A což takhle netvořit samosprávu uměle, shora, ale tak, jak se patří, zdola – z vůle lidu. Prostě ústavní zákon o krajích změnit na obyčejný zákon a umožnit v něm obcím přecházet z jednoho kraje do jiného sousedního na základě místního referenda a souhlasu nebo nesouhlasu toho kraje, do kterého chce obec přejít. U obcí to stejné, motivovat tak, aby pro ty menší bylo výhodné slučovat se s většími. Po delším nebo možná dokonce kratším přechodném období by některé kraje zanikly pro naprosto nefunkční velikost a obce by se rychle slučovaly podle vůle jejich obyvatel. Vše nařízené shora a z jednoho centra je nefunkční. Nakonec i celý menší kraj by se časem mohl, z vlastní vůle lidu kraje, sloučit s krajem sousedním nebo rozdělit mezi více okolních krajů. Možná by se vrátilo po stovky let přirozené zemské členění s opravdovou samosprávou. Shora až z daleké Prahy nařízená sociálně inženýrská pseudosamospráva nemůže být dlouhodobě funkční. Je to jako když Habsburkové budovali stát převážně podle názoru "Vídně", a jak to dopadlo?
Pardubice už ze své přirozenosti nemohou nikdy "spadat pod Hradec", ale kdyby lidé v Pardubicích zjistili, že je to pro ně výhodné, vytvoří dvojměstí s názvem třeba Pardubický Hradec či Hradecké Pardubice (po vzoru např. slezského Frýdku a moravského Místku nebo pravobřežního Budína a levobřežní Pešti) natotata 🙂. A název by mohl zůstat dvouslovný, jako jsou ostatně v Hradci zvyklí, případně zvolit nějaký stručnější neutrálnější název – Parduhrad či Hradpardy, kam by se pak na ně "hrabala maličká" Plzeň na západě Česka.
K článku je snad dlužno dodat, že nejznámější "český" Betlém není český, ale moravský. Leží v Pensylvánii, má přes 71 tisíc obyvatel, sídlí v něm mj. Moravian University, jedna z nejstarších vysokých škol v USA a založili jej misionáři z protestantské církve Moravských bratrů. Viz např. Odkaz )
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Pan redaktor Švamberk hodně spojuje pořádání Velké ceny ČR mistrovstvi světa motocyklů s Moravou, s Brnem a s politiky z Brna, ale vžde jde o Velkou cenu ČR, ne Brna nebo Moravy, jde o propagaci celého státu a celý stát na akci profituje. Prodavači piva a klobásů jsou okrajová stránka peněžních toků. Rekonstrukce trati má probíhat v průběhu minimálně tří roků a kdyby akce neměla přinos pro stát, ekonomicky nejvyspělejší státy světa by pořadatelství takových velkých cen nepodporovaly.