se nemusi obavat, ze se penize v jeho penzijnim fondu vycerpaji. Ovsem tohle plati za predpokladu, ze je statni duchodcovsky fond spravovan zodpovedne. A o tom tyhe vsechny debaty jsou.
Co se tyce tech universit, tak jsem asi mel stesti na tu jednu universitu, kde byli full time faculty s jejich penzijnim fondem nespokojeni. Vysledkem bylo, ze tenured faculty neodchazeli do duchodu (a proc taky, full professor uz tolik ucit nemusi, a publikovat nakonec take ne, a bere plny plat), a univerzite nezbyvaly fondy na najimani mladych profesoru.
Asi mate pravdu s tim,ze je stale hodne duchodcu kteri maji jeste defined benefits plan. Ja jsem kdysi zil v Ontariu a tak si pamatuji jak se odbory v automobilkach vzdycy za to rvaly. Ano, "defined contribution" je nasporena suma. ale ma to i sve vyhody. Napriklad firma mi priplacela 1.5x muj prispevek. Zalezi na tom jak a kde jsou ty penize investovany a kontrolu nad tim mam ja. V letosnim roce, ackoliv jsem z toho planu vybiral tak mi celkova suma naopak vzrostla. To,ze v Cesku neplati dane jim zavidim, kdo by taky ne. Ale to ze cesky duchodce je zcela zavisly na statu mi prijde spatne. Duchodci jako podstatna cast populace jsou pak snadno manipulovatelni politiky a to nemusi byt dobre ani pro duchodce, ani pro stat. Ceska republika je toho myslim prikladem.
Neverim, ze jste mel OAS vice nez $1000. Muzete OAS zacit brat az v 70 misto v 65,(to je nejvyssi vek, kdy ho muzete zacit brat), a pokud opravdu pockate s OAS az do 70, pak mate narok na $974.63. To je nejvyssi castka, kterou muzete v r. 2024 dostat.
Co se tyce CPP, uvadel jsem prumernou hodnotu. Zalezi to na prijmu, ale v r. 2024 byl maximalni hodnota CPP $16 375 za rok, tedy priblizne $1375 mesicne. Ale na to dosahnou jen ti, co meli opravdu nadstandartni prijmy. Co se tyce penzijnich fondu, zalezi na firme, a take na tom kde zijete. Ve meste, kde jsem zil a pracoval poslednich 20 let ja, mela dobry penzijni fond (s defined benefits) jenom nemocnice. Ani mistni universita nemela kvalitni penzijni fond. No a penze jsou, na rozdil od penzi v Cesku, zdaneny. Jinak, co se tyce vlastnich baraku nebo bytu, to mate pravdu. Udaval jsem tu castku jen jako ukazku toho, ze zivot v Kanade, obzvlast ve velkych mestech, je drazsi nez v Cesku.
Tak vase odpoved vysvetluje vsechno. "Defined benefits" je vec ktera je stara alespon 40 a vice let. To si mohli dovolit v povalecnem boomu jenom ty nejvetsi firmy, konkretne automobilky ve Windsoru, a goverment. A i ti od toho rychle upustili. Nevim jak je to s nimi ted, ale naprosta vetsina komercnich firem to nikdy nemela. To ovsem vubec neznamena, ze by firemni pension plans byly spatne. Pokud je vase definice "dobreho pensijniho planu" takovato , tak to chapu. Ovsem to je dneska vicemene fantasie. University napric Kanadou znam skoro jako sve boty a nevzpominam si ,ze bych nekdy od nekoho slysel stiznost na jejich pension plan. Naopak, universitni pensijni fondy byly vzdycky povazovany za ty nejlepsi. A to urcite nebyly "defined benefits". Zil jsem v Torontu i ve Vancouveru takze jak je tam draho znam. Ale i tak se da vyzit. Ovsem ne s ceskym platem.
Co v clanku ale nenapsali je, ze v Kanade stat plati pouze dva druhy duchodu: Old Age Security (OAS) a Canadian Pension Plan (CPP). Maximalni mesicni castka OAS je $718.33 mesicne, a prumerny CPP je $816.52 mesicne. OAS dostane kazdy po dosazeni 65 let. Aby dostal maximalni castku, musi v Kanade prozit minimalne 40 let. CPP je odvozeno od prispevku ktere do fondu plati jak zamestananci, tak zamestnavatele, a vyse penze je pak zavisi na tom, jak dlouho clovek pracoval, a kolik si prumerne vydelaval. Nekteri velci zamestnavatele maji jeste soukrome penzijni plany pro sve zamestnance, ale neni jich mnoho. Takze, pokud mate plnou OAS a prumernou CPP, dostanete bratru $1550 mesicne. Coz je pri kurzu 1 koruny za asi $16.50, priblizne $2550 mesicne. V r. 2024 cini prumerny duchod v Cesku $20 693. Takze vypada to, ze si Kanadani prijdou na vic. Jenze! Kanadsti duchodci musi z duchodu platit dan z prijmu, to za prve. Za druhe, Kanada je o poznani drazsi. Nebudu zde davat cisla z velkomest jako Toronto nebo Vancouver, ale treba prumerny najem "one bedroom" bytu (t.j., kuchyn, koupelna, obyvaci pokoj a loznice) je letos v Kanade $1992 mesicne, takze vam na nej prumerny duchod nevyda (pochopitelne jsou mensi mesta v tundre, kde je najem mensi, a velka mesta, kde je vyssi). To ja jen pro ty duchodce co tu porad nadavaji, jak je "Fyjalova vlada" ozebracuje.
Ty cisla vam nesedi. Ja jsem prijemnce jak OAS tak CPP. Jeden cas jsem mel OAS vice nez $1,000. CPP take vyssi, ale to nechci rozporovat protoze muj prijem byl nadprumerny. Ted uz OAS je nizsi, protoze jsem zacal vybirat penize i ze sveho penzijniho fondu a navic jeste vydelavam. Naprosta vetsina strednich a velkych firem ma soukrome penzijni fondy. Je to standartni cast benefits. Navic velka cast duchodcu zije ve vlastnim dome nebo byte takze najmy, ktere jsou skutecne vysoke se jich netykaji. To je hlavne problem mladych zacinajicich rodin ktere jeste nedokazaly nasporit dost penez na porizeni vlastniho bydleni. Dulezite, je neprehanet to s prijmem z firemniho penzijniho fondu, ten si urcuje kazdy jak mu to vyhovuje, a vyhnout se tak placeni vysokych dani. Pak je to v pohode.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Nechapu zamer tohoto clanku. Tak jsem se dozvedel, ze v letadlech je business trida ktera je drazsi a pohodlnejsi. Letam uz 40 let a business trida byla uz tehdy a taky drazsi a pohodlnejsi a je i ted. Kdyz odectu ty nizkonakladove spolecnosti tak business class maji vsechny aerolinky. Tak co vlastne autor chtel rici?