Zejména u chat s cenovkou do cca 2 mil. Kč je nezbytné si důkladně prověřit reálný právní stav prodávaných staveb. O stavebním nemluvě.
Kontrola listu vlastnictví opravdu nestačí! Ověřit je třeba i informace získané od přislušných úřadů!
Skutečnost, že je inzerovaná stavba v lepším případě zapsána v katastru nemovitostí, není podstatná.
Podstatné je, na co bylo vydáno povolení, zda toto povolení bylo vydáno ve své době v souladu s platnými předpisy a územním plánem, zda byla následně stavba řádně zkolaudována či povoleno její užívání.
Možné problémy plynoucí z rozdílného vlastnictví stavby a pozemku pak vydají na samostatnou kapitolu. Obecně to problém být nemusí, pokud je to správně smluvně ošetřeno, a také tomu odpovídá kupní cena. Často to však reálně problém je. Zejména u chat v lese.
Často jde v reálu o stavbu dočasnou, což z listu vlastnictví nepoznáte, kdy se může vlastník pozemku za určitých podmínek u soudu domoci odstranění stavby bez náhrady!
Inzeráty realitních kanceláří často u chat obsahují nepravdivé informace, či v nich to podstatné o reálném právním stavu prodávané stavby není vůbec uvedeno! Nejen portál SREALITY je jich plný. I od velkých známých RK.
Na realitky sice platí § 2950 občanského zákoníku, rovněž tak i na špatnou radu právníka, ale soudit se léta a za další peníze je na nic.
Důkladná kontrola před koupí chaty je základ.
Ukázkový případ:
Kontrolní systém je děravý jak cedník. Mohlo by se vybrat mnohem víc i bez navyšování koeficientů. Jen kdyby stavební a katastrální úřady dělaly pořádně svoji práci a nebylo tu tolik v katastru nezapsaných staveb, za které jejich majitelé neodvádí na dani i mnoho let tolik, co by měli. Policejní prezident a pár současných ministrů k tomu by mohli vyprávět.
Vtip je, že doklad o kontrole komína nemá právo vyžádat žádný úřad, dokud se něco nestane. Rovněž revizi na komín, pokud nejde o rozsáhlejší rekonstrukci ohlášenou stavebnímu úřadu. Kontrolol kotle leckdy napíše do závěru kontroly, že je kotel instalován a provozován v souladu s pravidly výrobce kotle, i když komín nemá revizi a v případě požáru by pojišťovna krátila pojistné plnění. Je pak radost bydlet v bytovce s takto provozovanými kotli, kde není SVJ. Pokutu dostane maximálně kontrolol kotle. Provozovatel kotle úřadu doloží protokol z kontroly s nepravdivým závěrem. Za to mu však pokuta nehrozí. Úředníci timu mnohdy nerozumí, tak raději přestupkové řízení ani nezahajují.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
A kázeňský trest za černou stavbu v CHKO policejní prezident nedostal.
1 odpověď